habs habs komentáře u knih

Projekt štěstí Projekt štěstí Gretchen Rubin

Autorka se téměř vědecky vydala hledat štěstí, Nastudovala si spoustu materiálů, udělala si plán na celý rok po měsících a držela se ho.
Plán vedlo k tomu, že si uklidila, byla milejší a nápomocnější k ostatním a pocit štěstí se pak už nějak objevil.

Ocenil jsem, že autorka popisovala jak hledá "své" štěstí, aniž by svůj plán považovala za nejlepší a obecně platný - jen dala publiku takový návod jak na to.

31.08.2016 3 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Super námět, skvěle napsaný, navzdory počtu stránek jsem ji přelouskal celkem rychle. Neskutečný co několik lidí může během pár dnů způsobit za chaos.
Celou dobu jsem se těšil na to, až zjistím, jak se tam ta kupole dostala, nějaký možnosti mne napadaly, ale King to měl vymyšlený lépe.

10.08.2016 4 z 5

Tři tváře anděla Tři tváře anděla Jiří Pehe

Ve třech povídkách jsou zprostředkovány čs. dějiny 20.století - od prvorepublikovéhp kulturního kvasu, přes první světovou válku a pobyt legií v rusku, protektorát a komunistický převrat a nakonec cesta ke kapitalismu.
Nejvíc se mi líbila první část - osudy houslisty a revolucionáře Josefa, hlavně jeho anabáze v Rusku jako legionáře. Bylo zajímavy potom sledovat jak jeho osud, nebo snad rodová kletba, ovlivnil život jeho dcery a vnuka.

02.02.2016 4 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Skvělé pokračování výborného prvního dílu. Škoda že několik let po roce 2010 Rusové nespolupracují s Američany v dobývání vesmíru proti Číňanům v takové míře jako v knížce. HAL mě dost děsil, působil nevyzpytatelně. Naštěstí, navzdory rozvoji výpočetní techniky, ještě takový počítač (doufám) sestrojen nebyl. Super myšlenka dvou sluncí v naší sluneční soustavě. Jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál a hlavně jestli dojde k setkání lidí s mimozemšťany.

18.11.2015 4 z 5

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

Bavil jsem se dobře, měsíce u kterých jsem se smál nahlas značně převažovaly nad těmi "slabšími".
Můžu s klidným svědomím doporučit všem kdo přišli do styku s nějakým ajťákem, :-)

17.03.2017 4 z 5

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Pavel Kosatík

Další kousek z edice a opět za pět bodů. Dnes už víme, že válka byla v té době nevyhnutelná, ale kdoví, jak by probíhala a jak by teď vypadala Evropa nebo svět kdyby generálové prezidenta přemluvili a šli do boje.

03.02.2017 5 z 5

Petr Uličný: bouřlivák John Petr Uličný: bouřlivák John Roman Smutný

Petr Uličný dokáže být rapl, ale taky jak sám říká "krásný člověk". V knížce jsem čekal nějaké drby z prvoligového zákulisí, ale bylo to spíš takové vzpomínání na krásné chvíle s fotbalem,

03.02.2017 3 z 5

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Takovejch nápadů, jako objet svět v embéčku, asi každý zplodil hodně, nicméně tito dva borci to dokázali zrealizovat a ještě o tom napsat knížku, za což jim dávám palec nahoru.
Knížka se dobře čte, zaujaly i vysvětlující pasáže o zvycích či historii jednotlivých částí světa.
Nejvíc pobavil závěr knížky jak sklidili obdiv za to, že se embargem odvážili dojet "až" do Bruselu,

20.11.2016 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Tato knížka je v mojí osobní top ten. Asimov se při jejím psaní nechal inspirovat rozkladem římského impéria. Tomu už se sice svoji slávu obnovit nepodařilo, Nadace byla na konci série úspěšnější.
Supr jak se Nadace, jako civilizace založená na znalostech, v galaxii prosazovala jako starostové, obchodníci či kouzelníci,

12.10.2016 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Další zajímavá sci-fi série, už se těším na další knížky.
Na Zemi je stále bipolární svět, ale ve vesmíru se společně bojuje proti mimozemské civilizaci. Cizáci jsou totálně odlišní od nás, lidí, což vede k válce kdo z koho.
Velice zajímavé téma, při čtení jsem stále čekal co se bude s Enderem a jeho sourozenci dít dál. Škoda, že Enderův bratr Petr nedostal v druhé půlce knížky více prostoru.

01.10.2016 5 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Většina povídek se mi líbila a jako velkému fanouškovi Nadace jsem si nejvíc užil povídky odkazující se k této sérii.
2 ze tří 3 nejoblíbenějších Asimovových povídek - Ošklivý chlapeček a Poslední otázka - byly však z knížky jasně nejlepší.
Poslední část knihy je věnována vzpomínkám a poděkováním, kde jsem se od 25 přátel, rodiny, popř. význačných sci-fi autorů dozvěděl, že šlo o velmi přátelského a nápomocného člověka. (Asimov zemřel v roce 1992 na AIDS kterým byl infikován při operaci v roce 1983).
Tím, jak jsem se dozvěděl o IA více, se chystám přečíst si od něj další knížky (i když většinu již mám dávno přečtenou) .

31.08.2016 4 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Moje první Opráski, ale i když mám rád komiksy i historii, tak mě to moc nenadchlo. Občas dobrej heft, ale celkově nuda.

10.08.2016 3 z 5

...a tys na Němce střílel, dědo? ...a tys na Němce střílel, dědo? Fritz Beer

Těžký život, když je člověk v době před a v průběhu 2SV Německý žid a ještě k tomu přesvědčený a zanícený komunista. Vřele doporučuj všem, kdo se zajímají o historii 20. století. V knize se objeví spousta známých osobností (především komunistů) té doby.
Obdivuji autorovo rozhodnut, odvahu a hlavně prozíravost, že se po válce nevrátil do Česka. Správně vytušil co by ho tu čekalo tak radši simuloval nemoc.

Hodně se mi líbil citát na začátku knihy -" V dějinách psaného slova jenom reklamní texty agentur s nemovitostmi předčí pravdivost autobiografií."

13.04.2016 4 z 5

Eskymo Welzl: Paměti českého polárního lovce a zlatokopa Eskymo Welzl: Paměti českého polárního lovce a zlatokopa Jan Welzl

Welzlovy zážitky ze života stráveného mezi Indiány a Eskymáky na začátku minulého století. Jednotlivé kapitoly na sebe moc nenavazují, spíše naturalisticky popisují těžký život dobrodruhů na Aljašce a Sibiři, kde se nikdo s nikým moc nepáral. Neuvěřitelný, kolik toho Eskymo prožil a čím si prošel.

25.02.2016 5 z 5

Nezvěstný (Amerika) Nezvěstný (Amerika) Franz Kafka

Znatelně jiný děj než film V.Michálka. Hlavní hrdina Karel Rossman se tak nějak nechává okolnostmi vláčet životem. Kniha se četla dobře, pořád jsem byl v napětí jak se bude děj dále vyvíjet čemuž občas nelogické jednání hlavního hrdiny dávalo grády.

08.02.2016 4 z 5

Dobrodinec Dobrodinec Ridley Pearson

Po dlouhé době jsem přečetl detektivku a byl jsem spokojen. Četla se dobře a rychle, druhá půlka byla vemi napínavá. S podivem čeho jsou někteří lidé schopni.

02.02.2016 4 z 5