Láska, smrt a všechno zlý

Láska, smrt a všechno zlý https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529927/bmid_laska-smrt-a-vsechno-zly-65aa79c2bbe01.jpg 4 47 12

PŘIJELI NA POHŘEB. NETUŠILI, ŽE NA SVŮJ VLASTNÍ... Pohřby obvykle bývají smuteční záležitostí. Pro rodinu Havranových ale smrt zatrpklého patriarchy Izajáše znamená spíš úlevu – hlavně v oblasti finančních problémů. Odtažitý stařec během života nastřádal majetek, pro který by byl kdekdo ochotný zabít, a jedinou podmínkou k jeho získání je nutnost strávit noc na odlehlém sídle vysoko v Krkonoších. Na zámek Rabenštejn se proto začnou sjíždět Izajášovi příbuzní z blízkých i dalekých koutů, a nejspíš si dovedete představit, jak hladce taková sešlost probíhá. A to ještě předtím, než padne tma a první z nich nevysvětlitelným (a nevysvětlitelně krvavým) způsobem zemře. A potom další. A další a další. Zatímco se všichni snaží zachránit si krk, adoptivní dcera Izajášovy neteře Agáta se pokouší vypátrat, kdo za vraždami stojí. Je to někdo z přítomných a mají všechny logické vysvětlení, nebo je s Havranovými na zámku ještě někdo anebo něco? ____ Deset malých černoušků optikou Guillerma del Tora. Noční můry vás budou pronásledovat ještě dlouho po dočtení!... celý text

mikika
15.04.2024 5 z 5

hodně mě bavila ta atmosféra klasické detektivky od Agathy, kde se to malinko zvrtne. dokonce je tu i mapa sídla plus rodokmen, do toho jsem se musela dívat na začátku, abych se v tom panteonu vyznala... morbidní a vtipné, tak akorát.

Katania
08.04.2024 5 z 5

To byla skvělá kniha! Napětí, krev, humor a spletité rodinné vztahy. Co víš si přát.

Grohlinka
05.04.2024 4 z 5

Tahle kniha je prostě nádherná, různě velké stránky, kvalitní papír, prostě kráska, kterou je radost držet v ruce, klika, že radost je ji i číst. Postavy, příšerky, rodinka k pohledání, závěje sněhu, strašidelný zámek a atmosféra je na světě. Krásná próza, žádné pravopisné chyby, příjemný černý humor... Jsem více než spokojená, těším se na další počiny, Míša Merglová může být pyšná.

Mona-Lisa
01.04.2024 5 z 5

“Nechápu, proč je pro tebe tolik těžký akceptovat, že se tady děje něco nadpřirozenýho.“
„Protože je to šílený, Zdeňku. Proto. A neříkej mi -"
„Je pro tebe snad přijatelnější, že to udělal jeden z nás?

Základním předpokladem proto, užít si tuto knížku je mít mysl otevřenou nadpřirozeným věcem, aspoň trošičku. A potom být nalazen na černý humor, to už trošku víc.
Není problém? Tak směle do ní.

Vynikající, komplexní, nedržící se při zdi. Tahle slova mi zasadila do hlavy.
Ale nedržme se zpátky, to by nechtěla. Takže přidávám -přímočará, upřímná. Pojmenovává neúprosně bolavé věci ale zároveň s citem. Máš husí kůži. A chvilkama nevíš, jestli je to způsobeno strachem nebo krásnými slovními obraty ve vypjatých situacích.

Mám radost, že jsem natrefila na knížku, která ladí s mým humorem. Doslova s ním tančila ve stejném rytmu.

Celých bez mála 400 stran se odehraje během dne v blíže nespecifikovaném roce na sídle rodiny Havranových.
Jde o mix hororu, grotesky, detektivky a snad i rodinného dramatu.
Ještě přidám informaci, že se jedná o rodinnou sešlost s notářem a závětí, jednotliví členové se nemají v lásce a musí ti být jasné, že bude veselo.

Madla81
26.03.2024 5 z 5

Naprosto skvělá kniha s úžasnou atmosférou, propletenými rodinnými vztahy, které jsou všechno, jen ne idilycké, úžasná gotická atmosféra, příjemně dávkované napětí. Nemám, co bych vytkla, hltala jsem každou stránku a tohle bude jedna z knih, ke kterým se budu opakovaně vracet, protože mě neskutečně bavila. Opravdu klobouk dolů před autorem, bylo to skvělé počtení! A navíc ten krásný vizuál! Wau!

cathyblack
25.03.2024 4 z 5

Je vůbec spravedlivé, že ačkoli autor na knize pracuje léta, vy ji přelouskáte během několika hodin?

Mysteriózní hororový příběh naladil atmošku Agátky Christie, kterou lehce okořenilo pálivé chilli z Dráculových skladů.

Miluji to prostředí. Obrovský dům, ba co dokonce zámek rodu Havranů, zasněžený kdesi v českých horách. Skryt před zraky ostatních, obestřen záhadami a hřbitovem, který sám o sobě vzbuzuje strach. Rodina, která je na ostří nože. Různorodé charaktery. Černý humor. Napínavý příběh. Tajuplná historie rodu a překvapivé rozuzlení, tohle všechno dělá z této horor-fantasy knihy fajn čtenářský zážitek. Vůbec nelituju, že jsem si knihu pořídila. Naopak, určitě se k ní jednou vrátím. Až déšť bude bubnovat na parapety a vítr bude lomcovat okny, až temné větve oškubaných stromů budou škrábat do rytmu po římsách. Svíčka. Horký čaj a Paytok. Jo, to by šlo. Listopad mám vyřešený.

Celkově hodnotím příběh na 3,5 hvězdy (protože jsem se mohla bát trošku víc, protože jsem se mohla trošku líp s nějakou postavou skamarádit), půl hvězdičky dávám za úžasný vizuál, který mne velmi potěšil.

dam.si.knihu
24.03.2024 4 z 5

Tenhle mystery hororový příběh s fantasy prvky mě mile překvapil. Byť jsem zprvu měla trochu problém se začíst, neboť tam bylo opravdu spoustu postav které se mi motaly dohromady, tak poté jsem se do toho dostala. Nutno vypíchnou ty skvělé ilustrace, které celý příběh doprovází. Nechybí ani rodokmen, či mapka sídla. Přiznám se, že mě občas štvalo chování postav, ale to je přesně to, proč na horory nekoukám, vždycky jsem nadávala, proč někdo někam chodí a udělá tohle.. a tak. :D Nicméně musím říct, že příběh jako celek mě opravdu bavil a posledních asi 150 stran byla jízda, kterou jsem si užila!

Příběh sleduje rodinu Havranových, kteří přijíždí do sídla zesnulého Izajáše, kde musí strávit noc, aby získali jeho dědictví. Bohužel nic není takové, jak si představovali. Kniha je plná zvratů, napětí, křivd a dramatu, kdy se musí všichni semknout a bojovat proti zlu, jež číhá v domě a zavraždilo jednoho z nich. Zvládnout to? Tak to si budete muset přečíst!

Sirius
23.03.2024 3 z 5

Obrovská pochvala za vizuální úpravu a ilustrace, to už se dneska úplně moc nevidí. Bohužel ale je to do očí bijící, protože tohle je grafikou dvouvaječný dvojče Života válečníka, což mi osobně vadilo. .. na knihu jsem se těšil, protože Prokletí pro všechny považuju za jednu z nejvydařenějších prvotin posledních let, takovou esenci zlodějský krimi a fantastiky, kde to šlapalo jako hodinky. A dopředu říkám, že Martina Paytoka obdivuju za to, že se rozhodl zkusit to tentokrát jinak a nezůstat v pohodlnosti jednich galoší. Žel než vypukne nočním dobrodružství v domě, musí to přejít přes seznamovák s rodinou a ten obnáší psychologii, vcítění se do postav a dialogy takříkajíc z běžného života a bohužel v tom jako čtenář vidím velký kámen úrazu, protože tohle Paytokova silná stránka není. Zatím. Všechno to prostě šustilo papírem... a ona tomu dost podtrhává nohy i ta vábnička slibující mix Del Tora a Agathy Christie... Del Toro by jaksi byl... ale ta Agatha asi někde zůstala spát. Christie stojí na psychologii postav a na práci s postavama... a to tady prostě není. Paytokovi to prostě nejde a přijde mi, že si tímhle ukousl moc velkej kus chleba. Knížka ve výsledku vyznívá jako něco jinýho, jako mix hororu Tima Burtona a jednoho z dílů Kladiva na čaroděje - v rámci téhle šablony je to pak OK. Druhá půlka knihy už pak je zábavná jízda se sem tam vtipem, která dobře odsýpá a sviští ke konci, jen by mohla být o něco kratší, aby to svištění bylo ještě svižnější.

Pedrysek
17.03.2024 5 z 5

Kvalitní fantastika se pozná podle toho, že i kdyby se z ní škrtlo veškeré nadpřirozeno, pořád by byla radost jí číst. Tohle byl majstrštyk. Nejen kvůli obsahu, ale i kvůli famóznímu zpracování, mám už v březnu jasného kandidáta na moji knihu roku. Jen houšť a větší kapky!

Sigurd_Lesandi
05.03.2024 5 z 5

Kniha je dokonalým mixem detektivky, hororu, mysteriózna, a místy dokonce i komedie.
Na začátku vypadá vše poměrně hladce, klasický sjezd znepřátelené rodiny na odlehlém sídle. Už od této chvíle vám ale dá autor náhled do charakterů postav. A to je jeden z hlavních důvodů, proč se mi kniha tak líbila. Ačkoliv se tak mnohdy může zdát, autor nevytvořil žádnou z postav jen černobíle. Každá má propracovaný charakter, který se až do konce vyvíjí, a to byla radost sledovat.
Začátek je až poklidný, ale v jeden moment chytí rychlý spád, a od té chvíle je kniha nabytá nepřetržitou akcí. I když mám v tomto žánru taky už hodně načteno, neměl jsem sebemenší páru, kam se bude příběh posouvat. Autor vytvořil originální dílo, které zvládl skvěle zpracovat. Donutil mě místy všechny postavy milovat i nesnášet, díky čemuž nebylo nic jednotvárné.
Ke konci jsem se trochu bál, aby nebylo závěrečné rozuzlení překombinované, ale nestalo se tak. Vše bylo pro mě uzavřeno v přijatelných mezích, ale nebudu lhát, některé postavy jsem si oblíbil natolik, že bych si rád přečetl knihu o jejich dalším putování životem.
Ještě v závěru mohu knihu rozhodně doporučit i začátečníkům v tomto žánru, protože má i přes důkladné propracování náležitý nadhled a nepůsobila na mě tak těžce jako jiné.
Rozhodně doporučuju.

Vampucha
05.03.2024 4 z 5

Jedna rodina, pohřeb, rodinné sídlo a vánice, která všechny odřízne od okolního světa. Možná si říkáte, že je to předvídatelné a svým způsobem trošku je, ale na zámku Rabenštejn se toho během jedné noci stane tolik, že všechno předvídat opravdu nemůžete.

Hned na začátku musím zmínit grafické zpracování, protože to je skvělé. V knize najdete rodokmen, mapu sídla a ilustrace napříč celou knihou.

Rodina Havranových je poměrně rozvětvená a právě díky rodokmenu budete přesně vědět kdo je kdo. Osobně mi to dost pomohlo, ze začátku jsem se na rodokmen dívala celkem často. Rodinné vztahy zde nejsou úplně ideální, jak už to tak u velkých komplikovaných rodin bývá. A nebýt podmínky v závěti, že kdo chce získat část majetku starého pána, musí na Rabenštejně strávit noc, nikdy by se v sídle všichni nesešli.
Postav je hodně a přesto je každá úplně jiná, což se Martinovi opravdu povedlo. Určitě si najdete tu svou, která vás bude bavit více než ostatní.

K výměně názorů dochází sotva vstoupíte do dveří a na první mrtvolu také nemusíte dlouho čekat. A že jich ještě bude (to není spoiler, to je i v anotaci). Krve je hodně, mrtvol je hodně, skvělá tajemná atmosféra vás bude provázet po celou dobu čtení.
Detektivka šmrncnutá hororem, ale bát se myslím nebudete. Počítejte s lehkým mrazením a nečekanými zvraty. Při čtení jsem měla neustále v hlavě myšlenku, že v takovém baráku bych přes noc opravdu být nechtěla. Stejně jako postavy, totiž Martin vystihl atmosféru domu a okolního prostředí perfektně.

Nutno říct, že se mi líbila už první Martinova kniha a těším se i na nějakou další v budoucnu.

milanříský
04.03.2024 4 z 5

Deset malých černoušků optikou Guillerma del Tora. Tohle přirovnání z anotace vlastně dost sedí - Láska, smrt a všechno zlý začínám sjezdem rodiny Havranových, lačných po kousku dědictví po zesnulé hlavě rodiny a promění se v boj s nadpřirozeným zlem uvnitř zámku. Asi jako když jste se v Resident Evil ukrývali před Lady Dimitrescu a jejími následovníky.

Postav je zkraje poměrně dost, pro lidi jako já, co si nezvládají pamatovat jména, trochu oříšek. Na druhou stranu přiložený rodokmen ulehčuje orientaci - budete mít oblíbence, někteří vám budou pít krev - taková klasika, když se sjede rodina na jedno místo. Znáte z vlastní zkušenosti, že?

Po seznamovací fázi však Martin Paytok přehodí výhybku a neservíruje příjemný horor s akčními momenty, krvavá vybíjená se střídá s mrazivými chvilkami a lehkou detektivní linkou. Vše tohle zvládá autor v závěru ukočírovat s přehledem a zásadní otázky zodpoví. Cestou k rozuzlení vás čeká dobře napsaný žánrový mix, včetně několika vtipných momentů - třeba úsměvných narážek na jednu z hrdinek - jeptišku, co si to rozdávala s knězem na oltáři.

A abych nezapomněl - pochvalu si zaslouží i výborné ilustrace

strašidla vraždy rodina duchové a přízraky strašidelné domy české detektivky české horory nadpřirozené jevy

Martin Paytok
česká, 1993
2021  65%Prokletí pro všechny
2024  86%Láska, smrt a všechno zlý

Kniha Láska, smrt a všechno zlý je v