hanzmb hanzmb komentáře u knih

Noc Noc Bernard Minier

Velmi zajímavý skok v Martinově životě. Po minulém dílu, kdy byl Hirtman prakticky mimo, se stává zase nejdůležitější osobou Martinova vyšetřování. Navíc Martin zažívá spoustu krizí a dostává sei na hranu zákonosti svého jednání. Asi mi tento směr vyhovuje víc než Tma, i když i ta byla samozřejmě vynjkající. A zjevně ještě není všem dnům konec. Už se těším na další díl.

Hraničář Hraničář Vladimír Šlechta

Už to bude tak 7 let, co jsem naposledy četl od Šlechty něco z Pohraničí. Takže jsem měl strach, jak se zase do tohoto prostředí dostanu a jak si budu vybavovat souvislosti. A po pár stránkách jsem si připadal, jak bych ho nikdy neopustil. Rázem jsem se ocitl o více než 20 let zpět, kdy jsem hltal každou novou autorovu knihu. Částečně se to dá vysvětlit tím, že základ knihy vznikl dle autorova doslovu okolo roku 2006. Ale zkrátka - kdo umí, ten umí.

Krutá volba Krutá volba Diane Chamberlain

Vynikající nápad a perfektně prokombinovaná zápletka. K tom špičkové literární zpracování. Tohle se četlo samo a ani okamžik jsem se nenudil. I když závěrečná zápletka je od počátku díky anotaci dost jasná.
Spoiler:
Pokud bych něco změnil, tak ten typicky americký happy end. Co by se stalo, kdyby Cory byla Tima a tudíž nesedělo DNA s guvernérem??

Bohyně odplaty Bohyně odplaty Lindsey Davis

Takové nestandardní rozloučení s touto sérií. Bohužel římských reálií bylo tentokrát pomálu. Snad je na začátku něco málo o pohřebnictví a systému dědictví. Krimi zápletka jako obvykle slabší. Když už jsem myslel, že vše plyne k optimistickému konci kariery zbohatlého Marca, přišel šok v absolutním závěru. Tak tohle bych od autorky nečekal.

07.09.2023 4 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Další velmi solidní díl z této skvělé série. Především spousta historických reálií a vynikající popisy krajiny v bavorském předhůří Alp. Trochu mi už nesedí krimi složka. Je toho smotaného moc dohromady a vlastně nejvíc toho vyřeší katovi vnuci. A těch záchran na poslední chvíli bylo taky až moc

07.09.2023 5 z 5

Rituál Rituál Mo Hayder

Proti minulým dílům tady bylo asi až moc vedlejších témat, které trochu rozmělňovaly děj a snižovaly napětí. Navíc v závěru spíš trochu náhodné řešení, než výsledek detektivní práce. Moc se mi líbily odbočky do extremního potápění. Shodou okolností je o potápění nový krimi seriál na Primě. Takže bude možnost srovnání. Docela se těším, jak se tahle nově vytvořená dvojice popere (alespoň doufám v pokračování) s novým případem.

06.09.2023 4 z 5

Kukučka Kukučka František Kozmon

Třetí kniha a po třetí zcela jiný příběh a systém vyšetřování. Autor je zatím strašně tvárný a není možné mu přiřadit nějakou pevnou nálepku. Navíc zvolené téma zápletky je vynikající. Přiznám se, že tentokrát jsem pachatele vůbec netrfil. Od začátku jsem měl zcela jiného favorita. A už se to dost blížilo noir krimi. Vedle Dána další bomba-spisovatel ze Slovenska.

06.09.2023 5 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Tak tuto autorovu knihu jsem si po letech zase užíval. Nejspíš proto, že je především o Koniášovi, kterého jsem vždy preferoval. Ale tentokrát byl docela čitelný i Bakly. Ty šílenosti s ním spojené se objevily až v úplném závěru a nebyly nosným tématem příběhu. A podle závěru to vypadá na další pokračování. Tak se těším.

06.09.2023 4 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Vynikající kniha o vynikající osobnosti. S odstupem musím konstatovat i vynikajícím způsobem napsaná. To zajišťuje její komerční úspěch. Nakonec si přijdou na své jak čtenáři, kteří čekají především dobrodružnou část jejího života, tak čtenářky, které si užijí zrození vztahu s pozdějším manželem. Je to nakonec tak vyrovnané, že musí být spokojeni všichni. Posuzuji to podle sebe, kdy mě v 1. třetině knihy ty odskoky z války do červené knihovny štvaly, ale nakonec jsem musel uznat jejich nutnost pro celistvost díla a pochopení osobnosti hlavní hrdinky.

27.08.2023 5 z 5

Zakázané doteky Zakázané doteky Zdeněk Pošíval

Ani v předposlední knize ze série o Jožíku Bukovském autor nesnižuje vysoko nasazenou laťku. Zase používá své oblíbené schéma 2 paralelních příběhů, které se v závěru spojí v rámci dalšího vyřešeného případu. Vše je vyprávěné tak přirozeně, nevyumělkovaně. Není nutná žádná složitá zápletka, aby čtenář udržel pozornost. Nenápadným způsobem jsou zapracovány i širší dobové reálie. Nezbývá než hořce litovat, že se autor pustil do této série až na sklonku života.

24.08.2023 5 z 5

Mořský luňák Mořský luňák Rafael Sabatini

Celé mládí, kdy bych tyto autorovi knihy hltal, jsem musel vydržet s Odyseou a Scaramouchem. Nyní se mi v krátké době dostala do ruky již 3. nově vydaná Sabatiniho kniha. Obrovský dík za to patří nakladatelství Meisterkoch a překladateli panu Činčurovi. Samozřejmě nejde o nějaký literární klenot, spíš bych to hodnotil jako takovou červenou knihovnu pro chlapy. Ale i my máme své dny :-). S obrovskou dávkou nostalgie jsem se pročítal tímto sice korzárským, ale přitom středomořským příběhem. Jen mám strach, aby ta nostalgie nakonec nebyla začátek stařecké demence a s ní spojený návrat do dětství.

23.08.2023 4 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

V severské krimi si až tak nelibuji. Pořádně pročtené mám tak 4 autory. Díky letošní výzvě jsem si přečetl Skočný příliv a rázem jsem věděl, že se musím vrátit. A tento 2. díl byl snad ještě lepší. Je to úžasně pestrá mozaika, kdy se na vyšetřování vlastně podílí 4 zcela typově odlišní lidé. Navíc to není jen o zápletce, ale jsou tam i vedlejší ne-krimi linie. Pro čtenáře ubitého standardní krimi literaturou to je perfektní osvěžení. Nenudil jsem se ani chvilinku. Brzy zkusím Úsvit.

23.08.2023 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Že autor umí nejen sci-fi, ale dokáže i řádně přitvrdit jsem zjistil u Vězněné. A tenhle Klub 90% knihy vykazoval stejné parametry. Pak bohužel přišel závěr. Navíc v krátké době po tom. co jsem něco podobného četl v Dvojníkovi od Freemana. To mi připadalo jako laciná únikovka. Takže * dolů. Pak jsem si ale uvědomil kolik nádherných knih dostal autor do příběhu a je rázem * zpět.

22.08.2023 5 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Rád se do prostředí Řek Londýna vracím. Ten nápad byl fantastický a stejné byly i začáteční díly. Autor sice udržuje svůj literární projev na solidní úrovni, bohužel nápady mu docházejí. Asi nejlepší popis je "nastavovaná kaše".

18.08.2023 3 z 5

Návrat sibiřských legií Návrat sibiřských legií František Václav Krejčí

Leta se zajímám o naše legie v Rusku, takže jsem byl rád, když se ke mně tato kratičká publikace dostala. Je to sice zkrácené na maximální míru, ale zase psané člověkem, který byl při závěrečné fázi ve velení. Právě ten seriózní popis situace, kdy legie udržovaly na ovládaném území životní jistoty obyvatel, jsou strašně důležité. Nebyli jsme ani s bolševiky a ani s šíleným Kolčakem či Japonci. Byli jsme jistotou. Musím zkusit sehnat další autorovy knihy.

18.08.2023 4 z 5

Strach za oponou Strach za oponou Vilém Křížek

Byl jsem dost zklamán. Po 1. dílu, ve kterém byla krásně popisována předválečná situace v Praze, se všemi, hlavně etnickými problémy, jsem se něčeho podobného v tomto dílu nedočkal. Nejsem žádný příznivec opery a vlastně o ničem jiném toho tam moc nebylo. I ty vstupy, signalizující možného pachatele, nebyly nejšťastnějším nápadem. Mám strach, že další díl bude stejně úzce pojatý, jen se opera zamění za film.

17.08.2023 3 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

První autorova série mě moc nezaujala a do 2. dílu jsem se už nepustil. To ale neplatí o Kate a Tristanovi. Tahle dvojice mi byla od začátku sympatická. Zápletka na výborné úrovni, okořeněná líčením boje uvězněné dívky o záchranu. Solidní je i popis soukromých problémů obou vyšetřovatelů. Tady jsem se zaháčkoval a brzy se pustím do dalšího dílu.

10.08.2023 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Stejně jako dencazrnu u známých autorů nečtu anotace a tak jsem se těšil na pořádné krimi. A najednou čtu scifi. Tu mám taky rád a docela mě to bavilo. Pak bohužel přišel závěr. Autor zjistil, že na pořádné vyvrcholení v nastoleném duchu nemá a tak to vše zkusil vysvětlit přirozenou cestou. Bohužel zoufale primitivním zůsobem. Takže díky tomu spíš 3,5*.

10.08.2023 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Autor zraje jako víno. Po vysloveně průměrném Promlčení a jen o chlup lepší Polednici tu je najednou tahle vynikající kniha. Obrovský kvalitativní skok. Už ten základní nápad o "hoření" nemá obdoby. To je něco mimo běžné kategorie. K tomu ve 2 rovinách vyprávěný příběh, kořeněný problémy Tomáše na novém pracovišti. Ani se mi nechce věřit, že tyto 3 knihy napsal jeden autor. Jsem hrozně zvědavý na Mizení.

07.08.2023 5 z 5

Boudica 1 – Ve znamení orla Boudica 1 – Ve znamení orla Manda Scott

Do knihy jsem se pustil z důvodu dalšího pohledu na historické období popisovaného v Scarrowově sérii Orel. Teprve později jsem zjistil, že má jít o fantasy. Naštěstí toho fantasy tam je jen minimum. Žádné vstupy nadpřirozených bytostí, jen vlastně jde o výklad snů. To by se dalo i vysvětlit kvalitní úrodou houbiček v tehdejší Anglii :-). Takže knihu beru jako historický román s velkou autorčinou "fantazií". A stojí to za přečtení. Hlavně popisy života tehdejší společnosti jsou vynikající. Do 5* hvězdiček mi chybí víc logiky, kterou autorka obětuje zajímavosti příběhu. Tam jedině převládá fantasy nad historií.

07.08.2023 4 z 5