helena842 helena842 komentáře u knih

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Od Waltariho jsem četla lepší věci, ale i přesto se mi kniha líbila. Doporučuji.

21.12.2021 4 z 5

Čtyři západy slunce (Román o románu) Čtyři západy slunce (Román o románu) Mika Waltari

Za mě zatím nejslabší, co jsem od Waltariho četla. Místy mi přišla kniha zajímavá, ale místy jsem měla tendenci přeskakovat.

16.12.2021 3 z 5

Láska a tma Láska a tma Mika Waltari

Od Waltariho jsem doposud četla pouze historické romány, ale musím říci, že i tato novela mě zaujala a určitě si přečtu jeho další díla.

13.12.2021 5 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Opravdu nádherný a propracovaný historický román, až mě mrzí, že Waltari nenapsal třetí pokračování.

10.12.2021 5 z 5

Osudové dny Osudové dny Marie Lacrosse

Musím říci, že tento díl se mi ze všech líbil bohužel nejméně. Přišlo mi, že děj už neměl takový spád a zápletky mi přišly takové nucené. Škoda, čekala jsem trochu lepší zakončení trilogie.

17.11.2021 4 z 5

Vůle Vůle Jeroen Olyslaegers

Velmi zajímavé téma, které mám ráda, ale nějak mi neseděl jazyk, kterým je kniha napsána, někdy mi přišel až moc vulgární. Zároveň jsem se v knize někdy hůře orientovala, nicméně nejvíce se mi líbily části, které popisovaly události za války.

21.09.2021 3 z 5

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

Knížku jsem četla jedním dechem, fotografie výborně doplňují text. Místy je nicméně opravdu cítit, že je to román více než cestopis, ale knížka se mi i tak moc líbila a doporučuji ji.

17.09.2021 5 z 5

Šoa Šoa Claude Lanzmann

Knížku jsem četla prakticky na jeden zátah, skládá se z nejrůznějších výpovědí přeživších koncentračních táborů, ale také těch, kteří se na uskutečňování konečného řešení podíleli. Výpovědi ukazují smýšlení lidí, případně odhalují lži příznivců nacistů, kterým dodnes chtějí věřit. Některá svědectví mě naprosto šokovala, například ta, která zobrazují nenávist poláků k židům, i přestože jsou seznámeni se vším, čím si museli projít, zkrátka jsou někteří bohužel rádi, že se většina židů po válce již nevrátila. Opravdu velmi zajímavé čtení, které mi více pomohlo pochopit, proč se holokaust mohl odehrát.

29.05.2021 5 z 5

Děvčátko a nacista Děvčátko a nacista Franco Forte

Knih s podobným tématem jsem četla již hodně a to je pravděpodobně důvodem toho, že mě kniha nijak nenadchla a i když jsem věděla, že se jedná o smyšlený příběh, tak mi připadal spíše neuvěřitelný.

27.05.2021 3 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Vzhledem k tomu, že jsem četla román Černá a purpurová, který rovněž zpracovává příběh důstojníka SS a židovky, tak to vlastně ani nemohlo dopadnout jinak, než že mě kniha zklame. Ve srovnání s Černá a purpurová je tento román spíše povrchní, nerozebírá motivy jednání jednotlivých postav a obzvláště postava Franze mi přijde upozaděná. Jinak se román hezky čte a určitě stojí za přečtení.

01.05.2021 4 z 5

Duchové K2 Duchové K2 Mick Conefrey

Výborná kniha, která dobrodružným způsobem popisuje dobývání K2.

03.04.2021 5 z 5

Dva prstýnky Dva prstýnky Millie Werber

Opravdu velmi pěkné vyprávění, které chytne za srdce.

02.04.2021 5 z 5

Útěky z pekla Útěky z pekla Roman Cílek

Velmi zajímavá kniha, která představuje pár nejznámějších útěků z koncentračních táborů, o kterých jsem už slyšela a představuje také některé další, které mi byly neznáme. Knihu doporučuji.

18.03.2021

Přežila jsem Osvětim Přežila jsem Osvětim Krystyna Żywulska (p)

Opravdu moc pěkný příběh, který ve mě zároveň vyvolal spoustu otázek ohledně autorčina života před koncentračním táborem. Doporučuji.

18.03.2021 5 z 5

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Miloš Bondy

Toto svědectví mě zaujalo hlavně svou upřímností, přijde mi, že autor popisuje vše, tak jak bylo, s neuvěřitelným nadhledem. Opravdu povedená kniha.

18.03.2021 5 z 5

Žít dál Žít dál Narine Abgarjan

Narine Abgarjanová mě opět nezklamala, povídky vypráví o krutém životě, ale jsou nádherně napsané. Kniha Vás chytí za srdce.

26.05.2024 5 z 5

Pět komínů - Příběh z Auschwitz Pět komínů - Příběh z Auschwitz Olga Lengyel

Velmi zajímavá kniha, která líčí otřesné zážitky z Osvětimi. Kniha se mi četla dobře, ale je pravdou, že obsáhlý poznámkový aparát trochu ruší čtení, i když obsahuje velmi zajímavé informace.

20.01.2023 5 z 5

Kouzelník z Osvětimi Kouzelník z Osvětimi José Rodrigues dos Santos

Úžasný román, který jsem přečetla jedním dechem. Autorovi se výborně podařilo zasadit příběh kouzelníka z Osvětimi do ostatních událostí, které se v táboře děly. Velmi obdivuji jeho znalost historických souvislostí a toho, jak to v táboře opravdu fungovalo (toto některým knihám opravdu chybí). Zároveň se mi moc líbila první část knihy, která ukazuje, čemu židé museli čelit před deportacemi. Je zde velmi pěkně přiblížen nelehký život na Starém Městě. Knihu určitě doporučuji, je skvělá, stejně tak její druhý díl.

17.01.2023 5 z 5

Doktor z Varšavy Doktor z Varšavy Elisabeth Gifford

Bohužel musím souhlasit s tím, že příběh nebyl až tak chytlavý, čekala jsem od knihy více.

15.11.2022 4 z 5

Návrat do Tibetu Návrat do Tibetu Heinrich Harrer

Pěkná kniha, která hezky navazuje na Sedm let v Tibetu. Ale vzhledem k okolnostem je spíše takovou sentimentální vzpomínkou na časy dávno minulé. Jsem však ráda, že jsem si ji přečetla a dozvěděla jsem se více o osudu Tibetu pod čínskou nadvládou.

15.02.2022 4 z 5