georgearrow georgearrow komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Krásná kniha.

Možná to není veledílo, které spasí českou literaturu, ale v knížce je skoro všechno dobře. Není to genderová agitka, komunisti jsou ukázaní v celé své odporné nahotě, nějaké ty překvapivé ale uvěřitelné zvraty, i zázrak se stane. Čte se fajn, doporučuju.

31.12.2022 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kolikrát v životě jste propásli chvilku, moment, kdy byly otevřené dveře? K lásce, k pravdě , ke svým blízkým?

A nepropásli jste nakonec celý život a není už pozdě? Vydejte se tedy na cestu se Stevensem, na cestu do minulosti, při soumraku dne ...

03.02.2018 5 z 5

Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Jan Zábrana

Fantastická a strhující kniha vytrhující nás z pouťopestrošedé reality dneška do černošedé reality obludného komunistického režimu - už jsem na ně skoro zapomněl, už jsem je skoro toleroval, ale díky této knížce vidím tehdejší dobu opět čerstvě. Navíc - silná poezie, k zamyšlení nutící myšlenky, odkazy na skvělou literaturu ... Už dlouho jsem nečetl nic tak dobrého. Btw, kolega psal, že je třeba ke knize i něco silnějšího, a měl pravdu ...

09.09.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, která ovlivnila můj život a v podstatě mě zachránila. Už nikdy nenaletět těm, pro které je válka mírem, lež pravdou, nenávist láskou. Nic lepšího jsem nečetl.

26.12.2017 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Opět Houellebecq, geniální, vtipný, sprostý, pornografický, antiislámský, bezvýchodný, jedinečný.

07.07.2020 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Ke knize doporučuji též famózní Umění války od čínského vojevůdce Sun-C'. Pak zjistíte, že žádné sebezdokonalovací, vztahové a managementové publikace nepotřebujete.

22.03.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Možná že jsme Řehoř Samsa a že si jenom namlouváme, že naši blízcí nás "milují." Kdo by obstál v této hmyzí zkoušce? A když naší příbuzní zestárnou a stanou se brouky, kteří leží na zádech a hýbají nožičkami, jak se zachované my? Tahle povídka je o nás.

20.03.2019 4 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Tuhle knihu jsem četl dvakrát a potřetí s dětmi. Jestli si myslíte, že totalita může být jen v Rusku, tak jste na omylu! Je i mezi králíkama na anglickém venkově: a já jen tiše doufám, že až kluci uvidí nějákého toho generála Čistce (jako že už se kolem nás čističi líhnou a dostává se jim čím dál větší podpory), nebudou váhat a postaví se mu a budou v srdci vědět, že jediná věc, pro kterou stojí za to žít, je svoboda.

Mimochodem, stáhněte si, nebo se podívejte na film Watership Down z roku 1978, který je natočený dle knihy. Prostě úžasné!

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Bomba! A tohle jsou lidé kolem nás, to jsme my!

10.06.2018 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Pět hvězd za poslední větu:
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.

10.06.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Fantastická kniha, fantastický film. Dan Brown ubohý plagiátor. Hledání významu dobrodružstvím. Intelektuální lahůdka a thriller zároveň.

09.06.2018 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Píšu komentář při čtení The Handmaid's Tale od Margaret Atwoodové. Na tuto knihu od Ishigura jsem si vzpomněl hned po přečtení první stránky. I po letech se mi připomněl beznadějný úděl člověka v současné vyprázdněné civilizaci. Zmatené bloudění životem v dospívání, pár lásek, sex, prázdnota a konec - v Ishigurově knize sice jen po pár letech, ale o kolik se liší naše životy od těch popsaných v knize? Asi jedna z nejlepších knih vyjadřujících étos konzumního dneška a tragiku lidské existence.

Kontinuita parku Kontinuita parku Petr Šesták

Posloucháno v Rozhlase. Jsem nadšen, konečně něco "ze současnosti", co je přesné, trefné a zábavné. Radost.

28.05.2023 5 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Kniha je pěkná, nepřináší sice žádné senzace (ale snad za to dík), nevěnuje se vůbec Gottovým milenkám (chválabohu!), dívá se na Karla a jeho úspěch z pohledu kontextu hudby a společnosti. Já božského tenora absolutně nesnáším, ale autor mě upozornil i na jeho kvality. Trochu připomíná knihu o Magorovi, i když ta je tlustější :-)

14.02.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Není to nejlepší román letošního roku, ale přečetl jsem jej během jednoho dne, jedním dechem. I když se dá říci, že je to dost angažovaná protisociálněsíťová agitka, znám bohužel několik podobných "mamin kvočen", které neváhají obětovat soukromí svých dětí pro pochybné uznání dementních lajků. A stejně jako u paní Delfíny je to kvůli traumatům z dětství, ale i kvůli stádnímu mozku, který v proudu onlájnově telefonní permanence neposkytuje ani reziduální záblesk kritického myšlení. Jednoznačně doporučuji.

29.12.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvělá kniha. Tohle ani není historie, to je opravdu thriller. A možná se proti říši budeme muset opět postavit. Takže, lidé čtěte!

15.07.2020 5 z 5

O parazitech a lidech O parazitech a lidech Petr Horák

Velmi čtivá a zábavná kniha, která objasňuje některé mýty v oblasti populární parazitologie (kočky a toxoplasmóza aj.). Navíc se na strachu z parazitů dnes přiživuje množství šmejdů (je tam o tom skvělá kapitolka). Praktické informace pro každého. Must Read. "Slepice svoji intelektuální nedostatečnost vyvažuje chutným masem."

13.08.2019 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Kniha je napsaná v rychlém a strhujícím tempu, dá se přečíst jedním dechem. I když jsem nikdy fanouškem Mašínů nebyl, jejich příběh jsem pochopil a je srozumitelný a ve srovnání s ubohostí a nechutnostmi komunistů jsou to v mnohém imponující postavy. Jejich otec, jeden ze tří králů, umíral se zvoláním "Ať žije Československá republika!" Tak ať ta naše taky žije, ať je kolem nás víc takových lidí, jako byli Mašínové a lidé, kteří jim pomáhali.

PS V roce 2019 snad přijde do kin film, který podle knihy točí režisér jménem Mašín (ne, to není shoda jmen).

03.11.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Mnoho lidí považuje autora za šarlatána a šiřitele neověřených tvrzení. Já, i když dost scientistně založen, jsem tam tedy takové věci nečetl. Pouze, když jdu teď kolem stromu a vidím, jak jej někdo náklaďákem oholil na dřevo, tak je mi jej líto. A jsou to ty stromy fakt borci!

14.06.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tato kniha je výše označená jako román pro ženy.

Teprve při psaní hodnocení, které mělo být veskrze pozitivní, jsem si uvědomil, že na této knize mě něco znepokojuje - a není to holocaust, který autorka v Hané vykreslila vskutku střídmě a bez zbytečného patosu. V této knize jsou však velmi zvláštním způsobem vykresleni muži. Karásek? Horáček? U nich jako by absentoval cit, náklonnost se vzbuzuje třeba sexem - viz Leo v terezínském ghettu.

Alena Mornštajnová napsala velmi dobrou a čtivou knihu s poutavým propletencem charakterů, ale výše popsané mi trochu nesedí.

04.04.2018 4 z 5