Gabri-88 Gabri-88 komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tomuhle dílu nic nechybělo. Nejvíc mě baví, jak si dostatečně užijeme všech postav, které postupně mají prostor.
Zde zábavný úryvek pro milovníky vodníků:
,,...Z toho co říká zaklínač, soudím, že se jsou to nějací mořští vodníci. A s vodníky si umíme poradit. Zaslechl jsem někde, jak se jistý čaroděj vypořádal s vodníky na jezeře Mokva. Vlil do vody soudek kouzelného dryáku a bylo po zas*aných vodnících. Nebylo po nich ani památky."

Uf. Miluju ten styl psaní, humor. A vážně děsně moc mě baví, když Geralt konečně vytasí svůj meč:) - chápej kterýkoli meč:)))

Nejvíc top byla část s Ciri. Zvlášť smrkání přes prsty mě zaujalo. Ale nebudu už dál spoilerovat a rozebírat, co všechno Geralt v Meči osudu stihl nebo ne. Přečtete si a dozvíte se sami:)

29.12.2020 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

mě teda vysoké hodnocení trochu mate. Na to, že autorka údajně napsala už asi šedesát nebo sedmdesát knih, mi to přišlo spíš slabší.
Geniální agentka, která mi teda vůbec nepřišla geniální, a ani v tom ohledu nepředvedla nic, aby mě přesvědčila o opaku. Nakonec ji vrah musel skočit do cesty, aby vůbec uhodla, kdo to je. za zbytečně neobvyklé a ne úplně uvěřitelné považuji i její vzezření. takže hl.hrdinka musí být geniální, zajímavá a krásná, aby vůbec bylo o čem psát?
taky jsem protáčela oči v sloup při každém popisu, co má která žena oblečeného. Ne, fakt mě to nezajímá.
Ona by s agentka FBI mohla vzít za asistentku jakousi ženu bez prověrky a sdílet s ní detailní informace k případu? wtf?
Uvěřitelní mi přišli chlapi. a pes. to je tak vše.
Rychle se to četlo, ale nic dalšího si od autorky nepřečtu

25.04.2023 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zezačátku jsem se smála jak lečo a pak už mi začly vtipy připadat nucené a už jsem se jen vlažně usmívala. Rozhodně je to zábavné a člověk si potrénuje fantazii při představě situací a popisovaných trablí :))) fajnové

27.03.2022 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

“Za prvé jsem se bránil jejich sexuální agresi, když si nedali poradit po dobrém. Za druhé rád mlátím lidi. A za třetí je to lež. Oni sami se zranili. O stěny. Aby mě očernili.”

Tak v ostatních hodnoceních čtu, že Bouřková sezóna už není jako ostatní knihy a že snad ani vtipy nejsou tak vtipný a zaklínač nedosahuje svých kvalit z ostatních děl… no já nevím, ale mě to teda hrozně bavilo :-) musím si to ale rozložit, čtu chronologicky, Zaklínače prokládám jinými věcmi, protože myslím, že by to jinak ztratilo kouzlo a hlavně bych celou sérii měla moc rychle za sebou :-)

Geralt se zdráhal uhodit ženu, neměl však zádné zábrany vůči někomu, kdo měl ramena jako zápasník, břicho jako valchu a lýtka jako diskobolos - a navíc prděl jako dobytče.

06.04.2020 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V první polovině knihy jsem měla poněkud rozporuplné pocity. Rozhovory na nedostatečnou. Munch který odpovídá Mie, jakoby měl místo hlavy bambus. To samé novináři při telefonátu cirka v půlce knihy. Fakt nuda. Za tohle o hvězdu míň. Další hvězdu jsem ubrala, protože některé popisy a vyprávění byly uplně mimo mísu a bylo jich až moc. O některých postavách fakt nebylo potřeba vědět tolik nepodstatných informací. A ty náboženské kecy, no.. nebylo to uplně uvěřitelné, ale ok. Abych jen nemudrovala. Vyšetřovatelé se mi svými charaktery líbili a postupné odtajování bylo fajn. Konec mi pak přišel uspěchaný. Celkově zápletka promyšlená dobře, určitě dám šanci ještě dalšímu dílu

01.02.2020 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Moje rozhodne nejoblibenejsi kniha od Jo Nesba. Lip se cetla, tedy ne zrovna kvuli prostredi Armady spasy. Spis slo o Mollera, prichod Hagena, vztah Harry-Halvorsen i Harry-Beata. Ackoliv vrahum obvykle nefandim, tak spasitel jaksi mel moje sympatie.

...Harry se podrbal trhlinou v riflich na stehne a pomyslel si, ze si mel vzit teple podvlekacky...

08.05.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Prvni knizka od Jo Nesbø a opravdu si me Jo diky Harrymu ziskal! Postava Harryho me pomerne fascinuje. Jak se ten norsky chlapik dokaze vybicovat k vykonum, ktere mi obcas prijdou pro nej jako postavu nemozne. Ale fandim mu.
Musim tedy rict, ze nekdy je to na me az moc temne. Krimi mi neni cizi, ale tohle si obcas snazim nevybavovat az moc realisticky, protoze by se mi z toho udelalo soufl.
Mam v planu precist serii celou. Jen si musim davat pauzy mezi jednotlivymi knihami, protoze jak rikam, je to skoro az moc temne a tudiz pro me depresivni :-)

08.05.2019 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Narozdíl od citlivějších čtenářů tuhle sérii čtu nejen protože mám ráda Sapkowského humor, ale taky kvůli bojům, které umí báječně opsat a pokaždé vymyslí něco zajímavého, i když se to kolikrát opakuje.
Takže mě sice osud hrdinů drásal nervy, ale co by to bylo za akčňák, kdyby se jim neděly hrůzy a netrpěli? Takže i kvůli tomu mě bavil Bonhart a myslím, že v tomhle díle mě i bavila Yennefer, což se jindy nedá říct:) třešničkou na dortu byl tentokrát za mě Rience, hehe
Neschází nic, jen je tu příliš málo Geralta!

04.04.2024 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

dlouho se mi nestalo, abych měla takovou obtíž shrnout svůj názor na knihu do několika vět. Asi bych vypíchla zvláštní styl. Tedy poněkud úsečný, kdy některé věty jednoduše popisují slovesy, cože právě Kate dělá. A naopak v některých momentech se objeví postřehy, které jsou úplně zbytečné a až směšné.
Zápletka se mi líbila, a ačkoliv spoustě lidí příjde překombinovaná, já jsem zvyklá na Nesba a překombinovanější než Nesbo není nic :)) takže za mě v pořádku. Spíš mě zarazilo, jak moc ehm úchylné některé detaily byly :) hledání a vypátrání vraha mi však přišlo uvěřitelné a proto si tak říkám, že si asi ještě něco od Bryndzy přečtu... časem... možná...

03.10.2021 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

(SPOILER) Nemůžu si pomoct a musím dát plný počet. Ještě na začátku knihy jsem si nebyla jistá, že vůbec dočtu. Přiznávám se, že jsem první čtvrtinu váhala, jestli se přemůžu číst dál, protože mi vadila Natasha jako jedna z hlavních postav.
Spoilery jisté!
Teď jsem samozřejmě ráda, že jsem váhání přetrvala. Příběh je strhující. Emoce jsou tak skvěle popsané a vystižené, že si neumím představit, že by se to dalo napsat líp. Osud Sarah je tak pohnutý a dojímavý, její talent jsem jí celou dobu záviděla, protože to je něco, co mě chybí :) a když jsem se v čtvrté čtvrtině dozvěděla celý příběh Nany a Papyho, tak mě z toho bolelo u srdce a jeho smrt mě upřímně zasáhla!
Rozhodně si od autorky přečtu i další knihy, vážně mě chytil její styl a cit vystihnout emoce a popis chování postav. Top! :)

24.05.2020 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Prvně musím říct, že těch pět hvězd je jen díky skvěle namluvné audioknize. Jinak by to zřejmě byly váhavé čtyři - ze zdvořilosti :)))
trochu moc blabla a opakovaných blabla o blabla, ale celkově obsahem super. Rodion anti-sympoš až mi ho bylo líto. Bokem jsem to i četla a nějak mi uhranul ten přebal - ten co je vyobrazený zde u knihy. Boží. Překreslila jsem si ho vlastní rukou a vydržím na to opakovaně civět.

Rodion: ,, Chtěl jsem být jako Napoleon. Už tomu rozumíš?
Soňa: ,,Ne.

08.04.2023 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Netuším, co si Jo šlehnul, když tohle psal, ale teda hustý :))) všechny postavy jsou kluzké a nepředvídatelné, příběh prochází jedním zvratem za druhým. Neshodnu se asi úplně s ostatními čtenáři, mě to naopak bavilo po první čtvrtině čím dál víc :) nic to však nemění na faktu, že je to děsně nenesbovité. No evidentně to není čtení pro každého

“Macbetha pohání láska, kdežto mě žárlivost a nenávist. Kde se on choval milosrdně, já zabíjel. A zítra se chystám zabít člověka, který býval mým nejlepším přítelem. Přepadnu ho ze zálohy. Milosrdenství a láska zase dostanou na frak.”

28.01.2023 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

(SPOILER) Lepší než první díl! Nepřestávám žasnout, jak Jo dokáže dát hrdinovi naději, nafoukne to jako balónek a pak do něj píchne špendlíkem :D aneb pěkně mu vymáchat hubu v blátě.. no pro tentokrát s dobrým koncem, což mě překvapuje!
Ulf byl super postava, Knut taky boží - budeš se smažit v pekle... jojo:)) a Mattis byl bezvadně napsanej. Soba mi bylo sakra líto,ale pak jsem pochopila, že ho prostě Jo musel obětovat, aby splnil svůj další účel :D parádička. Dala bych si další, prosím

18.12.2022 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

(SPOILER) Já prostě Nesba miluju. A teď taky Sonnyho. Hihi. I ostatní postavy byly parádně vykreslené. Ale bylo jich tolik, že jsem se chvílemi ztrácela a musela se vždy zamyslet,o koho že to jde :)))

...Slyšel výstřely a ve zpětném zrcátku viděl, jak auto vyrazilo ze zahrady a metalo kolem sebe kusy pěkného bílého plotu. Sledoval, jak se prodírá polem, kde Norové pěstovali své štědře dotované zemědělské produkty, a vrací se na cestu, aby pokračovalo ve své podivné pouti....

Skvělá byla taky linka očima kluka ze sousedního domu, Markuse :))) to byl takový velmi pozorný klučík, že jsem fakt ráda, že nás tak pěkně informoval. Povedený nápad ho tam zapojit.
Skvělý, ale možná trochu moc pompézně ukecaný byl dvojče. I když to většinou bylo svým způsobem zábavné.

,,Co kdybych vás pozval do naší restaurace?" Navrhl velký. ,,Máte rádi humra?"
Žádná reakce.
Povzdechl si. ,,Upřímně řečeno, ani já ho nemám rád. Jím ho, protože se to od člověka na mé pozici očekává." :)))))

Sakryš už teď se nemůžu dočkat, až si přečtu další Nesbovu knížku! To si namlouvám, nebo je skoro ve všem skrytý nějaký vtip nebo hlubší význam? Možná paranoia, ale baví mě se nad tím usmívat, tak co :)

01.02.2022 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Zbytecne rozvlacne. Jako obvykle mam pocit, ze hlavni postavou je ve skutecnosti Asad. Jen tentokrat byly velbloudi poucky slabsi nez v predchozich dilech. Rosin udel je sice smutny, ale bohuzel me to vubec nedojalo

30.05.2019 3 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Milacek je TA kniha, se kterou me zacalo bavit cist! Pocatecni zamilovani do hlavniho hrdiny se postupne prerodilo v nechut a odsuzovani jeho cinu :-) coz mi pripomina, ze jsem ho dlouho necetla, musim se k Milackovi vratit!

08.05.2019 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

(SPOILER) Aneb o vyšetřovateli, který vlastně nic nevyšetřil, protože jen poslouchal, jak mu to někdo vypráví :D divné na tom je, že mě to bavilo! Četlo se to skvěle a proto za tenhle drobný fakt nic nestrhávám.

... Sešlé, shrbené štíty domů skrývaly většinou stejně sešlé a shrbené lidi....

Ta stržená hvězda je za formát. Že je to z velké části vyprávěné v první osobě a pak zase v třetí, takže jsem si na začátku další části někdy drbala hlavu, než jsem si zvykla.

,,V takových chvílích se pozná lidství," poznamenal jsem. ,,Ta zrůda je v každém z nás. Jde o to, abychom ji udrželi na řetězu."
,,Je to tak. Velká část lidí v takové zkoušce selže, a nezáleží na řeči, kterou mluví. Němci vyháněli a vraždili Čechy a Židy, potom se karta obrátila. Doba z lidí vykřesala to nejhorší."

Tomáš Volf je mi sympatický. Zdá se, že má správně nastavenou morálku:) Jde o zajímavou postavu, takže se k němu určitě vrátím. Je příjemný po těch všech skandinávcích číst taky nějaký český jména :)))

18.03.2023 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Anooo i Nesbo trošku jinak se mi líbí. Smála jsem se možná tam kde jsem neměla, ale mě Olav bavil. aneb když se Nesbo snaží o romantiku v prostředí vražedném, nelze to brát úplně vážně, protože je to lehce neohrabané (stejně jako obdobné scény v HH sérii), ale já to tak mám ráda, protože to je prostě Nesbův styl. Dokonale nedokonalý. Závěr se mi líbil i nelíbil, kdo četl pochopí :))

14.12.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

vlastně se mi to nestává, ale nedočetla jsem... když jsem si uvědomila, že se do otevření knihy nutím, tak jsem se rozhodla nechat to být. Prostě mi to nesedlo a nechápu, co se na tom ostatním tak líbí.

27.03.2022 1 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Nedari se mi urovnat si v hlave dojmy z knihy, coz ale predevsim potvrzuje, ze me hodne zaujala a zaver me prekvapil. Nemuzu souhlasit s nekterymi postrehy ostatnich tady v komentarich. Neprijde mi, ze by nevera byla v knize brana na lehkou vahu, o cemz svedcila napr Philipova reakce v pribehu. Take mi neprijde, ze bylo vypraveni povrchni, spis mi to doopravdy evokovalo tok myslenek. V nekterych pasazich jsem se hloubeji vcitila do deje, to byly samozrejme ty, ve kterych jsem se s Frances dovedla ztotoznit a naopak jsem mela problem v otazkach bisexuality a situacich, kdy Frances nebyla uprimna. Mrzelo me, ze obcas byl dej nahle utnuty a nektere myslenky nevysvetlene. No a na zaver bych zminila, ze nejvic se mi libilo, co se muze stat, kdyz mezi sebou pratele, milenci, deti a rodice a vubec vsichni nedostatecne komunikuji, a ti druzi holt neumi cist myslenky :-)
Cetla jsem v originale.

10.09.2019 4 z 5