hanpari hanpari komentáře u knih

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Četl jsem lepší fantasy a četl jsem lepší romantiku. Problém je, že autorka by mohla psát, ale v zásadě nemá o čem. Nejzajímavější byl začátek, pak se všechno ztratilo v ničem. Škoda, sliboval jsem si víc.
V každém případě byla by škoda nepsat dál.

06.05.2023 3 z 5

Zvláštní příběh rodiny F Zvláštní příběh rodiny F Kevin Wilson

Co je to umění? Pro někoho Picasso a pro někoho zase malíř, který umí namalovat obraz, který dává smysl. Bez mučení se přiznám, že patřím mezi ty druhé, takže příběh rodiny, která dělá umění tím, že nabourává naše maloměšťácké hodnoty a natáčí se na kameru, by neměl být mým šálkem kávy.

Naštěstí si autor udržuje jistý odstup, takže jsem nezjistil, zda patří mezi tu podivnou sortu, kteří si v dnešní době nadávají umělci. Předpokládám, že pro ně mají v pekle vyhrazené speciální oddělení, kde budou na věčnost trávit čas mezi sebou a sledovat vlastní exhibice. Chvilku si to představujte a pak si skočte pro Kinedryl, ať potlačíte nevolnost.

Tolik můj výlev na adresu rodiny "perfomerů". Při čtení si prosím všimněte, že nedělají nic jiného, než to, čemu dnešní generace říká "pranky", bez větší iluze o tom, že tím kohokoliv povznáší.

Samotná kniha mne příjemně překvapila. Řekl bych, že autor osciluje mezi touhou být literární hvězdou moderního ražení a zoufalým autorem, který se bojí, že kdyby se příliš odvázal, pak by skončil mezi nečtenou hromadou zaprášených regálů v místní knihovně.

Díky své slabošské nerozhodnosti napsal mírně nadprůměrný kousek. Neotřelý příběh, kterému jako by bylo lhostejné, zda ho budete číst dál nebo ho v půlce zahodíte. Díky této nevtíravosti získal mé čtyři hvězdy.

A propos, než se s vámi rozloučím... Všimněte si prosím, že jeden z hlavních hrdinů je americký spisovatel. Nic proti nim, samozřejmě, jen byste měli vědět, že tisíce těch nedouků působí na Twitteru, takže pokud máte smůlu, můžete jejich duše sledovat v přímém přenosu.

Tihle nepotřebují své vlastní místo v pekle. Uslyšíte je naříkat pod hashtagem #shamelessselfpromotion. Pro ty, kteří nevládnou anglicky, překládám jejich nejapný slogan jako "nestydaté se podbízení". Není nic, co by neudělali, abyste koupili jejich veledíla.

A my jsme tak zhůvěřilí, že je ještě předkládáme, místo abychom je slavnostně pálili na hranici. Jak autory, tak knihy.

05.11.2022 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Lucie Stošková

Protože mladé české autory je třeba podporovat, dávám maximální hodnocení. Veškeré výhrady si nechám pro sebe, stejně je vypsali lidé v komentáři pode mnou. Přes veškeré chyby píše autorka tak, jak ji to baví. Na rozdíl od svých západních protějšků není alespoň sterilní a stereotypní.
Nemám nic proti inspiraci profesorem Snapem a Bradavicemi. Snad jen že Snape by se nikdy nechoval jako takové trdlo. Tak nějak jsem doufal, že hlavní hrdina dokáže tu dokonalou nánu řádně usadit.
V každém případě, pokud dáte příběhu čas, někde v polovině vás chytne.
Pokud budu mít příležitost, přečtu si rád i další díly.

04.11.2022 5 z 5

V pasti času V pasti času Madeleine L'Engle

Jde o knihu, která není špatná a zároveň ani dobrá. Svého času, jak jsem pochopil z doslovu, měl v Americe obrovský úspěch, ale neumím si představit, že by ho dokázala zopakovat v dnešní době.

Co se mne týče, nejzajímavější byla si první třetina, která byla příjemně rozehraná, ale domácí tým pak slábl, a třetí třetinu nevím jak dokončil, protože jsem odpadl já.

Nicméně pro českého čtenáře může mít hodnotu kniha v originále, jelikož je psaná korektní americkou angličtinou, na mírně pokročilé úrovni.

Proto vřele doporučuji coby studijní pomůcku. V originále vyšlo jako "A wrinkle in time".

07.02.2022 3 z 5

Puma ze Sierry Puma ze Sierry Miloš Švácha

Revoluce není pro padavky. Pancho bojuje jako pravý hrdina, jenom stojí na straně chudých a utlačovaných. Proto předpokládám, že tato výtečná kniha za současné politické situace nikdy nevyjde.

Pokud si dobře vzpomínám, autor se nesnaží Panchu jakkoliv idealizovat, rozhodně to není tak, že by se naši mexičtí přátelé se svými nepřáteli mazlili, nebo jim přiznávali jakási práva.

23.12.2021 5 z 5

Mág Mág John Fowles

Nedočetl jsem, nebudu proto dávat hvězdy. V knihovně mne zaujaly první stránky, které, abych tak poeticky řekl, byly příslibem, který se neměl naplnit.

Poslední dobou jsem strávil spoustu času s čínskými autory, takže jsem měl dojem, že nastal čas, abych se vrátil k evropským kořenům.

Bože, spletl jsem se. Byl to obrovský a tragický omyl. Na rozdíl od amerických brakových nedouků, u kterých nehrozí ani náznak originální myšlenky, toto je zase jiný extrém, o nic víc přívětivější ke čtenáři.

Nudné knihy jsou hřích.

11.12.2021

Deep learning v jazyku Python Deep learning v jazyku Python François Chollet

Nu, pro začátečníky nebo středně pokročilé toto není. Překlad není tak děsivý, jak tvrdí kolega přede mnou, který možná nikdy neviděl skutečný text z Google Translatoru.

Upřímně řečeno, překládat bych to nechtěl. V češtině chybí zažité výrazy, nehledě k tomu, že R. Pecinovský překládá list jako seznam, což je sice možná správně, ale pro člověka uvyklému anglickým pojmům to prostě přijde cizí.

Kniha rozhodně není špatná, ale upřímně řečeno, nevím komu je určená. Začátečníci ji nepoberou a pokročili sáhnu raději po originále.

Mimochodem, celosvětově se uznává 60 znaků na řádek jako ideál. Číst skoro dvojnásobné řádky je porod a knize to rozhodně neprospělo.

22.07.2021 5 z 5

Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8 Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8 Rudolf Pecinovský

Tak nevím jak hodnotit a neurazit. Naprosto chápu nadlidský úkol jak psát česky o programovacích jazycích, když terminologie nemá žádné ustálené překlady v češtině, ale v tomto případě může být méně více.
Vzhledem k tomu, že Python znám, věděl jsem o čem pan Pecinovský píše. Ale že bych chtěl jeho knihu doporučit začátečníkům, bohužel ne.
Mnohem starší Python 3 od M. Summerfielda působí přirozeněji než toto. I počin nic.cz a jejich Ponorme se do Pythonu na mne působilo lépe než toto.
Například způsob jak autor vysvětlil mroží operátor := mne nepřesvědčil o výrazném porozumění problematice.
Jako referenční příručku bych knihu sotva koupil.

08.09.2020 2 z 5

C++ bez předchozích znalostí C++ bez předchozích znalostí Jeff Kent

Určené pro skutečné začátečníky v programování. Na druhou stranu, C++ rozhodně není pro začátečníky v programování.

28.08.2020 5 z 5

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Taková průměrná fantasy. Podle doslovu jde o dílo dvou autorek amerických bestsellerů, takže se připravte nastavit laťku poměrně nízko.
Pokud tak uděláte, dočkáte se příjemného překvapení. Autorky podle svých slov hltají fantasy od Pána prstenů až po Batmana. Pokud jde o literární kvality, řekl bych, že Batman vede.
Na druhou stranu, nejde o vyslovenou katastrofu, takže pokud přeskočíte zbytečný prolog, můžete zabít trochu svého času.

03.07.2020 2 z 5

Cestovatel: Z Benátek do Kithaje Cestovatel: Z Benátek do Kithaje Gary Jennings

Gary Jennings mne příjemně překvapil. V době, kdy jsem ho objevil, jsem věřil, že spisovatelé dobrých historických románů vymřeli, nejspíš na nějakou děsivou chorobu. Nakonec, Robert Merle byl už v té době po smrti.

Ne že bych se zásadně spletl, protože po Jenningsovi jsem našel jen Templáře od J. Guilloua; a pak už nic, co bych mohl směle doporučit.

Pmatujte, že cokoliv, co od G. Jenningse u nás vyšlo, si zaslouží vysoké hodnocení.

Smutná oprava
Jennings zemřel 1997, takže zase přicházím s křížkem po funuse.

29.01.2020 5 z 5

Zápalné oběti Zápalné oběti Laurell K. Hamilton

A sešup začíná. Anita si poradí se vším. Neptejte se jak, protože i prastaří upíři na ni hledí jako tele na nová vrata.
Moc, triumvirát, magie, hnití, upalování - a z drsné detektivky se pomalu, ale jistě stává běhna. Nejvyšší čas přestat se čtením série.

28.01.2020 2 z 5

Šeroprostor Šeroprostor Ann Aguirre

Knihu vydal FantomPrint. Ti většinou drží laťku nad průměrem. Tentokrát ale šlápli vedle, možná proto, že když kupovali práva, četli jen prvních pár stránek. Ze zbytku se bohužel stala plytká nesrozumitelná kaše. Taková ta sci-fi, kde víte, že se něco děje, ale nemáte chuť a ani důvod, se snažit přijít na to co.

12.01.2020 2 z 5

Doktor v domě a na moři Doktor v domě a na moři Richard Gordon (p)

Svého času mne tato kniha ohromně bavila. Pak jsem bohužel četl další díly. Teď si už nejsem jistý. Třeba ty první dva díly nebyly tak dobré, takže se raději přesvědčte sami.

16.08.2019 5 z 5

Fandom Fandom Anna Day

Opravdu to někdo dočetl?

25.12.2018 odpad!

Šerochodec Šerochodec Kat Richardson

Ze všech hrdinek, které kdy udatně bojovaly s nadpřirozenem, je tahle nejprotivnější. Čím víc o ní budete číst, tím víc budete chápat, proč se ji jakýsi sympaťák pokoušel rozmlátit hlavu o zem, a to hned na první stránce.
Škoda, že šlo o bezejmenného hrdinu; navíc to byl hochštapler, protože odvedl mizernou práci a soukromé očko Harper přežila vlastní smrt, a to doslova.
Od té chvíle se začínají dít věci. Bohužel jsem většinu z nich nepobral, takže je nebudu komentovat. Zubožený čtenář doklopýtá do trpkého konce s vědomím, že svět musí být báječným místem pro život, anžto i tato kniha mohla být horší.

19.12.2018 2 z 5

Vězni svobody Vězni svobody Petr Němec

Můj ty bože, co to bylo za bolšánskou propagandu? Se sociálně spravedlivou společností jsme snad skoncovali v roce 1989. Od té doby víme, ze kapitalismus a volná ruka trhu vyřeší jakýkoliv problém. Podobnĕ depresivní výlevy si laskavĕ vydávejte nĕkde v Severní Korey.

01.12.2018 5 z 5

Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Robert Cecil Martin

Za prvé je nutné si uvědomit, že jde o dílo člověka, který spáchal tzv. programátorův slib. To by nám mělo naznačit, že jde o muže, který si říká Tango v zemi samby, v tomto případě pompézního a nabubřelého všeználka.
Ne snad, že by bylo na téhle bichli něco vysloveně špatně, nicméně většinu uvedených rad si lze osvojit snadněji a méně okázalou formou kdekoliv jinde, bez nutnosti se prohrabávat těžkopádným slohem.

21.04.2018 2 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Spolu s Léčbou Schopenhauerem nejlepší, co jsem od autora četl.

20.03.2018 5 z 5

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Je to už nějaká doba, co jsem to četl. V každém případě mohu vřele doporučit.

20.03.2018 5 z 5