ichinose ichinose komentáře u knih

Čadó: japonská cesta čaje Čadó: japonská cesta čaje Sóšicu Sen XV

Úplný (nebo téměř úplný) a ucelený průvodce čajovým obřadem s kvalitními fotografiemi a velice citlivým podáním textu. Vynikající, můžu stoprocentně doporučit.

05.01.2011 5 z 5

Každá jsme jiná 1 Každá jsme jiná 1 Aoi (p)

Je sice hloupost hodnotit či odsuzovat mangu před přečtením celé série, ale tohle mě prostě neoslovilo. Charaktery postav se mi zdají ploché jako žehlící prkno a kresba je poněkud nedotažená (i přesto ale dobrá). Ráda dočtu sérii třeba online v angličtině, abych mohla soudit a případně odsoudit právem, ale kupovat si jí nehodlám. Jedním slovem: vlažné. I tak ovšem oceňuji (a to hodně!) snahu nakladatelství ZonerPress vydávat mangy. Blýská se na lepší časy. :)

30.11.-0001 2 z 5

Po dlouhé době jsem zase hltavě přečetla příběh plný symbolismu, nejasných a vrtkavých osudů a puklin v realitě, to vše zabalené do surrealistického kabátu. Murakami opět ukázal, že umí jemně a s citem podat vyprávění, které je spletité jako pavučina předená tisíci pavouky po staletí. Asi bych ale Kroniku nedoporučila někomu, kdo se s Murakamim setkává poprvé.

02.03.2015 4 z 5

Informace: Historie. Teorie. Záplava Informace: Historie. Teorie. Záplava James Gleick

Skvěle ucelený a čtivý úvod do informační vědy. Doporučuji k přečtení i lidem, kteří se s tímto oborem ještě nesetkali. Gleick je totiž cool.

07.09.2014 5 z 5

Česká reklama: od pana Vajíčka po falešné soby Česká reklama: od pana Vajíčka po falešné soby Jaroslav Krupka

Kniha Česká reklama je nejen vynikajícím vhledem do historie komerčních médií, reklamních praktik a nejslavnějších reklam u nás, ale taktéž popisuje vzestupy a pády významných českých (i československých) agentur a slavné i strastiplné životní cesty lidí, kteří byli v tomto směru průkopníky a skvělými inovátory. Dozvídáme se o prvních náznacích proměny reklamního průmyslu v komunistickém československu, lehkém osmělení v osmdesátých letech, obrovském boomu nových mediálních a reklamních agentur po sametové revoluci, získání sebevědomí a trochy drzosti v letech devadesátých a končíme velkým zlomem - zavedením internetové sítě jakožto nové platformy pro další reklamní počiny.

Kniha není psána příliš odborně, jde spíš o historii podanou velmi čtivou a poutavou formou, která dokáže zaujmout i člověka, který má o marketingu a reklamě minimální znalosti. Zároveň je však hodně přínosná i pro ty, kteří se o dané téma zajímají z profesionálního hlediska. Česká reklama nabízí obsáhlý přehled mezníků na poli českého a československého reklamního dění doplněný o barevné fotografie billboardů, reklamních spotů, momentek ze života jednotlivých tvůrců a agentur včetně profesionálních propagačních snímků.

O knize jsem předtím neslyšela, o to větší jsem měla radost, že existuje taková, která se věnuje pouze českému a československému prostředí a dokáže jej tak barvitě popsat. Spousta reklam a kampaní se mi připomněla, narazila jsem však i na některé, převážně staršího data, o kterých jsem neměla tušení. Vzhledem k mému současnému statusu začínajícího copywritera jsem našla hodně inspirace a motivace pro budoucí práci, zároveň jsem se dozvěděla, jakým způsobem fungují procesy a vztahy mezi agenturami a zadavateli, získala jsem celkový přehled o historii české reklamy a možná i tušení budoucího vývoje a směru, kterým se možná celá česká scéna bude ubírat.

01.05.2014 5 z 5

Plešatá zpěvačka / Židle Plešatá zpěvačka / Židle Eugène Ionesco

Mé první setkání s absurdním dramatem bylo poněkud.. absurdní. A bylo mi trochu teskno. Nevím, zdali má toto drama obsahovat odkaz na osamělost starých lidí, kteří žijí již v poněkud jiném světě, než lidé mladí a dospělí. Ano, chystá se veliké finále, jehož nepochopitelnost a nesrozumitelnost má větší váhu, než většina obsáhlých projevů.

13.10.2012 4 z 5

Homosexualita v dějinách české kultury Homosexualita v dějinách české kultury Martin C. Putna

Výborně ucelená a přehledně napsaná kniha dokumentující dějiny homosexuality (a jakkoli se to nazývalo dříve :)) v českých zemích. Skláním poklonu panu Putnovi a autorům, kteří se podíleli na sepsání těchto textů.

21.05.2012 5 z 5

Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Svatava Antošová

Já se moc omlouvám, ale tato knížka mě prostě neoslovila. Ano, má podtitul "pornogroteska", takže si všichni dokážeme představit, jaký námět by asi měla mít, ale i u tak laděné knížky a obzvášť od Svatavy jsem čekala víc. Dáma a švihadlo byla skvělá, výborně napsaná a "náročnější". Snad mě tu nikdo slovně nenapadne. Ale každopádně, pište dál, Svatavo! :)

26.02.2012 2 z 5

Zápisník smrti 2 Zápisník smrti 2 Tsugumi Ohba

Prostě Death Note, není co dodat. Dokonalost, promyšlenost, genialita. :)

26.01.2012 5 z 5

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

Knize dávám takové hodnocení jen proto, že po jazykové stránce na mě příliš nezapůsobila, ovšem to, co si paní Shoko musela prožít, s jakou agónií musela příběh psát a že se dokázala po tom všem vyškrábat zpět na nohy, aby si udržela nějakou úroveň žití, je ohromující. A navíc byla schopná právě touto knihou podat svědectví o zvrácené stránce nejen jakuzy, ale většiny lidí. Pokračujte v psaní, paní Shoko..

06.10.2011 3 z 5

Tvář toho druhého Tvář toho druhého Kóbó Abe

Řekla bych, že to bylo opravdu to pravé pro mé "psychózní" já...

29.06.2011

Fotograf Fotograf Pierre Boulle

Kniha mě zaujala jednak jako vášnivou čtenářku, jednak jako studentku fotografie. :) Vryla se do mě jedna pasáž o fotografii umírající ženy a jejím posledním zoufalém pohledu. Vynikající barvité používání slov, určitě od pana Pierra ještě nějakou knihu vyhledám.

20.03.2011 4 z 5

Umělé ráje Umělé ráje Charles Baudelaire

Je mi velice líto, že tomuto geniálnímu dekadentu musím přičíst za Umělé ráje pouhé tři hvězdičky. Popis účinků hašiše a opia je vyveden skvěle, do detailů a s citem, ale kniha samotná mě nenadchla. Rozhodně ovšem stojí za přečtení.

26.01.2011 3 z 5

Lesby k pohledání Lesby k pohledání Alison Bechdel

Po řádném proležení v hlavě jsem změnila hodnocení na pět hvězdiček. Geniální komix.

04.12.2010 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Já Dana prostě žeru. Od knih, přes přednášky, články, po aplikace na mobilní telefony. Je vtipný, jeho výzkumy a styl, jakým je předkládá běžnému čtenáři, je poutavý a čtivý. Takto mě snad žádný jiný autor, který nepíše beletrii, neuchvátil. Už mám vše přečtené a chci víc, pane Ariely!

12.03.2014 5 z 5

Logika Logika Michael Peliš

Skvěle přehledná učebnice, pomohla mi oživit si potřebné znalosti na TSP. Doporučuji :)

29.10.2012 5 z 5

Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Robert Asprin

Mé první setkání s tímto autorem a s celou sérií. Jen tak namátkou vybráno v naší knihovně s celkem pěkným výběrem fantasy děl. Knížka se četla pěkně, rychle a celkem i poutavě, Velký Skeeve vypadá jako nepříliš tupý tulpan a i zbytek jeho učňů má svých pět pohromadě, akorát mi na Cestě chybělo to "něco", ta šťáva, která všechno pěkně dochutí a zbaví literární pokrm mdlé chutě.

10.07.2012 3 z 5

Hluboké rány Hluboké rány Rutu Modan

Pozoruhodná melancholická atmosféra, neobvyklé výtvarné zpracování. Přesto nezanechal tento grafický román žádný hlubší dojem. Ovšem rozhodně doporučuji přečíst všem příznivcům komixové tvorby. :)

25.02.2011 3 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Zatím nejlepší vampýrská kniha, kterou jsem kdy měla tu čest číst (ano, tato kniha opravdu JE jedna z nejlepších ve svém žánru).

26.01.2011 5 z 5

Rádce milovníka čaje Rádce milovníka čaje James Norwood Pratt

Kvalitní kniha o čaji, především tedy o jeho západním způsobu podávání. Překrásně vyvedené ilustrace na křídovém papíře rozhodně přidávají na příjemném dojmu.

26.01.2011 4 z 5