icezero icezero komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Pro mě trošku zavání odvarem červené knihovny, přesto se mi další dílo pana Hájíčka četlo poměrně dobře. Jen ten děj mohl místy trošku víc ubíhat, i když zase chápu, že život nejen na jihočeské vesnici plyne trošku jinak. Jen ten konec mi přišel tak trošku do prázdna a divný.

19.08.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

vlastně je docela zajímavá informace, že kdysi nechtělo žádné nakladatelství rukopis o malém čaroději přijmout a vydat jako knihu... co se z rukopisu nakonec stalo za megahit už dne s víme snad všichni. První z dílů celé série jsem četl několikrát a pokaždé si v ní najdu něco, čeho jsem si nevšiml. A taky je pravda, že tenhle díl je pro mě druhý nejoblíbenější.

28.01.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Celá tahle série je skvěle vymyšlená a hlavně napsaná. Vůbec mi nedělá problém číst ten vzájemný propletenec postav a postupně sledovat jejich osudy. Jen doporučuju číst jednotlivé díly v pořadí, jak byly napsané... Orientaci v tom propletenci to dost zjednodušuje.
Jen vážně nejde přemýšlet nad případnou reálností příběhu a jeho postupně se zvyšující morbidností.btaky souhlasim s tim, že oproti zbytku knihy je ten závěr takový trošku nedotažený... Ale třeba fo byl záměr autorů.

01.06.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

K prvnímu dílu jsem se dostal až později, po jiných severských detektivkách. Příběh je docela zajímavě, jen mě napadlo, jestli by něco podobného bylo vůbec reálné. Spíš to celou sérii jen zajímavě uvádí a Harryho démon alkohol se proplétá celým příběhem. Celkově mi některé úseky příběhu přišly trošku překombinované, ale to neznamená, že by kniha nebyla zajímavá. Podle mě patři, možná protože je to začátek serie a čtenář zatim nezna všechny souvislosti, spíš do průměru. Uvidim co další dily...

14.02.2023 3 z 5

Autorův styl psaní se mi prostě líbí to je pravda a potom je tim hodnocení asi trošku ovlivněno. Jen mi prvni díl přišel takový nějaký lepší, vtipněji napsaný a trosku uvěřitelnější. Ale i tak si dokážu představit, že by se něco z toho klidně mohlo stát...

17.04.2022 3 z 5

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

Kniha pana Hracha je souborem osudů několika z mnoha lidí, kteří dokázali přecházet přes zelenou hranici Šumavy v dobách, kdy se to nesmělo. Tím asi nejznámějším byl Kilián Nowotný, nechvalně proslavený značně tendenčním filmem Karla Kachyni. Sám souhlasim s tim, co právě Kilián tvrdil, označení jako Král Šumavy si nezaslouží jeden jeden člověk.
A právě příběhy několika těchto králů zachycuje tato kniha dokazující, že Kilián nebyl rozhodně jediný na což se dnes hodně často zapomíná. Text je doplněn spoustou dobových fotografií a také několika mapami

21.01.2022 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

(SPOILER) Pro mě zatím nejlepší díl série. Děj příjemně utíká a jednotlivé kapitoly na sebe krásně navazují.
Co se týká samotného příběhu je v dnešní době trošku hůře uvěřitelný, že by se někomu takhle dařilo skrytě proplouvat systémem kontrol, ale to rozhodně knize jako celku neubírá na dramatičnosti. Tentokrát se mi dokonce podařilo část řešení uhodnout před koncem...

05.01.2022 5 z 5

(SPOILER) asi nesmrtelný příběh o pomstě námořníka E.Dantese, který po udání stráví část života v temných kobkách vězení pevnosti If, jen kousek od svého rodného místa.
Téma věčné lásky, zrada, přátelství a pomsty za způsobená příkoří je nejspíš věčné a v tomto příběhu krásně zpracované. Ač jde o trošku rozsáhlejší dílo, četlo se mi, v rámci výzvy 2021 poměrně rychle.
Navíc jsem mohl srovnávat některé pasáže s mým oblíbeným filmovým zpracováním, kde hlavní postavy ztvárnili Gérard Depardieu a Ornella Muti. jen ten seriál končí trošku jinak než knížka :D ale rozhodně mu to neubírá na oblíbenosti

28.03.2021 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Přečteno v rámci přípravy na výzvu 2021... Pro mě je na skvěle napsané knize zajímavá hlavně ta část, kdy je odhaleno jak mohou některé organizace kladné nebo záporné ovlivnit život vlastně kohokoliv. Zvlášť v dnešní době Velkého bratra

31.12.2020 4 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

některé okamžiky našich dějin by neměly zapadnout. Stejně jako třeba místa, kde se většina tohoto příběhu odehrává. Pro mě bylo zajímavé porovnat tu spoustu štěstí, které v neštěstí potkalo oba hlavní hrdiny. Místy je příběh až neuvěřitelně pozitivní, když uvážíme kde se odehrává. Podle mě je příběh hodně dobře zpracován a rozhodně patří k těm lepším z toho, co jsem o holokaustu přečet

11.02.2020 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Dnes je asi dost těžké představit si to všechno, co v době druhé světové války prožívali příslušníci perzekuovaných národů. I když skvěle napsáno tak i já připouštím, že film mě zaujal víc než kniha. To ale rozhodně neubírá mému obdivu k autorovi, za to co musel během tohoto temného období zvládnout přežít. Pravdou ale je že samotné závěrečné zápisky nacistického vojáka mě samotného možná zaujaly stejně jako hlavní příběh... holt v každé době a každé společnosti nejsou věci jen bílé nebo černé.

28.11.2019 4 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Přečteno v rámci výzvy 2024. Autorka opet nezklamala a musim smeknout nad jejími kombinacemi i schopnosti přitáhnout čtenářek ke knize. Aspoň u mě to tak funguje. Slečna Marplová mě baví snad víc než její slavnější kolega

23.03.2024 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Nedetektivní část mi přišla docela reálná a rozhodně si dokážu představit, že dost podobně může zákulisí některých nekonečných seriálů vypadat. Jenže dik tomu, že tenhle úvod do příběhu je skoro polovina knihy, jsem si přišel jako v červené knihovně. Potom uz to bylo lepší. Tak snad dám autorce jeste třetí šanci

07.03.2023 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Pro mě zajímavý pohled do české fantasy. Příběh, který se odvíjí na pozadí mnoha a mnoha vražd, je opravdu poněkud upozaděn. Zase na druhou stranu celá kniha je zajímavě sepsána a docela příjemně ubíhá takže mi to ani nevadilo. Námět skýtající tajné společenství, jehož posláním je udržování morálních zásad, představ a idejí, je rozhodně hodně čtivý. Jen mi občas přišlo, že těch mrtvolek případně much a larev živících se mrtvolama, je trošku moc... Ale to asi patří k rukopisu autora, jak sem pochopil v ostatních komentářích
Pro mě je to jedno z prvních setkání s autorem, v těchhle setkáních budu nejspíš brzy pokračovat. Zařazuji si do čtenářské výzvy 2022, Tobiáš je část knihy na útěku... Ať uz před nejrůznějšími ruskými gangy působícími v Čechách, nebo pak před pány Vriesem a Van Vrenem z lodi paní Dao

05.03.2022 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Co říct o knize, která je pro starší generaci naprostou klasikou literatury pro mládež? Příběh o přátelství skupiny mladých chlapců a jejich dobrodružství spojených s návštěvami sousední, ne úplně přístupné, městské čtvrti Stínadel, kde pátrají po tajemstvích spojených s jejich obyvateli Vonty, jejich uskupením, hlavolamem zvaným Ježek v kleci a jeho někdejším vlastníkem učněm Janem Tleskačem.
Knihu jsem četl kdysi dávno, teď jsem se k celé sérii v rámci výzvy vrátil. Foglarův jazyk se čte krásně, ale v dnešní době se spoustou jiných lákadel už příběh Rychlých šípů netáhne tak jako kdysi...

09.01.2022 4 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Přiznávám, že po knize jsem sáhl ze zvědavosti pro porovnání s filmem, který je v tomhle směru hodně velkou klasikou, aspoň pro mě. Kniha sice neni napěchována moderním stylem, ale pro mě byla o to zajímavější. Zajímavá je ta myšlenka... Až přírodu vytočíme ještě o trošku vic, tak nás prostě zlikviduje (nebo to zvladneme sami) a pak si ochočí jiný zvířátko. A treba to budou zrovna šimpanzi, možná že myši nebo prasata.
Ale filmovy zpracování se sochou Svobody na závěr, se mi libilo přece jen o trošku vic.

14.05.2021 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Skvěle napsáno jen některé pasáže se podle mě hodně táhly, pro mě zbytečně třeba ta část kdy hlavní hrdinka Hana žije v prakticky vysídleném zbytku vesnice a všichni ví jak to nakonec dopadne... Zas na druhou stranu mě příběh hodně zaujal, k Temelínu i celému jeho okolí mám hodně blízko, a tohle je přece jen součást historie JIžních Čech. Vzhledem k tomu že celou popisovanou oblast znám a vím jak vypadá dneska, hodně mě při čtení mě bavilo představoval si jak to vypadalo kdysi...
A ano ta vesnice se jmenuje Purkarec.

22.12.2019

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

za mě mají tyhle čtyři povídky pět hvězdiček. Knížku jsem vlastně přečetl, asi jako spousta dalších, kvůli filmu Vykoupení z věznice Shawshank, který je pro mě jeden z nejoblíbenějších. I když souhlasím s tím, že obyčejně je dost velký rozdíl mezi knížkou a filmem, tak v tomhle případě to tak nebylo.
I ostatní povídky rozhodně nezapadnou.

04.11.2019 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Nevim jestli to nejzajímavější přijde na konec, jak se říká...ale v souvislosti s tím se docela těším na další díl, který už čeká v knihovně. Tentokrát mi popis a líčení událostí občas přišlo trošku syrové a možná bych si i některé detaily odpustil, ale k téhle sérii to tak nějak sedí. Jindy mi zase některé pasáže přišly docela dlouhé a taky je pravda že to, kdo je lovec králíků mi v průběhu knihy postupně docházelo i bez vysvětlení komisaře. Ale na důvody jsem si počkal. Ty mi hned nedošly.
Za sebe můžu hodnotit jako delší díl serie a obsahově v lepší polovině toho co jsem zatim četl.

07.01.2023 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

některé konstrukce a obraty mi, stejně jako části dalších, přišly trošku překombinované, ale knihu samotnou i jako pokračování celé série Millenium hodnotím velmi kladně. Pro mě je zajímavé, jak je postupně se rozvíjející příběh napojen na předchozí díly od původního autora a tím celá série zajímavě pokračuje.

24.11.2022 4 z 5