hnusák hnusák komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tato kniha mne fakticky dostala do kolen, jak stylem vyprávění, tak rozborkou a sborkou ( pokud to tak mohu říci ) lidských povah, náhledu do jejich duší, přání a touh. Kolikrát mne zjihly oči v místech popsaných tak sugestivně , že jsem se tomu neubránil a asi ani nechtěl, neboť vcítit se do pohnutého života postav bylo snadné díky mistrnému podání autorky. Díky.

09.03.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vzhledem k tomu, že tato kniha má vcelku uspokojivou odezvu celé čtenářské obce a vzhledem k tomu, že jsem ji dostal doporučenou k přečtení , byl jsem dosti skeptický, neb tento žánr není, jak se říká , můj šálek kávy, a číst retrospektivu hornické osady, no...
Ty brďo, na omluvu se drbu na zátylku, jsem mile překvapen, ať již popisem postav, popisem okolí, různých okolností, které vedly k tomu anebo k tomuto a nádherná dějová linka prostupující léty. Postavy jsou vykresleny fantasticky, doslova jsem se vžíval do jejich životních osudů a strachoval se, co se s nimi stane na následující straně, nemůžu si pomoci, ale strašně jsem jim fandil a i slzu ukápnul, když se stalo něco, co mne rvalo srdce. Přistihnul jsem se ke konci, kdy jsem si v duchu říkal: A co Fanynka, kde je jí sakra konec, taková milá holka, a ejhle... tím mne autorka potěšila, že se objevila a nakonec snad i našla štěstí. Na závěr poznamenám jenom to, že historie tohoto koutu naší země byla pro mne velkou neznámou, a to, co se tam dělo, ať již ze strany Poláků, či našich, o tom se nikdy nemluvilo a vůbec se nedivím. Zde se asi hodí termín žabomyší války, oběti jsou vždy ti, kteří si to nejméně zaslouží. Paní Lednická, máte mojí velkou poklonu.

27.04.2022 5 z 5

Tak jako u drtivé většiny čtenářů, jsem ani já nic neslyšel o Životické tragédii, o to větší byl můj upřímný podiv nad tím, co ještě vše nám bylo zatajováno. Spojení beletrie s fakty se zde ukázalo jako velmi přínosné, člověk si udělá jasnou představu o časech bezuzdného násilí, ale i o lidském selhání, které se snad ani nedá pochopit a na to navázané nesmírné utrpení, mne osobně vždy strašně dojme utrpení dětské, to musí zanechat hrozné rány na duši. Po přečtení Šikmého kostela, který byl taktéž fantastický, byly Životice dalším dílem, který ve mne zanechal hlubokou pokoru a respekt k dílům pí. Lednické.

26.02.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

I když jsou případy Roberta Huntera velice podobné, zároveň se i liší ve schematech vraždících maniaků, popisy jednotlivých brutálních činů jsou až na kost, ale ruku na srdce, stejně tyto popisy každý z nás očekáváme, otřepeme se hrůzou a čteme dále o to usilovněji... Kniha se čte opravdu sama, tento poslední počin opět hodnotím za pět hvězd.

15.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

No tedy, fantastická kniha, fantastický příběh, fantastická zápletka. Nechce se mne věřit, že někdo něco takového dá dohromady, se všemi těmi vědeckými termíny, výpočty a k nim vedenými postupy, ty právě na této knize byly to pravé koření, co mne neskutečně bavilo. Pokud mohu srovnat s Marťanem, tak obojí je fakticky sofistikovaně podané, oba dva hrdinové mají encyklopedické znalosti právě pro takovéto přežití v nehostinném prostředí a dobře se s tím popasují s nezdolnou dávkou entuziasmu i vůči naprosto cizí entitě, která, ačkoli má naprosto jiné podmínky žití, tak mu srdce (pokud ho má ) bije na pravém místě. Moc pěkné, velice čtivé, úžasné.

03.02.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Nemám slov, jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době přelouskal. Neuvěřitelné, drsné až do morku kostí, spojení thrilleru a faktu se Karikovi nadmíru povedlo, od knihy jsem se prakticky nemohl odtrhnout. Ještě teď ve mne doznívají emoce, ta syrovost popisu toho, co se dělo v Osvětimi mne občas vehnala slzy do očí. Nevím, jak se postavit k tomu, jak se choval Hiler, ale ruku na srdce, jak by jsme se asi zachovali my, pokud by jsme byli vystaveni tomu všemu, čím procházel, nevím, nevím... v tváří tvář ukrutné a bolestné smrti se asi člověk změní, těžko soudit. Na druhou stranu Schmidtova přeměna v monstrum a v neuvěřitelně fanatického přivržence nacionálního socialismu a nekritického obdivovatele Heidricha, ta mne děsila a postavila před otázku, jak je možné se takto bezhlavě oddat šílenci s knírkem a jedné zvrácené myšlence na ovládnutí světa bez ohledu na miliony mrtvých, otřesné. Díky za mimořádný zážitek.

27.01.2022 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

No tedy, to mne podrž. Co může člověk vymyslet a s gustem sadisticky zrealizovat... Další kniha v čele s detektivem Hunterem se opět nese na vlně šíleného násilí, celé je to dobře promyšlené a odsýpá to náramným kvapíkem. Musím opět konstatovat, že celá tato famózní série je fakticky čtivá s dechberoucím rozuzlením ( opět jsem neměl ani ánung o vrahovi, i když jsem měl svůj tip, samozřejmě špatně ). Jenom kapitánka mne stále připadá jako hloupá husa.

29.09.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Bomba, po Písečném muži další skvělá detektivka, kde jsem byl našponovaný jako středověký katapult. Zhruba od půlky jsem měl jasného vraha, ale nakonec se ukázalo, že jsem byl vedle jako ta jedle. Člověk se diví, co se dá všechno vymyslet a ještě to hodit na papír tak, že se našinec nemůže odtrhnout. Díky za skvělou zábavu.

05.02.2021 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

,,Všichni, které miloval, byli zabiti, tak proč by on nemohl zabít někoho, koho zas miluje někdo jiný?,,
Karl i Gerhard se tvářili ze začátku jako muži silných charakterů, kteří si stojí neochvějně za svými zásadami, leč jak nacistická mašinérie nabírala na obrátkách, byli i oni vtaženi do tohoto soukolí, totálně přetvořeni a vnitřně rozdrobeni. Jejich vnitřní já jim napovídalo, že to, co dělají, je zlo v té nejčistší podobě, ale vědomí ochránit si svůj zadek jim velelo provádět hrůzné skutky.
Mistrně napsaný debut o hrůzách války a sonda do psychologie lidí, kteří sice rakouského kaprála odsuzovali a nesouhlasili s jeho idejemi, ale navenek mu pomáhali roztočit spirálu holokaustu. Moc se mne tato kniha líbila.
Maně mne napadá, jak by se člověk zachoval sám...

28.08.2018 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Myslím si, že tato kniha je velice dobře napsaná s velkou dávkou erudice daného tématu, je nasnadě, že autorka je v tomto oboru na velice slušné úrovni. Agentka Sayer se chová, dle mého názoru, velice lidsky, dává najevo své emoce ( dovede být slušně nasraná ) a zároveň je empativní. Kniha se mne líbila a určitě neopomenu se podívat na další případy.

15.11.2021 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tedy, kniha mne opět uchvátila, modus operandi vraha je znovu neskutečně úchylný, ale musí se nechat, že vymyslet takové způsoby smrti, to už chce slušnou dávku představivosti a tu má autor nepřeberně. Odtrhnout se od knihy někdy představovalo těžký úkol, i když mne zde srstnatělo slovo ,,anžto,, které se v normálním slovníku nevyskytuje zcela běžně a zde ho použili hned tři lidé, ale to je možná dáno jen překladem a dále se mne zdá, že kapitánka je nechápající a zabedněný trotl, ale to asi nadřízení bývají, ne ?

23.09.2021 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Mne se tento díl naopak velmi líbil, už také proto, že se odehrává v Praze a člověk si může udělat zevrubnou představu o reáliích. Hlavní postava detektiva Mika se mne jeví jako sympatická a na nic si nehrající.

17.04.2023 4 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Takže mne už zbývá jenom Lars mele maso, ostatní čtyři jsem přelouskal během 5 dní a to jsem v nich pořád neležel, ale i to svědčí o tom, že se Grisovi tyto městské detektivky navýsost povedly. Tento díl byl asi nejlepší a trochu tušený závěr jsem kvitoval s potěšením. Za mne plný počet.

24.11.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Naprosto bezkonkurenční detektivka, zhltal jsem ji raketovou rychlostí. Fakticky magorózní vraždy, občas se mne zježily vlasy na zátylku. Super.

28.07.2021 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Fascinující a neskutečně napínavé, ale zároveň hodně přitažené za vlasy s nesmrtelným Jurkem a jeho nadlidskými schopnostmi, ale přesto mne kniha zcela pohltila a nemohl jsem se od ní odtrhnout... to se nestává tak často. Tato série mne fakt užírá spoustu času...

16.03.2021 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tak pokud by nás čekala taková budoucnost, nevím nevím, zda-li bych to dal. Život bez budoucnosti a s neustálým strachem, potažmo ještě s malým dítětem po boku, brr...

03.09.2018 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Je úplně jedno, zda-li je celá kniha uvěřitelná či nikoli, zda se zdá, že pachatelce vše vychází až neuvěřitelně přesně a v reálném životě by se pravděpodobně každý zachoval asi jinak, dávky nasílí a sexu jsou zde předkládány tak, aby kniha byla čtivá a člověk se do ní zahryzl tak, že stěží na konci zuby rozevře. Musím říci, že nová kniha od páru Lars Kepler pro mne splnila všechny atributy velmi napínavého čtení.

02.01.2023 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

To je neuvěřitelné, co se může stát s člověkem, ten přerod ve fanatického vykonavatele rozkazů, potažmo ještě k tomu ve smyslu důstojnické cti, absolutní ztráta člověčenství a entuziasmu, na jednu stranu milující otec svých dětí a na druhou cynik mrknutím oka posílající uplakané děti do zplynování. Brr, tento člověk by se měl navždy smažit bez možnosti vykoupení. Ale i zde se táhne linka despotické výchovy od fanatického otce, zde můžeme hledat prvopočátek všeho, co následovalo. Život tohoto masového vraha je zde popsát psychologicky naprosto neuvěřitelně. Či uvěřitelně ????

23.12.2021 5 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Kniha mne v žádném případě nezklamala, naopak, docela jsem si čtení užil a bylo to docela rychlé. Přiznám se, že jsem velký fanoušek filmového zpracování od Kevina Costnera, které jsem již párkrát reprízoval, ale nikdy mne nenapadlo si přečíst literární předlohu. A mohu s klidným svědomím tento silný příběh, ačkoli to byla autorova prvotina, jenom doporučit.

04.02.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Uff, neskutečné, toto dát dohromady a udržet to vše ve stavu, že se to nepomotá a stále to dává smysl. Zakončení série bylo fakticky nervy drásající a já sám osobně jsem se někdy v té kakofonii různých jmen občas ztrácel, ale nakonec musím říci, že to byly hodiny jakoby strávené na hřebíčku, v dobrém slova smyslu. Za mne plný počet hvězd.

31.01.2023 5 z 5