Gaeberys Gaeberys komentáře u knih

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

"Duchové, ti, kterých by ses měl skutečně bát, nestraší ve tvém domě, chlapče. Straší ve tvé mysli."
[str.16].

Experimenty se často nevyplácejí. V tomto případě se netradiční pojetí knihy z rukou nevymklo a čtenáři se mohou těšit na 4 různé příběhy, které mají něco společného. Přinejmenším Duchy.
V knize se dočkáte nejen Rakera či Healyho, ale i pár dalších postav z minulých dílů, které si buď matně pamatujete a nebo už nepamatujete. Na tom nesejde. Jsou tu 4 nové příběhy s netradičními závěry...

13.06.2023 4 z 5

Kniha lesa Kniha lesa Emily Bone

Jedna z mála dětských knih, kde jsou ilustrace reálné. Velmi poučná.

10.03.2023 5 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Uf, překombinování překombinovaného. Konečně přelouskáno... Prvních 250 stran jsem se musela k četbě hodně přemlouvat. Za mě nejslabší kniha (z 10 s Rhymem a 3 s Danceovou, co jsou zatím četla).
Palec nahoru, že Rhyme vytáhl paty z Manhattanu.

Každopádně aby si to zachovalo žánr (a nepřešlo to do Sci-fi), musel čtenář odpouštět už nemalé "detaily" ...

04.03.2023 2 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Opět námět z jiné scény (zabíjení pomocí elektřiny), stále se po tolika dílech (čtu jak jdou po sobě) nechávám nachytat momenty překvapení - což je dobře.

Mimochodem - neměl už Rhyme v minulém díle místo Storm Arrow nový vozík, který se dal rozložit i na postel? Kam se poděl v tomto díle?

13.12.2022 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Má první kniha od autorky byla posazena do zajímavého prostředí.
Postavy nebyly nijak nevýrazné, tudíž jsem měla problém se začíst. Celkový dojem z knihy za mě průměrný.

02.11.2022 3 z 5

Zimní říkadla Zimní říkadla Jiří Trnka

Nádherná ilustrace, známé i méně známé básničky. Nebýt tu komentáře triatleta, netuším, kdo je autorem básniček - díky :)

17.11.2021 4 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Zkrátka klasická Rakerovka, opakovala bych se (bystrý nesmrtelný Raker vs. zlý svět atd).
Tento díl hodnotím jako jeden z nejpovedenějších.

24.10.2020 5 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Moc se mi nelíbí ilustrace, spousta zvířat má do skutečné podoby teda hodně daleko. Preferuji, když jsou v knihách zobrazena zvířata co nejreálněji.
Jinak je to perfektní nápad dokážeme si v ní číst i delší dobu. Ostatní díly jsem prolistovala buď v knihovně nebo v knihkupectví a tento mi přijde nejlepší.

11.01.2020 4 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Zajímavé komentáře, postřehy, ... O to zajímavější, když to "slyší" člověk od mužů.

Formulace mi nevyhovuje, jak jsou to poznámky myšlenek, je to kolikrát zmatené. Často začne A, těším s napjatá, co mi k tomu poví víc a NIC, najednou jsme v B..

Nejvíc mě pobavilo: "Večeře....Večeře...Konec večeře, jdeme se mýt!"

03.01.2020 3 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

370 stran nudy, následuje asi 70 stran konečně nějakého děje, který je při stoupání k vrcholu, zkoumáním a dumáním jak to asi dopadne, suše utnut. V závěru následuje pár závěrečných stran s reklamou na další díl..

Zkrátka 500 stran nudy. A to mě, navzdory nefandovi fantazy, předchozí díly docela bavily (některé více, některé méně). Což mi připomíná, že dlouhá pauza mezi díly pak stojí hodně lovení v paměti. U některých postav jsem neměla tušení, co vlastně v předchozích dílech dělaly..

A protože jsem hnidopich, dovolím si upozornit, že na straně 445 popisuje místnost bez oken, ale z fotografie, která k tomu patří, je v zrcadle vidět odraz okna...

06.11.2019 2 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Přes všechny předchozí díly je tu zase nějaký detail, který knihu od předešlých odlišil.

Mám jen výtku k dění. Takže dále nečtěte, pokud už za sebou nemáte 475 stran této další výborné Rakerovky.

Nevím, jestli to bylo jen mou nepozorností, ale absolutně jsem nepochopila, co se vlastně stalo v těch bývalých lázních. Proč Egan z ničeho nic omráčil teaserem Alex a David tak získal šanci na únik... Kdybyste měl někdo vysvětlení, hoďte mi ho prosím do zprávy. Díky

20.05.2019 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Nu, má 4. Rakerovka a zatím nejslabší. Zápletka mě tentokrát moc neoslovila (připadne mi už moc sci-fi), každopádně závěr byl pro mne velmi překvapivý. Čte se svižně a občasné vypravění "jiné strany" k Weaverovým knihám patří...

02.04.2019 3 z 5

Za pohádkou kolem světa: Pohádky národů celého světa Za pohádkou kolem světa: Pohádky národů celého světa Vítězslav Kocourek

Líbí se mi, že je to sbírka pohádek z celého světa. Ke knize mám krásný vztah od dětství, ačkoli těch opravdu poučných pohádek je tam málo. Za mě nejkrásnější je Cikánská pohádka.

13.03.2019 3 z 5

Česká čítanka pro nejmenší Česká čítanka pro nejmenší Michal Černík

Má nejoblíbenější knížka dětství a teď z ní ráda čtu našemu dítku. Najdete tam pohádky, říkanky, písničky, hádanky, .... Je to klasika, co nesmí chybět v dětské knihovně

21.12.2018 5 z 5

Životopis černobílého jehněte Životopis černobílého jehněte Tomáš Zmeškal

Bohužel, nemohu hodnotit, odkládám... Velmi mi vadí, že používá nespisovnou češtinu i mimo přímou řeč. Je to neskutečně nepříjemné, rušící a únavné si v hlavě překládat do "spisovna" i obsah knihy a ne pouze tu přímou řeč...
Klínové písmo je také tak psané. Takže s tímto autorem se loučím, ať už je samotná kniha sebelepší ...

12.06.2018

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Otrávená je tak trochu moje duše po přečtení této knihy. Když by se umazaly sexuální scény, byla by to perfektní dobrodružná (a možná skutečně i hororová) knížka pro mládež věku 12-15 let. Hlavními hrdiny jsou puberťáci v čele jejich účou, kteří se snaží přijít na kloub nesmyslnostem, které kniha čtenáři servíruje.
Autor použil v příběhu hromady laciných frází, které knihu srážely ještě do temnějších knižních hlubin. Na chaotičnosti přidává (zbytečně) velké množství postav.
Líbilo se mi snad jen to, že se děj odehrává v mém rodném kraji. To však nemění nic na mém hodnocení a nálepce "BRAK".

30.05.2018 1 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Zatím jsem "absolvovala" jen audio verzi, dokonale namluvenou. Oveho jsem měla ráda od počátku, bylo mi jasné, že za takovým morouskem (přičemž tedy se spoustou jeho názorů souhlasím) bude zlaté srdce. Velmi lidský příběh, nenuceně plynoucí.
A ten kocour, do toho jsem se zamilovala nadobro!

19.04.2018 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Já nevím.. Nemohu udělit hvězdičky a komentuji na základě přečtených pouhých 100 stran. Dál už mě nikdo nedostane. Nevadí mi, že je hrdinka outsider a trochu divná, přijde mi, že je totální naivní kráva, co se zasekla v pubertě. Nemluvím ani o lidech z jejího okolí, povrchní pitomci... Třeba se pletu a na dalších stranách se to rozjede. Na můj vkus už to je ovšem příliš pomalý rozjezd... Nic pro mě...

25.03.2018

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Inu .. Tato kniha dostává hodnocení zřejmě dle toho, jak moc si kdo to veškeré množství postav pustil k tělu.
Když se na to podívám trochu objektivněji, je to průměrný dámský román na 3*. Skvěle se čte, děj se netáhne, psychologicky zajímavé, velké množství postav k tomuto druhu knihy patří, nic moc se tam pořádně neděje, a přesto prožíváme nejeden zajímavý příběh - a to rovnou trojgenerační...
Co dodává knize jistou "šmrncovní" nostalgickou melancholii je to, že nám byly postavy představeny z různých úhlů - jednou jako dítě, pak jako matka, sousedka, kamarádka, babička, ... ap.
Opravdový důvod, proč jsem se nakonec rozhodla pro 4*, je poněkud nerelevantní, ovšem poprvé se mi dostala do rukou románová kniha, kde je jedním z témat i život u nás za komunismu. Pořád čtu o válce (to není výčitka, sama takové knihy vyhledávám), ale románových knih z dob komunismu moc není (nebo se mýlím a špatně hledám!), a jelikož jsem se narodila už do svobodné generace, i toto téma je pro mě tak trochu cizí a přesto lákavé jako romány válečného a meziválečného období.

14.03.2018 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

4/5 knihy celkem nuda, klasický krimi příběh za max.3* ... Poslední pětinou a finálním rozuzlením, které mi přišlo celkem originální, a tématem geocachingu tedy lepší 3* ... Každopádně hlavní hrdinka si mě nějak nezískala ..

04.02.2018 3 z 5