hlavin hlavin komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Jedinečná kniha, kterou by si měl přečíst každý Čech. Učí nás, co jsou to skutečné hodnoty. Například úcta ke starým lidem dnes není v módě. Někomu vadí, že kniha nemá děj - to je ale nepochopení funkce literatury. Dětem by na knize možná bylo divné, proč tam nikdo nemá mobil, nehraje hry, nesedí u počítače mnoho hodin denně.
Život za Boženy Němcové byl jistě velmi těžký, ale opravdový. Lidé k sobě měli blíž, nepěstoval se individualismus jako dnes.
Nechávám na každém posoudit, jaký život je správnější.

12.04.2016 5 z 5

Z Buzuluku do Prahy Z Buzuluku do Prahy Ludvík Svoboda

Skvělý, vynikající dokument člověka, který vše prožil. Jsou to fakta, takže je těžko někdo rozumný může nazvat propagandou. Dnes tzv. mladí lidé ani neví, kdo to vůbec Ludvík Svoboda byl. Ale kritizovat ho dovedou, na to jsou machři.
Tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý, a také se nad ní zamyslet.
Prezidenta Svobody si nesmírně vážím.

24.03.2016 5 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Vynikající dokumentární kniha, kterou by si rozhodně měl přečíst každý Čech, aby poznal, co se v naší krásné zemi všechno dělo, a hlavně kdo byl kdo a co dělal. Pan Motl si dal nesmírnou práci, aby všechna fakta vyhledal. A kromě pracovitosti mu nelze upřít obrovskou odvahu, že něco takového zveřejnil. Pro úplnost doporučuji čtenáři seznámit se s tím, co se stalo s naším pokladem v nedávné době, to už tam být nemůže. Moc děkuji panu Motlovi za toto dílo!

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Krtek je moje nejzamilovanější postavička, kterou mám nesmírně rád. I když už jsem dávno dospělý. Krtek se mi prakticky stal životním stylem. Pan Miler byl bez nadsázky geniální. Slavná postavička Krtka je prověřená časem. A není těžké říci proč. Krtek je skvělý kamarád, který vždy každému pomůže, vše vždy dobře dopadne. Příběhy o Krtkovi jsou i nesmírně poučné. Kdyby se lidé chovali jako Krtek, bylo by na světě dobře. Sláva Krtkovi!

11.01.2017 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Vynikající kniha, podle mého názoru nejlepší Dostojevského dílo. Škoda, že se autor již nedostal k pokračování. Čte se velmi dobře, není nudná. I když je to dílo pro náročného čtenáře, rozhodně není pro každého. Ale to je dobře. Je to výborný psychologický román a filozofické dílo. Jen se čtenář nesmí nechat odradit začátkem.

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

Jedna z mých nejmilejších knih. Přečetl jsem ji s nadšením několikrát. Jako dítě jsem si v ní zakládal obrázky krajinek a snil o těchto nádherných místech. A říkal jsem si, že až budu velký, taková krásná místečka si někde vytvořím.

04.07.2016 5 z 5

Tvůrčí psaní 2 Tvůrčí psaní 2 Markéta Dočekalová

Souhlasím s uživateli Jíťa a Štěchýtko. A nejvíc mi na knize vadí, že autorka neustále zdůrazňuje, jak byla v USA a studovala tam psaní. Jako by to byla nějaká záruka kvality. Sebechvála na autorství Ulice mi také vadila.
Je pravda, že její rady jsou plytké, nijaké, své rady prosazuje jako dogmata, bez jejichž splnění kniha nemůže být dobrá. Znám mnoho knih, kde zásady, uváděné autorkou, nejsou splněny, a jedná se o kvalitní klasiku, prověřenou časem.
Také jsem došel k přesvědčení, že člověk má psát podle sebe, svého cítění a rozumu. Bez nějakých návodů. Když do knihy člověk nedá své cítění, nikdy nemůže být dobrá.

26.03.2016 1 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kritika označila toto dílo za utopistické a Karel Čapek se tomu velice bránil. A je jasné proč. Román přece není žádná fantazie, je o lidech. Je varováním před válkou, a velice výrazným. Hodnotit proto Válku s mloky jako utopii je spíš její nepochopení. Tak to vyjádřil sám autor.
Navíc je román perfektně čtivě napsaný.

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kniha mého dětství, i jako dávno dospělý jsem si ji moc rád přečetl. Navíc je s krásnými ilustracemi. Pořád ji mám v knihovně na čestném místě.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tak jako při čtení Matky a Bílé nemoci jsem neustále plakal, jak mě tato dramata dojímala. Opravdu neobyčejná kniha. Karel Čapek je mým oblíbeným spisovatelem.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

I když má kniha naprosto jasné poselství, tak je určitě slabší než Čapkova dramata i jiné knihy. Extrémně dlouhé jsou milostné aféry inženýra Prokopa, přece jen by to mohlo být kratší, zejména jeho techtle s princeznou, to je opravdu nudné a dlouhé. Tady myslím autor zabíhá od varování před výbušninou úplně jinam, a poslání románu tak značně oslabuje. Přitom aktivity Prokopa jako holkaře jsou popsány dost slabě.
To píši i přes to, že Karel Čapek je pro mě jeden z největších spisovatelů, který měl dostat Nobelovu cenu. A také by jí dostal, kdyby se Švédové nebáli, že přijdou o kšefty s ocelí s Německem.

24.01.2016 3 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Nádherná kniha, která má čestné místo v mé knihovně. Je to milá vzpomínka na mé dětství. Neváhám říci, že tato kniha mi dala rozhodně nejvíc ze všech knih. Je i pěkně graficky zpracovaná, skvěle ilustrovaná.

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Také jsem se občas ztrácel ve jménech postav, jak už tady někteří přede mnou zmínili. Jinak je to jistě výborná kniha, i když každý v tomto druhu literatury nemusí najít zalíbení. Idiot je román čtenářsky náročný, ale kdo má takovou literaturu rád, je pro něj zážitkem.

17.06.2016 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Bez diskuse klenot české literatury, jedna z nejlepších knih. A Jan Drda je jedním z nejlepších českých spisovatelů. Naprosto se ztotožňuji s posláním knihy. Je to odraz skutečnosti. Těžko někdo může zpochybnit řádění Němců ve válce. Ten, kdo tvrdí, že kniha je ideologicky zaujatá, nebo tzv. "komunistická", doporučuji navštívit například Terezín, Osvětim, LIdice.

24.03.2016 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka, četl jsem ji několikrát, a pokaždé s nadšením. Sice nese podtitul Nový Hrabě Monte Cristo, ale zde je Verne naprosto originální. Autor samozřejmě věděl, že žádní morálně hodnotní maďarští šlechtici, kteří by byli vlastenci a za vlast bojovali, neexistovali. To ale nesnižuje hodnotu knihy.
Román je psán nesmírně poutavě, je to z mého pohledu nejlepší Vernovo dílo.

09.02.2016 5 z 5

Nesmrtelný kovboj Nesmrtelný kovboj Mirko Pašek

Výborná dobrodružná kniha. Dostal jsem ji kdysi jako chlapec od SRPŠ a byl jsem z ní nadšen. Od začátku do konce nechybí napětí, vše je napsáno neobyčejně poutavě. Zároveň to však není laciná kovbojka, autor zde jasně vyslovuje fakt, že být kovbojem není jen jezdit na koni, střílet a pít whisky v saloonech, ale že je to především těžká a úmorná práce.
Opravdu doporučuji!

24.01.2016 5 z 5

Kurz tvůrčího psaní 1 aneb Jak psát hezky česky Kurz tvůrčího psaní 1 aneb Jak psát hezky česky Eva Musilová

Kniha je asi tak o dvě třídy lepší než knihy Markéty Dočekalové. Neobsahuje jen nějaké plané řeči, ale skutečné rady a příklady.

18.02.2017 5 z 5

Muž v zástěře Muž v zástěře Achille Gregor

Tuto skvělou knihu beru spíš jako humoristickou literaturu, a to naprosto vynikající. Před dost lety jsem v ní pořád listoval a pořád se smál. I nyní se k ní občas vracím, abych se zasmál. Recepty jsou tam ovšem také.

Bílý hřebec / Podzim v kraji tygrů Bílý hřebec / Podzim v kraji tygrů Jan Kozák

Vynikající kniha. Četl jsem ji mnohokrát a pokaždé mi dala něco nového. A je napsána výborným stylem.

Korvetní kapitán Korda Korvetní kapitán Korda Marie Kubátová

Vynikající kniha, a nejen pro děti! Dojemný příběh chlapce, který pochopí, že skuteční rodiče jsou ti, kdo se o něj starají a mají ho rádi. Knihu jsem přečetl mockrát, i jako dospělý.

09.02.2016 5 z 5