Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Tieto poviedky boli pre mňa fakt bizarné. Len je škoda, že som nenašiel ani jednu, ktorá by ma bavila alebo ktorú by som si zapamätal. A je to škoda, pretože s touto poľskou autorkou som sa stretol prvý krát a asi naposledy. Absolútne mi nesadol jej štýl písania - píše zastarale, vo veľkých blokoch textu bez odsadenia a jej prúd myšlienok je ako roztrhnutá hrádza - skáče z jednej na druhú a vy sa v tom neorientujete a stratíte sústredenie. Ako tak sa dali prvé tri poviedky, inak knihu neodporúčam.

28.02.2022 1 z 5

Slepozrakost Slepozrakost Peter Watts

Slepozrakost je nedocenený zjav na poli hard sci-fi. U nás túto knihu moc ľudí neocení, preto je veľká škoda, že druhý diel v preklade zatiaľ nevyšiel (a asi ani nevyjde). Slepozrakost vyniká skvelými myšlienkami o vedomí a či ho ako ľudská rasa naozaj potrebujeme. Mimozemská rasa, ktorá sa zjaví, je jedna z najoriginálnejších, ktoré som kedy videl - ako (ne)fungujú, z čoho žijú... A autor všetko v dodatkoch dovysvetlí, z čoho čerpal a napíše viac o anatómii mimozemšťanov. Slepozrakost sa síce ťažšie číta a musíte sa na ňu plne sústrediť, no nemá prakticky žiadne hluché miesta a dej ide vo výbornom tempe dopredu. Z postáv je najzaujímavejšia postava Siri, ktorého očami je dej prerozprávaný.

30.07.2021 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Dôstojné pokračovanie úspešnej post-apo knihy Silo. No v druhom diele dej nepokračuje, autor sa vracia späť v čase, aby čitateľom ozrejmil, ako to vlastne bolo. Konečne vieme, aká katastrofa sa stala a čo sa potom dialo v bájnom silu 1.

Najviac ma bavila dejová linka z prvého sila, ostatné mi boli akosi ľahostajné, hlavne linka s Mission a neskôr aj so Sólom. Na to, že to bol prequel, bol miestami rozťahaný a skôr by som sa prikláňal k menšiemu počtu strán. Na záverečnú časť sa ale teším, pretože sa dej znovu rozbehne dopredu. 70%

08.05.2020 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

"Vždy opatrně zacházej s informacemi, jež vlastníš. Slova jsou jako mince - vyplatí se je shromažďovati" - Kabrňák

Druhýkrát prečítaný prvý diel obrej desaťdielnej ságy od majstra Eriksona. Započal som u seba tak svoj "osobný maratón" (keďže chcem za rok stihnúť prečítať všetkých desať kníh, čo sa mi určite nepodarí), no neskutočne sa teším na ďalšie knihy. Měsíční zahrady sa mi druhýkrát čítali podstatne lepšie (aj keď som pri prvom raze nemal s postavami nejaký väčší problém ako niektorí tu komentujúci - pomohol zoznam postáv, kto kde patrí a slovníček na konci), keďže som už poznal postavy aj z nasledujúcich troch pokračovaní, pri ktorých som aj skončil (a čakal na posledný desiaty diel, ktorý vyšiel na Vianoce 2012). Každá postava je tak špecifická, že by sa o nej mohol natočiť vlastný dokumentárny film a napísať niekoľko kníh - Whiskeyjack, Rýchly Ben, Kalam, Dujek (ktorý mi pripomína môjho deda), Kvítko, Líto, Besana, Šumař, Paran, Líto, Lorn, Toc, Kruppe (tak toto je asi najtajuplnejšia a najzaujímavejšia postava), Anomander, Caladan Chmur a kvantá ďalších postáv. Každá jedna veta má u Eriksona svoj význam, takže je treba čítať pozorne (a v mojom prípade dvakrát, aby sa všetko vstrebalo), pretože sa nejaký malý bezvýznamný detail môže znovu ukázať napr. v tretej knihe a vám to zrazu všetko dopne. Erikson je pre mňa prvým autorom, pri ktorom som bol čítaním uchvátený - samozrejme, nič nevysvetľuje, no všetko do seba tak krásne zapadá, že máte pocit kričať a skákať nadšením. Bitka o Dřevnov bola neskutočná. Doslova som cítil Anomanderovu silu zo stránok knihy. V knihe je toľko scén, toľko súbojov, postavy chodia sem a tam a následne sa stretnú a poznajú navzájom a to je na tom to najlepšie - ako sa (ne)náhodne stretnú. Rozhovory sú na knihe určite to najlepšie. Erikson má v sebe tú vlastnosť, že nedáva do knihy vatu - ak nejaká postava cestuje, jednoducho nudnú cestu preskočí a skočí k ďalšej postave, u ktorej píše zase nejakú jej zaujímavú udalosť. A o použití mágie ako o chodbách, by sa dala napísať diplomová práca. A to nevravím o rasách, ktoré sa od klasických fantasy líšia vo všetkom, no zatiaľ sa neukázali v plnom svetle. Nemôžem prvému dielu dať plný počet, pretože ďalšie knihy sú ešte o triedu lepšie.

Prvé čítanie môže veľa ľudí odradiť, pretože sa tu nezačína klasickým fantasy klišé: "Kde bolo, tam bolo...", ale autor vrhne čitateľa priam do stredu gigantického oceánu a povie mu: plávaj. Buď sa utopíš a odhodíš knihu do kúta, kde sa na ňu bude prášiť alebo budeš plávať a plávať a plávať a nakoniec nájdeš najlepšie fantasy pod slnkom. Nezostáva mi nič iné, než dodať: Nenechajte sa odradiť množstvom postáv! Plávajte! 90%!

"Pracovat pro pobočnici bylo jako být žížalou na háčku. Pobočnice byla háčkem a na druhém konci šňůry byla císařovna. Ať se chlapec hezky kroutí."

"Otáčej se stříbro. Otáčej!"

19.01.2017 4 z 5

Šninklova veliká moc Šninklova veliká moc Jean van Hamme

Tak toto bola pecka. Šninklova veliká moc je originálne fantasy od dvoch talentovaných umelcov. Príbeh sa točí okolo rasy šninklov, ktorí sú v otroctve troch nesmrteľných vládcov. V knihe je veľmi veľa odkazov na Tolkiena, Nový zákon a Ježiša a celý komiks má výborný spád. Kresba je geniálna, dlho som nevidel tak krásne a originálne nakreslené scény. Pôvodnú čiernobielu verziu som nečítal ale kolorovaná mi sadla a užil som si ju. A som rád, že oproti Americkým komiksom sa tu v Európe necenzuruje.

31.01.2023 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Posel nie je tým, čím sa zdá. Vôbec som netušil do čoho idem ale nakoniec ma táto kniha a jej autor príjemne prekvapili. Mladý taxikár Ed dostáva od neznámeho odosielateľa karty, na ktorých sú adresy a tým ľuďom musí nejakým spôsobom pomôcť. Príbehy ľudí sú výborne napísané, pritom úplne všedné a zo života. Hlavne posledné príbehy ma dojali. Posel sa výborne čítal a páčil sa mi aj použitý jazyk. 90%

07.12.2022 4 z 5

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Štvrtý diel Sandmana je zatiaľ jeho najlepším. Pán snov pôjde opäť navštíviť peklo a konfrontuje Lucifera. Ten mu dá kľúč od pekla a Sandman sa bude musieť rozhodnúť komu ho dá. Prídu ho navštíviť starý bohovia z Egyptskej či Severskej mytológie a ďalšie entity. Ich konverzácie a následné rozhodnutie Sandmana bolo super. Kresba je bezkonkurenčná a v príbehu sa ukazujú odkazy na staršie časti či iné diela.

28.06.2022 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

(SPOILER) Slušná oddychovka, na môj vkus príliš krátka. Prečítate ju na jedno posedenie, keďže má len 200 strán. Využitie lega a jeho oživenia sa mi páčilo, škoda len, že si s tým autor začal hrať až na konci. Kniha má niekoľko dobrých momentov - masaker v Legolande bol jedným z nich. Autor si u mňa šplhol, pretože má rád korejské seriály.

17.04.2022 3 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Pútavý Dlouhý sprint s menej kvalitnou Ozvenou vo výsledku tvoria nadpriemerné dielo, ktoré trochu pokazila dlhá bibliografia a slovník na záver, pre niekoho ako bonus. Pridajte mi, pán Žamboch, ešte jednu, dve poviedky do knihy a budem nadmieru spokojný. Takto som nad krátkosťou knihy ohŕňal nos. No čítalo sa to veľmi dobre. Jeden bodík dávam za krásnu obálku… :-)

… Byla mladá, měla vlasy barvy sluncem vypálené slámy a voněla čistotou a mýdlem. V každé ruce nesla prázdný proutěný košík. Cítil jsem, jak se těší na nový den. Já jsem páchl stokou, byl jsem svěží jako mumie a netěšil jsem se vůbec na nic. …

27.03.2022 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Veľmi ťažko stráviteľná kniha, ktorá sa vám zažerie pod nechty a možno privodí nejakú tú úzkosť či depresie.

Sledujeme príbeh učiteľa češtiny, ktorý má halucinácie a stratu pamäti a mladej dievčiny Márie, ktorá si zažije krušné chvíle. Už od okamihu, kedy ju rodičia nechajú samú ísť vlakom do krajov, kde by sa aj dospelý chlap bál ísť sám, bude čitateľ tušiť, že sa nebudú diať pekné veci. Ešte že autor nezachádzal do detailov.

Kniha sa číta výborne, vadil mi len záver, kedy sa pretnú obe linky a nastúpi fantastická zložka. Akoby som opäť s Witcherom zabíjal v bažinách monštrá, tak mi to prišlo. Záver aj keď je uzavretý v rámci príbehu, ponecháva nádej na pokračovanie, no myslím že žánrovo to už nebude survival horor ale akčné béčko. Uvidíme.

31.05.2020 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Tretí a posledný diel Hughovej post-apo trilógie. Príbeh pokračuje a nadväzuje na prvý diel, čo je super. Kniha nie je príliš rozťahaná a výborne šlape dopredu. Vrátili sa staré známe postavy - Juliette, Donald, Lucas a kniha mala opäť slušnú atmosféru. Ak budem hodnotiť celú trilógiu, tak celkom spokojnosť.

18.05.2020 4 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

"Pro mně to už dávno přestal být obyčejný obchod. Ve hře bylo mnohem víc než peníze. Kowalski, Umwald, malá Rezka s Natašou, Kristýna s dětmi... Vědel jsem, že udělám všechno pro to, abych je dovedl tam, kam chtějí, že se kvůli tomu budu po kolena, po pás brodit v krvi. Nebyla to pravda. Klidně se kvůli nim v krvi utopím."

Celá kniha sa číta jedným dychom a nemá hluché, či nudné pasáže, len kým sa karavana vydá na pochod, trochu dlhšie to trvá. Pre mňa osobne zatiaľ ostávajú TOP poviedky "Muž na stezce", ktoré ma bavili viac než samostatný román. Aj tak je Na ostřích čepelí od pána Žambocha nadpriemerné fantasy, ktoré vás chytí a nepustí.

Autor sa nevenuje len Koniášovi, príbeh rozvíja aj z pohľadu iných postáv - Kowalski je sympaťák, s ktorým som sa asi najviac stotožnil. Svet tak pôsobí uveriteľnejšie, keďže sú postavy prepracované. Už teraz sa teším na poslednú knihu zo sveta Koniáša, ktorú mám v knižnici - Vlk samotář.

08.06.2018 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

"Smrt je ta nejdelší část lidského života."

Výborné sci-fi - na to, v ktorom roku vzniklo, klobúk dole. Zo začiatku čitateľ musí veľmi dobre čítať medzi riadkami a rozmýšľať, do akej dimenzie nás to autor vtiahol a aké bizarné sú jeho predstavy. V strede knihy už budete približne vedieť plán autora, kto sú vlastne obri, Greeni a Votrelci. Na konci všetko do seba krásne zapadne a vám sa zodpovedajú skoro všetky otázky. Škoda, že kniha skončila tam, kde skončila, bol by som za pokračovanie, no na druhej strane by som nechal záver otvorený taký, aký je, aj keď som z neho nebol nadšený. Ak by vás odradil už hneď začiatok a bol by na vás príliš zložitý, všetko je jednoduchšie, než na prvý pohľad vyzerá. K postavám som sa nevedel prispôsobiť - môj vzťah k nim sa niekoľkokrát počas knihy menil, no Royovi Complainovi som držal palce, pretože tam z nich bol asi najnormálnejší (až na tie jeho výbuchy zlosti). Úplne najhoršie je potom niekomu vysvetľovať, o čo sa v knihe jedná, aby ste danému človekovi nevyspoilerovali nejaký fakt. Najlepšie vysvetlenie asi je: "Prečítaj si anotáciu". :) 90%

"Lepší je ďábel, kterého dobře znáš, než ten, kterého neznáš vůbec."

24.01.2017 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvelo spracovaná kniha, ktorá ma ohromila tak, ako zvieratá po Kulíškovej zrade.
Komentovať túto knihu je ako nosiť vodu do rieky - každý si to musí jednoducho povinne prečítať. Okomentovanie tento útlej knižky by vydalo na viac strán než samotná Farma zvířat.

"Disciplína, soudruzi, železná disciplína! To je heslo dneška." - Pištík

Krutá pravda:
VŠETCI ĽUDIA SÚ SI ROVNÍ
ALE NIEKTORÍ
SÚ SI ROVNEJŠÍ

A tých sedem prikázaní ma dostalo...

18.01.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Prvý diel Harryho Pottera bola moja prvá kniha vôbec. Doslova som hltal každú vetu, každý nový zázrak, ktorý autorka vymyslela a prečítal som ju takmer hneď a chcel som ďalšie. S odstupom času sa dívam, že svet, ktorý napísala Rowlingová je predovšetkým pre mladších a tak už starší čitatelia budú ohrňovať nos. Keď prišiel film, stal sa zo série už stereotyp a nebolo to ono. Ide o objavovanie sveta a nových zázrakov a kúziel a tak je kniha predovšetkým určená mladším čitateľom.

17.01.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Výborné sci-fi, ktoré sa tak nejak samo čítalo. V knihe nájdeme funčnú fyziku a jednu z možností, ako sa teoreticky dá rok prežiť na Marse (stačí sa vykadiť).

V prvom rade ma sklamalo slovenské vydanie Ikaru, ktoré obsahuje chýb ako maku. Kniha mohla byť kratšia, posledných sto strán, kedy Mark len cestuje bolo nudných a aj nejaké repetívne vysvetľovačky, ako čo funguje a koľko má kyslíka ma ku koncu už nebavili. Taktiež mi chýbalo intímnejšie rozprávanie postavy cez svoje myšlienky a pocity - predsalen forma marťanského denníka, v ktorom píše svoje denné úkony a koľko precestoval nie je práve náhľad do duše stroskotanca. Tým to postrádalo hutnejšiu atmosféru prítomnosti. Sklamalo ma, že sme nevideli žiadnu emóciu Marka (ako píše aqu1la) - občas si síce ponadával, keď sa mu niečo pokazilo ale všetko vedel zázračne opraviť - a to bol obyčajný botanik, ktorý prišiel na Mars pestovať rastlinky.

Túto knihu nepovažujem za hard sci-fi: fyzika, chémia a biológia sa dá pochopiť aj keď máte len znalosti zo základnej školy. A k tomu všetko autor pekne vysvetlí, takže kniha upadá skôr k sci-fi mainstreamu - preto sa z nej stal bestseller a Ridley Scott na ňu urobil film.

Aj keď knihu vo väčšine komentára kritizujem, hodnotím ju nadpriemerne, pretože sa mi veľmi dobre čítala. A to je hlavné. 90%

16.01.2017 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Outsider je skvelý temný detektívny thriller, v ktorom vás bude baviť sledovať, ako sa vyšetrovanie vyvíja a kto je nakoniec vrahom. Akčných pasáží tu nie je moc ale to vôbec nevadí, pretože sú napísané kvalitne - prestrelka pred súdom je luxusná, rovnako ako záverečné dve scény. Bude vás mraziť a je tu veľa drsných častí. Ralpha a Holly, ktorá prišla v druhej polovici, som si najviac obľúbil. Aj keď to je jeho novšie dielo, stále som mal pocit, že čítam starého Kinga zo starej Ameriky. Pozrel som si aj niekoľko častí seriálu, no tam je veľa vecí inak a prestrelku pred súdom dosť odflákli. Fakt si radšej prečítajte knihu.

23.08.2023 4 z 5

Azimut: Kniha první Azimut: Kniha první Wilf

Hodnotím oba diely.

Krásne namaľovaná fantasy s originálnym svetom, ktorý sa len tak nevidí. Autori vám spoločne prekladajú svet, kde každá jedná nová vec je pre vás objav. Veľmi ma to bavilo - aj postavy a ako sú vykreslené. Veľký formát komiksu skvelo sedel, užíval som si všetky detaily.

14.12.2022 5 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Dopis pre Lucasa sa rieši aj po tretíkrát v sérii (Pinky je hrozne kvôli tomu už otravná) a je tu oveľa viac erotických momentov. Tretí diel je slabší než druhý a o dosť komplikovanejší a naťahovanejší. Podobne ako Lucas nebudete vedieť komu veriť a ktorá postava to hrá na akú stranu. Na konci sa Lucas s Aš-šádom háda ako starý manželský pár. Kamele dostala viac priestoru a zistilo sa viac o minulosti Lucasa a jeho rodičov. Škoda, že len ten dej nejde moc dopredu - každá postava má len nejaké špekulácie a svoje teórie a na konci máte viac otázok než odpovedí.

31.07.2022 3 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

(SPOILER) Záver trilógie bol uspokojivý a smutný. Hlavne to, že sa musíte rozlúčiť so svojimi obľúbenými postavami. Príbeh je tentoraz prerozprávaný cez Sigruda, na ktorého som sa najviac tešil. A obľúbil som si ďalšie dve - Táňu a Ivanju. To, že zomrela Shara, ma zasiahlo ako bič do srdca a Sigrud musí zistiť, kto ju zabil. Bude tu o dosť viac cestovania a pozrieme sa do rôznych častí sveta. Koniec bol epický a prekvapivý. Teším sa na autorove ďalšie knihy.

"Svět se zrodil z dobývání, z moci, ze spravedlivé pomsty. A tak měl i skončit. Je to cyklus, opakuje se pořád dokola. Musíme ten cyklus rozbít. Musíme. Jinak odsoudíme další generace k tomu, aby kráčely v našich stopách."

20.06.2022 5 z 5