Hobitka Hobitka komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Skvělá vtahující oddechovka. Vždycky když jsem se začetla zlepšila mi Poslední aristokratka náladu. Několikrát jsem se vyloženě rozesmála nahlas :)
Jdu na další díl!

31.01.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvělá knížka.
Úžasně propracovaný a krásný příběh.
Technické a vědecké záležitosti jsou vysvětlovány moc pěkně. Jsem laik a i tak jsem se většinu času bez problémů chytala :)
Vřele doporučuji!

24.08.2022 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Povídkový formát předchozích dvou svazků mi seděl o trochu více. Román je zase příjemně konzistenčnější a není nutné si tu tolik hrát na detektiva. I když retrospektiva mě občas zmátla a musela jsem se párkrát kousek vracet.
Moc se mi líbila rozvinutá linka s Ciri :)
Jsem zvědavá, jakým směrem se bude celá sága ubírat dále - do pokračování se rozhodně pustím.

25.03.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Poslouchala jsem audioverzi. Její zpracování je výborné. Každá ze čtyř hlavních postav má svého interpreta.

Silný a drsný příběh, rozehraný v kulisách skutečných událostí. I pokud si jako já předem nepřečtete anotaci, je vám už z názvu a obálky knihy jasné, že půjde o tragérii na moři. Proto mě překvapovalo, jak dlouhá část příběhu se odehrává na pevnině. Byla jsem netrpělivá, a místy se mi vyprávění zdálo až moc zdlouhavé. Musím ale uznat, že pomalejší tempo skvěle dokreslilo atmosféru celé knihy, a pro zkrácení bych nehlasovala.

Obdivuju, jak laskavým způsobem nám autorka dokázala příběh předat. Kromě úzkostného pocitu, znechucení, lítosti a obav vzbuzuje i naději.

Především však ve mě už během čtení dokázala vzbudit dostatečně velký zájem, abych si dohledávala související informace. Určitě se pustím i do dalších autorčiných knih.

28.01.2024 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Příjemné čtení nabité stejnou měrou zábavnými příhodami i historickými zajímavostmi.
Věřím, že se k této knize ještě budu vracet. Vřele doporučuji - především těm, kteří s poznáváním Česka spíše začínají :)

08.04.2022 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Knížky z téhle "drsňácké" oblasti akčního sci-fi, plné nechuťáren a sprosťáren, jsem doposud míjela. A to ani ne záměrně, na základě nějakého přesvědčení. Spíš mě mezi police s těmito knihami nenapadlo zajít. A pak jsem se jednoho odpoledne náhodou ocitla na besedě s Kristýnou Sněgoňovou... Její povídání o české fantastice mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla něco si od ní přečíst. V knihovně mi pak do oka padla Legie... první dva díly šly ten den domů se mnou :D

Upřímně jsem překvapená jak moc mě to bavilo! Obecně totiž moc akcí nacpané knížky ráda nemám. Chybívají mi tam informace o světě a prostor kde bych se mohla zorientovat. Ale to se v tomto případě nestalo. Za mě je tahle akčňárna skvěle vyvážená s dávkováním informací. Právě tak akorát, že jsem se skvěle bavila a neztrácela.

Těším se nadalší díly, a jsem moc zvědavá jak mi sedne střídání autorů u jednotlivých dílů :)

02.10.2023 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Tak jo, pořád se bavím. Aristokratka mi zase zlepšila náladu, a mám chuť hnedka sáhnout po dalším dílu :)

Nicméně si kladu otázku, jestli jsou od sebe jednotlivé svazky rozděleny i z jiného důvodu, než že 1. V aktuálním zápisníku došlo místo, tak se to prostě vydalo? 2. Potřeboval se stihnout termín v nakladatelství, tak se vydalo co zrovna už bylo napsáno?

Každopádně vzhledem k tomu jak moc se mi jednotlivé obálky líbí, a že mě ten příběh prostě baví číst, mě to náhodně působící rozdělování do "dílů" nijak netrápí - jen by mě to zajímalo :D

02.02.2023 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Pokud si chcete přečíst něco o holocaustu, ale na barvité líčení násilí nemáte žaludek, sáhněte po téhle knížce.

Eddie zde vypráví svůj příběh. Ve kterém, jak sám říká, nechce sdílet svou bolest. Chce sdílet svou naději.
A to se mu daří.

Vypráví o šílených věcech, které se děly. A přitom obrací pozornost na laskavost, naději a lásku.
Doporučuji k přečtení.

03.02.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělá kniha. I film podle ní je velice podařený.
Vtipná a plná zajímavých, nejenom technických, informací. Občas se mi stávalo, že jsem se musela kousek vracet, abych se zorientovala. Každopádně si myslím, že je kniha napsaná dobře pochopitelně i pro laiky - sama se v probíraných tématech nevyznám.
Vřele doporučuji i audioknihu - načtená je prvotřídně. :)

07.11.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Skvělá YA sci-fi knížka, která mě vtáhla už od prvních stránek.
Pozvolnější tempo vyprávění, prokládané rychlejšími střihy mi vyhovovalo. Informace o lidské společnosti v budoucnosti i o samotném cechu smrtek, byly dávkovány tak akorát, a v průběhu celé knihy.
Moc se mi líbilo, že kromě střídání pohledů dvou hlavních postav se nám dostalo i pár dalších. Navíc téměř u každé kapitoly byl i úryvek z deníku některé smrtky. I když uvědomit si, že zkratka C. s. = Ctihodná smrtka mi chvilku trvalo :D
Několik zvratů jsem opravdu nečekala. Pár potěšilo, jiné už tolik ne. Každopádně jsem zvědavá na pokračování.
A přemýšlím nad otázkou - Jak moc je znepokojivé, že se k takové budoucnosti možná blížíme?

07.11.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Čekala jsem pěknou romantiku, ozvláštněnou pobytem v Kodani. S tím, že autorka se opírá o zážitky z vlastních cest, především o ty gastronomické.
A to jsem opravdu dostala!
Té romantiky jsem tedy čekala trochu víc, ale jelikož mě k Romantickým útěkům nalákala především ta cestovatelská část, rozhodně si nestěžuju :)
Bylo to moc pěkné nahlédnutí pod pokličku hygge, při kterém se mi nejednou sbíhaly sliny.
Těším se na pokračování :)

31.05.2023 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Tahle knížka je tak moc pěkná. To se ani nedá jinak říct. Po dočtení ve mě zůstává příjemný klid, a zároveň touha po dalších dílech :)

Vydání které jsem četla jako první má jen 34 kapitol, zatímco jiná jich mají až 38. Nakldatelství Albatros vydalo nové kompletní vydání, navíc doplněné o kouzelné ilustrace - doporučuji :)

14.09.2021 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Pokud od Artemis čekáte dalšího Marťana, dost možná se zklamete. Tedy jak se to vezme... Jestliže vás na Marťanovi bavil především hlavní hrdina svou osobností, a ve své podstatě pozitivní nádech knihy, tak toho tu moc není. Jestli vás ale táhne především ta sci-fi stránka věci, a sedlo vám autorovo podání, pak se rozhodně nebojte a pusťte se i do čtení Artemis! :)

25.08.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Příběhy ve stylu "co by kdyby" mě baví. Tudíž Půlnoční knihovna se na můj seznam k přečtení dostala snadno.
A jsem spokojená - dostala jsem pohodové lehčí čtení, jehož závěr jsem odhadla, a doufala v něj. Zpracování je mi sympatické. Navíc poskytlo i pěkně zaobalená moudra o životě, která je fajn si jednou za čas připomenout :)

05.08.2023 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

(SPOILER) Překvapilo mě, jak moc je tahle knížka drsná. A hlavně, že si to o ní nepamatuju. Bílého tesáka jsem četla někdy na druhém stupni základky. Vím, že je to jedna z prvních knížek, která mě naprosto vtáhla a nemohla jsem se odtrhnout. Vybavuju si pasáž o štěněcím věku, a pak že tam Bílého tesáka někdo bil... Ale celou první ani pátou pasáž jsem vůbec nečekala :D
Jsem moc ráda, že jsem se do opětovného čtení po letech pustila. Užila jsem si to. A zírám, kolik příběhu se dá dostat z tak málo stránek...

14.11.2022

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Autor si zajímavým způsobem hraje se slovy. A právě to mě táhlo ke čtení. S postupem stránek však začala vyprávění docházet šťáva, a po dočtení kapitoly jsem přestávala mít chuť pustit se okamžitě a bez odkladů do kapitoly následující.
Další pokračování nemám v plánu vyhledávat, nicméně nevylučuji, že si je v budoucnosti přečtu. Co naopak v plánu mám, je přečíst si znovu původního Saturnina! :)

06.06.2022 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Moc se mi u této série líbí propracovanost a realističnost postav. Což tedy chvílemi vedlo i k tomu, že jsem měla některé postavy chuť zaškrtit :D

Oceňuji také skvěle vykreslený a promyšlený svět.

Ovšem co se týče dějové linky - těch zvratů bylo na můj vkus už trochu moc. Tak od poloviny knížky mě ty divoké zvraty spíš otravovaly než napínaly. Zajímavé, i dobré, ale dle mého zbytečně překombinované.

Celkově se mi trilogie hodně líbila. Jestli se pustím i do pokračování teprve uvidím, ale v nejbližší době to nejspíš nebude.

29.06.2021 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Většina knihy má spíš pozvolnější tempo, s pár rychlejšími zvraty. Za mě to skvěle dokresluje atmosféru návratu na Zemi po invazi. Závěr je pak až nečekaně rychlá smršť.
Skvělé pokračování, které jsem si užila, a ve kterém se příběh celé série začíná ubírat novým směrem. Těším se na pokračování. :)

15.03.2024 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Dost dobrý pokračování! Jo, umím si představit, že si tuhle knížku přečtu znova. :)
Dozvíme se spoustu nových informací. Akce nezůstává pozadu, a přitom není tak zmateně zašmodrchaná, jak byl místy předchozí díl. Bavila jsem se. Na pár místech jsem se dokonce rozesmála! V průběhu čtení jsem byla zvědavá, jak se co rozuzlí, a jsem zvědavá i na pokračování. :)

13.02.2024 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

První díl mě bavil o trošku víc. Myslím, že to bylo hlavně tempem vyprávění. A teda tak debilní rozhodnutí hlavních postav mě trochu drásala... :D
Každopádně skvělé pokračování, a já se těším na další!
Na hodnocení, jestli mi víc sedne styl psaní Kotlety nebo Sňegoňové, je po přečtení po jedné knize od každého brzo, takže s tím ještě počkám ;)

03.11.2023 4 z 5