Gabriela_K Gabriela_K komentáře u knih

Půlnoční gang Půlnoční gang David Walliams

Kniha byla za mě skvělá :) Moc mě bavila. A hltala jsem každou další stránku a nechtěla jsem, aby to skončilo. Trochu jsem se bála, že konec bude smutný a že se stane něco co jsem předpokládala, ale nakonec tomu tak nebylo.
Knihu moc doporučuji.

01.07.2021 5 z 5

Ďábelská zubařka Ďábelská zubařka David Walliams

Kniha se mi líbila. Byla opět zábavná a vtipná. I když je řekněme tlustší, tedy delší, přesto se četla rychle. Konec je smutný, dokonce mi ukápla i slza, ale přesto je vyústění příběhu šťastné a veselé.
Za mě můžu doporučit.

22.04.2021 5 z 5

Letopisy Narnie (komplet) Letopisy Narnie (komplet) C. S. Lewis (p)

Přečetla jsem všechny knihy a tak by si to zasloužilo nějaké shrnutí.
Série mě zas až tak nebavila, jak jsem očekávala a přála si. Byly tam lepší i horší díly.
Knihy jsou určeny hlavně dětem, to svou pohádkovostí a jednoduchostí.
Každopádně pokud jste knihy nečetli a chcete se do nich pustit, směle do toho a nenechte se odradit mým názorem.

24.02.2021 4 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Kniha byla fajn. Nebylo to sice nic extra, ale kniha mě ve výsledku bavila.

15.02.2021 4 z 5

Kočka v hrobce Kočka v hrobce Lucy Daniels

Kniha byla fajn. Předchozí díly jsem nečetla, ale neměla jsem pocit, že bych se kvůli tomu nějak ztrácela. Jak se píše v knize, je určena pro čtenáře od 9 let, ty to bude určitě bavit.
Kolem 85. strany nastal zvrat, který mi zážitek z knihy vylepšil. Nakonec tedy 4*.

04.11.2020 4 z 5

Láska se zakazuje Láska se zakazuje Sissi Flegel

První kapitola byla vcelku dobrá, ale od druhé to šlo dolů.
Každý den dovolené byl prakticky totožný, nic se tam nedělo. Někdy jsem se ztrácela. Nechápala jsem, co se tam zrovna děje nebo o čem mluví. Některé ty rozhovory byly zbytečné nebo moc zdlouhavé, protože byly o ničem. Knihu rozhodně nedoporučuji, nebavila mě a doufala jsem aby brzo skončila. Bylo tam spoustu věcí, které mi vadily (viz. SPOILER). Nemohu než jinak dát 0 *.
SPOILERY:
Nerozuměla jsem důvodu rozchodu Florentýny s Petrem. Cituji: ,,Všechno je prý jen banální aférka." ,..., ,,Myslím, že se jen několikrát viděli, popovídali si, vypili šálek kávy..." ,..., ,,Vypili kávu! Tomu se snad nemůžu ani zasmát! Ten bídák vedl dvojí život a myslel si, že se to nedozvím." ,..., ,,... on to pořád zatlouká, zbývá jen jedno: ukončit to a mít jistotu než žít v nejistotě." Nevím, ale přišlo mi to přehnané, nezeptala se ho na to...
První den dovolené, když byly Florentýna s Adélou na jídle se spřátelily s pár lidmi. Vadilo mi, že jsou ti okolní lidé nějací moc přátelští a milí.
Janík, kterého Adéla potká, se s ní začne spontánně bavit a vypadá to, že se mu líbí. Pár drobných náznaků je i potom, do chvíle kdy se dozvídáme, že Janík s ní chodit nechce, protože má rád svůj klid, ale potom udělá romantické gesto a na konci to zase vypadá, že by s ní chtěl chodit...
Stěžování si Florentýny na její nešťastnou lásku. Když je to na každé straně, tak už mě to nebaví.
Nápad Adély a Janíka dát Florentýnu a jeho otce, Waltra dohromady se zrodil nějak moc rychle. A Waltra nejdřív nezajímá, pak zase ano a nakonec ji vyčte, že je hrozná.
Florentýnino chování. Když se ona a Adéla domluvily na tom, že se třeba sejdou a půjdou spolu na jídlo, tak Adéla přijde, ale Florentýna ne. Adéla ji pak hledá po celém resortu, bojí se o ní a když ji najde a říká, že měla strach, tak se ani neomluví. A tak se to opakovalo snad desetkrát a nikdy ji nemohla nechat vzkaz, že odešla a nemusí se bát.
Tereza. Překvapením bylo, že byla tou novou přítelkyní Petra, to jsem nečekala. Ale ke konci dovolené Waltra balila...
Rodina Adély měla takovou zásadu, že před sebou nemají žádná tajemství. A Janík a Tereza říkali, že je to nesmysl atd. Nevím, ale nevidím na tom nic špatného, jejich reakce mi přišly přehnané.
Potencionálně bližší vztahy se tam zazdí, např. Florentýna a Hugo nebo Adéla a Nikola (je to klučičí jméno).
Určitě jsem na něco zapomněla, ale myslím si že je toho víc než dost.

15.08.2020 odpad!

Kouzelné křeslo je zpátky Kouzelné křeslo je zpátky Enid Blyton

První díl byl lehce nadprůměrný, druhý byl o něco horší, hodnotím ho průměrně. Opět tato kniha, jak se v ní píše, je pro děti od 7 let, což já nejsem. Pokud jste četli první díl, tak se vám dvojka bude určitě líbit.
V knize je jedna věc, se kterou mám problém. A to jsou části poté co zachrání Šibala a ten s nimi létá za dobrodružstvími. V určitých chvílích tam Šibal zazlobí a děti s Šotkem na něj nejsou moc milí. Chápu, že když za to dostane nějaký trest, tak si to zaslouží. Ale prostě mi to v té knize vadilo, někdy to bylo až, bych řekla, takové posmívání.
A opět musím vyzdvihnout krásné ilustrace.

Na závěr bych chtěla zhodnotit celou sérii: Knihy jsou pro děti a ty to bude bavit. Bohužel mě ne. Některá ta dobrodružství se mohla rozvinout víc, také jsem to podle toho, jak se to vyvíjelo, očekávala. Monička a Petr jsou zlaté, tak hodné děti. Každý rodič by je chtěl mít, ale paradoxně tohle mi tam vadilo. Byly až moc hodné, jako kdyby neměly žádnou špatnou vlastnost. Párkrát tam udělaly něco špatného, jako třeba že rozlily kávu, ale měly pro to svůj opodstatněný důvod, který chápu a samy z toho byly špatné. Působily na mě až moc dokonale, což mi přišlo nepřirozené, a proto jsem k nim nechovala moc velké sympatie. Sérii hodnotím 3 *.

15.08.2020 3 z 5

Kouzelné křeslo Kouzelné křeslo Enid Blyton

Kniha mě ze začátku moc nechytla. Byla průměrná. Ale zhruba od druhé poloviny zažívali mnohem zajímavější dobrodružství a tak mě bavila více.
Také musím zmínit nádherné ilustrace.
V knize se píše- Pro čtenáře od 7 let. Tuto věkovou skupinu to bude určitě bavit. Já v ní už nejsem, takže pro mě byla kniha lehce nadprůměrná.

08.07.2020 3 z 5

Město, venkov, láska! Město, venkov, láska! Thomas Brinx

Byla to fajn oddechová kniha.
Tento žánr moc nečtu přesto se mi kniha líbila. Byla vtipná a přečetla jsem ji vcelku rychle.
Jako letní oddechovku ji mohu doporučit.

05.07.2020 5 z 5

Kroniky Prydainu – kniha první Kroniky Prydainu – kniha první Lloyd Alexander

(SPOILER) Kniha byla skvělá. Plná zvratů, díky kterým jsem měla obrovskou chuť číst dál.
Moc doporučuji a těším se na další díl.

SPOILER:
Jedna malá drobnost. V první sáze- Kniha tří zjevení- bych uvítala větší bitvu s Rohatým králem a jeho větší zasazení do děje.

15.06.2020 5 z 5

Úspěšná smolařka ve velkoměstě Úspěšná smolařka ve velkoměstě Meg Cabot

Na začátek chci říct, že jsem první díl nečetla. I přesto se mi tahle kniha líbila. Byly tam horší i lepší části, ale jinak byla kniha čtivá.
S některými věcmi, v průběhu příběhu jsem počítala a staly se. Což není nic špatného.
Co se týče konce myslela jsem si i trochu doufala, že se stane to, co se nakonec nestalo. Ale nakonec to dopadlo dobře, tak to mělo být a byla jsem za to ráda.
Kniha se mi tedy moc líbila a mohu ji doporučit. Je mi líto, že to všechno už skončilo.

MOŽNÝ SPOILER: Líbilo se mi, že konec každé kapitoly byl obohacen o svatební rady, jestli to tak mohu nazvat?

04.06.2020 5 z 5

Kočičí holka Kočičí holka Thomas Brezina

Vzhledem k tomu, že jsem milovník detektivek, mi tam chybělo vyřešení vraždy, které tam bylo dost strohé. Vím, že to nebyla hlavní zápletka, ale v knize jsem se na tuhle část těšila. Z toho důvodu 4 *. Jinak mě kniha bavila.

28.05.2020 4 z 5

Kutilem doma i na zahradě Kutilem doma i na zahradě Pavel Zeman

Z toho důvodu, že nejsem žádný velký kutil, budu tuto knihu hodnotit pouze z estetického pohledu.
Kniha nabízí hodně nápadů, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jsou tam detailní postupy s fotkami.
Nelíbí se mi, že není u každého návodu vypsáno nářadí a materiál (někde je, někde není). Líbilo by se mi, kdyby všechny nápady měly jednotnou formu.
Jinak je kniha zajímavá. Využije ji, jak kutil, tak i někdo, kdo hledá třeba jenom inspiraci pro tvoření.

14.05.2020 4 z 5

MasterChef Česko - Kniha receptů MasterChef Česko - Kniha receptů kolektiv autorů

Kniha je rozdělena na předkrmy (kde jsou i polévky), hlavní chody a dezerty. Také se něco dozvíme o soutěžících, porotcích a jejich restaurací. Primárně jsou v knize recepty soutěžících, ale i porotců (líbí se mi, že od každého jich je 5) a hostujících šéfkuchařů (ty jsou pouze 2, což mi přijde trochu škoda).
Líbí se mi rozdělení např. hlavních chodů na maso, ryby, bezmasé atd. Recepty jsou doplněny pěknými fotografiemi.
Většina pokrmů je pro 4 porce, ale chybí mi čas přípravy, pečení atd., který je samozřejmě zmíněn v textu, ale i tak bych ho tam uvítala.
Je mi líto, že jeden ze soutěžících v knize nemá ani jeden recept. Také jsem čekala, že vítěz bude mít nejvíce receptů, opak je ale pravdou. ,,Předběhli" ho hned 2 soutěžící.
Není tam moc ,,klasických" receptů, ve většině jsou suroviny, které koupíte ve specializovaných prodejnách nebo jsou drahé a sehnat je, chce čas. (Chápu to, protože by asi s nějakým ,,obyčejným" receptem nepochodili a neobjevil by se v knize.)
Tato kniha je podle mého názoru spíše pro ty, kteří by se chtěli stát profesionálními kuchaři, otevřít si vlastní restauraci nebo použít knihu jako inspiraci, protože přesně na takové úrovni je. Jako kuchařka pro ,,každodenní" vaření je, až na pár receptů, prakticky nepoužitelná.

04.05.2020 4 z 5