Hannelle Hannelle komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na toto téma už byla napsáno mnoho. Přesto mě zajímalo, jaký příběh nám předloží skvělá paní Mornštajnová. A opět jsem se nezklamala. Osud jedné židovské rodiny je zpečetěn jediným nesprávným rozhodnutím dcery Hany, není cesty zpět, nacistická mašinerie se již dala do pohybu. Přestože se v příběhu prolínají časová pásma, chvílemi je kniha vyprávěna Mirou, chvílemi Hanou, vše do sebe na konci dokonale zapadne a nezbývá nic jiného než říct - uf, skvělé!

05.11.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

O této knize často mluvila moje maminka, v knihovně jsem ji ale nikdy nesehnala. Až o pár desítek let později jsem před ní najednou stála v knihkupectví - bývala bych skákala radostí! Autorka dokázala popsat život na farmě opravdu originálním způsobem. Líbí se mi její ironie, sebekritika a nadhled, s jakým Betty přistupovala k životu na venkově. Příjemné čtení, určitě se ke knize budu ještě vracet.

13.12.2016 5 z 5

Silný příběh člověka uvězněného na opuštěném ostrově, boj o přežití a neutuchající touha po vzdáleném domově. Nádherná kniha, která patří zcela právem do povinné školní četby. Jako dítě jsem ji milovala.

09.12.2016 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Do osady Havranů přináší rozbouřená řeka nového člena - malého chlapce Havranpírka. Život nemá jednoduchý, zažívá mnoho ústrků, ale přesto si svými činy a čestným jednáním dokáže vydobít své místo mezi Havrany. Opět nádherná knížka, Eduard Štorch byl prostě PAN spisovatel. Fantastické jsou i ilustrace p. Buriana, vyjímečný talent - smekám.

12.12.2016 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Neobvyklé téma a skvělé zpracování příběhu. Anna svůj život zasvětila sběru, sušení a prodeji léčivých bylin, vše ostatní pro ni přestalo existovat. Po přečtení tohoto příběhu mi dlouho zůstala tíha na duši...

12.07.2017 5 z 5

Upřímně řečeno, nějak jsem této knize nepřišla na chuť. Ze začátku to vypadalo slibně, pak se ale příběh zvrtnul, začalo to být zdlouhavé a překombinované. Kniha mě nebavila, není to můj šálek kávy. Další díla tohoto autora má knihovna rozhodně nepřivítá, bohužel.

15.12.2016 1 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Kniha měla skvělé recenze a tak jsem neváhala a hned jsem si ji v originále objednala. Za mě skvělé čtení, slovenština je krásná. Příběh se sice ze začátku nijak zvláštně "netvářil", ale potom mě to doslova semlelo. Vyprávění je perfektně sladěno s prvky fantasy (p. Nikdo) aniž by to působilo nepřirozeně - to se tak často nevidí (nečte). Prostě krása! Doufám, že to nebyl poslední počin této autorky.

13.12.2016 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Historické romány p. Loukotkové jsou dokonalé, její styl vyprávění je perfektní. Villonovi básně mám ráda a jsem ráda, že hlavní postavou tohoto románu je právě on. Nebyl určitě vzorem ctnosti, byl to věčný rebel pohybující se často na hraně tehdejšího zákona, ale v tomto období to asi pro nikoho nebyl problém. Jeho básně jsou geniální a nadčasové a paní Loukotková je perfektně dokázala zapracovat do děje.

11.12.2016 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Na knihu jsem kdesi zahlédla dobré recenze a když jsem zjistila, že se příběh odehrává v blízkosti mého bydliště, zvědavost zvítězila. Autor (mně zatím zcela neznámý) opravdu překvapil. Zajímavě zpracovaný příběh, který v závěru nutí k zamyšlení. Strach je jen pocit a můžeme nad ním zvítězit. Dokázali bychom to ale i v době, kdy se příběh odehrává?

16.11.2017 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Pokračování příběhu mladé sestřičky z knihy Prosím Vás, sestřičko je stejně skvělé, jako kniha první. Knížka mi připomněla, že vše, co dnes považujeme již za samozřejmé, v dobách nedávno minulých tak samozřejmé nebylo. Paní Körnerová prostě psát umí!

22.10.2017 5 z 5

Poslední dopis do Švédska Poslední dopis do Švédska Vilhelm Moberg

Osudy přistěhovalců se uzavírají. Vypuká válka Severu proti Jihu, neutichají ani boje s původními obyvateli, Indiány. Hrdinové zestárli, mnozí už odešli tam, odkud není návratu. Nová generace zná Švédsko již jen z vyprávění, rodným domovem je pro ni Amerika. Dopis oznamující příbuzným do Švédska úmrtí hlavního hrdiny je tedy opravdu poslední - rodným jazykem už se kromě pisatele tohoto dopisu nikdo nedomluví.

25.12.2016 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Nádherné ruské lidové pohádky, u kterých jsem se jako dítě bála. A ilustrace mému strachu dost často ještě přidaly, prostě horor pro děti jak vyšitý. Knížku jsem kdysi dostala, pak se mi ale při stěhování někam zatoulala a už se mi ji nepodařilo sehnat. A pak po x-letech přišly Vánoce a knížka byla tam! Hned jsem ji samozřejmě přečetla, opět se mi vybavily vzpomínky na dětství, opět mě mrazilo a vstávaly mi všechny vlasy na hlavě! Kostěj, Vasilisa, Baba Jaga,...no, prostě super čtení!

18.12.2016

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Vyhlazovací tábory a jejich účel všichni známe. Bezcitnost, nelidské zacházení, psychické a fyzické týrání, chladnokrevné rozhodování vůdců tábora o tom, zda přežijí další den - lehké čtení to opravdu nebylo. Obdivuji, jak si v takovýchto podmínkách lidé dokázali zachovat svoji důstojnost, jak dokázali žít den za dnem v naději, že přežijí. Díky autorovi knihy jsem se dozvěděla o existenci rodinného tábora a také o tom, kdo to byl Fredy Hirsch. Tyto informace pro mě byly zatím neznámé. Kniha byla napsána podle skutečných vzpomínek a doporučuji si ji přečíst už jen proto, abychom nezapomněli.

11.12.2016 5 z 5

Maják Maják Vlasta Javořická

Z tohoto příběhu je člověku těžko na duši. Démon alkoholu dokázal zničit celou rodinu, způsobil krach manželství, odcizení, chudobu a dluhy. Lhostejnost lidí ve vesnici a jejich nezájem pomoci týrané ženě je opravdu zarážející. Smutný příběh.

05.11.2017 5 z 5

Král z Luxoru Král z Luxoru Philipp Vandenberg

Zatím nejlepší kniha od tohoto autora. Život Howarda Cartera byl plný změn, náhod a nečekaných zvratů. Obyčejný mladík, který díky svému nadání, píli a odvaze dosáhl obrovského úspěchu na poli archeologie. A jak už to u takovýchto vyjimečných lidí bývá, za svůj úspěch musel také tvrdě zaplatit. Skvěle napsáno!

10.09.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Skvost naší literatury, to se nedá popsat, to se musí přečíst - je dobře, že patří do povinné četby!

26.07.2017 5 z 5

Usedlíci Usedlíci Vilhelm Moberg

Vyprávění o švédských vystěhovalcích pokračuje dál, po strastiplné cestě po moři a šťastném vylodění v NY se rodina vydává hledat půdu, na které by se mohla usadit. Zažívají další nelehké a dlouhém putování po souši, konečně ale přichází do míst, kde se rozhodnou usadit. Postaví si nový dům a začnou obdělávat půdu. Skvělé čtení, příběh Vás žene od prvního dílu dál a dál, napíná Vaši zvědavost a burcuje fantazii (Amerika musela být v té době krásná a divoká).

18.12.2016 5 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Další skvělý příběh tentokrát i s prvky krimi - vražda, zmizelý poklad a pátrání po něm. Obdivuji autorovu představivost a skvělý vypravěčský talent. Hlavním hrdinou je tentokrát Skrček, chlapec, který nevyniká krásou ani silou, žije spíš na okraji tlupy, všemi odstrkovaný. Krása ale není všechno, Skrček je bystrý, zvídavý a odvážný a díky tomu dokáže očistit svého neprávem obviněného otce a vydobít si své zasloužené místo v tlupě. Bohužel ne na dlouho...Smutný konec, celkově ale opět nádherná kniha!

18.12.2016 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Jedna z mých vůbec prvních knížek, kterou jsem jako dítě četla. Příběh mě natolik zaujal, že jsem si pak půjčila i všechna ostatní díla autora, která naše knihovna nabízela. I když jsem se od té doby několikrát k této knížce znovu vrátila, neztratila pro mě kouzlo a Kopčem zůstane navždy mým (nejen dětským) hrdinou!

06.12.2016 5 z 5

Vystěhovalci I. Vystěhovalci I. Vilhelm Moberg

Krásný příběh plný touhy po novém lepším životě. Vydat se do neznáma, opustit všechno a všechny, odjet s pocitem, že už se zpátky nikdy nevrátí. Knihu jsem kdysi měla půjčenou, po několika letech jsem si na ni vzpomněla a začalo shánění po bazarech. Nebylo to nic lehkého, dnes už ale mám všechny díly a čas od času se k nim vracím.

06.12.2016 5 z 5