HollyUndead Online HollyUndead komentáře u knih

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Je mi 26 let, už jsem leccos prožil, leccos jsem přečetl, ale tahle kniha na mne tedy zapůsobila opravdu převelice. Je to mé první setkání s tvorbou J. Seiferta a určitě není poslední. Každá báseň měla svůj smysl a své místo v této sbírce. Slova na mě působí velice jednoduše, ovšem pocity z jednotlivých básní už tak jednoduché nejsou, v čemž tkví alespoň část krásy Seifertovy poezie. Není moc dalších slov, kterými bych dokázal vyjádřit své pocity. Zkrátka mě dílo Maminka vzalo za mé melancholické srdce a jistě se k této sbírce jednou vrátím, třeba až zase nadejde chvíle na příjemné i méně příjemné vzpomínání.

29.12.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Toto byla první kniha A. Christie, kterou jsem četl a mohu garantovat, že nebyla poslední. Sice se jedná o poměrně krátký příběh, nicméně nesmírně čtivý, napínavý a zapeklitý až do úplného konce, což samozřejmě milovníci napínavých příběhů dokáží náležitě ocenit.

Na závěr bych rád podotknul, že můj cit pro odhalení vraha byl správný, nicméně díky opravdu dobře a kvalitně zapeklitému ději jsem svůj názor opravdu často měnil a až na konci došlo k odhalení. Musím říct, že to byl vskutku famózní příběh a budu se těšit na další knihu od A. Christie.

11.09.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tuhle knihu jsem četl již před lety, ale musel jsem se k ní prostě znovu vrátit. Patří k mým nejoblíbenějším knihám nejen od Remarquea, ale k nejoblíbenějším knihám vůbec. Neskutečně silný román, který mě dostal již podruhé. I když už válka dávno skončila, lidé, kteří ji prožili, si nesou následky pozitivní (přátelství) i negativní. Těch negativních je samozřejmě daleko více. Smrt, hlad, bída, smůla, neštěstí, lhostejnost, málo peněz a beznadějné vyhlídky na budoucnost.

Velice výmluvný je přímý citát z knihy, který popisuje tehdejší víru v Boha a v život: "Oslněnýma očima jsem se zadíval k nebi, k tomu šedivému, nekonečnému nebi nějakého pomateného boha, který vymyslel život a umírání, aby se pobavil."

Remarque je pro mě král válečné literatury, protože psal romány nejen o době první světové a druhé světové války, ale válka je přítomná i v dílech, které nelíčí válku jako takovou, ale i její velice tragické následky obyčejných lidí. A musím jedním dechem dodat, že jsou tyto následky podobně silné a tragické jako přímo ty válečné.

15.04.2023

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jsem moc rád, že jsem dílo Londona začal poznávat. První setkání patřilo knize Martin Eden, tohle je mé druhé setkání s velikánem americké literatury přelomu 19. a 20. století.
Kniha nabízí velice silný příběh Darella Standinga, jehož krutost amerického soudního systému uvrhla do trpkých životních podmínek. Právě tyhle podmínky však měly za následek sepsání tak silného názoru ohledně života a smrti. Všechno je podáno velice čtivě, zajímavě a poutavě, takže ani spletitost příběhu neubírá na touze dočíst tohle veledílo až do konce. Vůbec jsem netušil, že London mohl něco tak silného napsat. Nicméně opak je pravdou, bylo to pro mě mile překvapení a jsem zvědavý, co dál objevím v dalších dílech tohoto spisovatele. Vřele doporučuji k přečtení!

09.01.2024 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Šestý díl mé oblíbené série o majorovi/kapitánovi Servazovi se opravdu povedl! Kniha mi nedala spát, dokud jsem ji nedočetl. Autor čtenáře vrátil do horské oblasti Pyrenejí. A autor nás vrátil nejen do Pyrenejí, ale i do minulosti a konečně vyřešil několik nezodpovězených otázek z předchozích dílů. Velice jsem kvitoval i návrat Irene Zieglerové. Servaz se vyvíjí s každým dílem, což také podporuje dynamičnost celé série. Sice má teda dost tuhý kořínek, nad čímž můj rozum občas tápe, ale je to fikce, takže je třeba to přijímat tak, jak to je popsáno.

Autor se snaží také předat i nějaké myšlenky o společnosti, o práci policie, o současném dění, což je, koneckonců, často cílem spisovatelů - předat nějaké hodnoty svým čtenářům, přestože ti s nimi mohou či nemusí souhlasit. Já tento trend autora podporuji a líbí se mi, že má k tomuto odvahu, byť ne se vším, o čem Minier píše, plně souhlasím. Jsem zvědavý na zatím poslední díl série (Lov).

30.06.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Mé druhé setkání s Agathou Ch. a první setkání se Slečnou Marplovou (knihu jsem dostal od své přítelkyně). Přestože se jedná teprve o druhou přečtenou knihu od královny detektivek, začínám již pomalu zmíněné přízvisko plně chápat. Svými nedlouhými, ale zato napínavými a poutavými, detektivními příběhy si získala mé vřelé sympatie. Doslova jsem hltal řádek po řádku a netrpělivě čekal, kdo stál za tím vším. Na závěr jen dodám, že můj typ na vraha byl špatný.

07.03.2023 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

I když se jedná o více než 600 stránkovou detektivní knihu, kniha má velmi slušný spád. Jak to tak občas bývá, úvod děje je pomalejší, ovšem to na čtivosti moc neubírá, neboť čtenář mého typu v této části obdivuje postupnou charakteristiku hlavních postav a podezřelých, ale hlavně vykreslení scény - Pyreneje a jeho malebné vesničky Saint-Martin včetně okolí, a to v období chladného, až mrazivého počasí. Nicméně druhá část a vyvrcholení příběhu tomu nasadí korunu a z pomalu se rozvíjející knihy je najednou skvělé detektivně kriminální dílo. Těším se na další díl této série!

05.12.2022 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Pátý díl série s mým oblíbeným vyšetřovatelem, kterému říkám "Svéráz", opět nezklamal. Oproti předchozím knihám jsme byly ochuzeni na stránkách (jen 424), ovšem na obsahu nikoliv. Podobně jako předchozí díly jsem román hltal, dokud jsem nedočetl poslední stránku. Co víc k tomu dodat. Snad jen, že se ihned vrhnu na šestý díl, protože tahle série mě moc baví a zajímá!

26.06.2023 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Tohle bylo teda něco. Musím říct, že nic podobného jsem ještě nečetl! Naprosto originální dílo. Byl jsem v úžasu nad propracovaností děje, charakterů postav, popisu opatství i opravdu zajímavých dialogů. Dialogy sice byly poměrně složité, ale to vůbec nevadilo. Některé výjevy z románu hrály roli i v mých snech ve spánku.

21.10.2022 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tahle série mi opravdu sedí. I třetí díl se četl náramně i přes svou rozsáhlost. 607 stran jak nic. Kniha byla velice napínavá a čtivá, napětí se dalo krájet, místy běhal mráz po zádech. Na rozdíl od předchozích dvou knih byla trochu odlišná stylem vyprávění, postavami i zápletkou, což velice kvituji. Nezbývá mi než opět doporučit tuto sérii a pokračovat směle dál, na což se moc těším.

25.03.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Poněkud žasnu, jak Karel Čapek dokázal předvídat, jak velké nebezpečí číhá za našimi hranicemi, v sousedním Německu. A nejen, že tušil, co se stane, ale dokázal to i nesmírně poutavě zobrazit v díle velice dobře a trefně pojmenovaném "Bílá nemoc". Knihu jsem přečetl během pár hodin. Vřele doporučuji každému, kdo chce pochopit strach lidí z nacismu a z války, která přinesla většině lidem jen zkázu, bídu a někdy i nevyhnutelnou smrt.

30.12.2022 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Sice se pohybujeme dějově v roce 1984, autor tedy naráží na starou známou éru stalinovského a břežněvovského socialismu, ovšem někdy mám pocit, že i někteří současní lidé u moci tuto knihu považují za jakousi brožuru, podle jejíchž zásadních myšlenek se také řídí.

21.01.2021

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jsem rád, že jsem tuto knihu nečetl jako povinnou četbu. Tohle fenomenální dílo má v sobě tolik myšlenek, názorů, postojů, hodnot a mnoho dalších věcí, že by to má mladá a nezkušená hlava nedokázala pojmout, natož pak ještě pochopit. Do některých knih se musí zkrátka dospět. Jsem rád, že jsem tento román četl ve svých 26 letech, v době, kdy už dokážu posoudit psychologickou i společenskou rovinu, ale také velice přesvědčivou, skoro až vyčerpávající, charakteristiku ruské společnosti druhé poloviny 19. století. Dostojevskij se dotknul otázek náboženství, filozofie, psychologie, společenského postavení snad všech skupin - zkrátka jedná se o mnohovrstevnaté dílo, které se věru nečte snadno, ale díky té obsáhlosti dokáže vystihnout mnoho momentů a důležitých bodů tehdejší ruské společnosti. Věřím, že až se k tomuto veledílu jednou vrátím, objevím spoustu nových a jiných postojí či myšlenek než dnes.

04.03.2023 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Tak tohle byla jízda, kterou jsem si moc užil! První díl se mi moc líbil, druhý díl je ještě o něco lepší. Opět délka tomuto románu vůbec nic neubírá, možná je tomu právě naopak. Nota Servazova soukromého života do příběhu skvěle zapadla. Po skvělé první části a výtečné druhé části jsem velice zvědav na další pokračování této série!

23.01.2023 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Pán prstenů: Návrat krále - grandiózní zakončení skvostné literární trilogie napsané fenomenálním spisovatelem. Víc k tomu netřeba uvádět ...

08.06.2022 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Já patřím k těm lidem, kteří nejdříve viděli film, než četli knihu, jelikož film byl natočen a vyslán do televizních obrazovek v mých 8 letech, tedy v době, kdy bych absolutně nedokázal pochopit hodnotu knihy Pán Prstenů od J. R. R. Tolkiena. Filmové zpracování této tematiky patří k mým srdečním záležitostem. Film mě neskutečně uchvátil. Nicméně má touha po srovnání knižní a filmové verze spojená s láskou k četbě mě dovedla ke knize Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu. Musím říct, že mnoho replik bylo skutečně ve filmu použito, avšak rozdílů se najde také víc než dost. Ale to je v pořádku. Film je naprosto odlišný druh umění než literatura. I když film může z literární předlohy vycházet, nesmí být založen na stejných principech. Kniha se mi moc líbila. Četla se velmi dobře a je velmi bohatá na různé myšlenky. I když se jedná o fantasy, mnoho myšlenek se dá přirovnat k reálnému životu, protože každý v sobě nese něco, co ho tíží a může být neustále těžší a těžší a vyžaduje dlouhou pouť, než se toho dokáže člověk úspěšně zbavit. A jelikož chovám i velikou zálibu k historii, našel jsem i spoustu historických paralel. Jestli jsou pravdivé či nikoliv, to nechť posoudí jiní. Já je tam našel. Žádný autor se nedokáže na 100% oprostit od doby, ve které žije. Kniha mi tedy přinesla velice dobrý pocit z četby, mnoho myšlenek k zamyšlení a skvělé srovnání mezi filmem a knihou, na což jsem se velice těšil!

14.04.2022 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Kniha Martin Eden byla mým prvním setkáním díla od Jacka Londona a musím říct, že se s velkou chutí pustím do dalších děl tohoto literárního velikána! Příběh byl zpracován až neuvěřitelně reálně. Kniha nabídla nespočet zajímavých myšlenek, v paměti mě utkvěla hlavně pracovitost, která sice přinese výsledky, ale hodně závisí na tom, pro jaký účel je vykonávána. Všechny ty myšlenky a vůbec celý příběh byl psán velmi čtivě a poutavě, bylo těžké se od čtení odtrhnout, vždy mě zajímalo, kam se budou ubírat další kroky hlavního hrdiny. Jediné, co mi trochu vadilo, tak bylo nově zpracované vydání z roku 2021, ve kterém je poměrně dost překlepů. Ovšem je to jen formální záležitost, která neměla velký vliv na požitek z četby.

16.06.2023 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Mé druhé setkání s dílem R. L. Stevensona (jako první jsem četl Černý šíp) a opět velmi povedený a napínavý příběh. Autor nás tentokrát zavedl na tajuplný ostrov s pokladem kapitána Flinta. Prostředí plné rumu, lodí, moře, ale také klamů, lží, podrazů a smrti různými způsoby. Tohle všechno přispívá tomuto dobrodružnému a napínavému žánru. Moc se mi kniha líbila a věřím, že se jednoho dne k tomuto příběhu znovu vrátím.

12.05.2023 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Kniha Černý obelisk se mi moc líbila. Celkově zatím vše, co jsem četl od Remarqua se mi líbilo. Tentokrát se nacházíme čerstvě po první světové válce v malém městě Výmarské republiky. Je to příběh obyčejných lidí, každý má svůj pohled na svět, své chyby a každý má hodně svých problémů kvůli politické situaci a kvůli válce. Tyto problémy ještě zvyličuje inflace, která znehodnocuje peníze drtivým tempem. Příběh je dokreslen zajímavým filozofováním, každý rozhovor nám vnutí nějakou myšlenku. Ať už ohledně života ve Výmarské republice, o politice, lásce, psychologii, víře nebo o sobě samém. Někomu to může přijít složité, já však našel spoustu zajímavých pointů. Tohle všechno ještě doplňuje černý humor, cynismus či sarkasmus. Nejlépe to lze dokreslit na následujícím příkladu přímo z textu. Nejedná se o přímý spoiler, neboť se jedná případ nesouvisející s osudem hlavních postav, jedná se pouze o případ naprosto vedlejších postav, který dokresluje situaci a příběh samotný.

"Nikdo se tady kvůli tomu (inflaci) nevěší, jako včera v noci ve městě ti staří manželé, které našli dnes ráno v šatníku. Každý z nich visel na kusu prádelní šňůry. Sousedé půjčili několik stolů a na ně stařičké manžele položili s hlavami zahalenými do hedvábného papíru. V bytě jim patřil už jen ten papír. Zanechali dopis, v němž vysvětlovali, že se chtěli otrávit plynem, ale že jim ho plynárna zastavila, poněvadž dlouho neplatili. Proto se omlouvali obchodníku s nábytkem za nepříjemnosti, které mu způsobili."

21.08.2022 5 z 5

Jsem strašně rád, že tuhle knihu vlastním ve své knihovně. Bude tam zaujímat nanejvýš čestné místo, stejně jako samotný autor, kterého za jeho přičinlivost ve světě přírody všeho druhu velice oceňuji. Kromě toho, že je kniha psána ze srdce, je psána také velice poutavě a čtivě.

Taktéž velice cením to, že sir Attenborough udával pro své názory a myšlenky zdroje ze skutečných článků, výzkumů, pojednání, zákonů či jiných zdrojů. Přidává to nejen na věrohodnosti, ale také to vypovídá o tom, jak moc si dal záležet nad svým možná nejzásadnějším dílem ve světě literatury (ve světě dokumentární filmografie toho dokázal již opravdu mnoho).

To, že siru Davidovi záleží na každém kousku naší planety, je znát na každé stránce této knihy. Využívá pro podložení svých myšlenek nepřeberné množství důkazů, výzkumů a zdrojů, kromě toho také svůj bohatý život plný praxe a zkušeností (včetně pozorovacích schopností) ze života v přírodě i lidské civilizaci. Co ale hodnotím snad nejkladněji, tak je samotný fakt, že kniha není jen "brečení" a stěžování si na to, jak je všechno špatně, ale že autor nabízí hned několik cest, jak zabránit zkáze, o které píše v prvních dvou částech své knihy.

Věřím, že kdyby se kniha dostala k těm nejvlivnějším a nejbohatším lidem na této planetě (stejně jako se dostala k mé osobě), a kdyby si tuto knihu vrylo do srdce alespoň část z nich, svět by začal být ještě hezčím místem, než tomu tak v současnosti je.

04.02.2023 5 z 5