Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Ostrov búrok Ostrov búrok Ken Follett

človek by si pomyslel, že téma druhej svetovej vojny a špionáže (alebo špionáže všeobecne) už bude u folletta otrepaná téma, ale svojím rozprávačským umením prekonáva všetky predsudky.... historické udalosti ako fingovanie americkej armády, ktorá sa mala vylodiť na inom mieste, ako sa vylodila sú skĺbené s follettovou fikciou až som mal pocit, že Faber ozaj mohol existovať

11.10.2018 5 z 5

Naliehavý prípad Naliehavý prípad Michael Crichton

milujem crichtonove knihy. hned v prvej kapitole sa udeje zápletka a dej už len graduje. napínavé, prekvapivé, skrátka velmi dobré

05.10.2018 4 z 5

Štvanice na orly Štvanice na orly Ben Kane

Každá akcia vyvolá odpovedajúcu reakciu. Porážka troch rímskych légií a strata ich orlov viedla k rímskej odplate. Centurion Tullus, ktorý ako jeden z mála prežil masaker v Teutoburskom lese, prahne po odplate. Ideálna príležitosť sa mu naskytne po tom, čo sa velenia v Germánii ujme Germanicus. Jeho obrovská armáda má jediný cieľ a to poraziť Arminia a získať stratených orlov späť.

Pokračovanie asi o trocha lepšie ako úvodná časť, opäť sa stretávame s Tullom, stelesnením ideálneho rímskeho vojaka, jeho pomocníkom Fenestelom, namysleným Tuberom a Arminiom. Je to príbeh plný napätia, bojov medzi barbarskými Germánmi a Rimanmi, ktoré sú založené skutočných udalostiach jednej z najväčších bitiek staroveku.

02.10.2018 5 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

opat raz crichton prekvapil a ponukol mix westernu, trocha vedeckeho nadychu (počiatky paleontologie a suboj Marsha s Copeom), štipku americkej historie a vojnu s indianmi a vznikol z toho príjemný, oddychový príbeh plný napätia. Pomyslenie na to, že na trh prišiel s množstvom napínavých príbehov s krimi zápletkou a s príbehmi založenými na historických udalostiach (vikingovia v netvoroch z hmiel, pirátska odysea,...), radí sa crichton, aspon pre mna, medzi popredných autorov píšucich populárno-vedecké knihy.

29.09.2018 5 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

netradičný crichton, žiadna detektívna, krimi zápletka...ide teda o uplne odlišný žáner, no napriek tomu perfektne opísaná konžská džungľa, správanie goríl, a osobne pre mna velke plus su tie jeho vsuvky v texte, čo sa príbehu v podstate ani netýkajú, ale perfektne do knihy pasuju

27.09.2018 5 z 5

Drak Drak Michael Crichton

hned po prvých stránkach sme vtiahnutí do deja, ktorý neustále graduje. sem tam sa vyskytli zdlhavé opisné pasáže, no po rozbehnutí vyšetrovnia nehody som si ani neuvedomil, že som už knihu prečítal. na príklade Draka vidieť, ako prebieha konkurenčný boj medzi veľkými firmami a ako sa robí ,,senzáciechtivá" žurnalistika

26.09.2018 5 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

tu sa Follett trocha potkol a ponúkol nemastný neslaný príbeh. Dlho trvalo, kým sa začne čosi diať, a keď už sa tak to rýchlo skončilo. Nevravím, že je to zlé, no zatiaľ pre mna jeho najslabšia kniha

23.09.2018 3 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Trocha slabšie ako Kavky či Sršeň, ale Follett je veľký rozprávač a opäť sa predviedol v dobrom svetle a naservíroval nám príbeh z doby tesne pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Naznačil, ako sa robí vysoká politika, zachytil hnutie sufražetiek či situáciu v cárskom Rusku. Či sa už atentát na Orlova zakladá na pravde či nie, dej mal slušné tempo, zápletka s mladou Charlottou bola skvelá. Follett to jednoducho vie!

22.09.2018 4 z 5

Vychádzajúce slnko Vychádzajúce slnko Michael Crichton

neskutočne napínavo napísaná kniha. príbehu na napätí najviac pridávajú japonsko-americké vzťahy, ktoré boli v knihe neskutočne fantasticky popísané (vlastne tu opísal zmýšľanie japoncov a ich zvyky). aj ked knihy podobného žánru nemusím, pri crichtonovi som urobil výnimku a vychádzajuce slnko sa radí na popredné priečky mnou oblubenych kníh

21.09.2018 5 z 5

Človek terminál Človek terminál Michael Crichton

k prvej knihe od Crichtona Netvory z hmiel som sa dostal len náhodou a povedal som si, že dám šancu aj jeho dalším knihám. a na zlého koňa som nevsadil. človek terminál je perfektne napísaný thriller s množstvom napätia, tradičnej crichtonovskej vedeckej vsuvky, čo mi vôbec neprekáža. zaoberá sa tu implantovaním malého stroja (počítača) do človeka, čo bolo v časoch vzniku knihy nadčasové

18.09.2018 5 z 5

Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch Alexandre Dumas, st.

pre mňa druhé pokračovanie mušketierov jednoznačne najlepšia dumasova kniha!!

17.09.2018 5 z 5

Vražda v End House Vražda v End House Agatha Christie

detektívky čítam len občas a už aj viem prečo. je to prvá kniha od agathy, čo som prečítal, no dej ma absolútne nezaujal, nič extra som na tejto knihe nezbadal a viem, že k poirotovi sa už viac nevrátim

17.09.2018 3 z 5

Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch 4. Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch 4. Alexandre Dumas, st.

Geniálne, perfektné zakončenie celej ságy o troch štyroch kráľovských mušketieroch. Dve predchádzajúce časti Vikomta, aspoň podľa mňa, trocha porkivkávali, ale jeho zakončenie zvládol Dumas bravúrne. Celá séria Troch mušketieroch je jeho najznámejšia a jednoznačne najlepšia. Spočiatku opisuje dobu vlády Ľudovíta XIII., ovplyvneného kardinálom de Richelieuom, neskôr prenáša dej do Anglicka, kde naši hrdinovia pomáhajú kráľovi a ich spletité životy ukončuje veľkolepým opisom doby vlády Ľudovíta XIV. Tu sa už zameriaval aj na ľúbostné pletky či intrigy, čo príbehu trocha ubralo na dynamike, no štvrtou časťou moje predsudky zbúral a zakončil vyše tridsaťročnú službu našich hrdinov v mušketierskych plášťoch. Dlho si bude spomínať na túto perfektnú série naprieč dejinami Francúzska 17. storočia.

16.09.2018 5 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

trocha ťažšie som sa do deja dostával, pretože tento typ príbehu s mnohými intrigami mi na follettovi nie príliš sedí. no po začítaní sa a uvedomení si, že život bankárov a najvyššej elity spoločnosti je ozaj taký mi kniha prišla veľmi zaujímavá. intrigy medzi členmi rodiny, v najvyšších kruhoch sú ozaj také, ako ich follett opísal. aj keď mi dej knihy prišiel trocha menej napínavý ako pri románe Kavky či Sršeň lieta v noci, aj Kolo štěstěny si drží vysoký nadštandard a už sa neviem dočkať na jeho novinku Piliere moci.

12.09.2018 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

od nižnánskeho mám prečítané takmer všetko, ale toto a lásky žofie bosniakovej su jeho najlepšie knihy...krvavá grofka bola námetom už mnohým autorom, ale tak, ako ju zachytil a jej príbeh opísal jožo, sa nepodarilo asi nikomu

09.09.2018 5 z 5

Ve stínu kozácké šavle Ve stínu kozácké šavle Ondřej Pivoda

román z čias dobývania sibíru ruským cárstvom. skupina kozákov pod velením atamana golovina vyberá stále väčšie poplatky od domorodého obyvateľstva, s čím sa už nevedia vyrovnať. tradičný príbeh, kedy sa už ani kozákom nepáčia atamanove maniere a postavia sa mu na odpor. záver už veľmi odfláknutý, no v celku slušný román

09.09.2018 4 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

perfektne napísaný špionážny thriller o odvahe mladých dánskych ľudí, ktorí sú ochotní aj za najvyššiu cenu obetovať všetko pre záchranu dánska. avšak je trocha úsmevné, že hlavná postava, mladý harald, by dokázal so svojou priateľkou preletieť vzdialenosť z dánska do anglicka na starom dvojplošníku pri moderných stíhačkách luftwaffe. avšak ani táto malá chybička neubrala príbehu na spáde, napätí

09.09.2018 5 z 5

Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch 2 Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch 2 Alexandre Dumas, st.

Druhé pokračovanie o osude mladého Raola, vikomta de Bragelonne a štyroch už zostarnutých mušketieroch, sa oproti prvému dielu v deji nijak neposunulo. chýbala mi väčšia akcia, dumas sa tu zameral vo velkej časti len na opis vzťahov medzi postavami, príbeh akoby uviazol na mrtvom bode, napriek tomu celková seria o mušketieroch je asi autorova najlepšia

07.09.2018 3 z 5

Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch. 1. zv. Vikomt de Bragelonne alebo Po desiatich rokoch. 1. zv. Alexandre Dumas, st.

perfektné pokračovanie Troch mušketierov, celá táto séria je jednoznačne jeho najlepšou

04.09.2018 5 z 5

Rozrušená země II Rozrušená země II Michail Alexandrovič Šolochov

pokračovanie kolektivizácie v donskej oblasti opisuje autor svojim tradičným, silne sociálnym cítením. so štipkou humoru poukazuje na ťažký život obyvateľstva, čoraz viac utláčaného sovietskou mocou

01.09.2018