hanpari hanpari komentáře u knih

Smrt múz Smrt múz Marie Michlová

Unylá čtenářská obec, zblblá zámořskou "literaturou", dostane výjimečný počin, podívá se na něj a znuděně zívá. Kdyby ovšem šlo o dílko někoho spolehlivě mrtvého, tak by řičela nadšením.

Při čtení zdejších komentářů jsem si vzpomněl na toho zbožného vojína, po kterém chtěli, aby našel vhodný citát z bible, když jim do kasáren vběhl osel.

A vojín pravil: "I přišel on ke svým, a oni ho nepoznali."

Netvrdím, že Smrt múz se musí líbit každému. Ale když už si člověk hraje na fajnšmekra, pak nepoznat zjevný talent je (jak jen to napsat francouzsky?) faux pax.

15.01.2022 5 z 5

Veledetektiv Agaton Sax Veledetektiv Agaton Sax Nils-Olof Franzén

Nebudu lhát, když napíšu, že jen tři detektivové tvoří základ mé opakované detektivní četby. Jsou to Sherlock Holmes, Soudce Ti a Agaton Sax.

Rafinovaný tlouštík s hodinkami zabezpečenými proti průstřelu. Kolik času jsem jen strávil přemítáním nad tím, k čemu to vlastně má být dobré.

Místo nových knih, které nemají co nabídnout, obražte antikvariáty a krmte své potomky prověřenou kvalitou.

Toto je sázka na jistotu.

03.01.2021 5 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

19.01.2020 4 z 5

Mezi elfy proti své vůli Mezi elfy proti své vůli Sandra Regnier

Neocenitelná příručka pro mladé ženy, které chtějí studovat v Londýně. Ovšem pozor, pokud máte těžké dělnické kosti a nadváhu, nezbude vám, než se smířit s tím, že do smrti povedete matčinu oblíbenou hospodu.

Svižně načatý příběh se nakonec utápí v pitomostech, které ocení snad jen čtenářky, které věří, že 50 odstínů šedi patří k vrcholům moderní literatury.

Nezajímavá, leč upracovaná hrdinka, která musí snášet pokusy o sblížení pana Dokonalého. Jak odolá?

Čtěte a plačte.

29.05.2018 2 z 5

Roboti nastupují Roboti nastupují Martyn Alexander Ford

Ach bože, ten "nejlepší možný svět" se nám trochu zvrhnul. Ostatně, jak se dalo předpokládat. Bujaří čeští politici, když mluví o světlých zítřcích, připomínají ubohé osadníky, kteří zavítali do Austrálie v časech klimatického optima.
Ale bude hůř. Každý, kdo pracuje v soukromé sféře, zná samozřejmě modlu úspory lidských zdrojů. Jakmile nahradíme člověka robotem, budeme vyrábět zboží levně a efektivně. Jedinou otázkou pak zůstane, když vyhodíme všechny zaměstnance až na majitele, kdo bude kupovat vyrobené zboží?

Mimochodem, pochvala za překlad. Výborný - až na sloveso rezultovat. Při pohledu na něj mé obočí rezultovalo do nadzvednutí.

03.03.2018 5 z 5

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Nechci autorce kazit průměr, ale i kdybyste mne zabili, nevím, co jsem četl.

Nechápejte mne špatně, kniha je nabitá dějem, postavy se míhají, někam cestují, válka na obzoru, drama na každé stránce - ale jaksi mi unikalo, o čem to je.

Podobných fantasy jsem už potkal povícero, i s vynikajícím hodnocením, takže možná je chyba na mém přijímači. S pokročilým věkem ztrácím schopnost pobrat další úžasný svět, o kterém nic nevím a vědět ani nechci.

Jak to říkal Zdeněk Svěrák, než dokonale zblbnul, ve hře Záskok? "Nová hra (či svět), přátelé? To je ale veliká, veliká chyba."

Pokud se ale prokoušete skrz prvních sto stránek, začne děj dávat smysl. To je dle mého skromného názoru mnoho. Navíc se autorka vyžívá v odbočkách. Jak by řekl Petr ze Sioraku, její vyprávění nepádí kupředu jako šíp, ale vrací se, točí se a skáče jako splašený kůň.

Na stranu druhou, autorka má cit pro odstíny šedé, takže nikdo není vysloveně černý nebo bílý, snad až na jistého hrbáče, který oplývá všemi ctnostmi - až na to, že má hrb.

24.09.2023 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Tahle kniha moc dobře nezestárla. Ne snad proto, že by byla špatná, ale člověk nedokáže číst o aktivistech Joannina ražení, aby si nepředstavoval zvrhlé postavy všech hysterických hnutí, které každou chvíli na západní straně světa vyskočí.

Dnes by Ira Levin možná zpíval jinou písničku. Což mi připomíná. Co si takhle přečíst Muže pod ochranou od R. Merleho? Svým způsobem se tyhle knihy báječně doplňují. A pak si ještě pustit polskou Sexmisi?

14.05.2022 5 z 5

Cesta do hlubin študákovy duše Cesta do hlubin študákovy duše Jaroslav Žák

Jaroslav Žák byl velikánem české humoristické literatury, spolu s Jirotkou a Jaroslavem Haškem. Z nějakého důvodu se o prvních dvou ve škole zapomněli zmínit. Spousta bezvýznamných, leč vážných autorů dostala v osnovách místo. Proboha proč?

10.05.2020 5 z 5

Opskurno Opskurno Andrew Caldecott

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.

25.01.2020 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Kniha připomíná cestu do kopce a z kopce. Čím déle ji čtete, tím víc vás přestává bavit. Na začátku svižné a originální, uprostřed zábavné, a pak už jen utrápené finále.

Osobně bych byl raději, kdyby konec napsala ta madame, co napsala začátek. Možná jí jen došla kuráž. Co já vím?

01.12.2019 3 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

Jedno je jisté. Všichni ti Clavellové a jejich příbuzní, kteří nabízejí své románové sondy do asijských kultur, nemají ani páru, o čem vlastně píší. Tohle je kniha o Číně, kterou psal Číňan. Bez ohledu na to, jak podivná se může zdát, řekl bych, že její přínos bude pro pozorného čtenáře ležet jinde. Začne si protivit ty, kteří předstírají, že rozumí cizím kulturám.

11.02.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Číst Na Větrné hůrce přináší stejný zážitek jako dívat se na Výměnu manželek.

Emily situaci zachraňuje literárními kvalitami, zatímco dnešní televizním pořadům by prospělo, kdyby uvědomělí občanů neváhali volat policii a sociálku.

Obojí ale v člověku vzbuzuje hluboký odpor. Díky pokleslým televizním pořadům vím, že takoví lidé a rodiny existují, to ale neznamená, že bych chtěl v jejich společnosti trávit více času, než je nezbytně nutné.

Pokud jde o ty literární kvality, jde o dílko poněkud zmatečné. Zbytek je působivý guláš, který v mé maličkosti probouzel upřímnou touhu knihu spálit a doufat, že tak pohřbím i její postavy.

Má-li být uměním schopnost vyvolávat city, ať už jakékoliv povahy, pak chudák Emily uspěla.

Na druhou stranu, já sám považuji tuto definici za překonanou. Jakákoliv politická debata ve mně vyvolává stejný nevěřícný úžas a znechucení.

Suma sumárum, jde o počin možná skvělý, ale nic pro mne. Jako má sestra, i já dávám přednost Jane Austenové.

28.04.2024 4 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Váhal jsem, jak téma uchopit. Zdá se ovšem, že není od věci začít varováním, aby lidé nevěřili všemu, čemu čtou, zejména předkládá-li jim někdo důkazy tak chabé jako Ed Warren.

Jako všichni úspěšní šarlatání, manželé Warrenovi museli být nesmírně přesvědčiví. Pokud máte rádi Strážní věž, kterou rozdávají milé dámy u nádraží, budete mít rádi i je. Abych citoval: Nevadí, že nevěříte na démony, protože démoni věří na vás. Přeloženo do srozumitelné řeči: My se postaráme, abyste uvěřili.

Zejména fascinující jsou Edovy povzdechy, jak nevěřící Tomášové nejsou přístupní rozumným argumentům. Naštěstí nadpřirozené síly, se kterými se jeden nesetká, co je den dlouhý, nemají nic lepšího na práci, než dokazovat, že existují, ledva je chrabrý Ed opodál.

Abych se odkázal na jistou pasáž...

Já, například, jsem se postavil a křičel dobrých pět minut, že na duchy nevěřím, a přesto, světe div se, se nevznesla žádná krabička, aby mne praštila do nosu. Kdyby ale poblíž stál solidní Ed, vsadím se, že nějaký poslušný démon přiběhne a dá mi co proto! Alespoň Ed takovou historku vysypal z rukávu.

Skoro by se chtělo napsat, že Ed a jeho jasnozřivá manželka jsou původci takových událostí a bylo by záhodno je upálit.

Musíme si ovšem uvědomit, že Ed měl práci snazší, protože působil ve vyspělé zemi, kde více než deset procent dospělé populace je negramotných a kde vás jsou ochotni zastřelit, když přiznáte, že jste ateista. Alespoň tolik tvrdil jistý Brit po návštěvě své milé v Texasu. A tomu Britovi věřím více než Edovi s celou jeho rodinou a hromadnou katolických kněží.

Myslel bych, že náš národ, zkažený čtyřiceti lety neznabožství, bude více skeptický, ale zdá se, že západní hodnoty tu zakořenily, alespoň soudě podle ostatních komentářů.

Znal jsem paní, která věřila, že co je v televizi, musí být pravda pravdoucí. A. C. Doyle se na konci života dal na spiritualismu, nejspíš proto, že narazil na sympaťáky, jejichž triky neuměl odhalit. Proto nezoufejte, pokud jste se ztrapnili v předchozích komentářích. I lepší podlehli a doba po vás nevyžaduje záblesky inteligence. Pryč je osvícení, ať přijde temnota!

Dříve ale než se oddáte nadpřirozenu, buďte prosím tak hodní a vzpomeňte si na slavné kouzelníky a iluzionisty. Buď uvěříte, že za jejich kousky jsou schopnosti, a pak nemáte důvod pochybovat, že báječný Ed Warren je pouťový umělec s nadpřirozenem, a nebo - upřímně nevím, jakou alternativu nabídnout, když vím, že kouzelníky démoni nepodporují ze zákulisí.

I to by bylo mimochodem dobré téma na horor.

A zde se dostávámek přínosu celé té šaškárny. Za prvé, pochopíte, odkud se inspirovali americké hororové filmy. Infestace, oprese, posedlost a smrt? Za druhé, procvičíte si kritické myšlení, pokud nějaké máte - a rozmetáte Edovy chatrné důkazy na prach. Za třetí, místy můžete zažít šimravý pocit hrůzy. To poslední byl asi jediný důvod, proč jsem dal tři hvězdy.

Na závěr, protože se stává mým dobrým zvykem doporučit jiné a hodnotnější literaturu, mi dovolte zavzpomínat na malou černou knížku Příběhy soudce Paoa od Jü-kchun Š´. Svým způsobem jsou si tyto dvě podobné, včetně stylu a duchařiny - ale soudce Pao z vás alespoň nedělá blbce.

Edův průvodce úspěšného podvodníka:

1/ Buď seriózní. Mluv o Bohu, protože lidé, kteří věří v Boha, nedokáží lhát.

2/ Varuj před podvodníky. Když upozorníš na podvodníky, lidé uvěří, že sám nejsi podvodník.

3/ Nelži, když nemusíš. Tvoje historky musí mít pravdivý základ. Když někomu povíš, aby jel opatrně a on pak havaruje, tvař se, že jsi tušila, že po něm jdou temné síly. Viď, Loraine!

4/ Když už lžeš, lži tak, aby nebyla možnost tvé lži ověřit. Jel jsi v noci a málem do tebe vrazilo jiné auto. Proč z druhého řidiče neudělat démonický přízrak? Stejně tě v lesích nikdo neviděl.

5/ Vystupuj jako vědecký pracovník. Použivej slova jako fakta, logický či bez jiného vysvětlení.

6/ Nebuď příliš dychtivý. Buď první, kdo uzná, že existuje celá řada přirozených vysvětlení.

7/ Tvař se, že nemáš žádné zištné cíle. Démonologie je tvůj koníček, tvoje poslání, nebojuješ s temnými sílami kvůli zisku. A doufej, že nikoho nenapadne se zeptat, čím se tedy živíš.

8/ Opři se o autoritu. Taková katolická církev se svou svatou historií tě jistě podrží. Jak se říká, vrána vráně oči nevyklove.

9/ Když se chystáš provést své triky, pošli svědky na dlouhou procházku. Jistě nepotřebuješ, aby hleděli do tvé kouzelnické dílny, že ano?

Pokud se ale mýlím a Edovi démoni existují, pak mi nezbývá než smutně konstatovat, že pekelné síly jsou bandou neschopných břídilů, kteří neumí odkráglovat ani dvojku obyčejných manželů.

Kdybych já byl na místě tatíka Satana, buďte si jistí, že chudák Ed by se nedožil vysokého věku, stejně jako jeho sladká Loraine.

03.09.2023 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Míval jsem Den Trifidů rád velice rád. Ale když jsem ho četl nedávno, překvapilo mne, jak strašně slabá a béčková ta kniha je.

07.05.2022 2 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

V dnešní době stačí, aby autorka uměla psát. To zaručí, aby dostala 4 hvězdy, protože konkurence, se kterou se musí potýkat, neumí ani to.
Začátek dobrý, ale pak začíná autorka kulhat na obě nohy.

Není to ani Harry Potter, ani Overlord od Kugane Maruyami.

11.12.2021 4 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Upřímně, fandil jsem Becky a konec mne celkem mrzel. Nevím, do jaké míry bude Jarmark stravitelný pro současnou generaci.

27.01.2020 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bohužel si stále pamatuji poslední řádky. Nebudu je tu opakovat, brání mi v tom vrozený útlocit. Asi tak stejně hodnotné a přínosné jako tvorba jistého P. Manzoniho, který také prodal produkt svého nitra.

Abych parafrázoval slova Papeže Johna Cleevese: Možná nerozumím umění, ale vím, co se mi hnusí.

27.01.2020 odpad!

Artemis Artemis Andy Weir

Řekl bych, že autor tu potvrzuje, že úspěch Marťana se mu nepodaří zopakovat.

09.06.2019 2 z 5

Prosté a melancholické.

16.02.2019 5 z 5

Gargantua a Pantagruel Gargantua a Pantagruel François Rabelais

Asi tak. Je to několik století stará kniha. Autor neměl páru, co bude na začátku jednadvacátého století a nemohl tušit, že zhýčkaný čtenář neocení bohatou slovní zásobu a hutný sloh. Jen pro ty, kteří vědí, do čeho jdou.

07.12.2018 5 z 5