Boudica 1 – Ve znamení orla

Boudica 1 – Ve znamení orla https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5111/bmid_boudica-1-ve-znameni-orla-SvU-5111.jpg 4 50 11

Boudica série

V roce šedesát po narození Krista se vévodkyně kmene Icénů Boudica postaví do čela krvavého povstání proti Římanům, jejichž vojsko okupuje její vlast. V tu chvíli vrcholí dvacet let trvající odpor proti okupačním silám, jež se pokoušejí pokořit a zničit samostatnou vzkvétající civilizaci – a zavléci ji do otroctví Římské říše. První díl trilogie Boudica nazvaný Ve znamení orla popisuje osudy dívky Breaky, jež jako dvanáctiletá byla poprvé nucena zabít nepřátelského bojovníka. Dalším hrdinou je její nevlastní bratr Bán - mimořádně nadaný chlapec, který v sobě nosí vizi budoucnosti, jež by mohla přispět k osvobození jeho vlasti a zachránění jeho národa. Před čtenáři se doširoka otevře uhrančivý svět staré Británie a jejích původních obyvatel. Je to svět druidů a snílků, svět plný kouzel, v němž aktivně vystupují četní bohové. Chrabří bojovníci se tu utkávají o konečné vítězství, ale v sázce je také jejich vlastní čest. Všude je plno vášní, lásky, odvahy a úžasného, ze srdce vycházejícího hrdinství, s nímž se Britové brání proti beznadějné přesile.... celý text

Literatura světová Fantasy Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Boudica: Dreaming the Eagle , 2003

Ivan53
11.11.2023 5 z 5

Veľká škoda, že ide o jediný do slovenčiny preložený diel tohto knižného radu. Ale ak hodnotenie na DK (77 %) odráža dojem čitateľskej obce, potom chápem, že sa nakladateľstvu neoplatilo pokračovať vo vydávaní. Skutočne nádherný román, a hoci mu možno vytknúť mnoho vecí po stránke vojenskej (viď napr. príspevok používateľa martin3199), po stránkach ostatných je to naozaj dielo temer dokonalé. Nenásilne navodzuje u čitateľa pocit, že sa nachodí priamo v krásnej starobylej Británii, v krajine ostrovných Keltov, ktorých pred výbojnými Rimanmi chránil prieliv. Kelti, rozdrobení rovnako ako kmene v Germánii, sa však viac nemôžu spoliehať na more, a proti vylodivším sa Rimanom sa musia zjednotiť. Dejom od začiatku sprevádza mladé dievča, a je zaujímavé sledovať jej dospievanie v medziach vtedajšej kultúry. Jeden z najobľúbenejších románov.

hanzmb
07.08.2023 4 z 5

Do knihy jsem se pustil z důvodu dalšího pohledu na historické období popisovaného v Scarrowově sérii Orel. Teprve později jsem zjistil, že má jít o fantasy. Naštěstí toho fantasy tam je jen minimum. Žádné vstupy nadpřirozených bytostí, jen vlastně jde o výklad snů. To by se dalo i vysvětlit kvalitní úrodou houbiček v tehdejší Anglii :-). Takže knihu beru jako historický román s velkou autorčinou "fantazií". A stojí to za přečtení. Hlavně popisy života tehdejší společnosti jsou vynikající. Do 5* hvězdiček mi chybí víc logiky, kterou autorka obětuje zajímavosti příběhu. Tam jedině převládá fantasy nad historií.

ADE138
24.05.2020 4 z 5

Napínavý dobrodružný příběh. O období, o kterém vypráví, toho moc nevím. Více než samotný příběh mě bavil a zajímal popis způsobu života, zvyky a kultura.

Vojslava
22.03.2019 4 z 5

Čtivý příběh, který s větší dávkou fikce zpracovává historické téma, kterým prošlo už velké množství spisovatelů. Utváření děje je sice pořád stejné - velká bojová scéna, z níž vyplynou nějaké důsledky, a lásku a vášeň kromě té bojové aby čtenář taky pohledal, ale výsledek je přesvědčivý. Jen mne neobyčejně štval překladatel s termíny "věštec" a "vědma" - když už na přebalu ti druidové jsou... :-) Ale rozhodně se pustím i do dalšího dílu.

martin3199
04.05.2017 1 z 5

Tato kniha mě na začátku velmi zaujala a asi do strany 490 jsem se od ní nemohl odtrhnout.Líbil se mi popis Breaky a její dospívání.
Co mě na knížce opravdu zklamalo?Vykreslení boje proti Římanům.Chápu, že se autorka snažila zachytit chrabrost a vlastenectví britských kmenů bojujících proti Římanům.Pochválil bych ji za její znalosti o chovu koní, ale zároveň bych chtěl zkritizovat její líčení bitev.Podle jejího líčení Římané padali jako mouchy, i když Britové byli v početní nevýhodě.Tak zaprvé-Římané měli 4 legie a pomocné sbory(auxiliary).V podstatě to byla armáda o cca.30 000-40 000 mužích.Konfederace britských kmenů mohla mít 50 000-100 000 mužů.Římané měli disciplínu a byli mnohem lepší, co se technologie týče.V knížce jsem nenašel žádné balisty ani katapulty.V knížce je líčeno, že Breaka udržela křídlo proti Vespasianovi.Vespasianus ale nebyl nikdy poražen v Británii.Všechnu tuhle problematiku bych tu mohl psát do nekonečna.Miluju historické romány z dob vylodění v Británii.Nakonec bych asi doporučil sérii knih od anglického spisovatele Simona Scarrowa, který ve své knižní sérii věnuje vylodění v Británii. :)Omlouvám se, ale mě tato knížka hluboce zklamala.

vivalamuff
30.03.2017 5 z 5

Už je to nějakých let, co jsem tuhle knížku četla poprvé. A stále si velmi dobře pamatuji děj. S Breakou prožijeme dětství a dospívání, první lásku ke Caradocovi, mladému válečníkovi, do něhož jsem se knižně sama zakoukala :-) Osud Breaky je od počátku ne zrovna šťastný, o to více zajímavý. Spisovatelka se navíc drží historických událostí, jak nejlépe může, což je jedině dobře, protože se člověk hodně přiučí. Na konci knihy se nám z Breaky stane Boudica - bojovnice, která stmelí kmeny dohromady proti nenáviděnému nepříteli - Římu. Tahle kniha si zaslouží rozhodně vyšší hodnocení, než jaké momentálně má... za mě palec nahoru.

Richie1
01.01.2015 4 z 5

Vynikající román (první z čtyřdílné série) z prostředí starověké Británie, kdy se římští vládci, počínaje císařem Caligulou, rozhodli začlenit tento ostrov do své stále se rozšiřující říše. Breaka, mladá dcera vládkyně kmene Icenů, se učí bojovat a učí se vést bojovníky. Učí se na Moně, malém ostrově, který je sídlem druidů a kde se cvičí ti nejlepší bojovníci Británie.
Britské kmeny jsou tradičně navzájem znepřátelené, ale římská invaze je donutí jednat společně. Společně se postaví invazním jednotkám a společně bojují za udržení své nezávislosti. Do jejich čela se dostává Breaka a po jedné z bitev dostává nové jméno. Boudica - Ta, která přináší vítězství.
Manda Scottová píše velmi poutavě. Čtenáře děj pohltí a on se ocitá v tajemných lesích a vřesovištích starodávné Británie, kde druidové a starší kmenů řídili životy lidí, kdy se snily a naplňovaly sny a bohové promlouvali ke smrtelníkům. A také se ocitá v ležení nepřemožitelných římských legií a podrobně se seznamuje s životem i bojem těchto dokonalých vojáků.
Velmi mě překvapila propracovanost a realita bojových scén. Bitvy, které autorka popisuje, jsou natolik živé, že není těžké se do bojů vcítit a prožívat je s napětím.
Autorka je původem veterinářka a i to se v románu projevuje při popisu chovu koní či bojových psů - vše s nebývalým citem a znalostí věci.
Román mě velmi příjemně překvapil, z historického hlediska mu nemám co vytknout a někdy až poněkud fantastické líčení praktik druidů beru s nadhledem jako dokreslení zajímavého života britských Keltů.
Velmi doporučuji všem, kdo se zajímají o ranou historii Británie.

nightlybird
08.07.2014 4 z 5

Tetralogii Mandy Scott Boudika jsem v podstatě přečetl díky svému počínajícímu „hosipu“.Narazil jsem na ni náhodně v knihovně a měl jsem pocit, že byla tady hodnocena vcelku kladně a naštěstí jsem si už nepamatoval, že byla označena jako sci-fi a fantasy (což je do jisté míry žánr, který dvakrát nemusím). A to je pochopitelně blbost – s fantasy to nemá nic společného a s SF už vůbec ne.
Je to čistokrevný historický román z Británie počátku letopočtu popisující boje keltských kmenů s Římany, snažícími se o kolonizaci britských ostrovů. Je pravdou, že popisované děje jsou nepochybně z větší části dílem autorčiny imaginace. Těžko si dělat představu o způsobu života a myšlení (především Keltů) lidí, od kterých nás dělí dvě tisíciletí. Písemných materiálů z té doby je poskrovnu (navíc převážně jednostranných – římských) a tak zbývají jen nepříliš četné archeologické nálezy. Přesto se ale autorce podařilo vytvořit dílo, které působí věrohodně, s živými plnokrevnými postavami, které je docela dobře čtivé a je sto zaujmout celou škálu čtenářů – od prostých zájemců o historii, po milovníky válečné vřavy i romantických příběhů a po „potomky Keltů“ mezi námi.Podařilo se také nenásilně „vmontovat“ do knih slušnou dávku druidské mystiky a keltského pohledu na přírodu kolem nás – a to možná vedlo k tomu řazení mezi fantasy, jak jsem ale říkal, je to historický román, hlavní postavy jsou historicky doložitelné, jak Keltové, tak i Římané. Dokonce se mi podařilo lokalizovat ostrov Mona (školící středisko druidů) – je to ostrov s nejdelším názvem obce na světě - velšsky se ostrov jmenuje Ynys Môn.
Takže mohu konstatovat, že jsem si docela početl, je to okolo 2000 stran celkem zábavného čtiva, které mohu s klidným svědomím doporučit. Mezi jednotlivými knihami jsou sice rozdíly v poutavosti, to je ale natolik subjektivní, že to nemá smysl rozebírat – platí známé „Někdo holky, někdo vdolky“ - proto jsem také nijak nehodnotil jednotlivé knihy, ale tetralogii jako celek.
A poznámka na závěr : Na motivy natočil v roce 2003 Bill Anderson film Královna bojovnice (který jsem žel bohu neviděl).

kryspin66
02.01.2014 4 z 5

Poutavá kniha. Neustále se něco děje. Řada postav s rozličným příběhem života. Dějiny Británie mě zajímají a je to zase z jiného úhlu pohledu než ze strany římských legií (Simon Scarrow atd,). Jsem zvědavý jak osudy budou pokračovat v dalším dílu.

tsal
31.08.2011 5 z 5

Tato skvělá kniha, která se pohybuje na pomezí mezi historickým románem a lehčím fantasy, vás zavede do země původních britských kmenů. Prostřednictvím hlavních postav poznáte jejich život, úzce propojený s přírodou, sounáležitost s rodinou a kmenem, kouzla a moudrost jejich věštců a odvahu jejich bojovníků. Spolu s nimi se vydáte proti římským legiím, které jim to vše chtějí vzít.

Krom dobře propracovaných a věrohodných postav, které si musíte oblíbit, strachovat se o ně a nebo je při nejmenším obdivovat, mě na této sérii zaujala i rovnováha, s jakou autorka dokázala propojit osobní příběhy a tragédie hlavních hrdinů s hrozbou, která visela nad celým ostrovem. Politika je zde zákeřná a bitvy napínavé a krvavé.

Pokud vás tedy tato tématika alespoň trochu zajímá, rozhodně doporučuji přečíst.

wendullka
30.07.2011

Stojí za to ji přečíst !!