Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Sama Skotskou vysočinou Sama Skotskou vysočinou Anna Bubleová

Titul mě zaujal, protože jsem sama Skotsko kdysi navštívila a moc se mi tam líbilo, takže bych se tam chtěla ještě někdy vrátit. Samozřejmě musím uznat, že autorka svou cestu pojala o dost dobrodružněji a navíc se na svůj trek vydala úplně sama. Moc mě pobavil popis výstupu na Ben Nevis, který jsem též absolvovala. A stejně jako autorka i já jsem byla přesvědčena, že za tím dalším ohybem už určitě bude vrchol (a samozřejmě nebyl).
Autorka knihu pojala jako deník plný svých pocitů, myšlenek, ale také postřehů a samozřejmě hlavně popisů nádherné okolní krajiny. Četlo se mi to moc dobře, akorát mi občas nesedělo skloňování místních názvů. Dílo je doplněno a oživeno spoustou obrazového materiálu. Nejvíc jsem se kochala fotografiemi krajiny a nakonec jsem z nostalgie musela sáhnout i po vlastním fotoalbu, abych si svoje putování po Skotsku oživila.

19.01.2023 4 z 5

Ideální manželka Ideální manželka Stephanie Laurens (p)

Druhý díl série je celkem příjemnou a čtivou historickou romancí. Oba hrdinové se mi dost líbili, ale většina nedorozumění mezi nimi byla zcela zbytečná. Stejně jako u prvního dílu i v tomto příběhu v podstatě chyběla pořádná akce a napětí, až na drobnou výjimku téměř na konci příběhu. To je u děl této autorky celkem nezvyklé a nemohu si pomoci, ale mě to tam prostě chybí.
Jack byl celkem imponující a Sophie mi byla hodně sympatická. Tahle dvojice by si však určitě zasloužila daleko napínavější a víc vzrušující příběh.

18.01.2023 4 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Musím se přiznat, že jsem čekala od knihy něco víc. Zaujala mě anotace, tak jsem si ji nechala rezervovat v knihovně a moc jsem se těšila, až se do ní pustím. Jenže začátek mi vůbec nepřipadal zajímavý, vlastně se mi zdál celkem těžkopádný a naprostý nedostatek akce mě málem od dalšího čtení odradil. Nicméně jsem vytrvala a asi v polovině se to zlepšilo, děj dostal spád a nakonec i překvápko příběh oživilo.
Zpočátku se June jevila docela nemastná-neslaná, ale postupně, jak se začala vynořovat ze své ulity a čím dál víc zapojovat do akcí na záchranu knihovny, byla mi víc a víc sympatická. Jen dějová linka Junina milostného vztahu byla méně propracovaná než by se mi zamlouvalo.
Celkově hodnotím knihu 3,5 hvězdičkami.

10.10.2022 3 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

(SPOILER) Od této knihy jsem nečekala mnoho, od této autorky to byla první kniha, kterou jsem četla. A musím říct, že mě příjemně překvapila. Na Grace se mi líbilo, že i když to pro ni nebylo jednoduché a příjemné, nenechala se zlomit okolnostmi a vyrazila na dlouho odkládanou cestu do Paříže. A přestože zpočátku si pobyt zrovna neužívá, setkání s o dost mladší Audrey ji nakonec přiměje stále nemyslet na svou situaci a zklamání a užít si, jak samotný pobyt v Paříži, tak nečekané přátelství a navíc se jí podaří najít muže, kterého milovala její babička. Jediné, z čeho jsem trochu na rozpacích je rychlost, s jakou dokázala odpustit svému manželovi, že ji opustil kvůli ženě stejně staré jako jejich dcera.

21.08.2022 4 z 5

Příběh jedné lásky Příběh jedné lásky Erich Segal

(SPOILER) Prostý a dojemný příběh plný lásky, ale také o rodinných poutech a střetech mezi generacemi. On je perspektivní mladík a představitel čtvrté generace bostonské smetánky, který se snaží vzdorovat otci, o němž má celkem mylné představy. Potká ji, přímou a pohodovou studentku hudby z chudé rodiny italských přistěhovalců. Zamilují se, vezmou se a žijí šťastně až do smrti. Bohužel ta v tomto případě přichází příliš brzy. Jenny umírá na leukémii v pouhých pětadvaceti letech a zanechává tu nešťastného Olivera, který neví, jak se má vyrovnat se svým žalem. Oba hrdinové mi byli od začátku velice sympatičtí. Příběh je opravdu velice čtivý a přes smutný konec, na který autor upozorňuje hned na začátku, je svěží a vtipný. Jenny je plná elánu a optimismu, na nic si nehraje a vyjadřuje se upřímně a bez příkras. Oliver má trochu složitější vztah s otcem, je vůči němu a jeho očekáváním ohledně naplnění rodinného odkazu plný vzdoru, ale je to charakterní mladý muž se silnou vůlí a otevřeným srdcem.
Poprvé jsem knihu četla jako náctiletá a už tehdy mě velice upoutala a hlavně dojala. Znovu jsem po ní sáhla nedávno a měla ji přečtenou za pár hodin, protože je to prostě úžasný, čtivý příběh.

14.08.2022 5 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Upoutala mě už moc pěkná obálka. Anotace naznačuje zajímavý příběh a za sebe mohu říci, že velice dobře zpracovaný, nechybělo napětí i láska. Současně kniha popisuje téma, které mě hodně zaujalo. Léčitelství a porodnictví v historii mohlo být tak často zneužito k nařčení z čarodějnictví. I v české historii jsou známé monstrprocesy s údajnými čarodějnicemi a jinými kacíři. Každopádně se mi kniha moc líbila, byla čtivě napsaná a hrdinku jsem si zamilovala.

09.08.2022 4 z 5

Sváděj mě Sváděj mě Stacey Kennedy

Na knihu jsem narazila náhodou. Neměla jsem od ní příliš velká očekávání, spíš jsem předpokládala, že se bude jednat o další variaci Padesáti odstínů. Nicméně začátek mě trochu překvapil a zdál se slibný, tak jsem v četbě pokračovala. Bohužel se to brzy nějak zvrtlo a ze slibného začátku se vyvinul celkem neoriginální a ne moc uvěřitelný příběh o majiteli erotického klubu, který podlehne osobnímu kouzlu milé a v podstatě stále nevinné Zoey. Takže nakonec jediné opravdu zajímavé na celé knize bylo, že oba hlavní protagonisté zažili nějaké trauma a snažili se s ním vyrovnat, každý po svém. Asi bych si jako způsob pomsty nikdy nevybrala ten Zoein, ale dokážu ocenit, že se postavila svým trýznitelům a dala jim najevo svou sílu a odhodlání nenechat se jejich činem zlomit.
Jedná se o krátký příběh ideální pro chvíle oddechu. Nenajdete v něm nic převratného, ale to od tohoto typu literatury asi nikdo ani nečeká. Určitě si nenechám ujít pokračování série, ale nemyslím si, že bych se k této knize někdy vrátila.

14.09.2023 3 z 5

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

(SPOILER) Tak za prvé, kdybych uměla opravdu dobře německy, přečetla bych si titul raději v originále nebo případně vydání v angličtině (a možná to u příštího dílu radši udělám, pokud se mi povede takové vydání sehnat). Prostě to české vydání se opravdu nepovedlo. Koncovky u sloves vztahujících se k postavám knihy příliš často neodpovídají rodu postavy (ženská, mužská), spousta jiných překlepů a dokonce i nějaká ta chyba v pravopise mě tam praštila do očí. Za mě tedy někdo neodvedl dobře svou práci, což celkový dojem z knihy hodně poškozuje. A za druhé - nejsem zrovna cílová skupina tohoto žánru.
Samotný příběh byl zajímavý a čtivý a hlavní hrdinové byli také fajn. Ačkoliv Noah občas reagoval opravdu bezmyšlenkovitě a přemrštěně. Že každý řeší nějaké problémy bez ohledu na věk, to je jasné. Lia naopak nikoho nesoudila, jen se snažila poprat se svými problémy. Autorka lehce naťukla téma ohledně rozporuplného přístupu společnosti - co klukovi projde a ještě ho za to málem pochválí, z dívky udělá někoho nemorálního a promiskuitního. Myslím, že to v době pokročilé emancipace nemá ve společnosti místo. Každopádně jsem pro rovný přístup, navíc v tomto případě bych řekla, že se víc provinil ten Alexandr. On si přece musel být vědom, že aférkou s Liou podvádí svou přítelkyni. Lia za svou chybu (a nemyslím tím samotný románek s Alexandrem) ovšem zaplatila příliš velkou cenu. Do Berlína přijela jako zlomená dívka plná pochybností o sobě samé, ale s pomocí Noaha a dalších nových přátel získala zpět samu sebe, své sebevědomí a jistotu, že si stále může splnit své sny, i když se od těch původních budou lišit. Díky podpoře nových přátel dokázala všechny své pocity, nespravedlnost a skutečnou pravdu o tom, co se jí stalo, vtělit do svého filmového projektu, který jí navíc získal ocenění a možnost spolupracovat na dalších projektech s dalšími uznávanými tvůrci. Svým odhodláním vyprávět svůj příběh bez příkras včetně následných událostí mi Lia velice zaimponovala.
A jen tak na okraj, docela by mě zajímalo, jak by se zachoval Christianův otec, kdyby zjistil, proč skutečně dostal jeho syn od Noahova bratra nakládačku. Třeba se to dozvím v dalším díle věnovaném Kyře.

23.06.2023 3 z 5

Partie století Partie století Cathy Maxwell

Četlo se to hodně dobře, ale první kniha od této autorky (Čas zázraků) se mi přece jen líbila o něco málo víc. Hlavně jsem měla trochu problém s postavou Elin. Připadala mi na hrdinku jako docela nevýrazná osobnost, taková nemastná-neslaná. Ale byla celkem inteligentní a zaujala mě svou schopností vypořádat se snadno s vědomím, že jí někdo usiluje o život a velice odhodlaně se snažila uniknout svým pronásledovatelům. Také jsem musela ocenit její rozhodnutí postavit se otci i celé společenské smetánce a vdát se z lásky a dát tak přednost Benovi před jeho bratrem vévodou. Ben mi zaimponoval svou neutuchající snahou bojovat za získání své lásky zpět, aby se mohl s Elin oženit a nebral přitom ohled na všechny překážky.
Ovšem musím se přiznat, že Gavina (vévodu) jsem si z postav oblíbila asi nejvíc, takže se rozhodně těším na pokračování série.
Příjemně čtivá historická romance s trochou napětí, ale žádné velké zvraty a překvapení se tu neodehrávají.

30.04.2023 4 z 5

Polib mě Polib mě Stella Tack

Čtivá romance se špetkou humoru i napětí. Předem jsem si o knize nic nezjišťovala, takže jsem vlastně neměla tušení, co mám očekávat. Autorka mě však svým příběhem dokázala snadno a rychle zaujmout. Opravdu příjemné oddechové čtení.
Ivy mi byla velice sympatická od samého začátku. Příliš nezapadala do škatulky bohaté dědičky. Svou bezprostředností, laskavostí a smyslem pro humor i tím, že ze sebe nedělala žádnou V.I.P. osobnost si mě hned získala. Ray byl trochu rozporuplný, ale na druhou stranu bylo pochopitelné, že se nechtěl podat svým vzrůstajícím citům vůči klientce. Jako její bodyguard měl jednoznačně dojem, že povinnost musí být na prvním místě. Navíc se potýkal s problémy plynoucími z události, která se stala v minulosti a v podstatě zničila vztah Raye s jeho starším bratrem Konstantinem. Nakonec si však uvědomil, že jeho city k Ivy stojí za trochu riskování, tím spíš, když jsou opětované. Hlavním hrdinům jsem moc fandila.
Autorčin styl mi sedl, takže se těším na další díl série.

30.04.2023 4 z 5

Ráda tě poznávám Ráda tě poznávám Rachel Winters

Musím bohužel konstatovat, že pro mě je tento titul trochu zklamáním. Anotace vypadala dobře a podle recenzí se má jednat o poctu filmovým romantickým komediím, jichž jsem velkým příznivcem. Ne že by to bylo úplně špatné dílo nebo dokonce naprostý propadák, to zase ne. Četlo se to celkem dobře (většinou), jen jsem nejspíš čekala něco víc.
Styl psaní je dobrý - zábavný a svižný, místy je to dokonce velmi poutavé čtení. Jenomže příběh samotný občas poněkud pokulhává, našlo se i několik vyloženě hluchých míst. Až v druhé polovině knihy (respektive od "setkávačky" s Peterem Panem alias NOKem alias arogantním a egocentrickým scénáristou Ezrou) dostal příběh ten správný spád a zbytek příběhu jsem si už užívala.
Nicméně bych chtěla podotknout, že se jedná o autorčinu prvotinu a je zřejmé, že autorka má talent a potenciál. Takže by byla škoda, jí nedat další šanci (až nějaká další její kniha vyjde).

01.02.2023 3 z 5

Každá ráda kamaráda Každá ráda kamaráda Christina Lauren

V podstatě příjemné čtení pro chvíle pohody. Autorky už dříve dokázaly, že umí napsat pěkný a zábavný příběh a znovu to potvrdily, ačkoliv bych titul asi nezařadila mezi jejich nejlepší počin. Nicméně jsem se u knihy dobře pobavila a odreagovala od starostí všedního života. Zápletka sice není nijak zvlášť originální a od prakticky od začátku je jasné, jak to dopadne, ale na přitažlivosti to dílu určitě neubírá.
Výstřední a občas skoro netaktní Hazel snad může někomu připadat jako už moc neskousnutelná hlavní hrdinka, nicméně mně připadala docela roztomilá a její eskapády jsem si vlastně užívala. "Dokonalý" Josh byl samozřejmě jasný sympaťák a k trochu praštěné Hazel mi naprosto perfektně seděl. Svou usedlostí a rozumností je dokonalým protikladem k energií sršící Hazel, tihle dva se prostě báječně doplňují. Hazelina živelnost a ztřeštěnost se sklony k trapasům, které si ovšem nepřipouští, je vyvážena Joshovou spořádaností a umírněností.
Mám však jednu malou výhradu - dohady o tom, zda a jak se změní jejich vztah, když se spolu poprvé vyspali, přestaly mít smysl, když to udělali podruhé. Další přemítání nad jejich kamarádstvím bylo už naprosto zbytečné a natahování příběhu dalším "randěním" se Sashou a Tylerem, jen aby sami sobě dokázali, že se mezi nimi vlastně nic nezměnilo, bylo naprosto irelevantní, tím spíš v kontextu příběhu.

01.02.2023 4 z 5

Nevinná léčka Nevinná léčka Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Ze série Lesterovi mi zatím připadal tento díl nejpovedenější. Příjemné a pohodové čtení, tentokrát jsem v příběhu nacházela typický autorčin styl. Kromě typicky dominantního a ochranářského hrdiny, provází tento díl také nebezpečí číhající na hlavní hrdinku Lucindu. Ta se díky dědictví po zemřelém manželovi stává cílem úkladů skupiny zlosynů a Harry jí při jedné příhodě přispěchá na pomoc. Jelikož skupina spiklenců dál strojí své úklady, Harry si dává za úkol zjistit, kdo za všemi Lucindinými potížemi a "nehodami" stojí. V rámci svého dohlížení na Lucindu a její nevlastní dceru se však do Lucindy zamiluje. Nicméně ještě není připraven připustit, že by drobné intriky Lucindy a jeho tety měly skutečně vést k jejich sňatku. Ale je jasné, že nakonec podlehne a happy end je na světě. Ještě předtím ji ovšem musí zachránit z rukou zlosynů.
Příběh je příjemně vyvážený a oba hrdinové jsou velice sympatičtí. Na Lucindě jsem oceňovala její odvahu, samostatnost a inteligenci. Harry mi zase imponoval svým rozhodným jednáním a odhodláním.

26.01.2023 4 z 5

Deeply Deeply Ava Reed (p)

Za mě rozhodně nejlepší díl ze série. Zoey a Dylana jsem si opravdu zamilovala. Skvěle doplňují celou partu. Každopádně oceňuji jejich vnitřní sílu a odhodlání vyrovnat se traumaty a ztrátami ze své minulosti. Pozitivně hodnotím také to, že si Dylan sám dokázal odpustit své vlastní omyly a rozhodnutí, které zapříčinily jeho současný handicap. Někdy je právě nejtěžší odpustit sám sobě a vyrovnat se s vlastními selháními.
Moc se mi líbila také Dylanova babička, byla prostě úžasná. Zoey jsem tak trochu záviděla, nicméně tahle dvojice hrdinů si svůj šťastný konec rozhodně zasloužila.

10.01.2023 5 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

(SPOILER) Další fajn kniha od této autorky. Ačkoliv titul Kulti byl podle mě rozhodně lepší, příběh Vanessy a Aidena byl také dost povedený. Pravda, našla jsem i pár nedostatků, přesto je to dílo, které si své čtenáře určitě najde a dokáže získat.
Vanessa má na můj vkus až příliš dobráckou povahu. Díky jejímu laskavému srdci se Aidenovy podaří ji přesvědčit, aby přistoupila na jeho návrh a vrátila se k němu, tentokrát jako jeho snoubenka a později se stane jeho manželkou, aby tak Aidenovy pomohla získat zelenou kartu k pobytu v USA. Později se však ukáže, že to z Aidenovy strany byla pouhá záminka, jak Vanessu získat zpět. Aiden má totiž dost zvláštní povahu, nejen, že je nemluvný a nepřístupný, dokáže být i vyloženě protivný. Tím od sebe Vanessu také napoprvé odehnal. Ale nakonec si mé sympatie dokázal získat.
Příběh je typickou americkou romancí, ale myslím si, že by se dal zpracovat i lépe.

05.01.2023 4 z 5

Seznam snů a neřestí Seznam snů a neřestí Alison Bliss

Tento díl byl o něco slabší než ten první. Ale četlo se to dobře, je to prostě nenáročná oddechovka s trochou erotického náboje a občas i vtipné pasáže příběh okořenily. V podstatě od začátku víte, co můžete očekávat a jak to dopadne. Takže nenáročné čtení, pro chvíle, kdy potřebujete tzv. vypnout.

16.10.2022 3 z 5

Její tajemství Její tajemství Penelope Bloom

Docela příjemné, oddechové čtení, akorát mi vadilo, že do značné míry kopíruje titul Moje (tak trochu) utajené dítě, který jsem četla dříve. Jenže tady nebyla interakce mezi hrdiny tak atraktivní a vtipná jako tam.
V normálním životě bych si Petera asi zamilovat nedokázala. Z celé knihy mě nejvíc bavila Zoey, Violetina dcera. A samozřejmě opět babča s Williamem nezklamali se svými vylomeninami.

21.08.2022 4 z 5

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

Poslední díl této série se mi líbil snad ještě víc než oba předchozí. Možná tomu napomohl i pohled vedlejších postav. Každopádně prolínání příběhů Lýdie s Grahamem a Ember s Wrenem s příběhem Ruby a Jamese mě hodně bavilo. Autorka mě také potěšila, jak to dopadlo s Jamesovým otcem, vzhledem k jeho otřesnému chování musím konstatovat, že mu to patří. Téměř se zatajeným dechem jsem čekala jak se vztahy Lýdie s Grahamem a Ember s Wrenem vyvrbí. Ruby a James dle očekávání našli ve svém vztahu rovnováhu a dokázali se vypořádat se všemi úskalími, včetně naprosto rozdílných snů a cílů. Skoro je mi až líto, že už jsem knihu dočetla a musím se se všemi hrdiny, i těmi vedlejšími, rozloučit. Pravděpodobně se někdy v budoucnu k této sérii ještě vrátím a přečtu si ji znovu.

13.08.2022 4 z 5

Kam ukrýt štěstí Kam ukrýt štěstí Catherine Ryan Hyde

(SPOILER) Na knihu jsem narazila náhodou, ale zaujala mě, tak jsem se rozhodla si ji přečíst. Zpracování tématu psychického násilí, nebývá zas tak častým námětem a vždy je to hodně citlivé téma. Autorka však dokázala pojmout toto citlivé téma naprosto úžasně a velice uvěřitelný byl i pohled dospívající Abby. Za sebe mohu říci že jsem její mamince dost fandila, když se konečně odhodlala od svého manžela, který ji neustále psychicky týral, a když od něho s Abby utíkaly, držela jsem jim palce. Nakonec jsem si dost oddechla, když se jim útěk podařil a našly azyl u Elliotta, který se ujal štěňat, jež Abby zachránila a následně si je zamilovala.

06.08.2022 4 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Tahle kniha se mi moc líbila. V pubertě jsem od autorky přečetla Pýcha a předsudek a Rozum a cit a už tehdy mě hodně zaujaly. V porovnání třeba se sestrami Brönteovými je mi její suchý humor a svižný styl psaní bližší. Každopádně bych tento titul zařadila mezi autorčina nejpovedenější díla. Anne i Wentworth mi byli velmi sympatičtí a držela jsem jim palce, aby k sobě znovu našli cestu a dali se dohromady. Na Anne mi trochu vadilo, že se nechávala příliš ovlivňovat svou rodinou a hlavně kmotrou, místo aby se řídila vlastními instinkty a vůlí, tím spíše, že ostatní se o její přání nijak zvlášť nezajímali.

05.08.2022 5 z 5