Gedzita Gedzita komentáře u knih

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Skvělý nápad, ale číst výsledek bylo fakt náročné. Autorovi nemůžu upřít, že píše dobře, zpočátku výborně buduje dusivou, až klaustrofobickou atmosféru. S postupem času je ale znát, že do psaní šel se spoustou nápadů a bohužel se je do knížky snažil vecpat všechny - nacisti, komouši, mutanti, sekty, knihovníci, houbičkovej čajíček, já už nevím co... Jen se hrdina dostane z jednoho průseru, spadne v následující kapitole dalšího jen proto, aby se autorova fantazie mohla vyřádit. Ke konci knížky už jsem z toho byla tak zmatená a vycukaná, že jsem si poslední část na povrchu vůbec neužila, navíc mi přišela dost vycucaná z prstu jakože joo, tohle tam přece muselo taky bejt! A konec? Nejdřív jsem čučela jak blázen, jak je to geniánlí nápad a páně Glukhovský ho takhle - doslova - smete ze stolu? Za mě dobře napsaný, i když dost přeplácaný, postapo román s geniální atmosférou. Chvíli jsem se bála jezdit metrem.

08.07.2018 3 z 5

P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti Boris Hlaváček

Knížka se nám domů dostala náhodou, dlouho se mi do ní nechtělo, ale když na ni i manžel pěl ódy... Nakonec jsem ji zhltla za den. Neskutečné životní osudy, nadhled a hlavně krásne vykreslená celoživotní vášeň Prachtelových. Mají můj neskonalý obdiv. Škoda, že se knížka nedostala do širšího povědomí.

08.08.2019 5 z 5

Ještě překombinovanější slátanina než Stařík. Opět spousta politiky a prapodivných rádoby vtipných postaviček a momentů. Tohle fakt není můj šálek čaje.

08.03.2019 2 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Číst Lockeho je jako koukat na Dextera, víte, že to jsou syčáci, ale prostě jim musíte fandit. Autor je největší Pán parchant z celé bandy, přesně ví, které charaktery si my čtenáři oblíbíme a pak nám zlomí srdce. Nastíní kus děje a pak odskáče o kus zpátky a ejhle, nic není, jak se zdá. A město stvořené dávnou civilizací, které lidé osídlili jako ráčci poustevníčci je prostě úžasné. Jsem zvědavá na dvojku a jestli se v budoucnu dočkáme Szabetty, to je hotová paní Kolombová!

30.01.2019 4 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Strašně divné. Miluju to. Nikdy tomu neporozumím, ale miluju to.

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Skvělá Pratchettovka, ale stejně nejlepší je ten začátek, bušení na bránu a odříkávání tajných hesel...

17.09.2018 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Neee, tohle fakt není oddechová literatura na mateřskou. Zatím jsem zvládla 4 a půl knížky a to už jedu mateřskou č. 2... Začátek bych přirovnala k pocitu, jako když strčíte hlavu do mixéru. Chaos, hrůza, panika. Po přečtení prvních 100 stran na papíře jsem si sehnala celou ságu v digitální podobě a četla na tabletu, přičemž jsem pořád měla bokem otevřené popisy postav, aktuální mapu a fanart malazkých pronárodů. Dost to pomohlo, já se touhle šíleností pomalu začala prokousávat a... totálně tomu propadla. I když jsou tam ve velké míře drsňárny a nechuťárny (mírně řečeno). I když postavy chcípaj, ascendujou, převtělujou a přejmenovávají se hlava nehlava. I když neexistuje místopisná, časová ani astrální kontinuita. I když to čtu už 3 roky a asi mi to vydrží až do důchodu. Je to prostě BOMBA! Ericson je geniální šílenec, vedle kterého jsou knihy od GRRM polívčička z plyšovejch zviřátek.

01.07.2018

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Za mě velké zklamání. Je to opravdu ryzí Murakami, kterého miluju, román má vše, co jeho předchozí knížky, ale... možná proto, že je to stále stejné, není to ono. Možná kdyby mistr knížku proškrtal na polovinu a nepoužíval tolik osvědčené motivy z těch předchozích, ztratila by na rozvleklosti a byla stravitelnější. Ústřední motiv o hlednání inspirace a cesty sebevyjádření je mi velmi blízký, škoda ho.

12.12.2019 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Zaklínače jsem louskala načtyřikrát. Byla jsem odhodlaná ho konečně pokořit, než vyjde seriálová adaptace, ale zůstanu u povídek a jedničky, příběh mě nedokázal upoutat. Vlastně ani nevím proč, postavy jsou nahozené zajímavě, ale při čtení jsem pořád ztrácela nit. Třeba jednou...

12.12.2019 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Ubývá humor, přibývají nechuťárny, ale já to k... musím dočíst!!! Moc se mi líbí, jak autor pracuje s reáliemi z “minulosti” - Černobyl coby místo s nejmenší radiací v okolí a jeden z největších slizounů bývalý yutuber. Oujé!

01.11.2019 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Kdyby nešlo o postapo zasazené do českých luhů a radioaktivních hájů, asi by mě čtení moc nebavilo, jako audiokniha ale knížka byla moc fajn. Oceňuji skvělý černý humor typu “co se v mládí naučíš, po apokalypse jako když najdeš”. A postava Otce Josefa, geniální nápad.

20.10.2019 3 z 5

Rowlingová si asi chtěla napsat vlastní fanfikci, jinak si vznik téhle slátaniny nedokážu vysvětlit.

02.11.2018 1 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Prapodivné vynálezy, kolesové parníky, intriky, spanilé neohrožené hrdinky a sympatičtí neohrožení hrdinové, dobrodružné výpravy, líté šelmy, divoši, ztracená města, velké intriky, tajná společenství a... DRACI!!! Je to jak vytuněná verneovka s draky, co chtít víc?

23.09.2018 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Teda nečekala bych, že někdy budu dobrovolně hltat životopis amerického miliardáře, fandit vesmírnému programu a hledat si něco o elektromobilech... hle, všechno jest možné!!!

Keltika Keltika Robert Holdstock

Keltiku jsem zkoušela číst několikrát a dočetla jsem ji až na dovolené pod olivovníkem. Těžké, moc těžké, ale úžasné čtení. Holdstock je jeden z mých nej autorů, miluju jeho styl psaní, tu syrovost a složitost. Propojit Merlinovskou a Iásonovskou legendu mi přijde jako geniální nápad.

Expres Tokio – Montana Expres Tokio – Montana Richard Brautigan

Brautigan je můj top autor a tohle je od něj knížka, která je mi nejbližší. V krátkých textech nádherně vystihuje jedinečnost okamžiku, dost často podobně přemýšlím o věcech, které se kolem mne mihnou, jako on domýšlím příběh v pozadí. Třeba text o vyhozených vánočních stromcích je geniální.

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Joo, to byly časy, měla jsem před maturitou a tohle se mi dostalo do ruky... Místo šprtání jsem zhltala půlku Pratchetta a nechápu, jak jsem tehdy odmaturovala. Totální srdcovka. Víla zubnička aka pan Banjo je nejvíc!

17.09.2018

Jak (ne)být divný na netu Jak (ne)být divný na netu Felicia Day

Pro mě obrovské překvapení a objev letošního roku. Knížku jsem louskala v angličtině a čte se opravdu dobře. Felicia je hodně zvláštní postavička a její tovrba mě neskutečně baví. Hodně mě překvapilo, jak hluboká témata se za jejím haha stylem vyprávění skrývala. Tohle by si měl povinně přečíst každý introvert, který část života strávil shovaný v hlubinách internetových diskuzí nebo světa RPG.

12.12.2019 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Dalo to práci dolouskat, ale konec byl přesně podle mých představ.

29.11.2019 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Na doplnění základního vzdělání a seznámení s panem Kingem jsem si vybrala fakt těžké sousto. Celou ságu jsem četla přes rok, některé díly jsem doslova hltala a s některými jsem vůbec nemohla pohnout. Sedmička byla nejtěžší, ale Rolandova parta i já jsme k cíli přece jen dokulhali. Není to úplně můj šálek čaje, ale jsem nadšená nápadem, kdy King vsadil do děje sám sebe!

22.09.2018