Haduwig Haduwig komentáře u knih

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

(SPOILER) Velmi čtivý příběh, který nebudete chtít odložit. Detailně ukazuje vztah sester-dvojčat, ale i život lidí, kteři svět vnímají jinak a jinak je také bere jejich okolí.

Chvilku to trvalo, ale k Fern jsem si našla cestu, a jejímu vztahu s Wallym jsem nesmírně fandila.

Jediné, co knihu trochu sráží je fakt, že čekáte na ten velký zvrat, po kterém bude vše jinak - a ono moc možností není, takže zhruba od poloviny je jasné, jak to celé je. Přesto budete netrpělivě číst dál.

05.06.2022 4 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Detektivka to není špatná, je zasazená do poměrně neokoukaného a svérázného prostředí se zajímavou atmosférou a hlavní postavy Jenny a Michaela jsou sympatické. Jenže celé je to nějaké překombinované - sériový vrah, okultismus, úmrtí blízkých, malá zápletka s obchodníky s lidmi, náznak pedofilie, úplatky, trauma z dospívání... Opravdu, kdyby autorka dokázala ubrat alespoň nějaké z těchto témat, pak by mohla být celá kniha o třídu výše. Takhle je to průměr co neurazí ani nenadchne.

17.03.2022 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Nu, kniha se čte rychle, jisté napětí to má a vraha nakonec odhalíme. Jenže všechny postavy jsou magoři a je mi vlastně úplně jedno, co se jim přihodí. Jediná špetka sympatií mi tak zbyla pro Irene.

Nabyla jsem dojmu, že autorka chtěla, aby se o této knize stejně jako o Theově Té, co vyvázla psalo, jak je to neotřelé, zahrává si to se sympatiemi čtenáře a předkládá nám to příběh z různých úhlů. Jenže ono to jaksi zůstalo na polovině cesty, a kýžený efekt se nedostavil.

14.02.2022 3 z 5

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Příjemná, čtivá a nijak zvlášť násilná detektivka, která je zasazená do středověkého prostředí. Postavy jsou sympatické, uvěřitelné a vkrádá se sem jemný, občas ironický, humor. Já jsem spokojená a těším se na další díl.

27.05.2021 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Omlouvám se, ale zdejší nadšení rozhodně nesdílím. Nejvýraznější problémem asi není ani to narušení chronologického vyprávění, nebo občasná neuvěřitelná naivita postav, ale ta příšerná zdlouhavost první poloviny, možná až dvou třetin knihy, kde je děj tvořen nekonečnou sérií epizodek, které ale hlavní příběh nijak neposunou a my se tak motáme vlastně pořád na místě. Ke konci to sice dostane spád, ale to už je pozdě. V době, kdy píšu tento komentář, mám přečteného i Mořeplavce a můžu potvrdit, že ten je lepší. Tady je těch hluchých míst prostě moc.

22.03.2021 2 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tady se bohužel JKR nechala unést a kniha je neúnosně dlouhá - často se děj točí na místě, zbytečných epizodek je tu nespočet a opakuje se už několikrát vysvětlené. Mrzí mě to hlavně proto, že v předchozích knihách Rowlingová ukázala, že umí psát tak, aby to odsýpalo. A pubertálního Harryho vystihla nejspíš velmi dobře, ale to mi nějak nezabránilo v tom, že jsem skoro celou knihu měla chuť ho proplesknout, puberťák, no.

20.08.2020 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

První setkání s Wolframem i Benešem a rozhodně setkání příjemné. Správnou dávku dobrodružství a intrik doplňuje humor a zajímavé historické reálie. Díky za to!

16.02.2020 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Moje první setkání s autorem a velká spokojenost. Oceňuji hlavně cit autora pro dějové zvraty - jakmile se zdá první dějová linka vyčerpaná a vy už tušíte, přihodí nový zvrat a posune příběh jinam. Takže já jsem spokojená a uvidíme se u dalších dílů.

16.02.2020 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Zajímavý námět podaný čtivě a svižně. Byť podobné rozuzlení člověk trochu očekává a není tak překvapivé, jako u Černých leknínů, rozhodně stojí za přečtení.

19.01.2020 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Bohužel Manželům scházela šťáva - atmosféra není nijak zvlášť působivá, většinu dějových zvratů jsem odhadla dopředu a styl vyprávění mě trochu "tahal za uši". Zajímavý náboj to dostalo na konci knihy, jenže to už je trochu pozdě. Závěrem, POZOR SPOILER, co asi z Cory vyroste, když má takovou famílii......

01.12.2019 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Velmi milý příběh dvou lidí, kteří se hledali, až se našli v jedné posteli. Romantickou linku příjemně odlehčuje humor a čte se velmi rychle. Příjemná oddychovka, kterou vřele doporučuji.

23.11.2019 5 z 5

Velmi citlivě podaný životní příběh ženy, pro niž se skutečně hodí označení "pravá královna". Je vidět, že Alison Weirová ví, o čem píše, a dokáže ve čtenáři vzbudit úctu a pochopení této neobyčejné ženy, která je neprávem ve stínu svých nástupkyň, byť po Jindřichově boku prožila dvakrát více času, než ostatní manželky dohromady.

03.09.2019 5 z 5

Sestřičky v nesnázích Sestřičky v nesnázích Donna Douglas

(SPOILER) Je to milé, oddychové čtení, kdy všem sestřičkám přejete jen to nejlepší. Určitě se odreagujete, zasmějete, dojmete se a budete okouzleni krásným příběhem a prostředím. Je to takové pohlazení po duši.

A v takové případě je třeba nad příběhem moc nepřemýšlet, protože návaznost na první díl není příliš zdařilá - jeden příklad za všechny: Millie se Sebem řeší svůj vztah, aby dospěli k totožnému závěru jako na konci minulého dílu. Asi je třeba si nechat mezi díly větší časový odstup. Ale stejně si přečtu i ty další.

01.08.2022 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Po prvních pěti stranách víte, že Nina skončí se Sebastianem, jen je třeba u toho překonat nějakou tu překážku. Zcela nenáročný a pohodový příběh, který má potěšit vaši romantickou stránku - nečekám nic víc.

Jenže i takovýto příběh může být napsaný alespoň dobře - buď vykreslíte sympatické hlavní postavy, nebo dopřejete hlavnímu hrdinovi nějaké prozření, nebo čtenáře naprosto okouzlíte Paříží... A místo toho tu zbyla dvojice chovající se jako dva puberťáci, naprosto příšerné dialogy (žádný chlap prostě nemluví jako Sebastian), nebetyčná naivita a hloupost přesahující i žánr červené knihovny nejhoršího ražení... Nevěřím, že to píšu, ale to i Penelope Bloom má sympatičtější postavy.

Jediné, co to mohlo zachránit, by bylo, kdyby Nina skončila s Alexem, zatraceně, ten chlap jí koupil všechny zákusky v cukrárně!

01.07.2022 2 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Ochránce mi nějak nesednul - jak se jindy od Reachera nemůžu odtrhnout, tak tady jsem se nějak "nezakousla". A nevadil mi styl psaní, ale spíše zápletka - přišla mi na jednu stranu překombinovaná a na druhou stranu taková jalová, a chybělo mi napětí - tady jsem se o Jacka nebála ani půl stránky, když se setkal se "specialistou z Moskvy". K tomuto dílu se už nevrátím.

23.05.2022 3 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Výborný příběh, který je plný napětí, vzájemného ne/pochopení a větších či menších tajemství. Oceňuji hlavně hloubku a mnohovrstevnatost vzájemného vztahu snachy a tchyně, i to, jak se vyvíjí jejich charakter a já jako čtenář na ně postupně měním názor. Lehce nespokojená jsem pouze s rozuzlením, uměla bych si představit jiné, ale i tak je to velmi dobrá kniha.

31.03.2022 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

(SPOILER) Ano, motiv spravedlivě se mstícího Tase se trochu opakuje, ano, občas je až neuvěřitelně mrštný, důvtipný, schopný a nepřemožitelný a ano, opět je ve hře zisk a ztráta Vlkova.
Jenže i tak je velmi čtivé, nenudí to a čtenářovi nezbývá, než Tasovi fandit. O to více pak mrzí Matyldina ztráta.

Pokud to byl poslední díl, pak děkuji za všechna dobrodružství prožitá s Hynkem Tasem z Boru a přeji mu klidné stáří. A pokud přijde pokračování, přivítám ho s nadšením.

18.01.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Já asi nepatřím mezi čtenáře, kteří Sinuheta ocení. Sice jsem byla uchvácena vykreslením (nejen) egyptské kultury a civilizace a občas mě příběh vedl k zamyšlení, ale celé je to opravdu dlouhé. A tím nemyslím počet stran, ale spíše takovou utahanost, nekončící monology, a mozná i jisté nepochopení hlavních postav. Když si tak přeberu kolik utrpení je tu popsáno, tak zkrátka fandím Haremhebovi, který mi z toho vychazí jako rozumný a schopný vůdce, zatímco dobře míněný Sinuhetův idealismus byl řádně nebezpečný.

Ano, možná jsem to celé špatně pochopila, ale znovu už si tento příběh nepřečtu.

03.01.2022 3 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Knihu hodnotím v rámci své kategorie romatických oddychových příběhů, a rozhodně je z té lepší poloviny. Na rozdíl od některých ostatních čtenářek mi postavy sympatické byly, bavilo mě poměrně neokoukané prostředí "chlapského" IT, četlo se to rychle a dobře to dopadlo.

Samozřejmě je třeba nenechat se vyvést z míry určitou schematičností příběhu a spoustou skvělých "náhod" (jako zaměstnání a záliby všech kamarádek). Ale to k těmto knihám patří, takže přivírám oko.

Jen ještě jedna poznámka na konec - z představy Hnízda jakožto pracoviště mi bylo docela úzko, tak nějak jsem si myslela, že v NY jsou na korektnost pracovního prostředí opravdu zaměření (možná až moc) a ono to vypadá, že jsem se mýlila. Nezbývá, než jen doufat, že se nám všem povede podobným kolegům a šéfům vyhnout.

08.12.2021 4 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Oproti kasickým reacherovkám je tahle trošku hlubší - otevírá témata jako je život poznamenaného veterána nebo drogové závislosti, a s jakousi lehkostí ukazuje, že se nejedná o černobílé vidění světa. To samozřejmě někomu může a nemusí vyhovovat, ale mě to sedlo.

05.12.2021 5 z 5