HλNKA - Komentáře

Na vine sú hviezdyNa vine sú hviezdy

Nenacházím ta správná slova, jimiž bych dokázala popsat těch iks set stran.
Dokážu napsat jen tohle. Je to velmi emočně silná kniha, u které prostě musíte brečet.
Písmenka se vám rozpíjí s dalším přívalem slz, ale nemůžete se odtrhnout, musíte číst dál. Za každým odstavcem opět strkáte záložku mezi stránky, zaklapnete knihu a vytáhnete další papírový kapesník. Pak ho přidáte k dalším mokrým kuličkám už jen vzdáleně připomínající původní věc a využíváte chvilky suchých očí k tomu, abyste opět otevřeli knihu, četli a rituál opakovali, dokud nebude konec.

08.03.2013

ObětinaObětina

"Pohled na mrtvolu mě neděsí. Co mě vyděsilo, byly souvislosti."

Známe to. Někteří tomu říkají osud, jiní zákon schválnosti a já? Zatraceně velkej pech! Ze školních let, povinné četby a s tím spojenými návštěvami školní knihovny, jsem už vyrostla. Z knih nikoli, ba naopak. Čím víc moje láska ke knihám rostla, tím rychleji mi ubývalo volného místa, přibývalo knih a prohlubovala se díra v peněžence. A tak jsem si jednou řekla ne! A nejspíš to bylo i naposled.

Zatnula jsem tedy (jednou) zuby a sebezapřením si šla půjčit knihu. Ano. A dopadlo to přesně tak, jak si myslíte. Jak jsem si myslela ostatně i já, jakmile jsem si přečetla první větu.

Že když už si konečně jednou půjčím nějakou knihu, tak si pro ni po jejím přečtení do toho knihkupectví při první možné příležitosti stejnak dojdu!

Protože ten název. Obálka. Lákavě děsivá anotace. Skotsko. Pochmurné počasí. Okouzlující příroda. Emoce. Charaktery. Tajemství. Mrazivá historie. Život. Smrt. A hlavně příběh, jenž vás stále tlačí dopředu, jenž vás nutí číst, nepolevovat, nepřestávat a vy se přistiháváte, že už nestačíte, že se snažíte číst rychleji, než jste schopni otáčet stránky. Připadáte si, jako byste se vrhali střemhlav z horské dráhy a sotva popadáte dech. Nejen díky obrovskému tempu, ale hlavně proto, že nevěříte vlastním očím. Nevěříte tomu, že by to mohlo být komplikovanější, horší, nebo jinak. A když už si myslíte, že jste na konci, že je po všem a že už konečně znáte odpovědi na všechna proč, jak a kdy, zjistíte, že se setsakramentsky pletete. Nic nekončí, začíná to všechno nanovo. Zas a znova..

Co víc dodávat, Obětinu jsem si zamilovala, protože nestojí jen za přečtení. Tuhle knihu musíte mít.
Jako já!

27.01.2015

MarťanMarťan

"Jaké to asi je?" uvažoval. "Zůstal tam trčet. Myslí si, že je úplně sám a že jsme ho hodili přes palubu. Jak se to může podepsat na lidské psychice?"
Otočil se zpátky k Ventakovi. "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci! Nedává to smysl.

Hodně chytrý a hodně napínavý příběh, plný skvělého humoru, s občasným štěstím a pořádnou dávkou pryskyřice, u kterého si občas budete připadat jako na hodině fyziky, matematiky či chemie, ale (možná) poprvé v životě vám to nebude vadit. Mozek vám od první řádky pojede na plné obrátky a stejně nebude ve vašich silách toho tolik pochopit, natož si všechno představit. Budete se smát, ale i zadržovat dech se slzami na krajíčku. Budete držet palce, doufat i bát se. Až do konce.

Den jsem zahájil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdřív ohřejete vodu a pak do ní nepřidáte nic.

Jednou z věcí, kterých mám vrchovatě, jsou pytle. Moc se neliší od kuchyňských pytlů na odpadky, ačkoli určitě přijdou na padesát tisíc dolarů, jelikož je nakupuje NASA.

Nejspíš mi řeknou: "Díky, že jste sbíral vzorky. Ale nechte je tam. A taky jednu ruku. Tu, kterou máte míň rád."

12.02.2015

15 minus15 minus

Nemám slov!
Myslím si, že pět hvězdiček je málo. Tahle kniha rozhodně patří k těm nejlepším, co jsem kdy četla.
Člověk v ní najde to, co očekával, ale i to, co ne. Naprosto mě dostala i překvapila. Koupě této knihy nebudu nikdy, ale vážně nikdy litovat!
15 minus - to je prostě něco, co vás donutí nevnímat čas okolo, jen číst. Ta kniha měla tolik zvratů a zásadních obratů, v jaké jsem ani nedoufala. V jednu chvíli se musíte smát nahlas, protože dokonalost vypuštěných hlášek v této knize maximálně překvapí. Vašim oblíbencům vás to nutí držet palce, v opačném případě máte chuť některé prostě poslat do háje.
Naprosto vás kniha pohltí do děje, takže vám přijde, jako byste tam byli s nimi, jako byste byli tichým pozorovatelem, co vidí přesně to, co oni. Máte radost z každého malého úspěchu, ale prožíváte s nimi i peklo krušných dnů a hrůzných okamžiků.
Všechno vám to prostě přijde tak "živé".
Někdy vás stránky nejsou schopné "pustit", jindy vám je do zvracení z některých scén a už jen při pohledu na ta písmenka popisující tu hrůzu vám je špatně.
A nakonec, když už si myslíte, že všechna překvapení máte za sebou, vás to vyvede z pořádného omylu..
Co víc napsat? Kdo ještě nečetl, čtěte! Stojí to za to!

27.02.2013

Muž jménem OveMuž jménem Ove

No prosim, že bude až takhle dokonalá, jsem nečekala! Poslední dvě strany jsem po vydatném utírání očí neměla ani sílu dočíst, takže jsem se musela hodně přemlouvat k dočtení, protože jsem přesně věděla, co bude následovat. Že mě to naprosto zlomí. Co dodat, je to hodně silná a naprosto úžasná knížka a nestydím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla.

08.08.2014

Ready player one - Hra začínáReady player one - Hra začíná

Ať si říká kdo chce co chce, tohle prostě byla neskutečná jízda! WOW! ;-)
Odteď moje nejoblíbenější sci-fi. Víc k tomu snad ani nemám co dodat.
Rozhodně stojí za více než jedno přečtení!

20.07.2014

Chvíle před koncemChvíle před koncem

Jak bych to popsala? Dokonalost na 384 stranách!
Ze začátku jsem měla trochu obavy, jestli je ono vysoké hodnocení opravdu zasloužené, ale následující stránky mě přesvědčily o tom, že je. Nechala jsem se do příběhu vtáhnout a pár stran před koncem se mi nechtělo jej vzdávat. Ačkoli mám velice ráda knihy, které happyendem nekončí, u téhle jsem marně doufala, aby tak neskončila, ale jakmile Sam dala své mladší sestře zlatý řetízek těsně před odchodem z domu, věděla jsem, že je zle. Čekala jsem konec, věděla jsem, že přijde, ale nechtěla jsem ho..
Ještě teď jsem myšlenkami napůl v ději této knihy a stále se mi přehrávají ony situace v hlavě..
Tohle nejde více popsat slovy, to se musí přečíst.. ;-)

20.11.2012

ProrokProrok

Tuhle sérii bych doporučila všem. A hlavně těm, co duchařiny nemají rádi, protože tyhle knihy vás přesvědčí o tom, že na duchařiny změníte názor. A to zaručeně! Čtivá, originální, tajemná.. a se skvělým Johnem Devlinem, kterého budete chtít všichni doma - ano, takhle bych tuhle trilogii popsala. Kdo ještě nečetl, čtěte, stojí to za to!

03.06.2014

Na západní frontě klidNa západní frontě klid

Děkuji povinné četbě za tuhle, a vlastně i za spoustu jiných knih.
Obávala jsem se válečné tématiky, kterou opravdu v lásce nemám, ale ihned po přečtení jsem zjistila, že mé obavy byly zbytečné.
Tato kniha je jen "živoucí" důkaz toho, že i krátké knihy mohou být skvělé. (Většinou čtu vícestránkové knihy)
Nikdy bych neřekla, že mě tato kniha takhle osloví. Četla se úplně sama, dokonale pohltila čtenáře do děje i jeho doby. I slzu jsem uronila.
Rozhodně ji mohu doporučit a doufám, že si ji jednou pořídím do své knihovny, na památku ;-)

25.11.2012

0.4 – Soumrak civilizace0.4 – Soumrak civilizace

Dlouho jsem přemýšlela, zda ohodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami. Nakonec jsem se přiklonila k té vyšší hranici. Proč jenom nemáme půlhvězdičky? Tohle je jeden z těch případů, kdy jsou čtyři málo a k pěti tomu něco chybí. Ale.. Nějak jsem se rozhodnout musela. Možná tím sice křivdím všem čtyřhvězdičkovým knihám, co jsem kdy četla, a možná snižuji dokonalost těm s pěti, ale tahle kniha opravdu nebyla špatná. Nebyla vůbec špatná. Byla zajímavě zvláštní.
Nějakým mně neznámým způsobem na mě kniha zapůsobila už zpočátku. Jakmile jsem ji viděla, přečetla si zadní stranu obalu a začala nad tím, co se asi skrývá uvnitř, přemýšlet.
Ještě teď mi v hlavě víří myšlenky z oné knihy. Vybavuji si situace, zápletky i počáteční "normálnost" (či jak to nazvat). A možná proto se mi líbila. Prostě jedna z mnoha knih žánru sci-fi a fantasy, která ovšem "není přitažená za vlasy.."

03.01.2013

PřistiženPřistižen

Jak vyjádřit názor ve dvou slovech? "Dost dobrý!"
Jakmile jsem knížku otevřela a přečetla si první větu, věděla jsem, že tohle bude bomba.I holý fakt, že jsem knihu přečetla za necelé dva dny, svědčí o všem. Ta kniha je prostě zlo v tom nejlepším možném světle. S každou další stránkou pronikáte hlouběji do příběhu. Čím víc se zamotáváte, tím víc vás to nutí číst dál a konečně zjistit, jak to všechno bylo. A když už jste skoro u konce a myslíte, jak jste na všechno přišli a jak je všechno jasné, dokáže vás pár vět přesvědčit o naprostém opaku.
Skvostně napsaná kniha, která prostě stojí za přečtení!!

02.02.2013

Labyrint: ÚtěkLabyrint: Útěk

Mně se to hodně líbilo. Tečka.
Do četby jsem se vrhala s tím, že vlastně ani nevím, co mám od těch pár set stran čekat, a nakonec jsem byla více než mile překvapená. Akční, originální a hlavně tajemná kniha s hromadou neznámých za každým rohem, u které jsem ani nečekala, že se na konci krom maximálně tak velkého plopáka taky něco dovíme. Ale dověděli... ;-)

25.11.2014

Deník šílené novinářkyDeník šílené novinářky

Jak zhodnotit knihu, u které se musíte u po přečtení prvních třech vět smát?
Ano, právě ten zvláštní humor, který šel ruku v ruce s "debilismem", natvrdlostí a hlavně "jmény" hlavních hlavních postav, které zažívaly pekelně vtipné, na hlavu postavené, nereálné a nepředstavitelné situace, napomohl tomu, že jsem knihu přečetla bez problémů a s úsměvem na rtech. Vážně se mi to líbilo.
V průběhu čtení vás to nutí se smát, chytat se za hlavu, protože co tam někteří vyvádí, je opravdu nadlidskými výkony. Nutí vás to pokládat si otázky typu: "Jak může bejt někdo takhle blbej?", "Je tohle vůbec možný?" apod.
Ale stejně čtete dál a dopracováváte se ke konci.
Jestli jste v některých knihách občas postrádali spád, tady budete postrádat záchrannou brzdu, protože v téhle knize se pořád něco děje! Budete si připadat jako na tobogánu, protože rychlost děje je tu opravdu rapidní.
Je to prostě příjemná a humorná oddechovka, u které nesmíte přemýšlet ;-)

22.03.2013

RobokalypsaRobokalypsa

I přes to, že anotace je víceméně nicneříkající, mě tahle kniha s poměrně jednoduchou obálkou od první chvíle něčím zaujala. Jak jsem již zmínila, z anotace se toho moc nedozvíme, což mi přijde teď po dočtení jako veliké plus, protože u téhle knihy je jedině přínosem, že se po hlavě vrháte do něčeho naprosto neznámého.
Možná právě toto některé budoucí čtenáře, uvažujícími nad rozhodnutím přečíst-nepřečíst nebo koupit-nekoupit, přivede do pochybností, protože po těch pár větách opravdu nemají tušení, co od knihy čekat. Ti, co se ovšem nenechají odradit a knihu koupí, budou více než spokojení, protože dostanou mnohem víc, než čekali. A ti, co ano, dobře jim tak. Přijdou o jedno více než skvělé čtení!
Na tuhle knihu jsem měla spadeno prakticky od chvíle, co se poprvé objevila na pultech knihkupectví. Z nějakého důvodu jsem ale koupi neustále odkládala, i když jsem po ní pokaždé při mých náletech na knihkupectví toužebně pokukovala. Nakonec se mi s tříměsíčním zpožděním dostala do knihovničky a čekala. A čekala dlouho...
A teď se za to opravdu stydím, protože kdybych věděla, že ta kniha bude taková, rozhodně by nebyla měsíc na čekačce, protože naprosto předčila má očekávání!
Co dodat na závěr? Ta nejlepší část knihy začne někde v půlce a skončí s posledním slovem a já mohu s klidem konstatovat, že tahle kniha je ta nejlepší "scifárna", jakou jsem doposud četla!

27.12.2013

Narutův stylNarutův styl

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů celého anime v neanimované verzi. Nejde nedat pět hvězd.

23.01.2014

Proč? 13x protoProč? 13x proto

Když jsem ji před pěti lety prvně četla, zamilovala jsem si ji. Je to neskutečně silná kniha, po jejímž dočtení se mi klepala kolena a ještě dlouho poté jsem ji nemohla dostat z hlavy. Je to moje srdcovka, která mě přivedla ke čtení a které se nikdy nevzdám! :-)

04.06.2014

Zamilované dušeZamilované duše

Škoda té první poloviny. Po prvním díle jsem byla vcelku natěšená a zvědavá na pokračování, jelikož mě opravdu mile překvapil svou čtivostí, vtipem i celkově dobře zpracovaným duchařským tématem, ale nakonec jsem byla ze začátku mírně zklamaná. Každopádně jsem nehodila flintu do žita a teď jsem za to ráda, protože druhá polovina byla přesně to, co jsem od knihy očekávala - čtivá, svižná, s překvapivými momenty a vývojem událostí a bez chuti přizabít Alonu! :-)

11.07.2014

Hlas nožeHlas nože

Knihy z výprodeje člověk vždycky bere trochu s rezervou, i když tady mají sebelepší hodnocení.
A přesně takhle jsem přistupovala já k prvnímu dílu trilogie Chaos. A nejradši bych si za to teď nafackovala, protože tahle kniha je doslova boží! A i když jsem se ze začátku trochu ztrácela a pomalu si zvykala na zvláštní styl vyprávění, byla to neskutečná jízda! Naprosto výborná a originální kniha (s nezapomenutelným Mancheem a jeho bobkem!), která rozhodně stojí za přečtení!

11.08.2014

Bez srdceBez srdce

Jedním slovem: Psycho. A pořádné! To však nemění nic na tom, že je to naprosto skvělá kniha, která se vám dostane do hlavy a jen tak z ní nezmizí.. Jako Gretchen..
Doufám, že u nás vyjdou i další díly :-)

24.08.2014

PodlostPodlost

Možná slabší oproti čtyřem předchozím dílů, ale stále willtrentovské! ;-) A ačkoli mi dala všechna jména pořádně zabrat a zápletka byla na mě možná až moc zapletená, opět nemůžu jinak než chválit a těšit se na další díl! :-)

27.08.2014

Dvojitý křížDvojitý kříž

Stačilo mi prvních 30 stran na to, aby mi bylo špatně, takže už od začátku jsem byla absolutně spokojená. K tomu musím ocenit krátké kapitoly, které přidaly na čtivosti a napínavosti, no a ten závěr.. Maximální překvapení. Nemám, co vytknout. Naprostá paráda!

19.11.2014

Loď mezi hvězdamiLoď mezi hvězdami

Po Vesmírné pouti od A. K. Ryan, od které jsem zprvu očekávala nudný, nezajímavý a naprosto tuctový příběh ala Star Trek a která si mě po přečtení naprosto získala, jsem hledala další příběhy o vesmírném "dobrodružství". A tak jsem objevila Beth Revis a její Loď mezi hvězdami.
Anotace zněla velmi slibně, všude mnoho kladných ohlasů a ta obálka..! Koupila jsem si ji. A rovnou i s druhým dílem, nač ztrácet čas.
Pak jsem se jednou pustila do čtení..
..a po sto stránkách knihu odložila. Vzdala.
Tak to prostě u přehnaně velkých očekávání asi bývá.
Chtěla jsem prostě jen příběh plný postav, které si zamilujete, které budete nenávidět, kterým budete držet palce, o které se budete bát.. Příběh o vesmíru, hvězdách, galaxiích, vesmírné lodi, kterou budete znát do nejmenšího detailu a kterou si budete umět představit. Příběh plynoucí bez sebemenšího zádrhelu, který nepostrádá napětí, akci, humor, lásku i nenávist, život i smrt. Příběh o budoucnosti, která nás děsí a fascinuje zároveň...
A to jsem bohužel nedostala. Na mě tam bylo prostě jen málo popisů a vysvětlení a moc postav, které mi byly bohužel vlastně úplně lhostejné.
Škoda.

01.04.2015

ŠepotŠepot

Tohle je přesně ten typ knihy, co vás na první pohled zaujme jak názvem, tak obálkou. Ani jsem nemusela moc dlouho přemýšlet nad tím, jestli koupit nebo nekoupit..
Celkově se mi kniha hodně líbila. Byla originální, zajímavá. Bavila mě číst, těšila jsem se na každou další stránku, takže jsem ji přečetla doslova jedním dechem. Jsem ráda, že jsem si ji nakonec pořídila.
Takže hodnotím čtyřmi hvězdičkami, protože mě prostě jen nedostala do kolen ani neposadila na zadek ;-)

25.11.2012

Tak padne náš světTak padne náš svět

Zpočátku jsem měla obavy, co jsem si to zase pořídila za "puberťáckou" knížku.
Asi už jsem opravdu vyrostla z dívčích knih (které jsem vlastně nikdy moc nemusela), kde je všechno přeslazený a i přes všemožné tragédie nakonec všechno dopadne dobře - přesně tak, jak odhadnete po pár stránkách.
Ale jsem ráda, že jsem se u téhle knihy spletla. Protože jsem se opravdu bála, že nějak takhle dopadne vyprávění o šílené nemoci očima náctileté slečny.
A kniha mě mile překvapila. Bylo to napínavé a tak jsem pořád četla, četla a četla, dokud jsem to nepřečetla.
Nakonec jsem vlastně dostala přesně to, co člověk po přečtení anotace chce :-)
Rozhodně jsem zvědavá na pokračování..

26.03.2013

HonHon

Když svět ovládnou upíři, kteří si místo smíchu drbou zápěstí, vypadá to na slušnou katastrofu, která se nečekaně nedostavila, protože tahle kniha se mi k velkému překvapení opravdu hodně líbila. A i když se mi zpočátku drbání zápěstí, slintání či spaní hlavou dolů úplně nezamlouvalo, konečně se alespoň někdo pokusil vytvořit trochu jiný prototyp upíra, než na kterého jsme zvyklí.
Za mě velice slušných 80 % a těším se na pokračování..

28.09.2014

Bertík a čmuchadloBertík a čmuchadlo

Krásná dětská kniha, ve které všichni dospělí najdou něco ze sebe, neboť každý z nás byl někdy Bertíkem, který našel svoje čmuchadlo, s nádhernými ilustracemi a vazbou, jež mi na první dotyk připomněla knihy z mého dětství :-)

30.10.2014

Temná tajemstvíTemná tajemství

Říká se: "To nejlepší na konec."
A u téhle knihy to platí dvojnásob.

Když jsem se dostala na poslední stránce až k poslednímu slovu, pro jistotu jsem zalistovala dál, jestli náhodou někde dál neobjevím ještě pokračování. Zapomenutý odstavec. Tu skutečnou poslední větu.
Něco..
Nic.
Zamrzla jsem uprostřed listování, s tupým výrazem a otevřenou pusou.
Nevěřila jsem vlastním očím, odmítala jsem akceptovat poslední tečku jako definitivní konec.
Nechtělo se mi loučit.
Chtěla jsem jen číst dál.
Připadala jsem si jak v kině po závěrečných titulkách..

A tak jsem nemohla jinak. Přijela jsem domů a objednala další díl.

15.01.2015