heavy66 heavy66 komentáře u knih

Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Petr Čtvrtníček

„Já jsem s ním mluvil jenom po telefoně, takže jsem nevim, a říkám mě to nevadilo, stejně bych musel dát do toho!“

Sportovní téma, postavy s emociální hloubkou citového prožitku, umělecky obratně vystavěné dialogy! Znovu a znovu bavím se stejně dobře, jako poprvé. Divadelní hra Ivánku kamaráde vrhla svého autora mezi takové velikány české kultury jako byl Václav Svoboda Plumlovský, Jakub Hron Metánovský nebo Jára Cimrman!

09.02.2024 5 z 5

Zlovolnost Zlovolnost Ed McBain

Zlovolnost je napínavý a dobře napsaný kousek! Ale je to detektivka nebo kriminálka? V případě zastřelených graffiti mazalů nevíme ani pachatele ani motiv, takže detektivka!
V případě druhém zná pachatele velmi dobře každý fanoušek 87.revíru. Hluchý opět prudí svoje oblíbené vyšetřovatele, kteří budou žasnout nad jeho uměleckým přínosem pro jarní koncert všech lidí dobré vůle! Zajímavost – v příběhu se objeví krásná Chloe Chaddertonová, o které jsme četli v románu Kalypso. Ačkoliv od té doby uplynulo čtrnáct let, stále jí táhne na třicet a vypadá skvěle!

09.02.2024

Polibek Polibek Ed McBain

„Dobrá! Číselná kombinace?“
„Moje narozeniny,“ řekl Bowles. „23.září.“
„Tak vy jste Panna, co? Není divu, že nikomu nevěříte!“
(tohle mě pobavilo, jsem také Panna)

Netradiční a složitý případ 87.revíru. Obvykle se začíná mrtvolou a na konci detektivové odhalí pachatele. Tentokrát to začne pokusem o vraždu a pachatel je rychle identifikován. Pak se situace začne komplikovat, příběh se stává nepřehledným a napínavým. Druhou linií je přímý přenos ze soudní síně, kde se porota snaží odhalit pravdu v případě zavražděného Carellova otce. Obhájce nespravedlivě obžalovaných Perry Mason není v tomto případě přizván.

28.01.2024 5 z 5

Originál Daniela Defoe jsem nikdy nečetl, tak nemohu soudit, jak moc ho J.V.Pleva upravil. Mohu jen říct, že je to skvělý příběh, i když pro nadšeného dětského čtenáře místy trochu pomalý a rozvláčný. Ovšem Robinson strávil na pustém ostrově jedenáct roků, takže nebylo kam spěchat!

28.01.2024

Čtení o hradech Čtení o hradech Eduard Petiška

Ruku na srdce, ohledně českých hradů zná většina z nás maximálně jméno, v lepším případě přibližnou polohu. S knihou Eduarda Petišky můžete svoje vědomosti doplnit.
Výraznou postavou mezi historiky laiky je můj sedmnáctiletý synovec. České hrady a zámky jsou pro něj posedlostí od útlého dětství, má širší znalosti než Národní památkový ústav, a svými dotazy již přivedl do úzkých nejednoho hradního průvodce či kastelána!

28.01.2024 4 z 5

Třetí patro Třetí patro Ivo Pelant

Televizní seriál mě maličko nudil, navíc jsem nechápal, proč Brázdič dával přednost ukňourané Hance před krásnou a milou Veronikou! Knížka se dobře čte, po těch letech je to veliká nostalgie a hořko sladké vzpomínky na hříchy nezralého mládí!

26.01.2024 3 z 5

Nešpory Nešpory Ed McBain

Nešpory = pravidelná římskokatolická podvečerní pobožnost.
V Isole jsme zvyklí na ledacos, ale tohle je skutečný black metal. V 87.revíru řádí satanistická sekta a někdo zavraždil katolického kněze! Detektivům se zdá být případ jasný, ale postupně zjišťují, že mezi morálkou satanistů a katolíků není před tváří boží žádný zásadní rozdíl! Pokračuje také příběh Marylin Hollisové, kterou dostihla její minulost. Ctím autorovo právo nakládat s románovými postavami podle svého, ale za mě, mohl dát Marylin ještě jednu šanci!

21.01.2024 4 z 5

Jed Jed Ed McBain

Hlavní hrdinkou příběhu je bohatá a krásná blondýnka s tajemnou minulostí. Marylin je v podezření, že vraždí svoje přátele s benefitem, stejným způsobem jako legendární Lucrezia Borgia. Autor vezme vážené čtenáře na místa, proti kterým je 87.revír učiněnou rajskou zahradou.
Pozorný čtenář pak najde v textu popkulturní odkazy na filmy Vzpomínky na Afriku, Zpívání v dešti nebo Texaský masakr motorovou pilou. Vrahem tentokrát není zahradník, ale ....

21.01.2024 5 z 5

Nokturno Nokturno Ed McBain

Nokturno je francouzský výraz pro noční hudbu, lyrické klavírní skladby. Ty sice v příběhu zazní, ale jinak tam nic lyrického nenajdete, jen drogy, prostituci, vraždy, prachy, woodoo, a mravenčí práci detektivů 87.revíru, tentokrát s laskavou podporou Ollie Weekse, která vede k odhalení pachatelů.
Jako vždy napínavé, stojí za přečtení!

18.01.2024

Laurie Laurie Stephen King

Spousta slavných spisovatelů psala o pejscích, vzpomeňme Dášeňku, Bellu, Gumpa nebo Bílého tesáka. Ovšem nebyl by to Stephen King, aby nepřidal něco děsivého navíc. Protože na světě existují mnohem horší potvory než je štěně border kolie.

17.01.2024 5 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

Mám rád Pučálkovic Aminu, stejně jako mám rád Jindřicha Plachtu, zábavného chlapíka, který ve čtyřiceti vypadal jako ctihodný kmet.
Před lety v liberecké ZOO, na ochoze pět metrů nad podlahou výběhu, koukali jsme si z očí do očí s místním žirafákem. Aminu prý neznal a s pejskem bychom si ho určitě nespletli!

13.01.2024 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Od 7.října 2023 plní světové zpravodajství zprávy z izraelsko palestinského konfliktu ve městě Gaza. Již egyptský lékař Sinuhet podal svědectví o bitvě mezi Egypťany a Chetity o Gazu, před 3.300 lety.

"Nejprve však musím vypravovat o našem příchodu do Gazy a o tom, jak vypadalo město, když jsme do něho vstoupili. Mluvil jsem již o hradbách, jež byly tak vysoké, až jsem se kdysi velice bál, že si zlomím vaz, když mne velitel Gazy dal vytáhnout nahoru v koši. Tyto hradby zachránily Gazu, neboť byly postaveny z obrovských balvanů. Proto také Chetité celkem nic proti nim nezmohli, ačkoliv jejich veliké válečnické umění je přece dokázalo porušit na několika místech....Také staré město, jež bylo uvnitř hradeb, vyhořelo z veliké části, a ani jediný dům neměl střechu neporušenou...Chetité vrhali dnem i nocí oheň do pevnosti a na domy, a vrhali do města jedovaté hady, uzavřené v hliněných džbánech, jež se rozbily na gazských kamenech, a vrhali tam mršiny a také zajaté Egypťany vrhali vrhacími stroji proti hradbám, takže se o ně roztříštili. A nebylo mnoho obyvatel Gazy naživu, když jsme do ní vstoupili a z děr vyhořelých domů vyšlo nám vstříc jen několik osamocených stínů vychrtlých žen a starců"

Historie se opakuje, i lidská krutost je stejná, jen zbraně jsou modernější a motivace jiná.

07.01.2024

Fantóm opery Fantóm opery Gaston Leroux

Opera vůbec není můj šálek čaje, ovšem takovou klasiku jsem si nemohl nechat ujít. Fantom opery patří spíše do červené knihovny než mezi horory, ale dalo se to číst, stejně jako Forsythovo pokračování.
Od roku 1981, kdy jsem získal první album Iron Maiden, odvozuji fantomovu podobu od maskota kapely, Eddieho!

07.01.2024 3 z 5

Fantom Manhattanu Fantom Manhattanu Frederick Forsyth

Pro mě to byla poslední nepřečtená forsythovka, takže chápete, že jsem musel. Fantom Manhattanu je vážně hodně jiný, než většina Forsythovy tvorby, ale bylo to zajímavě vymyšlené. Dotvořit takový klasický příběh musí být pro autora velká výzva!

07.01.2024 3 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Sužován celé svátky zánětem hrtanu a dutin, naordinoval jsem si ke čtení Muže se srdcem kovboje. Tahle kniha mě vždy naplní klidem a dobrou náladou. Vlastně je to sled povídek se stejnými hrdiny. Ty vážné jako třeba Štědrý večer na ranči Diagonála Y, Dobe Chavez a zlaté hodinky, Mizerná smrt Kraťase Austina nebo závěrečná Monte a automobil, střídají lehké a veselé – Jed na vlky, Monte vítá soudce Colemana, Svatební dar a mnoho dalších. Kdo jste nečetl, neváhejte, pomůže kdykoliv, nejenom o Vánocích.

28.12.2023 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Nesmrtelný příběh lásky, černé zrady a rafinované pomsty, o které mstitel zjistí, že byť za studena, není zdaleka tak sladká, jak si představoval. Tento literární klenot mnohokrát čelil výzvě filmařů. Za mě žádná verze, včetně natahovaného seriálu s Gérardem Depardieu a Ornellou Mutti, nedokázala pojmout složitost a bohatost Dumasova textu!

Slovník nespisovné češtiny Slovník nespisovné češtiny Jan Hugo

Výborně sestavený slovník, od kriminálního argotu zpočátku minulého století až po (pro mě) nesrozumitelný slang dnešní mládeže. Ještě, že mi synové občas něco přeloží! Je zajímavé, jak složitý a seriózní původ mají některé nespisovné výrazy! Například vulgární označení ženských ňader prý pochází z němčiny a cikánského, tedy chci říci romského, argotu. Slovník doporučuji všem obdivovatelům našeho krásného jazyka!

26.12.2023 5 z 5

Skoncujeme s nimi! Varšava bude zničena! Tragický příběh povstání 1944 Skoncujeme s nimi! Varšava bude zničena! Tragický příběh povstání 1944 Miloslav Jenšík

Malý formát, málo stránek, a hodně detailních informací o zničení města Varšavy a vyvraždění jejich obyvatel. Jak dokáže jeden národ odpustit druhému národu něco takového? Z poválečné historie až do dnešních dnů mám dojem, že Poláci snáze odpustili Němcům genocidu než Rusům nečinnost. Dobrá kniha o hrozných věcech!

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Karika píše hodně plasticky, román se odvíjí jako filmový obraz. Viktor, Karol, Sára, řeka Váh a hory okolo Ružomberoku, ve kterém se narodil Andrej Hlinka a začalo Slovenské povstání.
Téma mladistvých přátel, které válka postaví proti sobě, jakoby si autor vypůjčil od Lordana Zafranoviče a jeho Okupace ve 26 obrazech. A newyorské scény jsou vystřižené z Leoneho Tenkrát v Americe. Jen výslech mladé partyzánky je trochu přes čáru, nicméně svojí brutalitou zapadá do Okupace ve 26 obrazech také.

15.12.2023 5 z 5

Chytrému napověz Chytrému napověz James Hadley Chase (p)

Akční zábavná jednohubka plná cool hlášek!
("Všechno vypadalo jako scéna vystřižená z filmu Bratří Warnerů. Už jenom dobře mířený výstřel Humphreye Bogarta a připadali jste si jako doma.")

Vic Malloy, Služby všeho druhu, doprovází bohatou klientku do opuštěného dolu, kde má zaplatit výkupné za uneseného manžela.
("Je to místo, kde se může přihodit cokoliv, a taky se často přihodí.")

Děj sviští jak namydlený blesk, jen místo benzínu se používá whisky!
("Podal mi sklenici s dávkou, která by ženě pomohla pod stůl a muži na koně.")

Závěr by neměl číst nikdo trpící klaustrofobií nebo musofobií!
("Máme dva kamiony narkotizovaného kuřiva a šestnáct mrtvol.")

14.12.2023 5 z 5