hatikva hatikva komentáře u knih

Mlčení plukovníka Brambla Mlčení plukovníka Brambla André Maurois

Skvost francouzské literatury, drobné dílko, které popisuje národní charaktery zúčastněných postav, vzájemné protiklady v názorovém smýšlení jsou svědectvím ducha doby a zároveň humornou sondou do duše lidí, kteří se snaží tímto způsobem bránit hrůzné mašinérii prní světové války. Na rozdíl od některých biografií tohoto autora je kniha velmi čtivá, poučná a nadčasová

25.07.2019 4 z 5

Ulehni v temnotách Ulehni v temnotách William Styron

Kniha psaná v tradici jižanských románů nepostrádá hlubší ponor do psychického prožívání hlavních protagonistů. Téma rozpadu rodiny, sociokulturních hodnot a náboženské orientace je zde brilantně zpracované. Dává tak možnost zasazovat si příběh postupně do celkového kontextu a zkoumat pohnutky hlavních hrdinů, které se zprvu zdají nepochopitelné. Čtení vyžaduje více pozornosti, odmění se však trpělivým skvěle vystavěným příběhem jedné americké rodiny.

02.02.2019

Malina Malina Ingeborg Bachmann

Kniha, která zanechá svým stylem psaní v čtenáři hluboký dojem. Milostný trojúhelník, naznačené motivy s filosofickým a psychologickým přesahem, zrcadlo autorčina života, kritická reflexe společnosti- zkrátka fenomenální čtenářský zážitek i výzva.

05.11.2018

Demian Demian Hermann Hesse

Jedinečné Hessovo literární dílo, které obsahuje syntézu všech známých prvků jeho tvorby- psychoanalýzu, východní náboženské směry, svět rozumu versus svět citu aj. Souboj člověka se sebou samým,jeho psychosociální zrání, odvěký souboj mezi dobrem a zlem končící nalezením sebe sama jako zralé osobnosti. Vedle Stepního vlka mé druhé nejoblíbenější autorovo dílo.

31.10.2018

Kajícník Kajícník Isaac Bashevis Singer

Knihy I. B. Singera stejně jako Chaima Potoka dokáží čtenáře chytit za srdce. Zobrazují náročný boj o kulturní a náboženskou identitu ve složité organizaci současného světa. Dávají však naději, že boj za vlastní národ a jeho sociokulturní orientaci má vždy smysl. Kajícník je reflexí současného světa a nastavuje jeho pozlátku tak kruté zrcadlo. Doporučuji jako seznámení s autorem a jeho názory.

21.10.2018

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Jedno ze stěžejních děl moderní anglofonní americké prózy. Autobiografický román slavné básnířky, jehož ústředním tématem je nerovný boj člověka s psychickou poruchou. Autorka detailně popisuje problém ztráty iluzí jedince vstupujícího do produktivního života, plíživý nástup poruchy, emoční labilitu, depresivní ladění provázené se sebedestruktivními sklony. Poutavá sonda do duše mladé dospívající dívky, jejíž život je takto poznamenán. Rozhodně stojí za přečtení...

30.09.2018

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Střet dvou životních filosofií a světonázorů, snaha o evangelizaci míst, kde tradice hluboko zapustila své kořeny, doporučuji milovníkům feudálního Japonska

03.04.2018

Barvy a léta Barvy a léta Margit Kaffka

Vedle Z.Moricze další z řad plodných maďarských autorů vynikající mistrovstvím psychologické kresby hlavních postav. Autorka se zabývá převážně tématikou sociálního postavení žen ve společnosti, jejich touhou vyniknout, emancipovat se a stát se muži rovnoprávným protějškem. Zajímavá sonda do hlubin duše ženy, která svou životní filosofií přerostla dobu. Určitě dopručuji.

03.04.2018 4 z 5

Cesta do hlubin noci Cesta do hlubin noci Louis Ferdinand Céline (p)

Skvěle pojatá autobiografie francouzského lékaře a spisovatele, kterému bohužel uškodily antisemitské výroky. Díky nim nedostal prestižní francouzské literární ocenění, přesto je dobře, že díky nakladatelství Atlantis se dostává znovu do podvědomí čtenářů a řadí se tak k významným autorům světové prózy první poloviny 20. století. Kniha je nezapomenutelná, pojmenovává nejen falešný patriotismus, ale i lidské nešvary napříč sociálním spektrem- od válečných důstojníků, až k nejchudším obyvatelům pařížské periferie.

23.02.2018

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Tato novinka od Odeonu nás seznamuje s tvorbou dosud v ČR nevydaneho autora litevskeho původu. Příběh odehrávající se mezi Východním Pruskem a Litvou nás zavádí do období poválečného, kdy je oblast okupovana a plundrovana ruskými vojáky. Titulní hrdinka má tu smůlu, že je Němka, a proto se společně se svou rodinou stává terčem mnoha útoku. Již jako dítě je nucena čelit se sourozenci mnoha osudovým výzvám- přes ztráty majetku, rodičů až k hledání vlastní identity. Autor se inspiroval reálným příběhem tzv. vlcich děti. Roman v mnohém připomíná Nabarvene ptace. I přes tento fakt se jedná o svebytny text s mistrovským vylíčením méně známé etapy dějin a lidských osudu.

29.08.2020

Jdi za zeleným světlem Jdi za zeleným světlem Edvard Valenta

Roman autora Lidových novin, blízkého přítele Jiřího Wolkera a dnes neprávem opomijeneho autora. Příběh zasazený do období konce druhé světové války je pestrou mozaikou lidských osudu s tragickým koncem. V ústřední postavě pražského doktora a intelektuála Šimona nacházíme jakési Valentovo alter ego. Kniha, která je mistrovským dílem

09.08.2020 5 z 5

Třikrát policejní prefekt Ótani Třikrát policejní prefekt Ótani James Melville (p)

Ač detektivní příběhy z pera britského autora, jsou zde kromě zajímavé kriminální zápletky, která se nevyhýbá prostředí diplomatické elity či gangu, vykreslene věrně zvyky a obyčeje v Japonsku. Ústřední postava prefekta je symbolem japonské rozvaznosti a životního nadhledu s úctou k tradiční kultuře. Protikladem je módní Dandy, mladý inspektor, který volí evropský styl života. Přes tento fakt vyniká dobrým odhadem a schopnostmi. Doporučuji, jedná se o protipól klasické detektivky americké školy.

03.08.2020

Andělé v Ritzu Andělé v Ritzu William Trevor

Tyto povídky jsou opravdu dokladem Trevorova mistrovství v tvorbě hluboce lidských příběhu, kde dokáže popsat emoce a vnitřní prožívání hrdinů velmi autentický. Výběr povídek je vyrovnaný, čtenář se u žádné z nich nenudí, dokáží velmi rychle vtáhnout do děje.

24.07.2020 5 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Titulní postavou této knihy je mladík, který nastupuje na Harvard a pomalu se sziva s tamějším prostředím a adaptuje na jeho podmínky. Od dětství byl obětí šikany ve školním kolektivu, byl málo sebevědomý a obtížně komunikoval s ostatními. Doufá proto, že se situace po nástupu na univerzitu změní. Hned v začátcích je oslnen dívkou Veronikou,kterou začne sledovat a snaží se získat její sympatie např. výpomoci při psaní esejů. Navazuje též povrchní vztah se Sarou, která se má stát jen prostředkem, jak lépe sledovat Veroniku. Autor vytvořil novodobý univerzitního román obohacený o analýzu stalkingu.

03.06.2020

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

V polévce miso se mísí několik chuťových variací, stejně tak je tomu i u následujícího díla, které vyniká plastickým líčením děje, naturalistickou atmosférou a skepsí postmoderní doby. Autor opět rozvádí svou oblíbenou tématiku, tentokrát prostřednictvím nočního průvodce K po Tokiu. Jeho úkolem je seznamovat cizince se zajímavými nočními podniky. Autor zde ostře kritizuje morálku dospívající generace, její nihilismus, pokleslý životní styl, postupnou amerikanizaci a absenci hodnot. V postavě Američana Franka, který si K.najímá, pak psychopatického masového vraha. Celý román je na rozdíl od Čar napínavý až do poslední kapitoly a zamýšlí se nad skutečnými hodnotami, které život nabízí v konfrontaci s jejich protipólem.

14.05.2020

Tuláci Tuláci Paul Harding

Roman mnoha odstínů, vrstev a časových rovin. Prostřednictvím umírajícího může obklopeného svými blízkými poznáváme retrospektivní cestou jeho dětství poznamene otcovym onemocněním epilepsii a následně období jeho plodneho života. Autor využívá bohatý metaforicky jazyk a impresionisticky styl líčení příběhu . Oproti druhému dílu autora jsou Tulaci románem propracovaným, který v sobě skrývá hluboké lidské poselství o životě a smrti.

28.04.2020

Enon Enon Paul Harding

Tento román popisuje velmi expresivní formou příběh muže, který se obtížně vyrovnává se smrtí své nezletilé dcery, která se stane obětí dopravní nehody. Autor nám tak dává nahlédnout do duše člověka, který ztrácí pevnou půdu pod nohama, přichází nejen o svou dceru, ale i manželku a svůj zal utapi v alkoholu a psychoaktivnich látkách. Ve snovych vizich prožívá opětovně shledání se svou dcerou. Toto dílo mě oslovilo spíše po stránce psychologické, i přes fakt, že prakticky postrádá dynamiku a vývoj lze předem odhadnout, zaujme především jedince, kteří se již ve svém životě konfrontovali se ztrátou blízké osoby. Může být zároveň i poselstvím, že i z této nelehké situace vede cesta k návratu do běžného života.

27.04.2020

Kabinet Kabinet Rikki Ducornet

Dílo, které zaujme neotřelým a skandálním pohledem na terapeutickou praxi. Příběh manželství kreativní výtvarnice, ovlivněné asijským umenim, a psychoanalytika, který porušuje terapeuticky proces navazováním sexuálních vztahu s klienty.

25.03.2020

Gordon Gordon Edith Templeton

Příběh, který se odehrává krátce po skončení 2.svetove války představuje čtenáři hlavní hrdinku, emancipovanou ženu, která podlehne kouzlu psychiatra a prožívá s ním značně submisivni vztah, ve kterém je tímto mužem ovládaná jako loutka nejen po sexuální stránce, ale i znásilňována verbalne. Roman je tak zajímavou psychologickou sondou do duše hlavní hrdinky, odkrývá její zasute a často téměř vytesnene vzpomínky, které často zpětně vysvětlují její chování a jednání. Zároveň nám dává možnost nahlédnout do duše ženy ovládané svým partnerem.

22.03.2020

Manekýn Manekýn Joanna Scott

Kniha, která zanechá ve svém čtenáři až magický dojem. Prostřednictvím jedné z hlavních postav, která na Manekýnu vyrostla, se vracíme retrospektivně do dob 20.let 20.století, kdy toto venkovské sídlo obývá jeho majitelka ,invalidní starší dáma,společně se svým početným služebnictvem. Společnost zde sídlící tvoří uzavřenou skupinu, s jejímž osudem se prolíná magický duch přírody v podobě vycpaných zvířecích exponátů a okolní krajiny. Román je čtivý a nese v sobě prvky až antického dramatu spojeného s osudy hlavních postav.

08.03.2020