hana.hanigerova hana.hanigerova komentáře u knih

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Skvělá kniha. Očekávala jsem, že bude trochu více šokující, ale vlastně nakonec oceňuji autora, že se opravdu držel pouze faktů, zkušeností a reality. Jistě by se dalo k Andreji Babišovi říci více, ale pravdou je, že někdy jsou fakta těžce dohledatelná, či dobře uklizená, a tak by se autor pohyboval více na hraně domněnek. Což by účelu moc nepomohlo.

Doporučuji tuto knihu všem, kdo si chtějí udělat větší obrázek o životě Andreje Babiše a o tom, jak se z něj stal právě takový člověk, jakým je. Kniha není útlá, proto počítejte s tím, že se vám bude trošku hůře číst. A samozřejmě také o to hůř díky tomu, jaký obsah skrývá. Pana Kmentu jako autora obdivuji a děkuji za jeho práci. Těším se na další knihy.

04.06.2023 4 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Další úžasná kniha od Barbary Erskinové. Tato autorka mě prostě dostala! Tentokrát se vracíme do období druhé světové války. Což není u autorky až tak časté, protože se většinou věnuje době nám vzdálenější. I přesto to bylo ohromující dílo, které mě neustále drželo v napětí a musela jsem číst dál a dál. Ačkoliv jsem od začátku tušila, co přinese závěr příběhu, takže se žádné velké překvapení nekonalo.

22.01.2020 4 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Úžasná kniha! Jedna z nejlepších, co jsem v poslední době četla. Autorka píše krásným, někdy téměř poetickým jazykem. Děj je posazený do starobylého venkovského sídla, jehož historie je plná tajemných událostí a až příliš mnoha "náhodných" úmrtí. Po vsi se říká, že v domě žije samotný ďábel a je s ním spojeno jen samé neštěstí. Joss, která dům zdědí po své zesnulé biologické matce, se spolu se svými přáteli snaží záhadě přijít na kloub a pochopit, s čím mají tu čest. Zároveň se však potýká s nebezpečím, které může její rodině hrozit a zároveň s nedůvěrou, s níž k ní její nejbližší přistupují.

U knihy byly momenty, kdy jsem ani nedutala. Prožívala jsem u ní spoustu emocí, s hlavní hrdinkou jsem velmi sympatizovala a byla mi svou povahou opravdu blízká. Naopak její sestra by zasluhovala občas proplesknout za to, jak se chovala. V knize bylo spoustu zajímavých postav, navíc se mi moc líbilo zkoumání minulosti, při kterém Joss a její přítel David zjišťovali, kde je zdroj negativní energie v tomto domě.

Barbara Erskine se jednoznačně stala jednou z mých nejoblíbenějších autorů, byť se jedná o teprve první knihu, kterou jsem od ní přečetla. Další jsem si hned musela půjčit v knihovně a pustím se do ní co nejdříve. Knize bych přesto pár věcí vytkla. Většinou se ale netýkají autorky samotné. Bohužel mělo vydání z roku 2017 obrovské množství chyb. Ať už překlepů, nebo vyloženě hrubek. Vydavatelé si dokonce pořádně nezkontrolovali ani rodokmen rodiny hlavní hrdinky, který je na první straně a i tam udělali velmi hloupou chybu v roce narození jednoho z jejích předků. Sem tam se objevily i chyby překladu a věty, které nedávaly úplný smysl. Do toho byl text na stránkách nahuštěný tak, že když jsem knihu poprvé otevřela, hned jsem ji zase zavřela a vůbec jsem nechtěla začínat se čtením.

Autorce bych vytkla to, že v závěru knihy načala pár událostí, které podle všeho zapomněla do končit. To hlavní, na co celou dobu čekáme, je zakončeno, proto se člověk nejspíš ani nezamyslí nad zbytkem. Mě to však s odstupem trošku tíží, že některé věci zkrátka zůstaly otevřené, respektive nedozvěděli jsme se, co se tedy vlastně stalo.

I přes negativa hodnotím knihu nejvyšším počtem hvězd a jsem moc šťastná, že jsem na tuto autorku narazila!

19.09.2019 5 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Skvělé dílo - jako ostatně vše od Shakespeara! Toto jsem však četla s napětím, protože vzhledem k úmluvě, kterou mezi sebou Antonio se Shylockem uzavřou, jsem se opravdu bála, jak to dopadne. Moc se mi líbí, jak zde vezmou ženy události do svých rukou, to mě opravdu velmi potěšilo. Celkově je to milé, vtipné, velmi nadčasové a (pozor, možný spoiler) na konci mi spadne kámen ze srdce :-)

06.07.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Vzhledem k tomu, že už za sebou jednu knihu od autora mám a ta mě příliš neuchvátila, spíš naopak, byla jsem z jejího konce poměrně znechucená, tak jsem neměla velká očekávání. Ale chtěla jsem dát tak oblíbenému Nesbemu šanci a udělala jsem dobře. Několikrát jsem byla varována, že první díly série s Harrym Holem jsou horší a ten autorův um se rozjíždí až později. Jestli tomu tak je, tak se neskutečně těším na další díly.
Hlavní hrdina mi byl sympatický se svými dobrými vlastnostmi, ale i s démony, kteří ho jeho celým životem provází. Někdy jsem na něj naštvaná, ale většinou s ním spíš jen soucítím a mám pro něj pochopení. Také ostatní postavy, které hrajou v tomto příběhu roli jsou skvěle promyšlené. I když jsou mnohdy až příliš inteligentní. Ta zápletka, kterou autor vymyslel a všechny ty detaily z dějin a z legend Austrálců, to nejspíš svědčí o autorově obrovském rozhledu a moudrosti. Bohužel však píše tak, jak kdyby předpokládal, že takhle moudří jsou všichni. A tak to v reálném životě není. Především kvůli tomuto jsem knize jednu hvězdičku při hodnocení odebrala. Také proto, že vrah byl vysvětlený tak zvláštně a moc jednoduše. Už v průběhu čtení knihy mě napadlo, že by mohlo jít o něj - ! POZOR SPOILER ! překvapivě proto, že měl v příběhu tak malou roli. Jsem holt asi zhýčkaná Jefferym Deaverem, který je v tomto žánru mistrem. I tak jsem si čtení této napínavé a velmi čtivé knihy moc užila a těším se na další díly!

04.05.2019 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Třeštíková mě prostě chytla a už asi nikdy nepustí. Tato kniha se mi sice líbila o něco méně než Veselí, ale jen proto, že hlavní hrdinové byli prostě na pěst. Rozmazlená Hana mě vyloženě vytáčela a kolikrát jsem si říkala, že bych jí propleskla, že k ní rodina měla být přísnější, a to monstrum, které se z ní stalo, z ní udělali oni. Nikdo nemá ve své rodině dokonalé vztahy, ale to, jak se k nim chovala ona, jak se chovala ke své mámě, to bylo příšerné. Na druhou stranu tu asi byla dobře vykreslená bezmezná láska matky, která udělá vše proto, aby se její dcera cítíla dobře a taky ji milovala - i když si tím nesmyslně ničí svůj partnerský život.
U čtení se mnou cloumaly pocity zoufalství, naštvání, ale časem konečně i naděje. I když Třeštíková umí vším zamíchat tak, že naděje pohasne během vteřiny a musíte se smířit s tím, že americký happy end vás prostě nečeká. Možná proto však její knihy vyvolávají tolik emocí, a já se moc těším na další, která tu na mě čeká - na Bábovky.

12.02.2019 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Svůj názor na tuto knihu bych mohla klidně popsat jedním jediným slovem - WOW! Ale rozvedu to, protože tak silný příběh si to zaslouží. Nečekala jsem od ní vůbec nic, protože dystopie nečtu často a příliš mě nezajímají. Uvažovala jsem o tom, jestli ji vůbec začít číst, ale když už jsem si ji půjčila, tak jsem se do ní pustila. A jsem naprosto nadšená! Příběh mě pohltil, od začátku až do konce jsem byla napjatá a musela jsem číst dál a dál, abych konečně zjistila jak to dopadne. Dokonce jsem se asi v polovině neudržela a otočila jsem na poslední stránku, což běžně opravdu nedělám.
Během čtení se mě držely silné emoce, především naštvání na systém, který by pravděpodobně klidně mohl existovat, kdyby se zdravotnictví dostalo tak daleko, jako v knize. Jak je vůbec možné, že něco takového může fungovat? Že jsou lidé tak sobečtí a necitliví. Ano, já vím, ono se to neděje... ale mohlo by.
Vynikající kniha, doporučuji ji všem! I vám, kdo tento žánr běžně nečtet, zkuste ji, opravdu za to stojí! A mně teď nezbývá než doufat, že budou přeložené další díly.

29.12.2018 5 z 5

Samec Samec Alice Clayton

Další díl série mě opět moc potěšil. Já mám toto americké "maloměstské" prostředí prostě ráda a když se spojí s královnou krásy a útulky, je to prostě něco pro mě. Nejednou jsem u knížky plakala, ta práce se psy mě prostě dojímala, byť jí tam až tak moc nebylo. Sice se jako vždy jedná o příběh, u kterého je od začátku jasné jak skončí, i přesto jsem si ho dokázala naplno užít. Se třetím dílem stojí na stejném místě, vřele všem doporučuji!

26.08.2017 5 z 5

Myšlenky fajn, samotné dohody jsou k zamyšlení. Ale ta omáčka okolo? Zbytečně natahovaný text, aby v knize bylo alespoň NĚCO? Opakování vět pořád dokola? To se vážně nedalo. Knihu nemůžu doporučit, ty dohody samotné (ty 4 VĚTY) si najděte někde na internetu a knihu nekupujte. NEMÁ TO SMYSL. Je plno zajímavějších motivačních knih, než tato. Naprosto nechápu, jak může být tak moc propagovaná. Přitom se z toho tématu dalo vytěžit mnohem víc. Holt autor asi není dobrý spisovatel. Alespoň jednu hvězdičku dávám pouze za dohody samotné - za ty čtyři hlavní myšlenky.

18.07.2017 1 z 5

Nalehko Nalehko Clara Bensen

Kniha, ze které mám smíšené pocity. Očekávala jsem cestopis s nádechem romantiky, dostala jsem hodně filozofování, málo cestování a ještě míň romantiky. Autorka hodně rozebírala svoji minulost, ve které prodělala něco jako syndrom vyhoření a nedařilo se jí dostat ze svých psychických problémů. S Jeffem se seznámila v internetové seznamce a krátce na to se spolu vydali do Evropy na trip bez zavazadel.
Mně se na knize nejvíc líbily části o cestování, popis měst, památek, místních obyvatel. Hned jsem díky nim dostala zase chuť cestovat. Autorka mi byla docela blízká i těmi problémy, které si prožila. Kdo mi ale opravdu hrozně lezl na nervy, to byl Jeff. A čím víc se vyprávění blížilo ke konci, tím víc jsem na něj byla naštvaná.
Nakonec knihu hodnotím dvěma hvězdičkami, protože se mi četla docela dobře (i když vůbec ne lehce, jak o ní mnozí píší) a inspirovala mě k tomu, abych zase zvedla zadek a začala cestovat.

PS: Absolutně nechápu, jak může někdo příběh hodnotit po přečtení pár stránek!

15.08.2016 2 z 5

To nejlepší z nás To nejlepší z nás Nicholas Sparks

POZOR NA ČÁSTEČNÉ PROZRAZENÍ PŘÍBĚHU
Chtěla bych panu Sparksovi vidět do hlavy a znát jeho život. Zajímalo by mě totiž, kam na ty smutné příběhy chodí. Jak knížka dopadne jsem předpokládala, ale přiznám se, že to bylo proto, že jsem si kdysi dávno přečetla epilog. Přesto mě příběh zasáhl, trpěla jsem, nadávala jsem, plakala jsem, vztahovala jsem si to na sebe. Protože si myslím, že láska je v životě to nejdůležitější, a kdybych byla na místě hlavní hrdinky, asi bych se nervově zhroutila. Obdivuju každého, kdo se dokáže s takovou situací vyrovnat. Čtyřicet stránek před koncem už jsem začala brečet, když jsem si vzpomněla, jak to dopadne... A neukápla jen slzička, bylo to srdceryvné :-(

22.02.2016 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Vůbec jsem netušila, že se jedná o autorovu prvotinu. Když jsem se to dozvěděla, byla jsem o to víc překvapená kvalitou příběhu. Kniha byla poutavá bez hluchých míst, dočetla jsem ji za pár hodin, jelikož jsem se od ní nemohla odtrhnout. Prostě jsem potřebovala vědět, jak to dopadne.

Nejsem tedy 100% přesvědčena o tom, že je příběh reálný. Ale možná to je jen tím, že se do Viktora nemohu plně vžít. Celkem by mě zajímal názor odborníka. Kvůli překombinovanému konci nedávám to nejlepší hodnocení. Viktorova manželka zde byla popsána velmi černobílým způsobem a myslím si, že tak jednoduché to neměla, a její kroky by se daly pochopit. Navíc není moc pravděpodobné, že by se na určité věci nepřišlo během tolika let vyšetřování. Ale i tak - velmi doporučuji všem milovníkům psychothrillerů! A já se určitě podívám po dalších dílech tohoto autora. :-)

16.03.2021 4 z 5

Království stínů Království stínů Barbara Erskine

Velice napínavý příběh. Tak moc, že jsem si snad poprvé v životě musela přečíst, jak to vše dopadne.

Je to Erskine, takže pro mě srdeční záležitost. Ale musím s odstupem říct, že mi velice lezla na nervy hlavní hrdinka. Byla popisována jako silná a sebevědomá žena, a zároveň byla slabá a strašně lehce manipulovatelná. To vůbec nedávalo smysl. A svému vypečenému manžílkovi skákala na špek tak často, až to nebylo pravděpodobné.

Opravdu mě několikrát při čtení této knihy svrběla ruka a nejradši bych křičela, kdyby to mohlo něčemu pomoct. Ta žena si opravdu zasloužila proplesknout. Stejně tak všichni, kdo "pravdám" jejího muže věřili a podíleli se na jejím týrání. (Ano, pro mě to opravdu bylo týrání, i kdyby "jen" psychické.)

Naštěstí to vylepšilo propojení s minulostí, které bylo opět úžasné a dávalo dokonalý smysl. No hodnocení jsem dala nejvyšší, protože napsané a vymyšlené to bylo bravurně. Erskine je prostě vynikající autorka, která mě dokáže udržet i u tak dlouhé knihy v neustálém napětí a chuti číst dál.

01.03.2020 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tak tahle dokonalá kniha byla tak šílená, až mě donutila k tomu, že:

1. Jsem si musela přečíst jak to dopadne, protože jsem už v polovině šílela a bála se.
2. Mi bylo podruhé v životě u knihy fyzicky zle (poprvé u Příběhu služebnice).
3. Jsem ji nedokázala číst před spaním.
4. No vlastně jsem ji nedokázala číst skoro při žádné příležitosti, kromě cesty MHD, takže jsem za únor přečetla pouhé dvě knihy.

Vážně jsem tak skvěle propracovanou psychologii postav dlouho nečetla. A hlavně jsem v poslední době nenarazila na příběh s tak šíleným vyústěním. Bylo mi vyloženě úzko z toho, jak mohou některé příběhy dopadnout. Teď si budu muset dát od thrillerů nějakou dobu "voraz", protože už bych to asi psychicky nemusela zvládnout.

Vřele všem doporučuji. Tady nebudete od začátku do cca poloviny vůbec tušit, na jakou stranu se přiklonit. Jednou vám bude jasně sympatický ten, na další stránce se to zase otočí o 180 stupňů. Až konečně dojdete do chvíle, kdy už je vše jasné, jen není vůbec jasné, jak celá situace dopadne.

01.03.2020 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Proč je něco takového vydáváno knižně? Naprostá škoda papíru. Navíc uvádět jako autory Ester a Josefinu mi taky přijde hloupé, když z většiny jsou autoři lidé, co jim konverzace posílají. Opravdu nic světoborného na tom není, jen screeny konverzací, vytisknuté, svázané a prodané za vysokou cenu.

08.07.2019 odpad!

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Další knížka, která mě VELMI mile překvapila. Natolik, že jsem ji přečetla za den. Na jednu stranu byla napsaná zmatečně, na druhou stranu geniálně, a některé odkazy na tehdejší dobu mě opravdu pobavily. Především Král, to bylo výborné! :-) Některé postavy mi lezly na nervy, ale nemůže být vše zalité sluncem a vím, že takoví lidé jsou, tak proč ne zrovna v této knize. Vesmír tu byl popsaný tak, že se mi nechce věřit, že byla kniha napsána před 40 lety!!!!! Je to neskutečně nadčasové dílo a i přesto, že jde o žánr, který opravdu nečtu a nijak mě neoslovuje, tak jsem byla naprosto nadšená. Moc se těším na další díly a doufám, že mě příliš nezklamou :-)

09.05.2019 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Skvělá kniha, která mě dostala ze čtecí krize. Naprosto mě pohltila a nutila číst dál a dál. Je pravda, že postav se zde střídá mnoho a obzvlášť u jedné jsem se musela pořád dokola ujišťovat, o koho se jedná, ale nijak mě to ode čtení nerušilo a užívala jsem si každou stránku. Námět mi byl navíc velmi blízký, protože jsem vodní člověk (ač ohnivého znamení), stejně jako prostředí britského maloměsta. Takové knihy bych mohla číst pořád a snad by mě nikdy nepřestaly bavit. Teď se však trošku bojím pustit do Dívky ve vlaku, protože ten námět je přeci jen úplně jiný, ale myslím, že také neodolám :-)

25.02.2019 5 z 5

Hřebec Hřebec Alice Clayton

Báječná kniha, která naprosto předčila má očekávání!
Začáte byl nudnější, to ano, na druhou stranu, která knížka nemá pomalejší rozjezd? Vždy se musíme dozvědět něco málo o hlavním hrdinovi/hrdince a to prostě většinou zábava není. Jakmile však dojde k prvnímu zvratu, tedy k tomu, že Viv zdědí pratety dům, je kniha jedna velká jízda. Alespoň tedy pro mě, protože mám slabost pro maloměsta s historií, krásné památné domy, moře, pláže, přírodu a... samozřejmě lásku :-)
Ráda bych napsala, že je to nejlepší knížka série, ale ještě jsou dva díly přede mnou. Z prvních tří dílů se mi každopádně rozhodně líbila nejvíc, o čemž svědčí i mé vysoké hodnocení.
Doporučuji!

22.07.2017 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Vynikající kniha s příběhem z amerického maloměsta, kde se mi líbilo mnohem víc, než na Manhattanu :-) Mnoho zvratů a konec úplně jiný, než jaký ho čekáte - prostě Deaverovská klasika.

15.02.2017 4 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Tato kniha mě zaujala natolik, že si ji hodlám velice brzy přečíst ještě jednou a tentokrát již budu podtrhávat, protože v sobě má mnoho mouder, která si prostě musím zapamatovat, nebo postřehů, které prostě "sedí jak prdel na hrnec". Dávám 4 hvězdičky, chtěla jsem původně dát 5. V jedné maličkosti (rsp. přímo v jedné kapitole) mě ale kniha zklamala, a tím bohužel jednu hvězdičku ztratila. Víc k tomu napíšu, až si knihu přečtu znovu a komentář doplním. (A také se rozepíšu v recenzi.)

10.01.2017 4 z 5