Boudica 2 - Ve znamení býka

Boudica 2 - Ve znamení býka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5109/bmid_boudica-2-ve-znameni-byka-RSr-5109.jpg 4 25 5

Boudica série

Druhý díl románové tetralogie z prostředí starého Říma. Strhující příběh plný lásky a vášně, přátelství i zrady. Bán, důstojník římského jezdectva, bojuje v jedné z provincií proti kmenům původních obyvatel, nyní je však postaven před rozhodnutí, zda se vzdát po deset let budované kariéry, nebo se zachovat tak, jak mu velí jeho čest.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Boudica: Dreaming the Bull , 2004

hanzmb
28.10.2023 3 z 5

Na tuto sérii jsem se moc těšil, protože většinou je toto období popisované z pozice Římanů. Takže autorka měla v ruce drahokam, který ještě vybrousila rozporuplnou osobou Bána. A nijak by mi nevadilo, že by se nedržela historie. Nakonec kdo dnes může vědět, jak to ve skutečnosti bylo. Bohužel to celé zabila svými rádoby " fantasy" výlety. Fantasy mám rád, čtu ji často, ale tohle s ní nemá nic společného. To je jen triviální duchařina na nejnižší úrovni. Ty zásahy vysloveně komplikují srozumitelnost textu. Navíc bych čekal, že v sérii věnované Boudice, se titulní postava objevuje v převážné části knihy. Ne, že se jen 2x okrajově mihne.

Vojslava
02.04.2019 4 z 5

Zajímavé pokračování prvního dílu, kdy se takříkajíc míč dostává k soupeři a líčení velmi nenásilně pokračuje z druhé strany. Některé pasáže byly takové, že by si čtenář mohl i kousat nehty (a to i v těch, které nebyly akční), některé děj tak trochu zamlžovaly, ale budiž. Hrdinům vale nedám, třetí díl už čeká.

braunerova
21.03.2015 2 z 5

Kniha je čtivá, ale historicky značně nevěrohodná. O Boudice před rokem 60 n.l. není skoro nic známo. Během Claudiova tažení uzavřel kmen Icenů spojenectví s Římany, proto je dost nepravděpodobné, že by Boudica bojovala spolu s Caradocem. Předpokládá se, že se kolem roku 40 n.l. vdala za Prasutaga, takže těžko mohla být milenkou Caradoca a mít s ním děti. Závěr příběhu je pak už naprostá fantazie, to nemá s historií nic společného. Jak sama autorka píše v doslovu:
"Faktografický skelet tohoto příběhu je hodně děravý. ... Neberte nic z tohoto románu jako neotřesitelný fakt. Nemůže být a není."
Autor historického románu by neměl falšovat fakta. Mnohem lepší je román Orel a Havran od P.Gedge, který pojednává o stejné době a stejných lidech.

Richie1
01.01.2015 4 z 5

Druhý díl ságy o Boudice vůbec neztrácí na čtivosti. Boudica spolu se svým druhem, vůdcem kmene Trinovantů Caradocem, dále bojuje proti římským legiím okupujícím stále větší část Británie. V porobených částech se musejí Britové sklánět před vůlí Říma. Nesmějí nosit zbraně, musejí pracovat podle přání římských úředníků, jejich odvěká práva jsou potlačována.
Zradou je zajat Caradoc a jeho dvě děti a hrozí jim smrt v Římě před zraky císaře Claudia. Nejmocnější druidové Británie napínají všechny své síly, aby dokázali Caradoca a děti ochránit. A do hry vstupuje i dávno ztracený Boudičin bratr Bán, nyní nazývaný římským jménem Julius Valerius, donedávna jezdec římských pomocných sil. Je rozpolcen mezi dvěmi světy - přísaha ho váže k Římanům, srdce ho táhne zpět do vlasti ke kmeni Icenů.
Román pokračuje napínavým dějem popisujícím další osudy Boudiky - Té, jež přináší vítězství. Ke konci knihy už jsem pokukoval po dalším díle, neboť se jedná skutečně o výborné čtení.

kryspin66
09.01.2014 4 z 5

Poutavá kniha. Neustále se něco děje. Řada postav s rozličným příběhem života. Dějiny Británie mě zajímají a je to zase z jiného úhlu pohledu než ze strany římských legií (Simon Scarrow atd,). Jsem zvědavý jak osudy budou pokračovat v dalším dílu.