icewind Online icewind komentáře u knih

Za Heydrichem stín Za Heydrichem stín Jan Drejs (p)

Základní kámen "atentátovské" literatury, velice autentické líčení událostí, některé z nich a role osob byly během následujících let bádání upřesněny, ale i tak je naprosto zásadní, že autor měl nejen přístup ke klíčovým materiálům, ale zejména měl možnost mluvit s přímými přeživšími svědky a účastníky oněch událostí. Tato kniha má čestné místo v mé knihotéce.

18.02.2019 5 z 5

Děti nepřátel Říše Děti nepřátel Říše Jaroslav Čvančara

Útlá knížka o to víc silná svým obsahem....

12.02.2019 5 z 5

Anthropoid Anthropoid Jiří Padevět

Parádní kousek, ostatně jako celá edice Průvodce, používám jako doplněk při četbě v podstatě čehokoliv co se týká akce Heydrich nebo jen tak listuju....tohle je záležitost, která neskončí odškrtnutím do kategorie "přečteno".

11.02.2019 5 z 5

Pravda o Kursku Pravda o Kursku Vladimír Vasiljevič Ustinov

Tak jsem to po velice dlouhé době dočetl, nic těžkopádnějšího jsem v ruce už dlouho neměl, jestli vůbec. Osud ponorky a její posádky je samozřejmě nadmíru tragická záležitost, ovšem ještě tragičtější snad je jakým způsobem je stvořeno toto dílo..... naprosto suchopárná a veskrze vojenská dikce jakým jsou okolnosti vyšetřování popsány mě několikrát doslova nutila přečíst si něco hodnotnějšího např. nějakou knihu o bezlepkové dietě.
V.V. Ustinov se toho evidentně nebojí a mezi údernými perlami typu "vcelku jsem charakterově pevný člověk" a nějakými pseudofilozofickými bláboly, ke kterým dobrý knihkupec přihodí i lahev vodky, protože za střízliva se to fakt nedá, se dostaneme až k pojednání o duši ruského člověka a neotřelým myšlenkám jako "Přišel čas vypracovat obecné optimální normy chování a udělat vše možné pro to, aby byly realizovány" a "lidstvo musí nutně najít novou mravnost a nové hodnoty".
Citace označeny jako "z tisku" bez jakéhokoliv uvedení zdroje - tedy pardon, několikrát nechyběla zmínka, že to psali na internetu....prostě hrůza.
Jednu hvězdu dávám za jakousi sumární zprávu o příčině katastrofy, popis průzkumu vraku lodi (samozřejmě opět s patřičným hrdinským patosem o neutuchajícím nasazení všech vyšetřovatelů a zejména V.V. Ustinova) a výčet jmen v přehledu obětí, ovšem k tomu bohatě stačilo asi 10 stránek...Nevylepšila to ani fotografická příloha kde opět dominuje se sveřepým výrazem a placatou čepicí V.V. Ustinov. Ještě podumám jestli by se to aspoň nehodilo do čtenářské výzvy v kategorii Kniha s oxymórem v názvu.

06.02.2019 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

No co s tím sakra....řekněme, že nejsem úplně cílová skupina a psát do komentáře č. 988 nějaký neotřelý postřeh to je skoro stejně náročný úkol jako pospojovat osudy dvanácti žen tak nějak aby to dávalo smysl, aspoň trochu nebo aspoň nějaký smysl.....
Co mi zásadně chybělo - k četbě se měl ve formě přebalu dodávat vývojový diagram aby si čtenář mohl zakreslovat kdo s kým, kde koho to...no...řeže... a co komu šlohnul, případně opatřit každý výtisk výraznou polepkou "Určeno pro sociální inženýry".
No řečeno slovy klasika "nechci do toho nějak zabrušovat", celé to působí dojmem jako by někdo posbíral střípky různých partnerských katastrof, tragédií a smíření s osudem, snažil se to nějak slepit aby to vypadalo, že to k sobě patří a na konci se to rozpadlo jak ta čínská váza. Rozptyl přes všechny věkové kategorie zaručuje, že se tam najde kde kdo a je úplně jedno, že charaktery jednotlivých postav jsou ploché tak, že Polabská nížina vůči tomu působí jako velehory.
Doporučil bych jako rychloobrátkové čtení na ukrácení cesty při návratu z ne úplně povedené rodinné dovolené.

31.01.2019 2 z 5

Fantastický pan Lišák Fantastický pan Lišák Roald Dahl

Viděl jsem asi před čtyřmi lety film, teď s odstupem času je knižní podoba dějově hodně jednoduchá a přináší poměrně zásadní morální dilema - nepokradeš vs. zemřeš a setkáme se i s primitivní hrubou silou rozhořčených sedláků, kteří kvůli lišce neváhají nasadit veškerou dostupnou mechanizaci včetně nonstop nočních i denních hlídek. Když jsem o tom debatoval po přečtení s potomkem, bylo z dětského pohledu zásadní zjištění, že je lišák mazaný, úžasně oblafnul ty hamouny a nemusel chudák hladovět....nevím proč, ale nějak se mi vybavila kolektivizace venkova :-D

27.01.2019 3 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Moje první setkání s Murakamim a že to tedy stálo za to! Je to jiné, je to složitější na soustředění, je z toho hodně znát jiná kulturní společnost než na jakou jsem zvyklý....dostala mě barvitá popisnost atmosféry míst kde se povidky odehrávají, tuším, že třeba bar p. Kina by se rozhodně stal mým oblíbeným :-) A pořád dumám nad tím jak asi dopadlo poslední nedokončené Šeherezádino vyprávění.....

25.01.2019 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Uvědomil jsem si, že četba dílů Zeměplochy u mě působí jako určitá katarze, případně očištění duše a mysli mezi čtením věcí u kterých se člověk moc - neřkuli vůbec nezasměje a zároveň něco jako detox od běžných záležitostí smrtelníkova dne. Mort mi tohle nadávkoval plnými hrstmi, u Smrtě si nejsem jistý zda je namístě použít zrovna tohle přirovnání, ale ...CO? Vlastně nic :-) Výborná zábava, propracované drobné odkazy a narážky nejen na předchozí díly, ale i na náš zakulacený svět, s lehce pohádkovým zakončením, které ale příběhu nijak neublížilo.

21.01.2019 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

No, nad hodnocením jsem poměrně dost váhal, tohlé téma mě bavilo ve Tmě, bavilo mě ve Vteřinu poté a můžu říct, že mě bavilo i tady, ovšem už za originalitu plný počet dát nemůžu. Dále mám jisté pochybnosti ohledně případné akceschopnosti evropských institucí nebo vůbec státní moci jako takové, obávám se, že v případě průseru podobných rozměrů by to šlo všechno do kopru podstatně rychleji a nakonec i zde bylo řečeno "od anarchie nás dělí pouze čtyři jídla". Časem jsem se i trochu ztrácel mezi rychlým střídaním děje mezi jednotlivými lokalitami a na můj vkus až často listoval zpátky kdože se to zase mezitím objevil na scéně a pokud přihlédnu k tomu, že novinářka a vysloužilý hacker disponovali někdy až přehnanými schopnostmi si v některých situacích poradit nehledě na to, že z bandy záporáků se vyklubala na konci banda neschopných trotlů včetně hlavního, který si opět neodpusil ve finále nejdřív hlavně filozoficky pohovořit o svých motivech.....tři hvězdy jsou tak akorát. Nenudil jsem se, ale některé věci mi přišly trochu mimo.

12.01.2019 3 z 5

Český pitaval aneb Královraždy Český pitaval aneb Královraždy Miroslav Ivanov

Musím se přiznat, že čím dále do české historie, tím méně se v těch jménech a událostech orientuji, takhle knížka mi pomohla si některé zásadní historická fakta aspoň trochu srovnat a hlavně moc dobře se to čte. Přesto i tak jsem se zejména v kapitole o Albrechtu z Valdštejna pohyboval dost těžkopádně než jsem se zorientoval ve všech pohnutkách, piklích a zájmech tehdejších aktérů....Začátek na mém oblíbeném Kuksu navodil to správnou atmosféru, místo narození Albrechta mám taky za rohem, zkrátka pro mě moc příjemný čtenářský začátek roku. A jak už bylo uvedeno - zkoumání okolností smrti Ladislava Pohrobka je relevantní k datu vydání knihy.

06.01.2019 4 z 5

Jirkova zázračná medicína Jirkova zázračná medicína Roald Dahl

Opravdu zajímavá rodinka aneb nesnadné soužití několika generací, ostatně když se někdo jmenuje Chorý....jen by mě zajímalo jak se paní Chorá potažmo babička jmenovala za svobodna .... "všechny nás tady v domě tak trochu otravovala, že?" :-D Mimochodem, některé ingredience by snad nepoužil ani Láďa Hruška :-)

01.01.2019 4 z 5

Kouzelný prst Kouzelný prst Roald Dahl

Podobně vybaveným prstem bych rovněž nepohrdnul, ovšem obávám se, že by nezůstalo u kachen :)

30.12.2018 4 z 5

Velké myší spiknutí Velké myší spiknutí Roald Dahl

Vypůjčil jsem si jednu oddechovku z vánoční nadílky mého potomka a určitě nezklamalo. Vzpomněl jsem si na svoje různá a naprosto zásadní dětská spiknutí, takže slovo "Velké" v názvu je jistě namístě :-)

26.12.2018 4 z 5

Horké krize studené války Horké krize studené války Vladimír Nálevka

Vskutku povedený ucelený přehled, v knize se to jen hemží jmény, daty a fakty, chce to mít aspoň elementární výchozí znalosti o bipolárním rozdělení světa po 2. sv. válce, pak v této knize najdete přesně to co hledáte. Na druhou stranu předpokládám, že historií nezasažený čtenář po této knize nejspíš opravdu nesáhne....jedná se o čistou faktografii a popis události včetně jednotlivých souvislostí.

11.12.2018 4 z 5

Strážci úmluvy Strážci úmluvy Tom Egeland

Mix severské mytologie ve stínu pyramid aneb jak to vlastně bylo s Mojžíšem....no proč ne, cesta to byla veskrze poutavá, hlavní hrdina se nebere nijak vážně, spíše naopak a kupodivu na to jaké má za sebou objevy působí místy až natvrdle, zkrátka sympaťák každým coulem. Při čtení mi byl dobrým průvodcem google, jelikož se přiznám, že o existenci některých historicky významných míst a postav jsem dosud neměl vůbec tušení, nejspíš to bude tím, že nejsem Seveřan či albín. Na konci mi pouze chybělo pouze něco o tom, že kdyby přišla nějaká hláška, tak biblické texty jsme nezpochybňovali :-) Má čtenářská duše byla rozhodně spokojena.

07.12.2018 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Někdy se člověk bez vlastního přičinění proviní už jen tím, že se narodí do nesprávné doby....krutá kniha s příběhem, při kterém mi bylo prachobyčejně smutno a z jeho poslední věty se mi snad na chvíli i zastavil dech... součást historie naší země, kterou si taky musíme připomínat. Pro mě v krátké době další podnět k zamyšlení (po Krvavých zemích) o historických souvislostech, okolnostech doby a o tom, čeho všeho je člověk schopen a kde se bere všechno to zlo a jak je lehké mu podlehnout a těžké odolat.....

16.11.2018 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Místy až noirové podání atmosféry pařížských ulic a zákoutí se prolíná s duševním impresionismem Ravicových nálad....motiv pomsty mi připomněl ono slavné "z hlediska vyššího principu mravního....", lehce mě znervózňoval někdy až stoický klid hlavního hrdiny před hrozbou opětovného vyhoštění a existenčních problémů vůbec, ale vrásky z lásky a skoro až hmatatelná touha po odplatě, která je snad ještě silnější než cit, to je to, co mu nedá spát. Zamyslet se nad bezútěšností a životem, jehož budoucnost je bez vašeho přičinění rámovaná večerem a přece nepodlehnout temnotám...to je pro mě poselství této knihy.

06.11.2018 4 z 5

Kolosální záležitost....když čtu ostatní komentáře není toho mnoho co bych chtěl dodat snad jen.....shodou okolností čtu souběžně v rámci Edice historických dokumentů Atentát na R. Heydricha, kde je v záznamu Frankovy návštěvy u Hitlera ze dne 28.5.1942 uvedeno "....Vůdce chtěl nejprve pověřit vedením záležitostí říšského protektora obergruppenführera SS von d. Bacha, protože v něm viděl záruku, že zasáhne ještě agresivněji a brutálněji než Heydrich, a bude se bez zábran brodit mořem krve. Právě to si mají Češi uvědomit, že pokud jednoho odstřelí, nastoupí okamžitě někdo ještě mnohem "horší". Protože však říšský vůdce prohlásil, že Bacha nemůže postrádat na Východě, přišla řeč na generálplukovníka Daluegeho, který byl právě přítomen v Praze, a Vůdce se rozhodl pověřit jeho."

Představu čeho byl Erich von dem Bach-Zelewski schopen a co by se možná dělo pokud by dostal i v protektorátu volné ruce působnosti snad ani nechci domýšlet..... ale to jen jedna z mnoha věcí, která mě při četbě této pro mě jedné z nejzásadnějších knih mého čtenářského života, napadla. Srovnání krvavých -ismů v té nejkrvavější podobě, definice systémů kde lidský život nemá žádnou hodnotu, podání historie takovým způsobem, že i v jinak těžko uchopitelném čísle - 14 milionů mrtvých - dokážete vidět každý konkrétní zmařený život. Čtení, které ve vás zanechá tak hlubokou stopu, že už nikdy nezmizí a přesto, že kniha nabízí odpovědi, zanechá ve vás stále se opakující otázky - proč? Jak se tohle všechno mohlo stát? A může k tomu dojít znovu?

03.11.2018 5 z 5

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Děj této knihy se nejspíš snaží čtenáře přesvědčit, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý kromě vás....Byl jsem zvědav jak se autor vypořádá s naprosto odlišnou tématikou než legie a druhá světová válka. Z počátku jsem si říkal, že snaha zakomponovat náhodný výběr jmen z kalendáře a postupně k nim přidávat jejich příběh povede pouze k tomu, že už fakt nevíte jestli Markéta potkala Karolínu nebo Michal vše sleduje z úkrytu zatímco Radek dopíjí poslední lahváč, Eva se nemůže dostat z nonstop baru a rozhodne co na to Lukáš, pokud ho ovšem nevyruší Lucie.... čím dál víc mi to přišlo jako best of autorových setkání s postapo a scifi literaturou, takže z toho vznikl den trifidů na českobudějovickém výstavišti za doprovodu živých mrtvých v kontextu jakési obří války světů, na své si přijde i necromancer a Sodoma i s Gomorou. V ději jsem se místy dost ztrácel, popisovaná brutalita mi přišla jednak jako prvoplánová záležitost, zbytečně popisná a někdy snad ani autor nevěděl co s tím viz. např. hromadné znásilňování hordou divochů kdy jde na řadu první, druhá, třetí, čtvrtá..... Autorovi víc slušela historická linka než tenhle pokus, obyvatelé Českých Budějovic, Prachatic apod. ať si přihodí hvězdu navíc.

11.10.2018 2 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Hmmm....baví mě pokud dostanu od knihy kde toho zase tolik nečekám zážitek podaný měrou vrchovatou. Práce s fantazií a naznačením TOHO co najednou začalo svět a lidstvo ohrožovat je zde podáno formou, za kterou by se nemuseli stydět ani opravdoví mistři psaného napětí. Některé situace jsou podané až nepříjemně sugestivně a naturalisticky a čtenáře rozhodně nenechají v klidu. Prolínání časových linek příběhu mi rovněž sedlo a snad jsem jen doufal, že se někde aspoň náznakem dozvíme co se vlastně stalo a jaký je původ oněch tajemných bytostí, ale v tomto případě nám šátek zůstane na očích.....výtku mám ohledně korektury překladu, překlepů tam bylo poměrně dost, ovšem za to příběh jako takový nemůže. Suma sumárum - nečekaně dobré!

21.09.2018 4 z 5