Honzin Honzin komentáře u knih

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Dal bych klidně i 6*. Nedávno jsem četl "Neandertálci Naši příbuzní" vyd. 2022. Tato kniha mi však ještě lépe doplnila skládačku doby ledové a osídlování Evropy. Čte se dobře, protože je určena laické veřejnosti. Poznámky k textu jsou umístěny na samém konci knihy, nikoli v zápatí listů. Přečetl jsem si je až po přečtení knihy a doporučuji si je přečíst. (Klidně až na závěr, jako já. Vůbec to ničemu nevadí.)
PS
Já jsem úplný závěr nečetl, jen prolítl a tím pádem mi asi něco uniklo.

30.10.2022 5 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Nevím, ale při čtení série "Josefíny" mi došlo, že jsem vlastně nikdy žádnou knihu autorky neviděl v kamenném knihkupectví. První (netuše o Jozefíně vůbec nic) jsem si objednal na e-shopu, další v knihobotu a ostatní půjčil v knihovně.
V této knize mi mimochodem přišla docela sympatická i Miroslava.

01.10.2022 4 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Asi bych úplně neřekl, že kniha je stejná oddechovka, jako ostatní. Měl jsem pocit, že autorka klade větší důraz na povahové rysy jednotlivých aktérů (Anička, Jezevec, Lída, Pavel...).

09.09.2022 5 z 5

Neandertálci – Naši příbuzní Neandertálci – Naši příbuzní Rebecca Wragg Sykes

Autorka na začátku upozorňuje akademickou veřejnost, že se nejedná o odborná skripta, ale příběh. Přesto je kniha víceméně odborná, než populárně naučná. Jde o důkladný popis života neandrtálců v prostředí a době tak, jak to nejmodernější výzkumy umožňují. Homo sapiens versus Homo neanderthalensis (případně Denisované) jsou zmíněny v poslední části knihy. Každopádně pro laika jako já jde o zajímavý pohled k zamyšlení, i když knihu více ocení studenti prehistorie.

04.09.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Tato knížka by snad měla být povinnou četbou. Akorát nevím kde, asi v předmanželské poradně. Už mi dlouho chyběl autorčin humor.

27.08.2022 5 z 5

Stalo se v New Yorku Stalo se v New Yorku Ella Carey

K zamyšlení nad osudy žen, které za války vykonávaly mužskou práci.

21.08.2022

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

Není to napínavé, či akční čtení z válečné doby. Jde o každodenní starosti prožívané v Anglii r.1940. Kdo čeká děj, od kterého se nelze odtrhnout, tak to ne. Jde opravdu o vybarvení doby, charakterů postav, či místa děje. Nejčtivější je závěr knihy.

06.07.2022 4 z 5

Tři v kruhu Tři v kruhu Naďa Horáková

Jestli jsem to dobře pochopil, tak je to prvá kniha autorky. Podle stylu vyprávění jsem to (po přečtení většiny autorčiných knih) i tipnul. Dá se celkem souhlasit s již napsanými komentáři.

18.01.2022 3 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Jelikož jsem letos četl dvě různé knihy o ženách za války: "Holky od spitfirů" a "První šifra", čekal jsem, čím mě překvapí tato kniha. Podepisuji komentář od Eva3992.
Chápu, že toto není moje cílová skupina a rád uznávám, že autorka píše čtivě.
Musím přiznat, že nemám rád více dějových linií a proto jsem (díky rozdělení na dějové části) četl hlavní děj - Estella. :-) Proto také nedávám *.

19.09.2021

První šifra První šifra Denise Rudberg

Moc hezké čtení.
Obálek s postavami viděnými zezadu jako by se roztrhl pytel, ale název knihy, Švédsko, rok 1939, to byly nepřehlédnutelné atributy mé zvědavosti. Pro mě kniha předčila očekávání.
A skončila tak, jako několikadílný TV seriál, ve kterém na závěr uvidíte něco, pro co se nemůžete dočkat dalšího dílu :-).
Dodatečný komentář:
Jsou to (pro mě čtivé) barevné střípky "všedního" života tří žen.

29.08.2021 5 z 5

Holky od spitfirů Holky od spitfirů Soraya M. Lane

Hezké čtení.
Bez epilogu (a poznámek závěrem) má příběh větší hloubku.
Odehrává se v trochu jiném "levelu".
Autorka popisuje nejen stres, únavu a psychické vypětí válečných pilotek, ale také radost a štěstí z maličkostí. Touhu po lásce.
Co by za dnešní problémy „negativních“ lidí tenkrát dali.

04.07.2021 5 z 5

Přišla třetí blondýna Přišla třetí blondýna Alena Jakoubková

No, nakonec to nebylo zas tak špatný :-).
Chtěl jsem si přečíst něco od autorky, navíc ze série Klára a Gábina, jelikož je zde avizovaná detektivní zápletka - takže nerozhodovala obálka.
Jde o pohled dvou dospělých sester Gábiny a Kláry na obyvatele menšího městečka. Detektivní zápletka je spíše na pozadí příběhu.
Určeno pro čtenářky, ale platí prvá věta.

17.05.2021 4 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Tak to je mazec. V závěru knihy mi komisař Tvrdík připomínal Bob Saint-Clara (Jean-Paul Belmonda) z filmu Muž z Acapulca. Autorka si komisaře opravdu "vychutnala".
V "Kdo jinému jámu kopá" a "Komu straší ve věži" jsem dal 5*, tak teď jen 4*, abych to trošku zprůměroval :-).
To ale neznamená, že se netěším na další Josefíniny kousky, ba právě naopak :-).

14.04.2021 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Po náhodném objevení autorky (Komu straší ve věži) je toto trošku lepší - můj šálek kávy.
Já rád čtu o každodenním žití viz komentář pode mnou. A právě v pořádku je, že zde hledáme názory druhých, abychom si udělali obrázek - číst či nečíst.

08.04.2021 5 z 5

Historie Bílé Hlíny: 275 let obce (1712-1987) Historie Bílé Hlíny: 275 let obce (1712-1987) Jaromír Jermář

Klasika - brožura vhodná pro badatele genealogie a pro pamětníky obce.
Najdete zde jmenné seznamy rodin dle stavení a sčítací arch.
Pár fotografií a samozřejmě historii regionu.

05.04.2021

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Malá brožura, malé písmo a velká cena. :-(

19.03.2021

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Díky akci knihkupectví jsem na webu štrachal a koupil knihu od pro mě neznámé autorky.
Od teď však miluji Jozefínu a její humor :-).
Kniha je klasické velikosti, má pevnou vazbu a látkovou záložku. Pěkná grafika obálky.
Dostáváte poctivou, krásnou a "voňavou" knihu. Ne žádnou brožuru s malým písmem.
Je to i pěkný dárek.

17.03.2021 5 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Moje první kniha od autora. Příjemné lehké a čtivé vyprávění. Zajímavé téma. Jsem spokojen.
Kniha má pevnou vazbu. Vetkanou záložku - což se už moc nevidí.
(Mimo hodnocení - korektura:
mám pocit, že se dvakrát vyskytlo jméno původního správce Hartman namísto již nového Hartleb. Při četbě to samozřejmě není žádný problém.)

02.03.2021 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Jsem rád, že opět začala autorka (po scénářích) psát knihy.
Závěr knihy je pro mě neskutečně prokombinovaný, tedy méně uvěřitelný.
Ale je to moje oblíbená autorka a rád ji to prominu :-).

13.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Po zhlédnutí vánočního TV filmu Poslední aristokratka jsem si zde přečetl hodnocení a koupil tento díl "u dvora". Za humor 5* s *. Starý dobrý český humor, který se nějak vytrácí. Je dobré ho, (zvláště v dnešní době) oživit.
Proč jsem dal jen 4*? (4 a 1/2 popravdě). Asi proto, že jsem knihu (právě pro ten specifický humor) musel číst s přestávkami.
Dovedu si ji představit jak čtenou, ale také zfilmovanou verzi.
Dobrá koupě.

27.01.2021 4 z 5