handulli handulli komentáře u knih

Smrt si nevybírá Smrt si nevybírá Ambrose Parry

Příjemné překvapení. Knihu jsem objevila náhodou v rámci ČV 2021. Historické knihy mám ráda a vývoj lékařské vědy mi přijde fascinující, proto to byl jasný výběr. Nečekala jsem ale, že se bude kniha číst tak dobře. Děj svižně odsýpá, nejsou tu prakticky žádná hluchá místa. Hlavní postavy mi byly sympatické, přestože jejich osobnost se odkrývá pozvolna, stejně tak jako jejich minulost. První díl jsem měla půjčený z knihovny a během jeho čtení jsem si rovnou koupila druhý díl. Po hooodně dlouhé době jsem byla překvapená, že už jsem na konci a bylo mi to skoro líto. Na druhou stranu musím říci, že to rozhodně není klasická detektivka, kdy vyšetřování zločinů má v knize dominantní postavení, ale - vůbec mi to nevadilo. Těším se na další díl.

29.01.2021 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Opět krásné čtení, takové pohlazení po duši. Ani mi nevadilo, že nejsem ve Three Pines. Jen od toho rozuzlení, kdo je vrah a proč, jsem čekala asi trošku víc.
Každopádně už teď se těším na další díl.

05.06.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Podlé mého názoru množství stránek knize spíš uškodilo. Děj je rozvleklý, natažený, dozvídáme se spoustu zbytečných informací. Ano, tuto knihu nelze číst prvoplánově jako detektivku, ale spíš jako společenský román pro ženy. Neupírám autorce, že umí psát, a že jen díky tomu se těch 700 stránek dalo zvládnout. Ale upřímně - já už na konci nevěděla, co se dělo na začátku, která informace je důležitá, a která ne a nemusím se snažit si ji zapamatovat. Nevadí mi, že se v detektivce řeší i vztah mezi hlavními hrdiny, ale vadí mi, když je postaven na stejnou roveň s vyšetřováním kriminálního případu.
Moje oblíbená série, ale tady prostě plný počet bodů dát nemůžu :-(

08.11.2019 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Přečteno na dovolené v Beskydech :-) Pomalý začátek mi vůbec nevadil, popisy přírody i charaktery lidí jsem si užívala. Jen zpočátku jsem měla problém se zorientovat v klanu Mertových, ale jak děj ubíhal, tak si to sedlo samo. Na konci jsem taky ještě čekala nějaký zvrat, ten sice nepřišel, ale já jsem se s knihou ani chvilku nenudila a příběh hltala. Skvělá česká detektivka.

31.08.2019 5 z 5

Zmizení Zmizení Amanda Quick (p)

S těžkým srdcem ⭐⭐, protože tohle už není ta Amanda co dřív. Na konci jsem si říkala, jestli jí nehořel nějaký termín a tak prostě něco rychle napsala, aby uspokojila vydavatele. Děj není příliš propracovaný. Velkolepé finále se nekoná, o napětí nemůže být řeč. Romantická linka je absolutně odfláknutá. Jediné s čím se nešetří je slovo paranormální a tajná agentura. To paranormálno mi nevadí. Je to takové zajímavé oživení. Ale na tajné agentury a konspirace mám už trochu alergii.
Achjo, kde je ta Amanda, která psala detektivky z viktoriánské Anglie a já je hltala? :(

10.10.2021 2 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Moje oblíbená série. S každým dílem jsem si jistější, že zapadlá vesnička se svými svéráznými obyvateli prostě musí existovat. Sice to už je trošku jako Vraždy v Midsomeru (a Gamache si představuju přesně jako Barnabyho), ale pořád mě to baví.
Tenhle díl byl rozhodně lepší než předchozí. Jenom škoda těch posledních 60 stran ... to závěrečné vysvětlení už na mě bylo nějak moc přitažené za vlasy. Sice vím kdo, ale to proč mi pořád přijde příliš komplikované na to, aby to mohla být pravda. A i ta dedukce ostatních nezávisle na sobě, kam mají jít hledat a proč .... to mi možná přišlo ještě míň uvěřitelné než totožnost vraha.

29.05.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

(SPOILER) 3,5 ⭐
Na databázi mi chybí to půlhvězdičkové hodnocení. Protože dát Kříďákovi 3 ⭐ je málo, to by nebylo fér, ale 4 mi zase přijde moc
Začátek knihy mi připomínal Kingovo To - pětice dětí, kde nechybí ani zrzka s praštěným tátou. A příběh se odehrává před 30 lety a v současnosti. Tím ale podobnost naštěstí končí. Kladně hodnotím čtivost knížky. Hodně mě překvapila velikost písmen, za mě mohly být klidně o 1-2 body menší, ale to je drobnost na kterou jsem si zvykla.
Ve 2/3 knihy postupně odkrýváme, co se stalo v minulosti, takže napětí přichází hlavně v té poslední třetině. To mi ale nevadilo. Díky té čtivosti i tak děj docela svižně ubíhal. Ale ten závěr ....
SPOILER / Vážně se nás autorka snaží přesvědčit, že ten staroch s minimem pohybu měl tolik síly a na konci málem všechny dostal? Vždyť věkově mu muselo být kolem sedmdesátky :-O /
Plus tam tedy ještě bylo pár věcí, které mi nějak úplně neseděly. Asi mi chybělo víc vysvětlení.

17.04.2021 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Pratchett je jediný autor, který mě dokáže při čtení rozesmát.
Není asi nic, co by už nebylo řečeno přede mnou. Skvělá satira skrývající spousty hlubších myšlenek. Jenom Pratchett je dokáže zakomponovat do děje naprosto lehce a ještě vtipně.
Pomocný dělník Smrť-Vilík, trhlí mágové a jeden jejich nemrtvý kolega, ale dojde i na bojácného bubáka nebo upíra z Nosterfernetu a samozřejmě liga za práva (ne)mrtvých. Doporučuji!

---------
"Není to starý Rumpál. Starý Rumpál byl mnohem starší."
"Starší? Cože? Starší než mrtvý?"
---------
„Stůjte! To bylo moje nejlepší roucho!” zakřičel za prchajícími. „Chtěl jsem, aby mě pohřbili v mém nejlepším… No a teď se na něj podívejte! Víte, jak špatně se štupuje hedvábí? Vraťte se! Podívejte se, a ještě navíc je ta díra ve dvojitém švu, no ale tohle, to už -“
Chvilku poslouchal. Neslyšel nic jiného než zvuk pádících nohou, který se rychle vzdaloval.
Rumpál Žička si vytáhl nůž z těla.
„Málem mě zabili, grázlové,” zabručel a odhodil zbraň daleko od sebe.
---------
„Slyšel jsem, že nejste jenom mrtvý, ale že vás prý i pohřbili,” naklonil se za ním zvědavě Afekt, když Rumpál šouravě vykročil.
„To je pravda.”
„Pořádného chlapa ale jen tak něco nepoloží, a když už, tak zase vstane a jde dál, nemám pravdu?”
---------
„To je ono! Bohatý lidi by si dali vždycky kvůli šesťáku vrtat koleno.”
„Jasně. Vostrá a bohatá. Ale máklá.”
„Nemůžeš bejt bohatej a máklej. Když si bohatej, můžeš bejt akorát výstřední.”

20.03.2021 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tak tohle nebyl můj šálek čaje. Postavy byly ploché, nevýrazné a až na Tilly mi nebyl nikdo sympatický. Vraha jsem výjimečně i správně a v předstihu odhalila.
Většina děje mi přišla dost neuvěřitelná. A vzhledem k tomu, že žánr není sci-fi, tak mi to postupně docela vadilo.

25.02.2021 3 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Po dlouhé době thriller, který mě neustále nutil číst. Oceňuji, že se autorka nesnažila děj zbytečně natahovat. Kapitoly jsou krátké, děj rychle odsýpá a i když jsem některá rozuzlení čekala, stejně mě ve finále překvapila.

28.09.2020 5 z 5

Den, kdy se to stalo Den, kdy se to stalo Nuala Ellwood

Povedený thriller. Knížka je napsaná čtivě, takže i ty pasáže uprostřed, kde se toho moc neděje, rychle plynou. Dopisy mě moc nebavilo číst, ale pak naberou smysl, který mě nenapadl. Část rozuzlení jsem uhádla, ale část pro mě byla nečekaná. Počet stran byl tak akorát, aby to nezačalo být nudné. Za mě super a asi i lepší než prvotina. Pokud vyjde další kniha, ráda si ji přečtu.

04.01.2020 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha je docela čtivá, kapitoly krátké ... děj mi rychle odsýpal. První půlka kniha pro mě byla víc mysteriózní. Druhá půlka knihy spíše fantasy, které mně ale nevadí, takže jsem tento vývoj děje docela skousla. Není to žádný horor, u kterého by se člověk klepal strachy. Nicméně kniha atmosféru udělat umí - byla jsem tak zabraná do čtení, že když mi z odkapávače sjela špatně odložená miska a rozbila se ve dřezu, tak jsem automaticky vyjekla :D
Nebylo to špatné, tak zkusím i další knihu, co ji vyšla.

29.11.2019 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

*3,5
Přečteno kvůli ČV, kdy jsem si myslela, že už nesplním, protože se mi nechtělo do Schindlera. Zkusila jsem tuto knihu a hned od začátku jsem byla ze svého výběru nadšená. Kniha mě kupodivu docela vtáhla do děje. Nebýt nedostatku času, snad bych jí přečetla i za den. První 2 části knihy se mi četly snadno, jsou napsány lehce a srozumitelně. V poslední části však přibývá symbolů a námětů k zamyšlení a také pro mě bylo čtení depresivnější. Co k tomu více říci .... kniha je zvláštní, pro naši kulturu neotřelá, a i když je docela čtivě napsaná (přeložená ?), není to lehké čtení. Každopádně nelituji, že jsem si ji kvůli ČV přečetla.

11.11.2019 3 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

5.díl s názvem Devil's Daughter vychází v USA 26.2.2019.
Je to příběh o Westovi a Phoube ( dcera Evie a St. Vincenta z Čekanek). Do komentářů to asi nepatří, ale mě tohle zjištění tak potěšilo, že jsem se musela podělit. :)

17.08.2018 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Za mě zatím nejlepší kniha ze série. Nevadilo mi, že tu bylo více dějových linek, ale je pravda, že víc mě bavila ta o poustevníkovi, o níž byla už předchozí knížka, než stěžejní příběh knihy.

04.03.2018 5 z 5

Jarní skandál Jarní skandál Lisa Kleypas

Úžasná série ... určitě nejlepší v tomto žánru.
Jak už zaznělo - líbil se mi ten obrácený model. Že ji miloval od počátku. Hvězdičku srážím, ale za to hrozně rychlé rozuzlení na konci. Jakože tolik let se trápil svoji minulostí, nechtěl si kvůli ní Daisy vzít a nakonec přišlo "rozhřešení" za jediný večer. Ale jinak skvělé ... ani se mi z jejich světa nechtělo vracet do reality :)

18.05.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Děj se pomalu rozvíjí a po částech poodhaluje roušku tajemství, takže vás neustále drží v napětí a touze dozvědět se víc. Bohužel musím říci, že to mě na knize bavilo nejvíc (ta poloodkrytá tajemství, vlastní dohady a když se jedno tajemství odkrylo, nakouslo se něco nového, co mě nutilo zaujatě číst dál, abych tomu přišla na kloub), a tak, když jsem v posledních 2/3 zbylá tajemství uhádla, ztratila pro mě knížka na tajuplnosti a četla jsem jí spíš, abych se ve svých domněnkách utvrdila. Čekala jsem, že mi to vynahradí ještě závěr. Že bude tak napínavý a dechberoucí, že zapomenu na okolní svět dokud nepřečtu poslední stránku. Závěr však tak strhující a nečekaný nebyl, chybělo mi tam víc napětí.

02.01.2017 4 z 5

Volba lady Harriett Volba lady Harriett Rachael Anderson

Na Harriett jsem se z předchozích dílů těšila, protože to byla příjemná dívka. Ale tady?? Neskutečně protivná, urážlivá a rozmazlená. Vždy když už se začala chovat jako dospělá a já v ní poznávala starou známou Harriett, tak se jí něco stalo, z čehož bezdůvodně začala vinit Christophera a vztekat se.
Ano, Chris byl trochu neotesaný, ale mě byl sympatický a docela jsem se mu divila, že se po všech těch Harriettiných výlevech snažil zůstat v její společnosti.
Bohužel kniha nemá žádnou vtipnou zápletku a nenásilný humor, jež byly pro předchozí díly nosným pilířem příběhu. Místo toho je kniha vyplněna sáhodlouhými Harriettinými myšlenkami a úvahami, což mě skoro až uspávalo.
Hodnocení nakonec vytáhla má oblíbená Anglie na přelomu 18./19. století.

21.10.2021 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Kniha si mě získala od první stránky. Autorka píše květnatým až poetickým jazykem, hraje si se slovy a větami. Příběh plyne s neuvěřitelnou lehkostí, přestože občas popisuje události, které mají do lehkosti daleko. Neumím si představit být v kůži hlavní hrdinky. Celou dobu mě příběh Addie a Henryho nutil k zamyšlení. Hlavně nad tím, co si v životě přejeme a jaké to může mít důsledky. Co mě však překvapilo nejvíce: Já jsem hlavní hrdiny chápala. Chápala jsem jimi vyřčená přání, protože autorka naprosto perfektně popsala, proč je oba vyslovili.
Čekala jsem, že kniha bude nabitá dějem a akcí, což tedy vůbec nebyla. Naopak děj poklidně plyne vpřed. To ale není vůbec špatně! Já jsem si čtení opravdu užila.
No a ten závěr ... uff! Zpracovávám ho ještě teď, protože tohle jsem nečekala.

Kniha je nádherně graficky zpracovaná; má nádhernou ořízku i obálku a členění kapitol. Obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a mouder.
Rozhodně je to jedna z mých letošních nejlepších přečtených knih. Nic podobného jsem dosud nečetla. Autorka mě svým psaním velmi zaujala, takže si určitě přečtu i některé její dříve vydané knihy. Doporučuji.

17.10.2021 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Tak to byla jízda!
Ze série strašidelných domů jsem zatím přečetla 3 knihy a myslela jsem, že už vím, co od autorky očekávat. Čtivé, lehce napínavé a s trochou duchařiny, tak akorát abych se nebála usnout po tmě.
Ale tohle je něco dočista jiného. Dobře napsané, čtivé, napínavé... posledních 50-60 stránek před koncem tuším, kdo/co zatím stojí, ale stejně je pro mě kompletní rozuzlení nečekané.
Ano, prvky hororu, ale hlavně za mě velice povedený survival thriller.

12.05.2021 5 z 5