Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Kráľ kráľov Kráľ kráľov Vasilij Jan (p)

nejedná sa o monumentálny epos o Alexandrovom živote, no napriek tomu celkom slušne opísané jeho ťaženie do barbarských zemí Baktrie a dalsích východných královstiev. Samotnému Alexandrovi sa prekvapujuco nevenuje príliš priestoru, ten dostávaju skor barbarskí velitelia ako Spitamen či Budaken a skýtski nájazdníci.

14.03.2019 3 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

kniha písaná trocha zvláštnym štýlom, kde sa samotnej bitke venujú len posledné kapitoly. Napriek tomu je to zaujímavá sonda do hierarchie života v Sparte, do ich mentality. Bitka v Termopylách je jednou z najikonickejších, ktorá dokázala nakoniec spojiť celé grécko v boji o slobodu

14.03.2019 5 z 5

Vládci luku Vládci luku Conn Iggulden

pokračovanie, ktoré vobec nezaostáva za prvou knihou. temudžin už ako Čingis, chán všetkých mongolských kmeňov, začína so svojimi dobyvačnými plánmi. Znova perfektné opisy prírody, obrovských kamenných stavieb a čínskeho muru, drsného života medzi kmenmi, kde prežíva len ten najsilnejší...už sa len dočkať pokračovanie

13.03.2019 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Steven Gerrard

aj ked nie som velkým fanušikom liverpoolu, steven gerrard je asi jeden z tých hráčov, ktorého ma rada väčšina fanušikov. v jeho dlhej kariére na klubovej urovni vyhral takmer všetko okrem anglickej ligy. popri velkých úspechoch mal aj veľké pády. pri písani sa prekvapivo ukázal ako dobrý rozprávač a vzniklo z toho toto vcelku dobré dielo

09.03.2019 4 z 5

Vlk plání Vlk plání Conn Iggulden

úchvatne opísaný život na drsných mongolských stepiach, kde bol každy den bojom o prežitie. Je možno až udivujuce, ako mohol taký národ, v podstate nevzdelaný a v niektorých smeroch primitívny, vládnuť takému obrovskému územiu

06.03.2019 5 z 5

Afghánské tažení Afghánské tažení Steven Pressfield

Neuveriteľne pravdivo a miestami až brutálne opísaný život gréckych vojakov a ich spojencov počas ťaženia v Afganistane. Ozaj to nebola vojna v tom pravom slova zmysle, ale išlo už o akúsi genocídu z oboch strán. Jedna z úplne najlepšich kníh o Alexandrovi Veľkom a asi najlepší historický román, čo som zatiaľ čital

04.03.2019 5 z 5

Škorpion ve znaku Škorpion ve znaku Steven Pressfield

je oveľa pútavejšie čítať historický príbeh, ktorý je poňatý ako spomienky priameho účastníka. A Pressfield je v tomto majster (Afghanske tažení, Profesionálny vojak, Ohnivá brána...). Na spomienkach vojaka Chapmana opísal skutočný príbeh pokusu o zabitie jedného z najväčších nemeckých generálov druhej sv. vojny Erwina Rommela. Veľmi pútavo opísal samotné tvrdé prostredie africkej púšte, vojakov nevyobrazil ako iba tupé vraždiace stroje. jediné, čo mi trocha vadilo, bol minimálny priestor venovaný Rommelovi.

03.03.2019 4 z 5

Profesionální voják Profesionální voják Steven Pressfield

príbeh z nedalekej budúcnosti, ktorý vôbec nemusí byť nereálny. okrem bojov za ropu, čo je tu hlavná dejová línia je pomerne dobre opísaná politická situácia, ktorá sa už aj v sucasnosti začína vyvíjať tak, ako v knihe.

28.02.2019 3 z 5

Tyran Tyran Valerio Massimo Manfredi

klasicky veľmi slušne napísaný Manfrediho román. po alexandrovi opisuje život dalšieho velkeho vojvodcu staroveku, Dionýsia, ktorý na cesta za svojou slávou obetoval mnoho svojich priatelov. jeho život bol vyplnený mnohými vojnami s kartágom a mestami sicílie, čo mu vynieslo nielen politický titul tyrana, ale aj doslovný. Manfredi ako jeden z najlepších znalcov a autorov románov z čias antiky veľmi živo a farbisto opisuje nielen samotné kruté boje, ale rovnako aj politickú situáciu Syrakúz a celeho vtedajšieho antického seta.

28.02.2019 4 z 5

Nesmrteľná žena Nesmrteľná žena Irving Stone (p)

Tradične perfektný Stone s tentokrát životopisným románom o manželke amerického dobrodruha Johna Fremonta. Okrem ich životných príbehov, dej zachytáva dobývanie divokého západu, najmä Kalifornie v období americkej občianskej vojny

27.02.2019 5 z 5

Zapomenutá Hellas Zapomenutá Hellas Philipp Vandenberg

zvláštne napísaný príbeh o schliemannovi a curtiovi, dvoch vyznamnych archeologoch. zo zčiatku sa mi to velmi dobre čitalo, potom však prišli pasáže odohrávajúce sa priamo v helénskych časoch, čo textu velmi škodilo. v porovnaní s Gréckym pokaldom od Stonea o poznanie slabšie

24.02.2019 3 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

suverénne najlepšia časť z celej roganovskej série. o stupen lepšie ako vládca vlkov či radhostov meč

22.02.2019 5 z 5

Špinavá hra - Skandály ve FIFA Špinavá hra - Skandály ve FIFA Andrew Jennings

čakal som, že sa dozviem, ako dochádza k ovplyvnovaniu zápasov a podobne, no dočkal som sa hlavne toho, ako si Blatter a jeho predchodca Halvelange ulievali velké peniaze a ko to všetko začalo, cela korupcia v brazilskom futbale

22.02.2019 2 z 5

Agónia a extáza Agónia a extáza Irving Stone (p)

neuveriteľne farbisto a kvalitne napísaný životopis o najväčšom staviteľovi s dejinách. Stone je spisovateľský fenomén, ktorýprináša čitateľovi životy významných ľudí v románovej forme. Tentokrát na 800 stranách rozpísal do podrobností život sochára a maliara Michelangela Buanarottiho, ktorý sa už od mala tužil stať sochárom. Veľké plus pre knihu prinášaju dovtedy nezverejnene dokumenty, sukromna Michelangelova korešpondencia, ktoré sa do napísania knihy nikde neuverejnili. neuveriteľne pútavo sú zachytene jeho uspechy, ale aj neuspechy. Popri Gréckemu pokladu je to jedna z jeho najlepšich knih.

19.02.2019 5 z 5

Dravec a obeť Dravec a obeť Michael Crichton

trochu mi to pripomínalo Kmen Andromeda, ale neporovnateľne lepšie, strašidelnejšie

30.01.2019 5 z 5

Odhalenie Odhalenie Michael Crichton

úvod mi prišiel trocha kostrbatý, no neskor dej nabral na obrátkach a bola to skvelá jazda. Tentokrát tam autor nedal mnoho technických detailov, ale sa sustredil len na právnickú stránku a vzniklo, aspon pre mna, jedno z jeho najlepších diel

27.01.2019 5 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

taký trocha slabší Crichton, ktorý však ani neurazí ani ničím neprekvapí, oddychové čítanie

26.01.2019 4 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

na Džentlmena som sa dal na odporúčanie známej s tým že sa mi to iste bude páčiť. Zrejme som už navyknutý na rýchlejší dej s väčšou dávkou napätia, no nehovorím, že to bolo celé zlé. Páčil sa mi charakter grófa Rostova, ktorý aj napriek osudu väzňa v luxusnom hotely neupustil od svojho džentlmenského správania. Ani doba nastupujúceho boľševizmu či neskôr komunizmu ho nemohla zlomiť a v tom väzení si bol schopný nájsť mnoho zaujímavých priateľov.

21.01.2019 3 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

miestami možno lepšia ako Pán prsteňov, aj ked je toto skor taká rozprávka

12.01.2019 5 z 5

Za siedmimi divmi sveta Za siedmimi divmi sveta Vojtech Zamarovský

nádherný opis nielen spomínaných nesmrtelných divov ľudských vekov, ale aj opis doby, v ktorej vznikli a povinné čitanie milovníkov historie

07.01.2019 4 z 5