horvis horvis komentáře u knih

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

No, mě se právě tohle do nekonečna rozvíjení jednoho tématu, jako to bylo s Diogenem, vůbec nelibí, nebaví mě to a nudí mě to. Já mám rád, když je každá kniha samostatný román, kde mi nevadí když vystupují postavy z minulosti, ale prostě chci nové příběhy. Například "Bílý oheň" mi přišel jako samostatný román, ikdyž je to ze série Pendergast, a tohle pokračování se mi líbilo, poněvadž to byl nový příběh bez vazeb na Pendergastovu rodinu apd. Trilogie Diogenes a ty cca 3 knihy kde se řešila Pendergastova manželka, to bylo jen mlácení prázdné slámy. Prostě z těch jsem cítil bezradnost přijít s něčím novým. "Bílý oheň" mi dal naději, ale "Modrý labyrint" se mi už svým popisem tak znelíbil (znovu babrání se v milionkrát propírané historii Pendergastovi rodiny či co), že jsem jeho četbu zavrhl. A to už mám od těchto autorů koupeno asi 20 knih. Ale od "Modrého labyrintu" jsem řekl dost.
Já chci číst, pokaždé originální nový příběh, jako byl například "Zátiší s vránami", nebo "Kráter", "Poklad" "Ledová bariéra" a další.
Kvůli neustálému omýlání minulosti, mi příjde každý díl Pendergasta stejný jak ten předchozí, maximálně se trochu obmění kulisi, ale mě už proto Pendergast přestal bavit, pro mě se to vše už moc opakuje a je to moc předvídatelné. Zkoušel jsem číst ukázku z této knihy, ale po asi 15 stránkách už mě to tak nebavilo (cítil jsem jak se to vše opakuje asi i díky Constance), že jsem nedokázal číst dál.
Jo, takový "Mayský kodex" to byla knížka, četl jsem 2x, "Bouře" - četl jsem 3x, "Kráter" - četl jsem 2x, "Ledová bariéra" - četl jsem 3x,

17.05.2016 4 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Předchozí komentující čtenář Filla SFC abosultně nepochopil podstatu příběhu.
Vyžaduje to několika-úrovňovou představivost. To co FillaSFC označuje jako umělé natahování, je dokonale vysvětleno odhalením na konci. Nebudu to tady víc vysvětlovat, abych neprozradil děj někomu, kdo to ještě nečetl.
Podle mě je to geniálně vymyšlená kniha.
Je to hold vyšší level.
VTIP JE V TOM, že takové ty jakoby zbytečně vsuvky je právě NUTNÉ nevynechávat a vše poctivě přečíst aby človeku docvakly všechny souvislosti.
Kniha je sice místy dost neakční, ale literárně dokonalá.

29.02.2016 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Tuto knihu bohužel většina lidí (soudě dle komentářů) vůbec nepochopila, o čem to vlastně je. Bych to napsal, ale tím bych vše prozradil. Navíc je to asi 8 let co jsem to četl.
Zkusím to přečíst ještě jednou, abych to sem pak mohl napsat exaktně, pro všechny ty, kteří většinu textu považovali za jakousi vatu (jednoznačně nepochopili podstatu příběhu).

26.02.2021

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Jak tady dost lidí píše o tom, že ta kniha je místy dobrá, ale že tam bohužel jsou hluchá místa, taková jakoby jen výplň a že je to nudné...
Myslím, že ti co to tvrdí se mýlí, a je to tím, že to nepochopili.
Ano, všechny ty jakoby odbočky od hlavního děje, jako například různá hlášení v rádiu o občanských nepokojích (někde)... ono to filozoficky a metaforicky dává DOKONALE smysl, ale člověk to musí chápat jako METAFORY a vztahuje se to přímo k tomu depresivnímu KONCI. Už je to několik let, co jsem to četl, takže teď bych asi to nedokázal dokonale popsat, ale kdybych to tady vysvětlil (jako DŮKAZ), že ty tzv. hluchá místa, nejsou hluchá, jen ti lidé co to tvrdí, to prostě nedokázali METAFORICKY pochopit a spojit s pointou příběhu, tak bych ale musel prozradit děj knihy, tak nevím jestli to mám udělat. Na druhou stranu, čím déle budu s vysvětlením otálet, tak do té doby už si to všichni přečtou a návštěvu a hodnocení zde odbudou a moje vysvětlení už třeba moc lidí nepřečte. Ale asi jo, pro všechny ty co tu knihu nepochopily a myslí si, že autor zklamal a hluchými místy co nesouvisí s dějem se snažil jen zvíšit počet stránek, to sem tedy nepíšu, ale ne dnes, pokusím si tu knihu znovu opatřit a přečíst a připravit důkladnější rozbor. Hluchá stránka tam totiž není ani jedna, dokonale ba přímo geniálně to do sebe zapadá. Ale aby to člověk pochopil, nesmí přeskakovat stránky a musí chápat děj metaforicky, nebo metafyzicky. Tak snad za pár dní to sem napíšu.

26.07.2019 5 z 5

Ztracené kosti Ztracené kosti Lincoln Child

No, myslím, že aktuální score 80% je extrémně nadhodnocená známka pro tuto knihu.
Prostředí sice zajímavé bylo, ale prakticky celou knihu mě to nevtáhlo do děje. Z celé knihy bylo nějak napínavých zhruba 20 stránek (kapitoly 47-50). Většina knihy se pohybuje na úrovni slabých tří hvězd.
Jsem si dal tu práci a zapisoval jsem si stránku po stránce hodnocení toho co jsem přečetl. Dvě stránky dostaly 5 hvězd, 18 stránek 4 hvězdy, do stránky 246 do byly jen 3/2 dvě hvězdy (poměr cca 7:3). Posledních cca 15 stránek prudký pokles na průměr 2,41 hvězdy. Kapitoly 47-50 (3.84 hvězdy).
Nejlepší byla kapitola 48 (průměr 4.40 hvězdy na stránku).
Celkem kniha u mě získala průměrně 2.82 hvězdy na stránku.
To je způsobeno hlavně tím že úvodních 247 stránek se pořádně nic nedělo a průměr byl 2.70 hvězdy na stránku.

Takže mé hodnocení je 2.82 hvězdy (tj. 56,40 %)

03.08.2020 2 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

No nevim, teď čtu tuto knihu, ale moc mě to nebere. Není to špatně napsaný, ale čte se mi to špatně. Nemá to spád. Zbytečně dlouhé a asi i nepodstatné pasáže. Asi je chyba v tom, že jsem čekal dobrodružnou četbu. Jsem na straně 27 a dál už asi číst nebudu.

05.05.2019

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Vyjádřím se k tomu, jak zde někteří chválí pokračování Ledové bariéry. Mě naopak příjde to pokračování dost nepovedené a z meteoritu udělat ve druhém díle udělat nějaké mimozemské semeno mi přišlo takový béčkový, jako i celý děj druhého dílu. Nevím proč se spisovatelé tak změnily, nebo vyhořeli? Ale tento druhý díl, co se týče atmosféry děje, nemá absolutně nic společného s tím prvním dílem. Ten druhý díl je takový dost jednoduchý, povrchní, bez nějaké hlubší atmosféry. Vím, že můj komentář je dost nevybíravý, ale takhle přesně to cítím a vyjadřuji jen moje upřímné zklamání, že od těchto autorů asi už nelze čekat takové atmosférické zážitky jako u knih: Ledová bariéra, Bouře, Poklad nebo Zátiší s vránami, no prostě to co psali v začátcích.

05.05.2019 2 z 5

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

Je mi líto, ale pro mě to byla slabota.
Přečetl jsem od těchto autorů úplně všechno a tudíž mi neuniklo, jak se některé scény opravdu dost pobobají scénám z jiných knih. Pro mě tam úplně chybělo napětí, okamžik překvapení a čekání co bude dál.
Možná kdybych tuto knihu četl jako první od tohoto autora (autorů), tak bych měl jiný názor, takhle mě to vůbec ničím nepřekvapilo, některá místa působila dosti naivně - třeba jak Kyklop vedl hrdinu knihy ostovem a při hledání čehosi.... tak reakce hrdiny a popis toho celkově mi přišel tak nějak jako v knize pro děti, já nevím asi je to proto, že určité části dějě např. z knihy "Mayský kodex" se tomu místu, fauně a flóře podobají ale v "Mayské kodexu" to na mě působilo opravdu omamně, kde prostě člověk byl vtažen do toho místa jako by tam byl... tady ve "Ztraceném ostrově" to na ně v postupném postupu knihou působilo čím dál tím víc tak, že autor prostě potřeboval rychle něco napsat z ekonomických důvodů, než že by to byl výtrysk inspirace....
Pro mě to bylo zklamání a Epilog už jsem ani nedočetl...
Skoro všechny knihy od těchto autorů jsme si koupil a mám je doma cca 16 knih, a to jsem koupil i ty co už jsem měl přečtené z knihovny ale koupil jsem si je pak do sbírky a pak jsem si prostě koupil ty další co teprve vycházely jako novinky, ale teď se budu hodně rozmýšlet jestli si koupím i tu další, nebo jestli si radši počkám na knihovnu....

14.10.2015 1 z 5

Totem Totem David Morrell

Moc pěkné čtení. Úvod celkem dost pozvolný, akce přichází až po nějakém čase. Ale už na tom pomalém začátku se mi líbil autorův styl psaní a i prostředí ve kterém se to odehrává. Asi tak od půlky už tam žačíná být i dost akce. Určitě to stojí za přečtení.

04.02.2020 5 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Už je to několik měsíců, co jsem to četl. Ale pěkný, čtivý, zajímavý. Ze začátku to myslím chvíli trvalo než se to rozjelo, já nevim např. 50 stránek, ale pak už to mělo spád a člověku se z toho nechtělo spát. Prostě, četlo se to samo.

11.01.2018 5 z 5

Úplněk vlka Úplněk vlka Lincoln Child

Špatná knížka to není. Ale strhující a magnetizující bohužel taky jistě ne. Poutavých bylo asi jen tak posledních 40 stránek. Vygradované finále zde opravdu naštěstí nastalo, ale sotva se něco začalo dít, tak už byl konec a ten konec nastal ještě rychleji, než bys řekl švec. To, jakým stylem autor tuto knížku v závěru utnul, jakým způsobem děj ukončil, mi přijde hodně laciný. To už fakt bylo na úrovni sešitového čtení John Sinclair nebo jak se to jmenuje. Prostě to jakým způsobem děj ukončil (na straně 235) je vyložéné Béčko. Takže dávám nevýrazné 3 hvězdičky.

11.01.2018 3 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Tak už je to asi 3 měsíce, co jsem to četl a musím říct, že už si ani nepamatuju jako to skončilo.
Když jsem to začal číst, tak si pamatuju, že už od prvních stránek jsem cítíl, že se to prvnímu dílu (Ledová bariéra) nevyrovná, ale nechtěl jsem to hned uplně zavrhnout, tak jsem četl v očekávání dál. No bohužel snad tak od půlky knížky už to byla taková nějaká divná stagnace, když člověk tak nějak cítí, že si už může být jist, že ho do konce knížky už nic lepšího nečeká. Od tý poloviny knížky už to byla jen prostě taková miš maš výplň-vata. Asi to je tím, že prostě tito autoři dříve psali o HODNĚ lepší knížky a člověk se prostě nějak nedokáže vyrovnat s tím, že jeho návyk na dobrodružství, vypěstovaný předchozími díly těchto autorů, prostě není ukojen. Prostě kvalita té drogy už není taková a proto dávám dvě hvězdy, ikdyž sám pro sebe vím, že kdybych tuto knížku četl jako první titul (bez znalosti předešlých) tak by jí dal minimálně tři hvězdy.

25.03.2017 2 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Zrovna to čtu a myslim, že můžu říct, že je to lepší než předešlý díl "Ztracený ostrov"
Zatím jsem cca v půlce.
Čtení je to fajn, takže doporučuju.

24.12.2016 2 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

83%? Tohle je prostě hrozně nedoceněná knížka.
Já už jí četl 3x a vždycky mě bavila.
Škoda, že postupem let, už takovéhle knížky moc nepsali.

24.12.2016 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Není to dobrodružné kniha, která by měla spád jako od Cusslera nebo Preston-Childa, ale i tak je skvělá. Nejaká hluchá místa tam byla, která mě moc nebavila číst, ale většina knihy byla prostě skvělá, dokonalá metafyzika nebo jako by se to dalo nazvat. Jsou v tý knize skvělý metafory a různý slovní obraty, a ty některý místa co třeba někomu nedávají smysl, tak v závěru všechno získá svůj smysl, vysvětlení stavu mysli, nemůžů tady napsat jak jsem to přesně pochopil já, protože bych musel prozradit i vývoje v knize lidem co to ještě nečetli.
Závěrem: Místama asi náročná četba u toho vydržet a asi je to lepší číst na etapy, jako jsem to četl já (četl jsem to měsíc, jak jsem měl čas -ne každý den). Ale ten závěr, kterej totálně smete ze stolu, všechno co jste si o tom příběhu mysleli během čtení knihy, co je prostě luxus.
Když to beru z literární stránky, tak je to asi nejlepší kniha co jsem zatím četl.
Není to strhující, ale autor skvěle popisuje různé stavy mysli a děje v životě všeobecně.

16.04.2015 5 z 5

Dva hroby Dva hroby Lincoln Child

Mě to moc neuchvátilo.
Tak jako, že se to dalo číst, ale nic víc.
Mě se mnohem víc líbí např. "Mayský kodex"
Ta honička v závěru mě taky moc nedostala, asi už no jsem moc zvyklý.
Málokterá část v knize mě nutilo číst dál a pak nechala napnutého v očekávání dalších dějů,
když jsem knihu musel odložit.

Pro mě asi nejzajímavější a nejnapínavější byla ta část, ve které probíhá doktorovo pátrání ohledně minulosti Constance, to co se kolem toho oderávalo mě bavilo asi nejvíc, což vlastně s Pendergastem v té knize vůbec nesouviselo.
Jak hodnotit?
Tak četl jsem 2 x - Bouře, Mayský kodex, Kráter, Ledová Bariera (3x) to je jasných 5 hvězd
ale tohle by mě podruhé číst nebavilo.
Úvod knihy mi přišel nějakej nepřirozeně překotný, nesourodý, nevím jak to napsat, asi tak že prvních několik kapitol by se dalo shrnout do pár vět (tedy ty kapitoly daly by se vynechat) a samotný příběh by mohl pokračovat až od Pendergastovy cesty do Jižní Ameriky.
Snad je "Bílý oheň" lepší pokračování série.
Pro někoho kdo Pendergasta ještě nezná, tak "Dva hroby" můžou být dobrou knihou,
ale hlavně v úvodu se to všechno strašne moc dokola opakuje a podobá předešlým cca 5 knihám
této serie. Vůbec to zaobírání se s Helen mi nesedělo, už se to furt dokola všechno opakovalo.

18.12.2014 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Už je to 10 let co jsem to četl, takže jsem dal průměr 3 hvězdy, páč už si z toho moc nepamatuju.
Jediný co si z toho pamatuju, jak vypravěč vidí jinýho vojáka opodál jak si po výbuchu granátu snaží napcpat svá střeva zpět do břicha...

20.10.2014 3 z 5

Projekt Kraken Projekt Kraken Douglas Preston

No, zklamalo mě to co jsem četl v popisu knihy.
Nejdřív to začíná dobře:
"Vyslání sondy do mrazivého metanového prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby."

Pak to ale pokračuje velice BÉČKOVĚ !!!
(píše se o řídícím PC mise)
" Místo k nejzazší hranici sluneční soustavy pronikla do celosvětové sítě, do internetu, tedy prakticky do každého počítače na světě, do Pentagonu, na Wall Street, dostala se i do prezidentova kardiostimulátoru"

Takových knih určitě vyšly stovky a je to naprosto neoriginální....
Místo aby člověk se těšil na sci-fi příběh a popis prostředí a děje na Titanu, tak místo toho se to odehrává
"ZASE" ve měste apd.

Nejšvětší průšvih je, že se jendá o PC co se zbláznil nebo byl zneužit či co, "JENOMŽE" na úplně stejném principu je postavena kniha "SEZNAMKA SMRTI" od Lincolna Childa.

Úplně se bojím tu knihu začít číst, protože se obávám "OBROVSKÉHO ZKLAMÁNÍ" pěkný téma, ale tak béčkově zabitý (PC se nabourá do prezidentova kardiostimulátoru ;) to snad může žrát tak dítě do 10 let !!!

Nechápu proč to Preston tak zabil, to se snad bál, že by neměl na to jít do sci-fi románu s dějem ve vesmíru ?
Říkám, ještě jsem to nečetl, ale podle popisu knihy nechápu proč tak pěkné téma tak hloupě utopí v takových nesmylsech.

20.10.2014 2 z 5

Kráter Kráter Douglas Preston

Četl jsem to už dvakrát (2011 a 2014), a nejradši bych si to přečetl i potřetí, ale chce to delší odstup.
Víc takový knih !
Kdyby mi tak mohl někdo poradit nějakou podobnou knihu od jiného autora.
Preston Child mám přečteno vše.

20.10.2014 5 z 5

Kód smrti Kód smrti Lincoln Child

Četl jsem tuto knihu asi před rokem.
Poněvadž si už vůbec nevybavuji o co tam šlo, i přes tu nápovědu v popisu knihy viz. výše, tak to asi nebylo nic moc, ale ani úplná nuda, to bych si totiž taky pamatoval.
Jako úplná nuda mi např. příjdou knihy: Utopie, Seznamka smrti, Třetí brána, Relivie, Pekelná síra atd. ....

21.06.2014 3 z 5