Honzin Honzin komentáře u knih

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Díky akci knihkupectví jsem na webu štrachal a koupil knihu od pro mě neznámé autorky.
Od teď však miluji Jozefínu a její humor :-).
Kniha je klasické velikosti, má pevnou vazbu a látkovou záložku. Pěkná grafika obálky.
Dostáváte poctivou, krásnou a "voňavou" knihu. Ne žádnou brožuru s malým písmem.
Je to i pěkný dárek.

17.03.2021 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Dal bych klidně i 6*. Nedávno jsem četl "Neandertálci Naši příbuzní" vyd. 2022. Tato kniha mi však ještě lépe doplnila skládačku doby ledové a osídlování Evropy. Čte se dobře, protože je určena laické veřejnosti. Poznámky k textu jsou umístěny na samém konci knihy, nikoli v zápatí listů. Přečetl jsem si je až po přečtení knihy a doporučuji si je přečíst. (Klidně až na závěr, jako já. Vůbec to ničemu nevadí.)
PS
Já jsem úplný závěr nečetl, jen prolítl a tím pádem mi asi něco uniklo.

30.10.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Tato knížka by snad měla být povinnou četbou. Akorát nevím kde, asi v předmanželské poradně. Už mi dlouho chyběl autorčin humor.

27.08.2022 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Po náhodném objevení autorky (Komu straší ve věži) je toto trošku lepší - můj šálek kávy.
Já rád čtu o každodenním žití viz komentář pode mnou. A právě v pořádku je, že zde hledáme názory druhých, abychom si udělali obrázek - číst či nečíst.

08.04.2021 5 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Jsem rád, že opět začala autorka (po scénářích) psát knihy.
Závěr knihy je pro mě neskutečně prokombinovaný, tedy méně uvěřitelný.
Ale je to moje oblíbená autorka a rád ji to prominu :-).

13.02.2021 5 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Knihu jsem koupil původně ženě (která nečte). No a jelikož ji opravdu nečetla, tak jsem se do ní pustil sám - ačkoli nejsem vhodná cílová skupina.
Knížka je psaná zajímavým rukopisem a popravdě mě upoutala - jenže.
Jenže má moc časových vrstev (i když důmyslně promyšlených - viz závěr knížky), moc vsunutých příběhů. Pobral jsem dvě dějové vrstvy (chcete-li časové osy - já jsem počítačovej :-)) a zbytek byl pro mne zbytečně navíc.
Rozumím ale tomu, že pro někoho může mít hodnotu 5*.

26.05.2020 3 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Paní Horáková, co mi to děláte.
Jak u "Korálky z klokočí", tak i zde mě poslední kapitolou vždy odrovnáte. :-)

19.01.2023 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Po zhlédnutí vánočního TV filmu Poslední aristokratka jsem si zde přečetl hodnocení a koupil tento díl "u dvora". Za humor 5* s *. Starý dobrý český humor, který se nějak vytrácí. Je dobré ho, (zvláště v dnešní době) oživit.
Proč jsem dal jen 4*? (4 a 1/2 popravdě). Asi proto, že jsem knihu (právě pro ten specifický humor) musel číst s přestávkami.
Dovedu si ji představit jak čtenou, ale také zfilmovanou verzi.
Dobrá koupě.

27.01.2021 4 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

K autorce jsem se dostal díky hodnocení a komentářům v databázi knih. Jsem spokojen i když trefím pachatele poměrně záhy. To mi vůbec nevadí. Knihy ze série čtu na přeskáčku, takže pokaždé je Marie s komisařem v jiné vztahové situaci :-). Tak zas příště si v knihovně od autorky určitě nějakou knihu půjčím.

08.05.2023 5 z 5

Doktore, šťastný a veselý! Doktore, šťastný a veselý! Patrick Taylor

Moje první kniha od autora, koupena v Levných knihách bez přečtení zdejších recenzí. Dle obálek "doktorské série" jsem čekal trochu ztřeštěný humor a ejhle, ono to bylo takové příjemně pohodové, někdy až trochu filozofické. Není to čtení od kterého se nemůžete odtrhnout dokud knihu naráz nepřečtete, ale potěší Vás. To teda jo!

30.04.2023 5 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Asi bych úplně neřekl, že kniha je stejná oddechovka, jako ostatní. Měl jsem pocit, že autorka klade větší důraz na povahové rysy jednotlivých aktérů (Anička, Jezevec, Lída, Pavel...).

09.09.2022 5 z 5

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

Není to napínavé, či akční čtení z válečné doby. Jde o každodenní starosti prožívané v Anglii r.1940. Kdo čeká děj, od kterého se nelze odtrhnout, tak to ne. Jde opravdu o vybarvení doby, charakterů postav, či místa děje. Nejčtivější je závěr knihy.

06.07.2022 4 z 5

První šifra První šifra Denise Rudberg

Moc hezké čtení.
Obálek s postavami viděnými zezadu jako by se roztrhl pytel, ale název knihy, Švédsko, rok 1939, to byly nepřehlédnutelné atributy mé zvědavosti. Pro mě kniha předčila očekávání.
A skončila tak, jako několikadílný TV seriál, ve kterém na závěr uvidíte něco, pro co se nemůžete dočkat dalšího dílu :-).
Dodatečný komentář:
Jsou to (pro mě čtivé) barevné střípky "všedního" života tří žen.

29.08.2021 5 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Tak to je mazec. V závěru knihy mi komisař Tvrdík připomínal Bob Saint-Clara (Jean-Paul Belmonda) z filmu Muž z Acapulca. Autorka si komisaře opravdu "vychutnala".
V "Kdo jinému jámu kopá" a "Komu straší ve věži" jsem dal 5*, tak teď jen 4*, abych to trošku zprůměroval :-).
To ale neznamená, že se netěším na další Josefíniny kousky, ba právě naopak :-).

14.04.2021 4 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Díky panu Hrdličkovi mohu nahlédnout do rodiny podrychtáře Václava a jeho ženy Kateřiny. Ale také do svérázné "rodiny" biřiců Starého Města. A protože se vždy jedná o životní nadhled plný humoru, tak se těším, že nás pan Hrdlička jistě seznámí s nějakým dalším Václavovým "rytířováním".

12.05.2017 5 z 5

Příběh staré šperkovnice Příběh staré šperkovnice Marie Macková

Kniha před přečtením mě zaujala několika atributy, zajímavá grafika obalu, pro mě nová autorka a také období C. K. monarchie. Slovo příběh v názvu knihy opravdu na stránkách odvíjí barvitě zasazený příběh regionu, místních obyvatel i doby.
Knížka je psaná čtivě a s jistým životním nadhledem. Pro mě příjemné večerní čtení o velikonočních svátcích.

16.04.2017 4 z 5

Šamanský bubínek Šamanský bubínek Jarmila Pospíšilová

Paní autorka má jistě absolvovány základy psychologie a filozofie a je to znát. Postavy jsou vybarvené a reálné.

12.10.2023 5 z 5

Stopy minulosti Stopy minulosti Kathryn Taylor

Shodou okolností jsem se dostal k této knížce. Irsko a autorka příjmením Taylor (jako Irsko a autor jiného žánru - Patrick Taylor) byly atributy mé zvědavosti.
Psáno čtivě, to se musí nechat. Současný děj plný napětí. Pozor jsou to dvě knihy a tato je prvý díl. Druhou knihou (V bouři) pokračujete v kontinuálním ději. Až pak je rozuzlení a závěr příběhu.
4* za to, že je to červená knihovna. Omlouvám se čtenářkám, které se mnou nebudou souhlasit, ale vadilo mi, že kdykoli se Lexie podívá na Graysona, tak se jí podlomí kolena a nemůže s tím nic udělat. Jinak je ale Grayson sympaťák :-).

08.08.2023 4 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Nevím, ale při čtení série "Josefíny" mi došlo, že jsem vlastně nikdy žádnou knihu autorky neviděl v kamenném knihkupectví. První (netuše o Jozefíně vůbec nic) jsem si objednal na e-shopu, další v knihobotu a ostatní půjčil v knihovně.
V této knize mi mimochodem přišla docela sympatická i Miroslava.

01.10.2022 4 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Knížka je psána čtivě. Tento styl psaní mi sedí.
Koupil jsem její druhé vydání. Nakladatelství "Fra" mě zklamalo, jak úporně na knížce šetřilo. Text je narván až k samému okraji a spodní části knihy. Zasloužila by si standardnější typografický formát.
Bohužel pro mě - světe div se, nemám rád politiku - se dějem trošku prolíná. Také
některá filosofická témata (a jsem rád za ně), zde mohou vyznívat černobíle. Oboje samozřejmě do děje zapadá. To já jen, že skutečnost je ve stupních šedi.
Závěrem,
doporučuji k pohodové četbě. Jako dárek pod stromečkem bude vypadat "skromně".
Inspiruje-li k návštěvě regionu (viz komentáře níže), zjistíte, že je zde nádherná příroda, ale plná průmyslových měst s přidruženými negativy.

19.11.2020 4 z 5