HelaF HelaF komentáře u knih

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Má nejmilejší Čapkova kniha. Celý rok je v hromádce knih na nočním stolku, občas po ní sáhnu, náhodně, nebo k aktuálnímu měsíci otevřu a jen se kochám úžasným jazykem, laskavostí a pravdivostí slov i v dnešní době. Zahradničím a v lesčems se sama vidím:). Čapek byl úžasným pozorovatel. Velmi doporučuji i audio verzi namluvenou panem Josefem Somrem

18.08.2018 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Milá kniha, v dnešní době už se nic podobného opakovat nemůže, Gery měl krásné dětství a klobouk dolů před matkou :) , to co ona bych určitě nezvládla

31.10.2017 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Pohlazení po duši. Z knihy sálá klid a mír . Je plná krásných myšlenek a jednoduše vysvětlených základních principů budhismu pohledem jedné kočičí slečny. Kočku doma máme tam mě dost bavil kočičí pohled na svět. Ke knize se určitě budu vracet pro pozitivní vyzařování, kterého je v dnešním světě tam málo.

24.09.2017 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Chuťovka - toto mě přišlo jako první slovo na jazyk po zavření dočtené knihy. Otevřela jsem ji prvně v čekárně u lékaře, pak četla do noci a ráno dočetla. Milé, úsměvné, zábavné, dialogy mě bavili a předvídatelnost vůbec nebyla na škodu.

11.02.2023 5 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Velmi čtivé. Ada se zdá být naivní, ale mi jí porovnáváme se svými dnešními zkušenostmi, znalostmi a množstvím informací, které každá máme. Věřím že v době, kdy se kniha odehrávala, byly dívky s minimálním vzděláním a rozhledem asi podobně naivní a mohly se jim lehce stát podobné příhody. O tom co se bude dít nikdo netušil, Ada se jen snažila přežít. O zločinech spáchaných na válečných zajatcích a hlavně na ženách se začalo mluvit a uznávat je až několik desetiletí po skončení války. Proto se mi konec zdá hodně reálný, i když z pohledu dnešního soudnictví dost drsný.
Bavilo mě číst o látkách střizích a šití, škoda že kniha neobsahuje nějakou obrazovou část, bylo by to krásné :)

29.12.2017 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Pro mne objev roku. Z knihy jsem byla nadšená, Líbí se mi hra s časem, konfrontace minulosti a budouctnosti, nápad a propojení je velmi uvěřitelné. Prvních pár stránek mi trvalo než jsem se začetla, ale pak se nemohla odtrhnout. Pokračování už čeká v knihovně :)

04.05.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Super ! zalovila jsem v jiných vodách, než se obvykle pohybuje můj zájem a jsem nadšená. Dvě bezesné noci a konec? Jsem zvědavá na pokračování- jaký bude svět v nížinách , jak se s ním Ilan srovná, kdy se prozradí její největší tajemství?

20.04.2017 5 z 5

Děvčata první republiky Děvčata první republiky Dita Pepe

Kniha mě bavila, jednak byla krásná do ruky i na dotek. A vyprávění - smířenost s životem se všemi chvílemi náročnými i krásnými. Mám ráda vyprávění lidí, co už mají odstup k událostem.

03.06.2022 5 z 5

Rytmus roku s Hankou Zemanovou Rytmus roku s Hankou Zemanovou Hana Zemanová

Knížka na celoroční nebo spíše několikaleté listování. Připomínání pro nás zaměstnané lidi, že příroda má svůj rytmus a je pro naše těla dobré se jim řídit. Připomínání je jemné, laskavé, láskyplné. Se soustředěním na naše podnební pásmo, naši přírodu, na to z čeho procházíme. Knížka se stala moji oblíbenou. Listuji, kochám se krásnými fotografiemi, inspiruji se pro to co dělat na zahradě teď, co teď sbírat, připomíná mi mi co dělala moje babička a k čemu se mohu vrátit.

27.10.2022 5 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Název knihy je výstižný. Z knihy jsem opravdu cítila lásku a obdiv pana Deitcha k Praze, Čechám, Čechům. S velkou pokorou sepsal svůj obdivuhodný život zde. Knížku doporučuji kde můžu.

20.09.2019 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Fombell je pro mne PAN spisovatel. Vango je strhující příběh mnou přečtený za jeden víkend, nemohla jsem se odtrhnout. Spletitý příběh, postupné odkrývání tajemství , náznaky souvislostí, vztahů. Vlídnost a pokora k životu , lidskost, jemnost, i přes neustálý boj o život žádné krváky, dnes tak oblíbené. K Vangovi se ještě jednou vrátím, abych si vychutnala krásu jazyka, stejně jako se vratím k Tobiášovi

16.08.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Naprosto vynikající kniha na dlouhé sezení v čekárně, moje pochichotávání a culení bavilo celou čekárnu :)

27.12.2016 4 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Moje první setkání s paní Vaňkovou asi ve 12ti letech odstartovalo moji lásku k historickým románům, historii, středověku, Rožmberkům. Tuto knihu jsem četla v dětství mockrát. teď jsem po ní sáhla v rámci čtenářské výzvy a... pořád je pro mě nádherná, pamatuji si pořád celé úryvky . Moje soukromá výzva na příští rok, přečíst si opět nějaké knihy od paní Vaňkové.

23.10.2016 5 z 5

Příběh staršího bratra Příběh staršího bratra Ilona Borská

Nádherné čtení o velmi zajímavém člověku, všech jeho životních strastech až ke konci, který nebyl a nebude už nikdy zcela přesně doložen. Paní Borská o jeho životě psala s velkou láskou a porozuměním . Kniha dobře poslouží i k získání přehledu Josefova výtvarného díla díky množství reprodukcí a v textu i informací týkajících se jejich vzniku. S klidným svědomím ji doporučím studentům, v době kdy v literatuře berou období první republiky, jako doplnění ne vždy záživných učebnic.

15.02.2018 5 z 5

Kniha mě děsně bavila, nemohla jsem než nedočíst v pozdních nočních , jak jsem byla zvědavá jak to dopadne. Rozuzlení nečekaný, jdu si knížku hned přečíst znova, aby se mi nitky informací spojily .Má to vtip, švih, někdy až drsnej pravdivej humor, doporučuji :)

16.01.2018 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Nešlo přestat číst... ráda bych se dozvěděla i příběh nejmladší z nich. Nádherný jazyk, zkratky, náznaky minulosti. Silné ženy, které i přes všechny problémy drží při sobě v době nelehké, kdy jim zkostnatělá společnost hází klacky pod nohy, reálie dění roku 1948 i 1968 . Jen ten konec mi přišel jaksi nereálný

08.01.2018 5 z 5

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Zajímavé a kvalitně podané informace o době změn v české společnosti. I když je kniha staršího data, dobře se čte

21.11.2016 4 z 5

Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Iva Trhoňová

Pro začátečníky v pečení kváskového chleba absolutně nejlepší kuchařka. Vše přehledně, polopaticky, postupně. Začala jsem s pečením rovnou podle receptů této autorky a úspěšně se mi daří od prvních pokusů. Doporučuji.

13.09.2022 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Poslouchala jsem úžasně namluvené rétorem Jiříkem :)

26.05.2018 5 z 5

Síťovky Síťovky Táňa Kubátová

Super oddechovka vhodná na propršené nedělní odpoledne, kdy si potřebujete odpočinout od pracovních i rodinných starostí. Síťový dialog , odkaz na knihy i na knihu Dobrý proti severáku...Až budu potřebovat nenáročnou knihu, zas sáhnu po této autorce

13.12.2017 5 z 5