heczek heczek komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Mnohokrát mi bylo řečeno, že tuto knihu musím přečíst, mnohokrát jsem odolala. Až jsem ji nakonec popadla a přečetla ji v rámci zdejší čtenářské výzvy. Stydím se a trochu lituji, že jsem si cestu k této knize našla až za takový čas. Nádherný, smutný příběh zasazen do reálných a krutých událostí.. Některé pasáže mi doplnily obzor a u jiných mi kápla slza. Do konce knihy jsem nevěřila, že stávající Hana je opravdu ta Hana z dětství. Bohužel, život si někdy vybírá krutou daň.. takovou, která zničí duši a už ji nikdy nevrátí zpět, byť se okolí i člověk sám snaží.

Děkuji za tento příběh. Kniha od nynějška zdobí i mou knihovnu:-)

22.11.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak toto.. byl čtenářský koncert. Příběh se odehrává na nádherné vesnické samotě, bohužel v komunistickém režimu, jenž nepřál lidem, kteří se něčím lišili. Krásné a smutné okénko do minulosti. Člověk se v příběhu nejednou zamyslí, jestli přeci jen není něco víc mezi nebem a zemí. Mockrát díky za tento skvěle propracovaný a prostudovaný příběh, Kateřino.

12.05.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Laskavý název románu, v němž se ale skrývá těžký životní příběh Anušky. Nelehký osud, kterému se s odvahou a velkým odhodláním postavila tváří v tvář. Nestačila jsem se divit, čemu všemu v životě čelila, co vše zvládala a jak si i přes to vše dokázala zachovat svou vnitřní sílu a krásné srdce.

Anuška je pro mne hrdinka se zlatým srdcem v pravém slova smyslu.

Moc děkuji Haně za její příběh, bude ve mě ještě dlouho žít... Všem doporučuji!

02.07.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zapracování slovních spojení, kterými jedna postava končí a druhá začíná, se mi moc líbilo. Také vyobrazení různých lidských povah, a toho, jak se každý s životními tragédiemi vyrovnává po svém, jak je každý jiný.. Kniha byla velmi čtivá, hltala jsem řádku za řádkou, až mi na konci zůstal jen tíživý pocit mnoha nezodpovězených otázek.

25.05.2021 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi obohacující a silná kniha! Čtení to není lehké, ale díky ní se na historii budete moci podívat "z druhé strany" a bez žádných příkras. Je to velmi bolestný příběh naší smutné a temné minulosti. Jsem ráda, že se s odstupem času otevírají tato historická tabu a doufám, že to pomůže k tomu, aby se již tyto události neopakovaly. Všem velmi doporučuji a paní Tučkové za tuto knihu děkuji.

08.04.2021

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Na této knize mě oslovil především děj zasazený do mých rodných Beskyd. Líbilo se mi krásné vylíčení mezilidských vztahů a života na malé vesnici se všemi radostmi i starostmi, a kontrast starousedlíků a náplavy. Co mě akorát rmoutilo jakožto milovníka zvířat, byly pasáže o pytláctví.

14.05.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Paní Alena umí vtáhnout do děje. Emotivní, smutný příběh. Další kniha, u které jsem hltala řádku za řádkou, ač mně u toho nebylo zrovna nejlépe. Máji mi bylo líto a její bezmoc jsem prožívala s ní. Představa, že by to takhle po roce 89 pokračovalo, je hrozná a ještě horší je, že lidé takový režim, kde se vytrácí lidskost, empatie, lidská důvěra, skutečně zažili.

04.07.2021 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Příběh o notorickém alkoholikovi, odehrávajíc se hned v několika rovinách. Část alkoholická a kariérní mi přišla docela věrohodná, drsná, postavy jsem neměla ráda. Část v Krušnohoří byla zase klidnější, vyrovnanější, ale na můj vkus až moc přeslazená. Petrovu změnu jsem jednoduše nedokázala uvěřit, jakobych četla o dvou různých postavách.

12.02.2023 3 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Četla jsem za hudebního doprovodu jejích skladeb, které jsem slyšela poprvé stejně jako jméno a příběh této talentované dívky. Výborně zpracované, paní Tučková je v tomto neobyčejně jedinečná!

30.12.2022 5 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Kniha, která která k vám hovoří textem i nádhernými obrázky.

Jak zde bylo psáno, že je to plýtvání papírem.. Dovolím si nesouhlasit. Není větší plýtvání papírem příběh se stejnou pointou poskytující stejné zamyšlení o 250 a více stranách?
Tato kniha má právě tu výhodu, že když vám nebude dobře na duši, vezmete ji, přečtěte 2 stránky textu, který k vám hovoří sám, sami si odpovíte na otázky, pokocháte se krásnými obrázky a je vám lépe.

Pro mne osobně lepší kniha než mnoho těch sáhodlouhych motivačních, psychologických..

15.01.2022 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Kniha naléhavých rad nejen pro mládež, kniha, která postaví na nohy a která je (ne)příjemným nakopnutím k žití naplněného života.
Jsem ráda, že si ke mně našla cestu a ráda se k ní zase vrátím :-)

13.02.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Na knihu jsem se těšila, ale bohužel jsem zklamaná. Časté odbíhání drobnými a nepodstatnými příhodami od hlavní dějové linky se mi nelíbilo a při čtení mě to rušilo. Na téma Němců po válce se mi mnohem více líbila Gerta Schnirch od p. Tučkové. U této autorky mě styl psaní ani příběh tolik nezaujal.

20.10.2021 3 z 5

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Léta přibývají a tím více ráda se vracím k tomu, v čem jsem vyrůstala - život na vesnici.
Navíc.. humor pana Nepila mi hraje do noty, přesně takový mám ráda :-) Těším se na další knihy! :-))

06.03.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Námět je to zajímavý, pár myšlenek je tam hezkých, bohužel zpracování je za mne nešťastné. Zpočátku jsem si oblíbila babičku Miladu, její moudrost, klid a rozvážnost, naproti tomu zamindrákovaná Barbora mi jako hlavní hrdinka vůbec nesedla. Připadalo mi, že čtu příběh o pubertální holce, která se snaží být "cool", jak jen to jde, ale vlastně nikoho nepotřebuje a svými rádoby vtipy si na ostatních léčí své ego..
Na mne působí celá kniha kýčovitě, nemluvě o světu nebe a pekla..

28.12.2021 1 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Kniha, kterou nestačí přečíst pouze jednou. V budoucnu se k ní určitě vrátím a věřím, že ke mně promluví zase krapet jiným jazykem než nyní :-) Víte jak to je, člověk postupem času zraje a vnímá věci, které nevnímal.

30.12.2022 4 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Velmi oceňuji tento dobročinný a krásný nápad pana Fialy. Povídky jsou originální, čtivé, některé více některé méně, ale každá jedna vede k zamyšlení. Vážím si také, že byl dán prostor i méně známým spisovatelům. Nejdojemnější povídkou se mi stala hned první "O velkém dubu", po jejímž přečtení jsem se nedokázala ubránit slzám.

30.12.2022 4 z 5

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

No tedy, takovou jízdu jsem nečekala:-) Matthew patří k těm, kteří si život užívají a vychutnávají plnými doušky. Nejedná se o obyčejný životopis, poznáváme Matthewovu duši, myšlenky, vzpomínky, přístup k životu a sledujeme utváření jeho osobnosti. To vše s dávkou příjemného humoru a nekončícího optimismu. Skvělé a motivační čtení, jsem velmi nadšená! :-)

07.02.2023 5 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Má první zkušenost s panem Klostermannem, jenž píše neobyčejně půvabným staročeským jazykem. Krásné a poutavé čtení, ve kterém nám autor barvitě líčí šumavskou krajinu a život sklářů v 19.století. Člověk si odnese nejedno poučení. S radostí se těším na další čtení!

03.01.2023 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

Život hlavní postavy se točí jen okolo sexu, chlastu, drog a dostihů. Kniha mohla skončit klidně po 50 stranách anebo mít dalších 200 navíc, nic by se nezměnilo. Ten sám děj stále dokola.

24.10.2021 2 z 5

Zvláštní, velmi melancholický příběh o honbě za lidským štěstím, o nespokojenosti - přestože má člověk vše, zmatenosti a hledání sebe sama. Po dočtení mi zbylo spoustu existencialních myšlenek a vlastně nevím, jaké mám z té knihy pocity.. jestli ji mám ráda nebo nemám ráda, jestli se mi líbí anebo ne. Zůstala jsem teď zmatená jako Hadžime sám.

21.10.2021