Manekýn

Manekýn https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36967/bmid_manekyn-EpX-36967.PNG 3 18 5

Působivý psychologický román s magickými prvky od americké autorky se odehrává v polorozpadlém osamoceném sídle na americkém venkově ve 20. letech 20. století. Panství vybudoval věhlasný restaurátor vycpaných zvířat, který v dříve honosném domě zanechal po své smrti invalidní podivínskou manželku, cestováním posedlého syna a několik zaměstnanců. Všichni žijí v zaběhaném rytmu a neměnných vzájemných vztazích, závislí na zaměstnavatelce i na důvěrně známém prostředí. Stereotypní vztahy a klidné plynutí času však během let naruší několik tragických událostí, které zásadně změní život všech, nejvíce ale mladé dcery domácí hospodyně, která v domě vyrůstala od dětství. Vícevrstevná knížka je magickým psychologickým příběhem o dětství a dospívání a mezilidských vztazích v izolovaném společenství uprostřed přírody, daleko od vymožeností a lákadel civilizace počátku 20. století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Manikin , 1996

mgeisselreiter
28.12.2023 2 z 5

Nezáživná, místy dost těžko čitelná kniha ženy, která se snaží být spisovatelkou (absolvovala kurzy tvůrčího psaní a také je vyučuje), ale dle mého názoru jí to moc nejde. Děj by mohl být snad i zajímavější, kdyby byl podán "normálnější, stravitelnější" formou. Navíc mi přijde, že je to takové žena ženám, román pro ženy, trochu i růžová knihovna. Prokousal jsem se tím, nevzdal to ale se zatnutými zuby. 40-50%, 27. 12. 2023.

hatikva
08.03.2020

Kniha, která zanechá ve svém čtenáři až magický dojem. Prostřednictvím jedné z hlavních postav, která na Manekýnu vyrostla, se vracíme retrospektivně do dob 20.let 20.století, kdy toto venkovské sídlo obývá jeho majitelka ,invalidní starší dáma,společně se svým početným služebnictvem. Společnost zde sídlící tvoří uzavřenou skupinu, s jejímž osudem se prolíná magický duch přírody v podobě vycpaných zvířecích exponátů a okolní krajiny. Román je čtivý a nese v sobě prvky až antického dramatu spojeného s osudy hlavních postav.

jiri77
07.11.2018 5 z 5

Krásně napsaná kniha, kde se psychologický příběh o mezilidských vztazích prolíná s přírodními tématy. Kniha mě velmi bavila a divím se ,že je tak málo čtená. O její kvalitě už napovídá to ,že byla jedna z finalistů Pulitzerovy ceny za rok 1997.

Káča2015
21.06.2017 2 z 5

Nedočetla jsem...

Oophaga
16.08.2013 4 z 5

Genius loci s vlastním hlasem.

americká literatura panství služebnictvo

Joanna Scott