Hzjena Hzjena komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

No je zde tolik komentářů (většina výstižných), že už není moc co dodat, aniž bych neopakoval již zmíněné :-) . Jen mě fascinují komenty typu: ,,Nemám ráda technické a odborné specifikace, neumím chemii, nezajímá mě vesmír a vlastně nemusím ani robinsonovky obecně, takže mě kniha opravdu nebavila a překousala jsem to teda s odporem, ale jsem na sebe hrdá.'' Takové existence a popřípadě jejich potomky bych nechal sterilizovat, protože lidskému genomu jen škodí.

Kniha je samozřejmě povedená, plná napětí a zvratů. Krásně prědestřené poselství lidstva: I když jde o záchranu jednoho člověka, peníze, politika, barva pleti atd. jde stranou! Jednu hvězdu, ale musím ubrat, protože nevěřím tomu, že by opuštěný člověk na Marsu vydržel celé ty měsíce a pár momentů, kdy je to opravdu skoro beznadějné v tak dobré náladě.

22.09.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Ano, jedna z mála Kotletovek, která mě opravdu chytla a po dlouhé době jsem si užil českou brakovku. Mám rád postapo a tato serie knih je čistá esence degradace lidství, bezobalového jednání a živočišného boje o vůdčí pozice.

David Michálek jakožto živoucí kousek již neexistující historie se musí přizpůsobit a vzít otěže upadající společnosti do vlastních rukou a vdechnout do nového světa alespoň část starých časů.

Hlavní hrdina a postavy mají charakter, děj plyne krásně a svět je dobře promyšlený, a člověka rychle pohltí. Jen zápletka není nijak originální, ale celkový dojem nekazí. Byl jsem příjemně překvapen, že to vyšlo knižně i audio současně. Škoda jen, že ještě nebyl namluven Kulhánek...

Každopádně milovníkům brakovek a postapo žánru doporučuji.

07.07.2020 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Kůůůůůůůůcho....Kůůůůůůůcho...Kůůůůůůůůůůcho

Jaké to asi je, když vás olízne šílenství? Proč to nezjistit v knize, do které bych to nikdy neřekl. Po pravdě asi bych to nepřečetl/neposlechl, kdyby to nebylo v sérii Castle Rock (což jsem původně netušil) a nezaujala mě Mrtvá zóna. Musím přiznat, že u této knihy mi poprvé běhal mráz po zádech a se zatajeným dechem jsem čekal kdy a jak to skončí. Nevyhledávám horory, spíše thrillery a dramata, proto mě takový vývoj událostí dosti překvapil. Po mírném zklamání při Řbitovu zviřátek (který lidi nesmyslně vychvalujou, jak křesťan bibli) jsem čekal nanejvýš rozvleklou nudu, ale opak byl pravdou!

Mám takový pocit, že King by mohl klidně napsat knihu o dělení buněk a stejnak by to byl ,,drasťák,, :D Nechápu (dobrá trochu ano ;-) ) jak může jeden člověk mít zmapovaných tolik rozdílných charakterů a ještě o tom úspěšně psát, ale pan King to dokázal a stále dokazuje. Překvapivě zdařilá kniha.

02.08.2019 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Skvělá kniha...ani nevím co dalšího dodat :D Svižný začátek, který vás rovnou hodí do děje, žádné protahovačky, nebo masírování. Psychothriller kde přežije jen ten silnější. Bezvadně propracované charaktery (jako to pan King umí), drama které se pomalu začne zažírat pod kůži, jako ponorková nemoc a nenechá vás vydechnout až do klasického Kingova fatalistického konce. Po Svědectví asi má nejoblíbenější ,,nehororová,, kingovka.

24.07.2019 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Kotleta/Kyša občas napíše pecku a občas vytrousí něco, co vím, že si už nikdy nepřečtu. Tato kniha je někde mezi. Je to takové nemastné, neslané. Něčeho je tam moc, něčeho zase málo a tak bych mohl pokračovat dlouho.

Nápad sice hezký ale, nedotažený. Hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl ani za mák, děj mě nijak extra nezaujal a zápletka....o čem že to vlastně bylo? Asi tak.

Možná by tomu pomohl širší popis světa a postav. Více čtenáře seznámit s charaktery a klidně rozdělit knihu na dvě části. Ale takhle kniha proteče mezi prsty a nezanechá kýžený dojem. Škoda

18.06.2020 3 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Výborná záležitost.

Film jsem viděl kdysi jako kluk a moc si ho nepamatuju, takže když se mi do ,,ruky,, dostala audiokniha neváhal jsem ani okamžik.

Po předchozí zkušenosti s Kmenem Andromeda jsem věděl, že to bude dobré, ale jak moc jsem netušil. Je to napínavá a strhující četba, která nedá oddechu. Charaktery výstižně popsané a uvěřitelně chovající se v krizové situaci. Děj a atmosféra byli ještě více napínavé, než ve filmu a Crichton ani krví nešetřil, takže krásně dobarvovala (hezký dvojsmysl) celkový obrázek.
Určitě doporučuji alespoň jednou přečíst/poslechnout.

pozn. Později jsem se podíval na film a malinko mě zamrzelo, jak Spielberg uhnul od předlohy. Hlavně jak kdo umíral/neumíral a to, že prohodil role Timyho a jeho sestry (jaká malá holka se zajímá o počítače spíše než malý kluk?)

02.06.2020 4 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

- ,,Doufám, že v příští knize tam tu holku nenechá...hrdina."

-Mazlík

Drsná cesta Maxmiliánova, aneb pokračování toho jak nepodstatné vyhlazení lidstva změní jednoho redaktora Zelených listů.

Pokračování Cest se veze na vlně cynismu a zoufalství. Strhující četba vás nenechá chvíli vydechnout a vývoj děje koresponduje s vývojem hlavního hrdiny. Děj lehce graduje a Mistr opět trefně dávkuje hlášky a napětí. Hlavní hrdina musí tentokrát překonat těžké časy bez pomoci Saladinu a samotný stroj bude vystaven ,,zátěžové,, zkoušce. Nečekaný záporák z lidského pokolení bude silným soupeřem a budoucnost zbývajících lidí nebude jistá. Konec druhého dílu doslova křičí o pokračování a dokončení.

I jednobuněčný organismus (Moudrý) pochopí, že autor měl v plánu dovršení a spojení všech knih (kromě Stroncia) třetím dílem Cest krve, které si schovával a piloval (alespoň v to pevně věřím) a mělo být dílem uzavírajícím všechny ty malé narážky a dějové linky. Bohužel pravdu se nikdy nedozvíme. Můžeme jen doufat, že se v Mistrovi něco zlomí a vydá ten poslední díl skládačky.

pozn. To si opravdu Moudrý myslí, že by Maxmilián jel k raketoplánu zrovna do Afriky vstříc vší té technice, jen aby to měl co možná nejtěžší???... Mohl by přece pohodlně přes moře na Mys Canaveral atp.

28.05.2020 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Dobře napsaná sci-fi, mnohem lepší než blbí Trifidi který všichni považujou za strašně nadčasový a přitom tahle kniha je jen o 18 let mladší. Skvělá zápletka i zvraty. Charaktery byly dost promáklý, už jen proto jakou si dal autor práci se sbíráním opravdových dat. Ano bylo to hodně vědecké (trochu mi to připomnělo Marťana), ale působilo to navýsost profesionálně a opravdově. Jediné co mi nesedělo, byl konec...možná proto že nejsem vědec, ale přišlo mi to trochu odfláknuté. Stejnak skvělé počtení/poslech.

25.12.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Musím dát 5 hvězd, nemohu jinak....Já tak skoupí na plný počet (páč nemohu např. k Pánovi prstenů, nebo Zelené míli posadit jen tak nějaké dílo že) .

Jak už psala jaroiva ,,Grand finále celé trilogie" a já se pod její komentář mohu podepsat.

,,Jestli sis milý čtenáři myslel, že tvoje fantazie, abstrakce a celkový nadhled byli napnuté do krajnosti, musím tě zklamat. Tento třetí a podle mě nejlepší díl série posune stavidla tvojí představivosti do míst, o kterých jsi ani nevěděl že je máš"

Hz

Chvíli jsem se bál přiznávám, že už to bude pro mě neuchopitelné, ale autor naštěstí věděl kdy přestat a krásně spojil osudy, lásky a ztráty. Posledních pár stránek jsem dočítal/doposlouchal s lehkým pocitem neskutečna, svírání v krku a těžkosti v břiše. Přiznávám, nějakou chvilku mi trvalo než jsem to celé strávil. Není zde žádný happy end, nebo naopak, jen poselství, jen důkaz obrovského nadhledu a rozsahu autora. Smekám

29.08.2022 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Opět mi trvalo dlouho než jsem si srovnal v hlavě hodnocení této ságy, která ve své době musela být něco, co by dnešní kritéria považovala minimálně za ,,odvážné,,. Samozřejmě jako většina lidí, jsem znal Asimova jakožto ,,otce,, robotů (vím že Čapek vymyslel to slovo, nebojte) s jeho zákony robotiky. Proto jsem byl zvědav na Nadaci, už jen kvůli referencím.

Mohu se přiznat, že je to opravdu nadčasové dílo ( narozdíl od ,,nevimpročtakstrašněpřeceňovanejm" Trifidum...), které nutí k zamyšlení a i přes propadliště času je a bude pořád aktuální. Leč technika se vyvíjí, žel bohu člověk zůstává stejný, bez ohledu na války, mory, evoluci či odlišnost planety, na které se narodí....

První kniha o Nadaci pokládá více otázek, než na které odpovídá, ale to je snad samozřejmou součástí kvalitních děl.

Pozn.
Přiznám se nebylo mi dobře po těle, když sem to četl/poslouchal, protože z toho cítím kus pravdy, pravdy kterou cítil sám Asimov, proto to napsal. Mohu jen doufat, že nikdy nebude zapotřebí Hariho Seldona, aby zachraňoval lidské pokolení na tisíce let dopředu.

11.05.2021 4 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

Můj první odpad.

Ale nechápejte mne špatně, není to zas tak špatné čtení, možná i ucházející (MOŽNÁ, a to jen na první přečtení) pokračování/dokončení Cest, ale....

Ale, to že si někdo DOVOLIL dokončit něco, co dohromady Pan Mistr konstruoval 10 let a v každé knize (pro toho, kdo dokáže číst mezi řádky [nepočítám Stroncium] ) se přibližoval a naznačoval toto dokončení a definitivní spojení všech těch malých náznaků a vytvořit tak opravdu plnohodnotný zážitek a prozření vskutku (na českou literární scénu) nevídaných rozměrů, je prostě neodpustitelné. Jsem přesvědčen, že to měli být Cesty krve 3 s delší časovou prodlevou, už jen kvůli tomu, že Patejl u Magde četl The way of the blood 1, 2 a 3! Alespoň toho si pan Moudrý všiml.
Ono zakončit několik na sobě nezávislých dějů, které jsou nenápadně spojeny, není jen tak. Například já jsem objevil pár posledních ,,eastereggů,, a náznaků až po 10 (slovy ,,desátém,,) přečtení všech knih.

Pár nejvíce do očí bijících chyb:

Mistr: ,,Na planetě bylo ke dvanácti miliard lidí"
Moudrý: ,,Muselo opravdu zemřít všech sedm a půl miliardy lidí..."

Mistr: ,,....časem se jim bude říkat Saladiny a vstoupí do legend čtyřiadvacátého století."
Moudrý: Salazar, Salafer a bůhví jaká debilní jména.

Mistr: ,,Kde se tu vzal tatrgel? Byl tady tenhle. Merlin luskl prsty a ve vzduchu se zachvěl obraz obrovského stroje. Saladin, jak jinak, legendy mého čtyřiadvacátého století nelhaly..."
Moudrý: nic...:/

Mistr: ,,Jen o pár týdnů později uzrála v hlavě toho starce Velká teorie pravděpodobnosti. Můj učitel se jmenoval..."
Moudrý: ,,...proto dokážu zhmotnit tuto loď na jakémkoli místě ve vesmíru..."

Těch chyb je tam víc, ale nejpodstatnější chyba je, že se kvůli tomu Mistr na psaní vykašlal (z donucení napsal Vyhlídku, ale jen proto, že ho štvalo neustálé žadonění fanoušků o další díl Nočního klubu...tak ho nechal vychcípat a seknul se psaním definitivně)

S tímto faktem se musíme smířit a překousnout tu hořkou pilulku, že se pravdu, jakou zamýšlel Mistr nikdy nedozvíme....Jak říkám, neodpustitelné.

Takže díky za zprznění asi toho nejlepšího, co nám česká sci-fi scéna mohla nabídnout a nikdy se neuskutečněného završení Mistrova díla

P.S: Tím, že do dvaceti stránek člověk nacpe pětkrát ,,zjišťuji, že.." Mistra nenapodobí, spíš ukáže, že na to prostě nemá. Právě to, že Kulhánek umí ve správnou chvíli použít správnou hlášku a přitom se neopakovat, nebo nepřehánět, ho dělá tak výjimečným.

29.04.2020 odpad!

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Dlouho jsem si srovnával v hlavě hodnocení ,,Kulhánkovštin,, a i po letech musím říct, že je to prostě pecka! Určitě to chce začít touto knihou, protože narážky a easter eggy tam jsou a zpětně to nemá tu správnou přidanou hodnotu.

Pozor, další odstavce budou obsahovat spoilery!

Pan Kulhánek začal (nad)průměrnou upířinou, která neobsahuje ani tak hektolitry krve, jako spíš propracovaný děj, vcucávající atmosférou a bravurně zvládnuté charaktery, kterým okamžitě začnete fandit, nebo (v případě záporáků) nenávidět. Jak už jsem psal do autorova profilu, hlavní hrdinové mají neskutečně trefné a cynické narážky v ten pravý moment a nikdy nepůsobí nuceně, nebo předvídatelně. Prostě ten správný zásah v tu pravou chvíli.
V pozdějších knihách se objevují postavy a dokonce události z této knihy (Krysa Rolls, Slizounova pistole, kterou zdědí Patejl, události okolo masakru v TTS, upíři které si Tobiáš ,,vymyslel,, atd...). Všechny knihy, kromě Stroncia, spolu tak trochu souvisí a celé to rozdělují Divocí a Zlí na dvě paralely. V podstatě hlavní hrdina z Nočního klubu ,,napsal,, Vládce strachu a aniž by to zpočátku věděl, tak psal ,,pravdu,,. Taktéž je ,,autorem,, Divokých a zlých spolu s Cestami krve (ale o tom později), které spolu také úzce souvisí.

Pro pochopení tohoto mistrova multiversa doporučuji číst v pořadí:
Vládci strachu
Cesty krve
Divocí a zlí
povídky
Noční klub
Vyhlídka na věčnost

13.03.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavé čtení. Vskutku originální námět. Jak už komentáře naznačují, kniha obsahuje dost (pro někoho předvídatelných) zvratů. Přesto mě kniha vtáhla do děje a bavila až do posledního (opravdu nebetyčně předvídatelného) Konkláve. Zápisy deníků smrtek jsou hezké doplnění děje a Nimbovy vhledy podtrhly celkový dojem. Nijak moc nestojím o romanci v literatuře, ale tady to mohl autor trochu více rozvinout, nebo to úplně vynechat. Je to dost odfláklé. Kdyby občas jeden z hlavních hrdinů nezahlásil něco typu ,,snad ji ještě uvidím?,, nebo ,,jak se má asi Rowan?,, úplně bych zapomněl že tam něco takového je...Ale můj největší problém byl přijmout premisu autora, že Nimbus přenechal zabíjení/kosení lidem. Vždyť neomylný a moudrý Nimbus by věděl, že lidé budou dělat chyby, načež on by přesně věděl jak, kolik a přesně jací lidé jsou třeba ukončit. Váhal jsem mezi 3-4 hvězdami, možná později hodnocení změním, ale zatím jsou to slabé 4*

08.01.2020 4 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Román pokračující (jako Zaklínač) z knihy povídek. Mě osobně to trochu připomnělo zaklínačova mladá léta, kdy musel zabíjet lidi, aby zůstal naživu :D
Později jsem pochopil ,,bohužel,, že Žamboch (trochu i Kotleta a Kulhánek) směřuje své hrdiny podobným směrem a smýšlením (JFK 1,2,3, Zakuti v oceli, Koniáš, Seržant atd...)
Každopádně výborně čtivé, Muž na stezce a Konec vlka samotáře perfektně doplnil děj, který je spletitý (!Spoiler Bakly a dokonce i Ve službách klanu, jsou propojené. !Konec spoileru) a nutí člověka pokračovat a poznávat žambochův svět.
Pozdější knihy si drží stejné ,, ke konci,, překotné tempo, ale to k jeho hrdinům patří. Doporučuji

25.04.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak toto bylo opravdu hard sci-fi, při kterém musí mít čtenář jistou trpělivost, klid při čtení/poslechu a hlavně otevřenou mysl. Trochu jsem se bál, protože je to teprve má druhá zkušenost s hard sci-fi (první byl Kvantový zloděj, který byl na mě příliš hard...) a moje akademická léta už jsou pěkných pár dní za mnou (a ani nebyla příliš úspěšná :D ), ale naštěstí je vše polopaticky servírováno, takže i méně akademicky vzdělaný čtenář vše v pohodě pochopí.

Musím ale smeknou jak obrovský přesah toto dílo má. Začátek je opravdu malinko pomalejší, protože nenápadně připravuje čtenáře na to všechno co mu časem autor hodí na hlavu, a že je toho opravdu hodně (poslední kniha je tak abstraktní, že jsem při dočítání pociťoval lehkou úzkost a závrať, ale to předbíhám).

V průběhu všech tří knih děj skáče časovou osou , proto je důležité pamatovat si postavy a dějové zvraty, protože jejich rozsah a dosah se táhne všemi třemi díly. Za mě je to opravdu povedený počin, ze kterého mi ještě teď naskakuje husí kůže.

29.08.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) ,,Mnohdy je legenda o nepoznaném lepší než samo nepoznané..."

Samozřejmě jsem měl mlhavou představu o čem kniha je, hodně jiných děl na ní odkazuje, nejedna kantorka u ní do dnes vlhne, všichni znají Velkého Bratra atp.

Jeden z problémů, proč mě kniha nijak neohromila, je ten, že jsem ji četl/poslouchal v roce 2022. Zajisté, měl jsem celou dobu na paměti že vyšla v roce 49, ale nelze úplně potlačit vědomosti a nutkání srovnávat čtenou věc s dnešní dobou. Možná kdybych ji četl před dvaceti lety, kdy jsem ještě neměl takové povědomí o všech Dolfíčcích, Kimech, Pepíčcích, Chánech apod., by ve mne zanechala větší dojem, ale takhle...

Takhle mi první polovina přišla jak severokorejská růžová knihovna a druhá, jako zbytečný výdej energie na mučení někoho, kdo ale svůj předělaný pohled na diktátorství stejně nikomu nepředá (ani na druhý poslech jsem nepochopil premisu toho, proč někoho předělávat, když ho stejnak zabiješ....a po třetí to poslouchat nehodlám).

Věřím že v devětačtyřicátém to byla pecka a dlouho potom, ale v dnešní době a s naší informační technologií a školstvím kniha dosti vybledá. Je mi to líto, čekal jsem od toho více.

04.02.2022 3 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Na jednu stranu moje nejoblíbenější kniha mistrova, na stranu druhou, vždy když se do ní začtu, tak má hořkosladkou příchuť.

Pozor, opět budou spoilery!

Jsem si jist, že mistr chtěl uzavřít a propojit děj/e právě Cestami krve, už jen kvůli tomu, že Merlin se Patejlovi zmíní o tom, že se na Pláni stavil muž v Saladinu a přivezl tatrgel. A co víc, Spravedliví (mučedníci) Patejlovi prozradí, že v minulosti která přechází do jeho budoucnosti na zastavení Opony stačí obyčejný muž v neobyčejném stroji, jen o pár desítek let později (děj Vládců strachu - 2023, děj Divokých a zlých - 2024 [obě jedenadvacáté století], děj Cest krve 2060 ).

První kniha Cest krve je opět skvělé čtení, kterému není moc co vyčíst. Hrdina je tentokrát obyčejný člověk, ale s odhodláním a neobyčejným strojem o kterém zpočátku ani neví jestli vůbec existuje. Příběh vás vtáhne do děje, protože je neskutečně atmosférický (hlavně začátek) a nutí vás číst dál aby jste se dozvěděli (stejně jako hlavní hrdina) co se vlastně stalo. Postavy opět nádherně vykreslené a dokonale se vyvíjející. Jen mě z hloubi duše mrzí že zápletka, která měla splést jeho knihy dohromady, už nikdy nedojde správnému rozuzlení z ,,pera,, mistrova :/ (opět díky pane Moudrý)...

14.03.2020 5 z 5

Puls Puls Stephen King

Plus...
Byl jsem trochu skeptický, už jen podle komentů zde, ale třeba Pod kopulí mě přesvědčilo, že Mistrovi ,,novotiny,, nemusejí být k zahození.
Nejsem hororvý fanda, takže jsem si vždy vybíral spíše psychothrillery a fantasy tvorbu z Mistrova repertoáru (Pavučina, Pistolník, Duma key, Talisman, Pod kopulí atd....). Nikdy bych, ale nevěřil, že (a to jsem ,,ajťák,,) mě bude ,,mrazit,, při četbě (poslechu) postapo ,,scifi,, románu. (omlouvám se odborníkům přes literaturu, ale neshledávám Puls jako horor...)
Jednu hvězdu musím, ale sebrat, protože (jak všichni tušíte) to nebylo ,,vysvětleno.,, Nechápejte mě špatně. Úplný konec mi smysl dával s jeho klasickým otevřeným fatalismem, ale moc se před koncem zapletl s ,,červy,, v operačním systému, ,,rebooty,, paměti a nedořešil (nedomyslel?) principy se kterými se začal tak ohánět....
Pod kopulí to alespoň (sice ne moc propracovaně a trochu zbrkle) ,,dotáhl,, do konce. Tady mi to chybí (pokud tedy nebude dvojka)

05.07.2019 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Budu upřímnej.....Už když jsem viděl přebal této knihy na audiotéce, tak mi naskakovaly osypky. Ale jak se říká ,,nesuď knihu podle obalu"

No tak tuhle knihu lze soudit podle obalu.....
/Trefný komentář uživatele biki/

Asi takhle, kdybych to četl ve fyzické podobě věřím že z této knihy odkapává testosteron, který zavání po klišé na sto honů.

Hlavní hrdina (viz přebal) je macho potetovanej plešatej alfa samec, chlastá macho Jacka Denielse , vlastní macho metalovej bar, nosí macho hodinky, hraje na bicí a poslouchá Metallicu, protože tohle přece macho týpci dělaj... To jako vážně?

Jestli ale na druhou stranu byl autorův záměr vytvořit takto šablonovitý, kýčovitý, klišovitý a dogmatický charakter, tak smekám a ve stoje aplauduji. Bravo!

Satanžel když člověk pomine Larsovo popisy macho chlapáctví zjistí že je to celkem plochý charakter, kterej sám o sobě neustále omílá jakej je to macho borec a přitom se chová jako macho tupec co si pro prachy hrábne do zadku a vytáhne si jím páteř....

Děj je tragicky předvídatelný (každý i opravdový policista by podezříval toho kdo za tím vším stojí, jen Larsovi to trvá úmornou třetinu knihy) a ani ne moc originální. Bývalí kolegové mu bez problému vyzrazují tajné informace, vůdci gangů podávají pomocnou ruku, prostě normálka.

Ale abych na Larse nekydal jen hnůj, tak jsem se místy i dobře bavil a některé autorovi postřehy byly trefné, což ale pořád neobjasňuje tak vysoké hodnocení, které kniha má. Musím se přiznat že mě to dost děsí, páč jsem si myslel že plnej počet hvězd tomu napálí maximálně tak osoby se svaly místo mozku, nebo navlhlé ženy :D

P.S: Za ten konec a Daniela by autor zasloužil ,,sto kokotou do riti a hrdzavou kotvu do chrbta!"

09.12.2022 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pokračování Problému tří těles nezklamal, ba naopak. Jestli byl první díl prosycen nepoznaným v očekávání věcí budoucích, tento díl čtenáře nenechá na pochybách, že ta budoucnost přijde....a bude temná.

Pro někoho bude Temný les možná trochu rozvleklejší, ale mě osobně se to líbilo právě tak jak to autor dávkoval. Když si čtenář už už říká ,,Tak teď jim to nandáme.." Přijde studená sprcha. Atmosféra je hustá až dusivá a po každém nezdaru ještě ztěžkne. Pokaždé když už jsem si říkal, že nemůže přijít nic horšího, že mě autor nedokáže více odrovnat, se přistihuji jak s otevřenou pusou kroutím hlavou a bojím se číst/poslouchat dál.

V celku to jak autor nastínil způsoby jakými se lidstvo vypořádává s krizemi, bylo opravdu povedené. Vůbec rozsah jeho znalostí lidské psychiky a sociologie hraničí s genialitou. Způsoby jakými nám jsou předkládávána osudová rozhodnutí a jejich následky je bravurní.

29.08.2022 4 z 5