HλNKA HλNKA komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy moc často nečtu. No, vlastně skoro vůbec a pořádně ani nevím proč. Možná žiju v domnělé představě, že fantasy je jen něco mezi Harry Potterem a Pánem prstenů. Ale občas se přece jen nechám zlákat..

Popravdě, Naslouchače jsem si koupila hlavně kvůli neskutečně krásné obálce a počtu nadšených ohlasů. I když se většinou českým autorům pro mě z neznámého důvodu vlastně vyhýbám, ačkoli mě ještě žádný nezklamal, prostě Host a dvouciferné hodnocení s devítkou na začátku mluví za vše. Tak jsem neodolala, knihu před dvěma lety koupila a ta od té doby čekala na poličce. Až do včerejška.
A..
Ó. Můj. Bože!

Už dlouho se mi nestalo, že bych vzala do ruky knihu, kterou bych odložila až po poslední stránce. Tak tohle byla neskutečná jízda! Upřímně, nic takhle dobrého jsem absolutně nečekala. Perfektní postavy, akce, zajímavý námět i prostředí, ve kterém se okamžitě zorientujete.

Už se nemůžu dočkat pokračování! Ale jelikož nikdy nečtu více dílů po sobě, protože si příběh potřebuju dávkovat, alespoň s několikaměsíčními pauzami, abych si jednotlivé díly maximálně užila, došla jsem si koupit druhý díl. A pokračuju dál..! ;-)

27.02.2018 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Tak tohle byla jízda!! A opět si dvojice autorů neodpustila pár posledních infarktových stránek, po kterých prostě nejde nemít.. absťák!! :-D Čekání na další díl bude opravdu nesnesitelně dlouhé..

25.07.2017 5 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Po Vesmírné pouti od A. K. Ryan, od které jsem zprvu očekávala nudný, nezajímavý a naprosto tuctový příběh ala Star Trek a která si mě po přečtení naprosto získala, jsem hledala další příběhy o vesmírném "dobrodružství". A tak jsem objevila Beth Revis a její Loď mezi hvězdami.
Anotace zněla velmi slibně, všude mnoho kladných ohlasů a ta obálka..! Koupila jsem si ji. A rovnou i s druhým dílem, nač ztrácet čas.
Pak jsem se jednou pustila do čtení..
..a po sto stránkách knihu odložila. Vzdala.
Tak to prostě u přehnaně velkých očekávání asi bývá.
Chtěla jsem prostě jen příběh plný postav, které si zamilujete, které budete nenávidět, kterým budete držet palce, o které se budete bát.. Příběh o vesmíru, hvězdách, galaxiích, vesmírné lodi, kterou budete znát do nejmenšího detailu a kterou si budete umět představit. Příběh plynoucí bez sebemenšího zádrhelu, který nepostrádá napětí, akci, humor, lásku i nenávist, život i smrt. Příběh o budoucnosti, která nás děsí a fascinuje zároveň...
A to jsem bohužel nedostala. Na mě tam bylo prostě jen málo popisů a vysvětlení a moc postav, které mi byly bohužel vlastně úplně lhostejné.
Škoda.

01.04.2015

Marťan Marťan Andy Weir

"Jaké to asi je?" uvažoval. "Zůstal tam trčet. Myslí si, že je úplně sám a že jsme ho hodili přes palubu. Jak se to může podepsat na lidské psychice?"
Otočil se zpátky k Ventakovi. "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci! Nedává to smysl.

Hodně chytrý a hodně napínavý příběh, plný skvělého humoru, s občasným štěstím a pořádnou dávkou pryskyřice, u kterého si občas budete připadat jako na hodině fyziky, matematiky či chemie, ale (možná) poprvé v životě vám to nebude vadit. Mozek vám od první řádky pojede na plné obrátky a stejně nebude ve vašich silách toho tolik pochopit, natož si všechno představit. Budete se smát, ale i zadržovat dech se slzami na krajíčku. Budete držet palce, doufat i bát se. Až do konce.

Den jsem zahájil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdřív ohřejete vodu a pak do ní nepřidáte nic.

Jednou z věcí, kterých mám vrchovatě, jsou pytle. Moc se neliší od kuchyňských pytlů na odpadky, ačkoli určitě přijdou na padesát tisíc dolarů, jelikož je nakupuje NASA.

Nejspíš mi řeknou: "Díky, že jste sbíral vzorky. Ale nechte je tam. A taky jednu ruku. Tu, kterou máte míň rád."

12.02.2015 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

"Pohled na mrtvolu mě neděsí. Co mě vyděsilo, byly souvislosti."

Známe to. Někteří tomu říkají osud, jiní zákon schválnosti a já? Zatraceně velkej pech! Ze školních let, povinné četby a s tím spojenými návštěvami školní knihovny, jsem už vyrostla. Z knih nikoli, ba naopak. Čím víc moje láska ke knihám rostla, tím rychleji mi ubývalo volného místa, přibývalo knih a prohlubovala se díra v peněžence. A tak jsem si jednou řekla ne! A nejspíš to bylo i naposled.

Zatnula jsem tedy (jednou) zuby a sebezapřením si šla půjčit knihu. Ano. A dopadlo to přesně tak, jak si myslíte. Jak jsem si myslela ostatně i já, jakmile jsem si přečetla první větu.

Že když už si konečně jednou půjčím nějakou knihu, tak si pro ni po jejím přečtení do toho knihkupectví při první možné příležitosti stejnak dojdu!

Protože ten název. Obálka. Lákavě děsivá anotace. Skotsko. Pochmurné počasí. Okouzlující příroda. Emoce. Charaktery. Tajemství. Mrazivá historie. Život. Smrt. A hlavně příběh, jenž vás stále tlačí dopředu, jenž vás nutí číst, nepolevovat, nepřestávat a vy se přistiháváte, že už nestačíte, že se snažíte číst rychleji, než jste schopni otáčet stránky. Připadáte si, jako byste se vrhali střemhlav z horské dráhy a sotva popadáte dech. Nejen díky obrovskému tempu, ale hlavně proto, že nevěříte vlastním očím. Nevěříte tomu, že by to mohlo být komplikovanější, horší, nebo jinak. A když už si myslíte, že jste na konci, že je po všem a že už konečně znáte odpovědi na všechna proč, jak a kdy, zjistíte, že se setsakramentsky pletete. Nic nekončí, začíná to všechno nanovo. Zas a znova..

Co víc dodávat, Obětinu jsem si zamilovala, protože nestojí jen za přečtení. Tuhle knihu musíte mít.
Jako já!

27.01.2015 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Říká se: "To nejlepší na konec."
A u téhle knihy to platí dvojnásob.

Když jsem se dostala na poslední stránce až k poslednímu slovu, pro jistotu jsem zalistovala dál, jestli náhodou někde dál neobjevím ještě pokračování. Zapomenutý odstavec. Tu skutečnou poslední větu.
Něco..
Nic.
Zamrzla jsem uprostřed listování, s tupým výrazem a otevřenou pusou.
Nevěřila jsem vlastním očím, odmítala jsem akceptovat poslední tečku jako definitivní konec.
Nechtělo se mi loučit.
Chtěla jsem jen číst dál.
Připadala jsem si jak v kině po závěrečných titulkách..

A tak jsem nemohla jinak. Přijela jsem domů a objednala další díl.

15.01.2015 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Mně se to hodně líbilo. Tečka.
Do četby jsem se vrhala s tím, že vlastně ani nevím, co mám od těch pár set stran čekat, a nakonec jsem byla více než mile překvapená. Akční, originální a hlavně tajemná kniha s hromadou neznámých za každým rohem, u které jsem ani nečekala, že se na konci krom maximálně tak velkého plopáka taky něco dovíme. Ale dověděli... ;-)

25.11.2014 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Stačilo mi prvních 30 stran na to, aby mi bylo špatně, takže už od začátku jsem byla absolutně spokojená. K tomu musím ocenit krátké kapitoly, které přidaly na čtivosti a napínavosti, no a ten závěr.. Maximální překvapení. Nemám, co vytknout. Naprostá paráda!

19.11.2014 5 z 5

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Krásná dětská kniha, ve které všichni dospělí najdou něco ze sebe, neboť každý z nás byl někdy Bertíkem, který našel svoje čmuchadlo, s nádhernými ilustracemi a vazbou, jež mi na první dotyk připomněla knihy z mého dětství :-)

30.10.2014 4 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Když svět ovládnou upíři, kteří si místo smíchu drbou zápěstí, vypadá to na slušnou katastrofu, která se nečekaně nedostavila, protože tahle kniha se mi k velkému překvapení opravdu hodně líbila. A i když se mi zpočátku drbání zápěstí, slintání či spaní hlavou dolů úplně nezamlouvalo, konečně se alespoň někdo pokusil vytvořit trochu jiný prototyp upíra, než na kterého jsme zvyklí.
Za mě velice slušných 80 % a těším se na pokračování..

28.09.2014 4 z 5

Podlost Podlost Karin Slaughter

Možná slabší oproti čtyřem předchozím dílů, ale stále willtrentovské! ;-) A ačkoli mi dala všechna jména pořádně zabrat a zápletka byla na mě možná až moc zapletená, opět nemůžu jinak než chválit a těšit se na další díl! :-)

27.08.2014 5 z 5

Bez srdce Bez srdce Chelsea Cain

Jedním slovem: Psycho. A pořádné! To však nemění nic na tom, že je to naprosto skvělá kniha, která se vám dostane do hlavy a jen tak z ní nezmizí.. Jako Gretchen..
Doufám, že u nás vyjdou i další díly :-)

24.08.2014 5 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Knihy z výprodeje člověk vždycky bere trochu s rezervou, i když tady mají sebelepší hodnocení.
A přesně takhle jsem přistupovala já k prvnímu dílu trilogie Chaos. A nejradši bych si za to teď nafackovala, protože tahle kniha je doslova boží! A i když jsem se ze začátku trochu ztrácela a pomalu si zvykala na zvláštní styl vyprávění, byla to neskutečná jízda! Naprosto výborná a originální kniha (s nezapomenutelným Mancheem a jeho bobkem!), která rozhodně stojí za přečtení!

11.08.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

No prosim, že bude až takhle dokonalá, jsem nečekala! Poslední dvě strany jsem po vydatném utírání očí neměla ani sílu dočíst, takže jsem se musela hodně přemlouvat k dočtení, protože jsem přesně věděla, co bude následovat. Že mě to naprosto zlomí. Co dodat, je to hodně silná a naprosto úžasná knížka a nestydím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla.

08.08.2014 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Ať si říká kdo chce co chce, tohle prostě byla neskutečná jízda! WOW! ;-)
Odteď moje nejoblíbenější sci-fi. Víc k tomu snad ani nemám co dodat.
Rozhodně stojí za více než jedno přečtení!

20.07.2014 5 z 5

Zamilované duše Zamilované duše Stacey Kade

Škoda té první poloviny. Po prvním díle jsem byla vcelku natěšená a zvědavá na pokračování, jelikož mě opravdu mile překvapil svou čtivostí, vtipem i celkově dobře zpracovaným duchařským tématem, ale nakonec jsem byla ze začátku mírně zklamaná. Každopádně jsem nehodila flintu do žita a teď jsem za to ráda, protože druhá polovina byla přesně to, co jsem od knihy očekávala - čtivá, svižná, s překvapivými momenty a vývojem událostí a bez chuti přizabít Alonu! :-)

11.07.2014 3 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Když jsem ji před pěti lety prvně četla, zamilovala jsem si ji. Je to neskutečně silná kniha, po jejímž dočtení se mi klepala kolena a ještě dlouho poté jsem ji nemohla dostat z hlavy. Je to moje srdcovka, která mě přivedla ke čtení a které se nikdy nevzdám! :-)

04.06.2014 5 z 5

Prorok Prorok Amanda Stevens

Tuhle sérii bych doporučila všem. A hlavně těm, co duchařiny nemají rádi, protože tyhle knihy vás přesvědčí o tom, že na duchařiny změníte názor. A to zaručeně! Čtivá, originální, tajemná.. a se skvělým Johnem Devlinem, kterého budete chtít všichni doma - ano, takhle bych tuhle trilogii popsala. Kdo ještě nečetl, čtěte, stojí to za to!

03.06.2014 5 z 5

Narutův styl Narutův styl Masaši Kišimoto

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů celého anime v neanimované verzi. Nejde nedat pět hvězd.

23.01.2014 5 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

I přes to, že anotace je víceméně nicneříkající, mě tahle kniha s poměrně jednoduchou obálkou od první chvíle něčím zaujala. Jak jsem již zmínila, z anotace se toho moc nedozvíme, což mi přijde teď po dočtení jako veliké plus, protože u téhle knihy je jedině přínosem, že se po hlavě vrháte do něčeho naprosto neznámého.
Možná právě toto některé budoucí čtenáře, uvažujícími nad rozhodnutím přečíst-nepřečíst nebo koupit-nekoupit, přivede do pochybností, protože po těch pár větách opravdu nemají tušení, co od knihy čekat. Ti, co se ovšem nenechají odradit a knihu koupí, budou více než spokojení, protože dostanou mnohem víc, než čekali. A ti, co ano, dobře jim tak. Přijdou o jedno více než skvělé čtení!
Na tuhle knihu jsem měla spadeno prakticky od chvíle, co se poprvé objevila na pultech knihkupectví. Z nějakého důvodu jsem ale koupi neustále odkládala, i když jsem po ní pokaždé při mých náletech na knihkupectví toužebně pokukovala. Nakonec se mi s tříměsíčním zpožděním dostala do knihovničky a čekala. A čekala dlouho...
A teď se za to opravdu stydím, protože kdybych věděla, že ta kniha bude taková, rozhodně by nebyla měsíc na čekačce, protože naprosto předčila má očekávání!
Co dodat na závěr? Ta nejlepší část knihy začne někde v půlce a skončí s posledním slovem a já mohu s klidem konstatovat, že tahle kniha je ta nejlepší "scifárna", jakou jsem doposud četla!

27.12.2013 5 z 5