Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, přesněji rok, a jsem za to ráda, nechala jsem odeznít nadšené reakce, které se všude jen hemžily.

T. J. Klune je citový vyděrač. Ale mě to v tomto případě nejen nevadí, ale dokonce jsem si při tom chrochtala blahem.

Je příběh trošičku prvoplánový a vykalkulovaný? Je Arthur chodící citace dojemných vět? Asi ano, ale ty děti, ty byly prostě strašně bezva, všechny.

04.10.2023 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tak už se tedy nebudeme
za nocí toulávat

Přestože se již zub času na této knize podepsal, jedná se bezesporu o nadčasové dílo.

Žel, mám s ním několik trablů. Hlavní postava, Bill, je nezajímavá a jaksi plochá, tudíž jsem se o něj nijak nestrachovala ani nezajímala. Vzhledem k tomu, že má být tahounem celého příběhu, přestože sám pohlíží na události s jakýmsi odstupem, místy hraničící s netečností, je pro mě celkem obtížné vplout zcela do děje a nechat se jím pohltit.

Trifidi a kometa, co vlastně nebyla kometou, celé mi to přišlo jaksi přehnané a nedotažené. Stejně jako spousta dalších věcí, jako náhodné potkávání osob na poměrně rozlehlém sektoru.

Co mi asi vadilo nejvíc je bezstarostné plození potomků, sakra to se nikdo ani trochu z těch lidí nezamyslel nad tím, co jejich děti čeká? Rozumím jejich důležitosti pro budoucnost lidstva, přesto mi nepřišlo v pořadku, s jakou lehkostí tam bylo toto téma zapracováno.

Přestože je z knihy cítit, že je poplatná své době, spousta myšlenek v ní je zajímavých a chápu, že si za roky své existence dokázala najit velké množství obdivovatelů, pro mě zůstává spíše jen další odšktrnutou povinnou četbou, která ve mě nezanechala hlubší stopu.

22.03.2023 3 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Pro me osobne zatim nejlepsi dil… Libil se mi vyvoj postav, Josie na sobe zapracovala. Zapletka je dobre vymyslena a dojemna.

18.12.2022 4 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Nebyva zvykem, aby v ramci trilogie byl druhy dil lepsi nez prvni, ale oni to dokazali! Hanna a Nik jsou skveli, Pavucik taktez. Zaporak je take velice dobre napsany. A ja jsem jednim sloven nadšena.

22.11.2022 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

To byl tak krasny, nezne romanticky pribeh. Uplne jsem se vratila zpet v case a prala si, abych take neco takoveho zazila. Dex i Autumn mi byli sympaticti. Nadherna knizka, kdy jsem si po dlouhe dobe prala, aby jeste neskoncila, aby byl dalsi dil, aby, k certu, mela alespon vice stranek. Pokud jsou vsechny knizky od Kasie West takove, musim si je vsechny precist a jednou je musim dat precist sve dceri, aby vedela, ze se musi zachovat spravne, az potka toho praveho.

30.10.2022 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Mé první setkání s Jamesem Rollinsem a rozhodně ne poslední, hodlám si přečíst cokoli, co bude od tohoto autora k mání. Bylo to skvělé, zejména Manny a Tor-tor, nádherně vyprávěný příběh, který měl vše, co si jen čtenář může přát. Nádherně popsaná divočina, úžasné dobrodružství, už se těším na další. Jen ke konci pro mě příběh malinko ztrácel, ale rozhodně doporučuji všema deseti.

Ať už se to člověku líbí nebo ne, s Amazonií se nedá bojovat. Žije vlastním životem, má vlastní potřeby. Člověk se může jedině modlit, aby se nestal další obětí její nenasytnosti.

27.06.2021 4 z 5

My My Elle Kennedy

Další skvěly příběh od těchto dvou spisovatelek, kluci jsou pořád stejně skvělí jako v prvním díle. Snad by mi ani nevadilo, kdyby autorky psaly jednom o nich. Rozhodně doporučuji a už se těším na další kluky, doufám, že jich bude hodně a hodně brzy.

19.05.2021 3 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Tohle je TA kniha, ne kniha, dílo. Neuvěřitelně nádherné dílo plné smutku, naděje, druhých, třetích, čtvrtých a čtyřicátých šancí na život, šťastný život. Kniha kvůli které cynik jako já čte, díky které věří na další šance nejen pro hrdiny knihy, ale také sám pro sebe. Kniha plná umění, lásky a lidských chyb, které se zdají být nenapravitelnými, ale pokud hodně chcete a hodně se kajete, nakonec zjistíte, že možná i vy dostanete druhou šanci, šanci vše napravit. Děkuji.

Honem, přej si něco.
Využij tu druhou (nebo třetí nebo čtvrtou) šanci.
Přetvoř svět.

29.07.2021 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Nevím, čím to je, ale některé knížky se čtou sami. Někdy mám u knihy takový pocit, touhu, aby nikdy neskončila, někdy čtu některé odstavce a věty znovu a znovu, jen aby ještě nebyl konec. Tohle je jedna z těch knih. Nedokážu úplně rozluštit, čím to je. Mám ráda fantasy a vlastně všechno, co je v téhle knížce, Baz se Simonem jsou jednoduše skvělí, asi jeden z nejlepších párů, na které jsem v knížkách narazila, Penny je bezvadná kámoška, která má vždycky nějaké řešení v rukávu a Agátha, no to není můj šálek kávy, ale tak nějak tam patřila. Kniha Vás rozesměje, dojme, ale i rozněžní, je prostě senzační. Doporučuji a těším se na další díly.

"Vím, že něco se může zlepšit jenom tehdy, když budou dobří lidé bojovat za to, co je důležité."

30.06.2021 5 z 5

Má nejoblíbenější od Stephena Kinga a že jsem jich četla opravdu hodně. Holčičce, která měla ráda Toma Gordona jsem fandila celou dobu. A nezapomeňte, pokud se ztratíte v lese, vydejte se po proudu řeky a doufejte, že nebude ústit někde v jeskyni. P.S. Od té doby fandím Red Sox.

11.05.2021 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Pomocnice mi sedla do nálady, nejedná se o nijak náročnou četbu, možná ani originální, ale jako odpočinkové čtení na dva večery je to fajn. Krátké kapitoly, pár příjemných, ač ne zcela neočekávaných zvratů a skvělý konec a povedený thriller je na světě. Ne, nechci to zlehčovat, fakt jsem se bavila a místy byla i napnutá, body k dobru, že mi to nepřišlo úplně nereálné.

28.11.2023 3 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

,,Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal sám nestvůrou.

Ghúl není v této knize zdaleka největší nestvůrou. Horor maličko fušuje do řemesla sociologickému románu, a mě při čtení kolikrát nebylo dobře, ale rozhodně za to nemohl vytékající mozek, roztříštěné kosti ani vysávání morku. Někteří lidé by neměli mít děti a některé týrané děti se nemůžou vymanit z koloběhu týrání. Smutné, ale pravdivé. Lidé jsou ty největší příšery.

29.08.2023 3 z 5

Bitevní mág Bitevní mág Peter A. Flannery

,,Svět nezná pocit srovnatelný s dračím žalem.
Vyjma snad dračího hněvu.

Pro milovníky Dragon Age povinnost. Pro ty, kterým se líbil Eragon a Tetovaný, tohle je lepší. Pravda, že já nepatřím mezi velké obdivovatele Dračích jezdců a Brettův Tetovaný, u mě ztrácel sympatie každým dalším dílem.

Kniha má pomalejší rozjezd, ale kdo má rád patřičný vývoj postav, vztahů mezi nimi, výcvik na akademii a strategické plánování nejen v žáru bitvy, ale i u stolu, bude nadšen. A to já mám.

Postavy jsou sympatické, procházejí si utrpením, čelí různým protivenstvím, ale také prožívají šťastné okamžiky plné přátelství a lásky. Mužské postavy jsou skvělé, snadno se v nich orientuje, jejich osobnosti jsou uvěřitelné, povětšinou jednají logicky. A co víc, najdeme zde i skvělé hrdinky, silné ženy.

A draci, draků je tu plno. Vlastně se jedná o jednu z nejlepších fantasy s draky, na kterou jsem narazila. Mnoho času je věnováno jejich vzhledu, osobnostem a zejména poutu se svým jezdcem.

Přála bych knize, aby byla víc vidět, aby si ji přečetlo, co nejvíce čtenářů, protože si to bezesporu zaslouží. Já se bavila od začátku do konce a přála si zůstat ve Wrathu ještě o chvíli déle.

24.08.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Jsem ráda, že feel good fantasy se konečně dostává do hledáčku českých vydavatelství, protože tady zoufale chybělo.

Líbil se mi nápad s kavárnou, jako veliká milovnice kávy jsem v tom našla velké zalíbení a popíjela jeden šálek za druhým.

Postavy jsou sympatické, ač vzhledem k rozsahu a formě nebylo možné si k nim vybudovat nějaký větší vztah. Pohádkové ladění knihy mi nevadilo, ač s sebou nese neduhy typu jistých archetypů.

Celkově mám z knihy dobrý pocit, jen se nemůžu zbavit pocitu, že bych si přála víc, víc propracovanosti, větší hloubky.

09.08.2023 2 z 5

Odporna nechutnost, hodlam predstirat, ze nikdy nevznikla! Trestuhodne.

20.02.2023 odpad!

Inferium Inferium Roman Bureš

,,Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?

Tak tohle je pro mě obrovské překvapeni. Čekala jsem zábavnou, ale jednoduchou jízdu peklem, nečekala jsem ale takhle vypracované peklo, Inferium. Dozvídáme se mnohé o reáliích Inferna, zvycích démonů, nejen stravovacích, jejich politickém systému a další zajímavosti.

Postavy jsou skvělé, Ronan je sympatický a jeho části mě asi bavily nejvíce. Podívat se ale do hlavy Samaela a samotného Satana nebylo vůbec špatné. Motivy Sakse pochopitelné.

Co chci vyzvihnout je závěrečná bitva, která je výborně zpracovaná, akční, logická a strategická. Úplný konec je vlastně vystihující, lidi se nikdy nepoučí, evidentně.

,,Lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebeská brána neunese!

Varování: Kniha je vtipná, místy nechutná, často až vtipně nechutná, nebo nechutně vtipná?

,,Po schodišti z mrtvol nelze vystoupat na nebesa. Po něm se schází do pekel.
A. Sapkowski

30.01.2023 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Pro me jeden ze slabsich dilu. Kniha je velmi ctiva, to se ji neda uprit, kratke kapitoly posouvajici ctenare vpred mi vyhovuji, presto se nemuzu ubranit pocitu, ze jsem ocekavala vic. Mozna mi uz proste argument, ze je kniha ctiva nestaci, abych ji hodnotila vyse.

Trosku me zmaha opakujici se namet, clen tymu v nebezpeci, obet z rad jeho blizkych, popripade vrah. Pripad samotny mel ambice a aspirace na jeden z komplexnejsich a komplikovanejcich z autorcina repertoaru, jenze nakonec mi prisel prekombinovany a konec uplne prepaleny.

V tomhle dile jsem mela problem s Josie, ktera se neustale toci v kruhu a prestoze pripady se odehravaji s vetsimi casovymi rozestupy, ona postupuje jen minimalne, mozna by bylo na miste vyhledat odbornou pomoc. Noah tady slouzi jen jako berlicka a cela jeho osobnost zmizela v dali. A ten konec…no, Plzak by mel asi radost.

25.12.2022 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Tenhle dil me nebavil tolik jako ten predesly, Nektere veci mi prisly zbytecne prekombinovane a popravde jsem se nijak ani nesnazila rozlustit, kdo je, ci neni vrah.

Nektere veci mi prisly uplne pritazene za vlasy a pevne doufam, ze by se ve skutecnosti nemohly stat. Chovani Josie mi taky kolikrat vadilo, ac chapu, ze byla osobne zainteresovana v pripadu, takze to pro ni bylo tezke, ale zasah po pul lahvi alkoholu, no nevim.

P.S. Luke se uz nezda byt az tak dobrym partakem, hm!

07.12.2022 3 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Je obdivuhodné s jakou lehkostí dokáže Sarina Bowen zpracovat i nelehká témata. Líbí se mi, že tento příběh je jiný než většina ostatních, jako letní odpočinkové čtení rozhodně doporučuji.

Naděje je však ošemetná věc. Najde si vás i na těch nejnepravděpodobnějších místech.

11.06.2021 3 z 5

Láska, smrt a všechno zlý Láska, smrt a všechno zlý Martin Paytok

Tahle kniha je prostě nádherná, různě velké stránky, kvalitní papír, prostě kráska, kterou je radost držet v ruce, klika, že radost je ji i číst. Postavy, příšerky, rodinka k pohledání, závěje sněhu, strašidelný zámek a atmosféra je na světě. Krásná próza, žádné pravopisné chyby, příjemný černý humor... Jsem více než spokojená, těším se na další počiny, Míša Merglová může být pyšná.

05.04.2024 4 z 5