hanzmb hanzmb komentáře u knih

Genesis Genesis Chris Carter

Samozřejmě fantastická kniha. To už má autor ve vínku, že kvalita jeho románů se pohybuje někde mezi 4 a většinou 5*. Tohle téma přesahovalo minimálně 2x úroveň běžných krimi. Nejprve důvod základní zápletky není standardně zpracováván. Je dobře, že to někdo otevřel. Logický je i důvod pomsty, jen mi absolutně nesedí na cílové oběti. Tohle je opravdu na velmi hluboké zvážení. Primárně chápu, po zamyšlení je trest smrti pachatele málo. Měl by zahynout jako jeho oběti.

18.10.2023 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

A co Číňani? Jedině ti nás mohou zachránit!!! Vím, zní to hodně blbě, ale pro nás milovníky této série je to jediná poslední šance. A to šance na nějaký další díl. Nemá cenu přidávat další chválu, to vše už bylo napsáno, jen hledám šanci jak navést autora na pokračování. S Čínou jsme ještě neválčili,
tak hurá na to !!!!

18.10.2023 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Asi nevím, kterou součást románu mám nejvíc vyzdvihnout. Zda ten úžasně lidský příběh obyvatel městečka, od idylického "osmanského" života, přes válečné násilí až po "konečné turecké řešení." Nebo ten politicko-historický román o vzniku "nového" Turecka. O tom jsme se v mém mládí neučili. Kolidovalo to s VŘSR. Po trilogii další fantastický autorův román. Přitom ze zcela jiného konce světa. Ten jeho záběr je neskutečný.

13.10.2023 5 z 5

Krvavý měsíc nad horou Liliavou Krvavý měsíc nad horou Liliavou Josef Špidla

Moc mě zaujal spisovatelův vývoj během psaní románu. Začal klasicky hlavně historií místa svého narození. To je ok, zná to tam, chce to předat čtenářům. Bohužel v této části je toho moravského nacionalismu až moc, jak vycítili i další čtenáři. Postupně ale začíná vidět dobu v širších souvislostech. Žerotín už není velikán, ale spíše naiva, který skočil Matyášovi na špek a spojil se s Uhry a Rakušáky proti Čechům. Tohle roztržení pak postupně vrcholí na Bílé hoře. Překvapilo mě, že ti Moravané, kteří tam dle učebnic mého mládí padli do jednoho, byli jen němečtí žoldáci. Zatímco skuteční Moravané v té době vyrazili loupit na pomezí Znojma rakouské vesnice. Velmi mě zaujaly pasáže věnované Opavsku. Ten kraj mé manželky mám taky moc rád. Vysloveně nadčasově je pak zpracována osoba Jana Sarkandera. Ukazuje, že jeho kanonizace nebyla vůbec v pořádku. Šlo vysloveně o jednostranný katolický akt.

11.10.2023 5 z 5

Tajemství hradu Klamorná Tajemství hradu Klamorná Martina Novotná

Konečně vyšel 2.díl autorčiny 2. série o zapomenutých hradech. Solidní detektivka s poněkud nestandardním hrdinou. Většinou to je šlechtic, ale v tomto případě jen zbrojnoš. Ti bývají v těchto románech jen pomocníci. Autorka šla ale do rizika a svěřila mu hlavní roli. Výsledek dopadl velmi dobře. Tyto knihy by navíc měli čtenáře ponoukat k návštěvě těchto skoro zapomenutých míst. Pro mě to jsou navíc srdeční záležitosti. Počínaje Ujkovicemi - malou vesničkou na pomezí boleslavského, nymburského a jičínského okresu s památným dubem. Všem doporučuji krásný výlet z Valečova přes zde uváděnou Klamornou a Drábské světničky. Oběd na Krásné vyhlídce a zpět. Šel jsem to mockrát a znovu zase vyrazím. Bohužel Drábské jsou částečně zavřené, protože je turisté "ochodili" a musí se rekonstruovat.

08.10.2023 4 z 5

Náhrdelník holubice Náhrdelník holubice Ernst Wilhelm Heine

Zajímavá kniha. Vlastně nejsem pořád přesvědčený, zda jde o dobrodružný příběh o asasinech nebo vlastně spíš román pro ženy. Základní příběh je poměrně jednoduchý, ale autor ho dokázal přivést k zajímavému závěru. To bývá většinou naopak. Čeho si opravdu užijete jsou historické reálie. Těch zajímavých informací je neskonale mnoho. Od vydírání po sex, kterému je na historický román věnován nezvyklý prostor.

30.09.2023 4 z 5

Vlk Vlk František Kozmon

Pořád velmi solidní detektivka, která určitě stojí za přečtení. Proti minulým dílům tady je ale jeden zádrhel. Alespoň pro mě, Pokud budu chtít krimi z Kanady, určitě sáhnu po Penny nebo jiném jejich autorovi. Když si otevřu Kozmona, chci číst něco situovaného do dnešního Slovenska. Tam je doma, tam to zná nejlépe. Nevím nakolik je odborník na policii a mafii v Montrealu.

30.09.2023 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Další napínavý díl série. Tak 250 stran bylo absolutně vynikajících. Bohužel v závěru to bylo trochu moc překombinované a bylo tam i pár ne zcela dotažených a vysvětlených věcí. Jsem už trochu alergický na ty vzpomínky na bratrovu smrt. Žádný důvod nemůže zdůvodnit vrahovo jednání. Na to bohužel už není trest smrti. Druhá dějová linka s novinářkou absolutně skvělá.

26.09.2023 5 z 5

Zima v Thonnierice Zima v Thonnierice Vladimír Šlechta

Další díl této série mě na chvíli vrátil o 20 let zpátky, kdy jsem hltal obě série z pohraničí. Tohle je vlastně 2. díl ke Kukačkám, ostatní hrdinové jsou jen zmiňováni. Ale podle doslovu by pořád ještě 1 díl měl v budoucnu přibýt. Tak to kromě něj naznačuje i konec Hraničáře. Snad se po 5. dílu Velkoměsta autor k němu dostane.

26.09.2023 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Po fantastických Mostech další vynikající autorova kniha. Tohle náročné téma zpracoval perfektním způsobem tak, že se ani chvíli nenudíte. Ten záběr je neskutečný, od celnice po Honzu Masaryka a na druhé straně třeba Canaris. Jen proti Mostům tam bohužel člověk nemůže očekávat ten optimistický konec.
Mach uns frei von der Tschechoslowakei - tohle se jim v pětačtyřicátém konečně dostalo. Samozřejmě byly přitom zbytečné excesy, ale principiálně šlo o jediné možné řešení.

26.09.2023 5 z 5

Vykoupení krví Vykoupení krví Peter Tremayne (p)

22 dílů s Fidelmou. Ty nejhorší byly výborné, ten zbytek vynikající a to je často nedostačující výraz. Pokud bych měl někdy možnost cestovat časem, tak jedině do Irska 7. století. Autor je neskutečné spojení literáta a historika. Děkuji za spoustu krásných chvil u Vašich románů pane Tremayne.

25.09.2023 5 z 5

Rytíř z taverny Rytíř z taverny Rafael Sabatini

V krátké době se mi díky reedicím nakladatelství Meisterkoch dostává do ruky již 3. kniha autora. Tohle mít tak před 60. lety!!! Ale každý zůstáváme tak trochu klukem a tak jsem si to užíval i jako důchodce. Tentokrát to není o korzárech, ale prakticky 99% se odehrává v Anglii. Ale i tak je to klasický Sabatini: souboje, láska... Jen jsem doufal, že tam bude víc Cromwella, protože o Olivierovi jsem toho zatím moc nečetl. Naštěstí to zachraňuje překladatel p. Činčura v doslovu, kde je opravdu perfektně popsaná historie jeho vlády.

25.09.2023 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dlouhou dobu jsem měl tuto knihu zařazenou v kolonce "Chystám se číst" a nějak jsem nechtěl otevírat další sérii s novými policejními hrdiny a z relativně známého anglického prostředí. A byla to velká chyba. I na tomto mnohokrát popisovaném hřišti dokáže autorka přijít s novými nápady a novým zajímavým vyšetřovatelem. Napínavé až do poslední stránky. Doufám, že ji tato úroveň vydrží i na další pokračování.

Noc Noc Bernard Minier

Velmi zajímavý skok v Martinově životě. Po minulém dílu, kdy byl Hirtman prakticky mimo, se stává zase nejdůležitější osobou Martinova vyšetřování. Navíc Martin zažívá spoustu krizí a dostává sei na hranu zákonosti svého jednání. Asi mi tento směr vyhovuje víc než Tma, i když i ta byla samozřejmě vynjkající. A zjevně ještě není všem dnům konec. Už se těším na další díl.

Hraničář Hraničář Vladimír Šlechta

Už to bude tak 7 let, co jsem naposledy četl od Šlechty něco z Pohraničí. Takže jsem měl strach, jak se zase do tohoto prostředí dostanu a jak si budu vybavovat souvislosti. A po pár stránkách jsem si připadal, jak bych ho nikdy neopustil. Rázem jsem se ocitl o více než 20 let zpět, kdy jsem hltal každou novou autorovu knihu. Částečně se to dá vysvětlit tím, že základ knihy vznikl dle autorova doslovu okolo roku 2006. Ale zkrátka - kdo umí, ten umí.

Krutá volba Krutá volba Diane Chamberlain

Vynikající nápad a perfektně prokombinovaná zápletka. K tom špičkové literární zpracování. Tohle se četlo samo a ani okamžik jsem se nenudil. I když závěrečná zápletka je od počátku díky anotaci dost jasná.
Spoiler:
Pokud bych něco změnil, tak ten typicky americký happy end. Co by se stalo, kdyby Cory byla Tima a tudíž nesedělo DNA s guvernérem??

Bohyně odplaty Bohyně odplaty Lindsey Davis

Takové nestandardní rozloučení s touto sérií. Bohužel římských reálií bylo tentokrát pomálu. Snad je na začátku něco málo o pohřebnictví a systému dědictví. Krimi zápletka jako obvykle slabší. Když už jsem myslel, že vše plyne k optimistickému konci kariery zbohatlého Marca, přišel šok v absolutním závěru. Tak tohle bych od autorky nečekal.

07.09.2023 4 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Další velmi solidní díl z této skvělé série. Především spousta historických reálií a vynikající popisy krajiny v bavorském předhůří Alp. Trochu mi už nesedí krimi složka. Je toho smotaného moc dohromady a vlastně nejvíc toho vyřeší katovi vnuci. A těch záchran na poslední chvíli bylo taky až moc

07.09.2023 5 z 5

Rituál Rituál Mo Hayder

Proti minulým dílům tady bylo asi až moc vedlejších témat, které trochu rozmělňovaly děj a snižovaly napětí. Navíc v závěru spíš trochu náhodné řešení, než výsledek detektivní práce. Moc se mi líbily odbočky do extremního potápění. Shodou okolností je o potápění nový krimi seriál na Primě. Takže bude možnost srovnání. Docela se těším, jak se tahle nově vytvořená dvojice popere (alespoň doufám v pokračování) s novým případem.

06.09.2023 4 z 5

Kukučka Kukučka František Kozmon

Třetí kniha a po třetí zcela jiný příběh a systém vyšetřování. Autor je zatím strašně tvárný a není možné mu přiřadit nějakou pevnou nálepku. Navíc zvolené téma zápletky je vynikající. Přiznám se, že tentokrát jsem pachatele vůbec netrfil. Od začátku jsem měl zcela jiného favorita. A už se to dost blížilo noir krimi. Vedle Dána další bomba-spisovatel ze Slovenska.

06.09.2023 5 z 5