Frizer Frizer komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Jednoduchý, ale hezký příběh. Jemná kombinace 1984 a Domova slečny Peregrinové....možná pro mladší čtenáře, ale na své si přijdou i dospělí.

Prostě fajn příběh s trochou lidského doteku. Dětští hrdinové jsou vrcholem této knihy. Hlavně Lucy a Talia.

"Řeky potečou krví"...."Vykopu tento hrob jen pro tebe"..)

Pokud byste chtěli rychlý, příjemný příběh, plně doporučuji

Ravenor Ravenor Dan Abnett

Solidní sci-fi zábava. Sympatičtí hrdinové, dobrá akce a zvraty, malý záběr, i když s dobrým příslibem do budoucna. Ravenor má trochu jiné metody než jeho učitel, ale přesto to přináší ovoce

18.12.2022 4 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Ed Brubaker

Je to depresivní, je to zajímavé, je to docela dobře vyprávěné. Je tu pěkný svěží pohled na vyprávění, díky kterému je kniha docela dobrá. Vizuál knihy je civilní, což je fajn a NY City je nakreslený přesně tak, jak vypadá. Plus body za NY atmosféru. Docela by mě zajímalo, jak bude příběh dokončen ve druhé knize, protože mě napadají minimálně tři nebo i více různých konců a závěrečná pointa.

Noc Noc Elie Wiesel

Této knize nemohu dát méně než 5 hvězdiček kvůli svědomí. Nevím, jestli je lepší číst o holocaustu z historických pramenů a mít celý obrázek nebo z pohledu skutečného svědka. Nečte se to snadno, ale společně s Mausem je opravdu důležité si to přečíst, abyste nikdy nezapomněli. Jedinou otázkou pro mě zůstává. Jak může sakra kdokoli, kdo prošel těmito hroznými zkouškami, stále věřit v Boha.

18.12.2022 5 z 5

Moudrost davů Moudrost davů Joe Abercrombie

Možná jsem měl příliš velká očekávání, ale pro mě byla Wisdom of Crowds nejslabší knihou z nové trilogie.

Kniha obsahuje z velké části téma revoluce nebo Velké změny, jak se tomu říká, ale pro každého, kdo zná něco o historii, francouzské revoluci, dalších revolucích v historii a ví alespoň, kdo byl Robespierre, to není nic nového a šokujícího.

Po dlouhé době (po polovině knihy) je tu spousta zvratů, některé očekávané, některé ne, některé jen zvrat pro zvrat. Méně by v tomto případě bylo více. I tato kniha pro mě na konci dostává dost hořkou příchuť..

Dokonce jsem uvažoval o 3 hvězdách kvůli příběhu a tomu, jak to dopadlo, ale jako vždy je Joe na vrcholu svého řemesla, takže by to bylo nespravedlivé.

Psaní je na špičkové úrovni, postavy fajn jako vždy, ale příběh a rozuzlení minulé kapitoly jsou na můj vkus trochu slabé. Zvlášť když Trouble with Peace bylo naprosto úžasné

18.12.2022 4 z 5

Zámek a klíč (kompendium) Zámek a klíč (kompendium) Joe Hill (p)

Tato edice je překrásná. Vizuál je v této nadrozměrné verzi špičkový a příběhu nechybí ani kvalita. Hlavně konec je trochu nečekaný a temný. Mezi ponurou/temnou stránkou příběhu a pozitivnějšími událostmi je dobrá rovnováha. Rozhodně to není kniha pro děti....celkově to připomíná převážně mix Stranger things/IT a lovecraftovského hororu. Postavy jsou fajn, ale zápletka zde dominuje a záhady se odhalují rovnoměrně. Těším se někdy na druhé přečtení, což nyní považuji za nutnost, abych celý příběh plně pochopil a užil si ho

18.12.2022 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Nemám ponětí, jak tohle ohodnotit. Pro dospělého jsou to dvě hvězdy, je to tak jednoduché, dobré je dobré, špatné je špatné, tolik klišé...

Kdyby mi bylo 8 let, líbilo by se mi to mnohem víc. Jako otevírací bránu do fantasy by to možná splnilo svůj účel, ale raději bych dal 8 letému Hobita, Pána prstenů, Illias a Odyssey nebo Mága od Feista. Takže ani takhle to nefunguje. Kniha je tak jednoduchá, že nemám ponětí, jestli je to plus nebo mínus ... takže jsou to 3 hvězdy

18.12.2022 3 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Próza je jednoduchá a čtivá

Rozhodně to není kniha Grim Dark spíš YA s pár násilnými scénami. Četl jsem spoustu komentářů, jak je to moc atd. Jde o jednu nebo dvě kapitoly knihy a nejde o nic, co by se v některých částech světa stále nedělo. Vzhledem k tomu, že mám rád historii, nejsem tim masakrem tolik ohromen ani vyděšen, podívejte se na ostatní zvěrstva 2. světové války, podívejte se na Volyňský masakr atd.

-Kniha se skládá ze 3 hlavních částí a mezi nimi je trochu nevyvážená

Klady

-Několik myšlenek o ceně války, o lidstvu, o "hledění do propasti", o ceně pomsty.... ok, pěkné...ale jen škrábání na povrchu

-umístění a umístění inspirované východem (není často k vidění) je fajn

- Škola a učitel Jiang, pěkné srovnání mezi východním a západním náboženstvím
pohledu
-Postava Kitaye, protože je to pravděpodobně pouze jedina postava s humanistickým přesvědčením v celé knize
-Popis bohů, Pantheonu a východních mytologií (Rakšaše, Opičí král atd.)
- Pěkné použití a popis halucinogenů, jako někdo, kdo o nich čte a
má nějaké zkušenosti, to byla příjemná a svěží věc.

Zápory- Nevyvážené části, děj se někdy pohybuje příliš rychle

- Ploché postavy , naprosto dementní a zbytečné

-Hlavní postava je největší problém. Autorce se povedlo stvořit nejvíc nechutnou, zlou a tupou hlavní postavu

V knize je tedy pár nových, neotřelých věcí a nápadů, dobrá zápletka, fajn zasazení.....ale to je tak vše....

18.12.2022 2 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Tohle bylo zle, moc zle. Hlasky jak pro nedomrle pubertaky. Opravdu pochybuju ze nekdo z BIS se vyjadruje jako kromanonec. Zacatek slibny , pak jen uteky sem a tam, zadny vetsi popis fungovani sveta, popis mimozemšťanů, v podstate nic. Hlaska, akce, hlaska, akce. Brakova trotlovina na entou, ale sve ctenare si to jiste najde. Jen me mrzi, ze takovehle knihy maji na CZ trhu uspech...pan Kotleta se zasekl v devadesatych letech, nebo spis osmdesatych kdy koukal jako maly na brakove filmy na VHSkach a ocividne se moc neposunul.

17.12.2022 2 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Skvělý příběh. V rámci "upírské tématiky" jsem čekal něco jiného, ale byl jsem velice mile překvapen....kam se hrabe například Salem´s lot. Příběh se odehrává za "studené války" což jsou výborné kulisy které vytváří výbornou atmosféru a lidé v té době pořád ještě věřily na telepaty, vizionáře a různé další "espery" jak jsou zde nazýváni. Pokud si přečtete Jitro kouzelníků, tam se to podobnou tématikou jen hemží. Celkově je vyprávění poměrně civilní, což není na škodu. Premisa tedy fajn...schopnosti hlavních postav, to jak se k nim dostanou a jakým způsobem je využijí je napsán velice zajímavou formou a ani nevím komu z hlavních hrdinů fandit....motivace obou jsou pochopitelné. Harry na straně "dobra" je velký sympaťák i když se snad více o něm dozvíme v dalších dílech....Dragosani na straně "zla" je také naprosto skvěle napsaný a čtenář mu může v mnoha situacích fandit. Postavy, příběh i kulisy tedy nezklamaly a v podstatě doporučuji každému kdo má rád neotřelé příběhy s "upírskou" tematikou.

28.04.2024 4 z 5

Srdcovka Srdcovka Štěpánka Jislová

Ale jo, dobre je to. Zajimavy nahled na casti zivota a vnitrnich "pochodu" autorky. Velke plus za odvahu a zpracovani. Jako emocne vice plochemu skoro ctyricatnikovi mi to i tak neco dalo. Zpracovani je v pohode na svetove urovni a jsem rad ze i nasi autori maji komiksem co rici. V podstate asi jeden z nejlepsich citove/vztahovych komiksu ktere jsem cetl..i kdyz je moc nevyhledavam..tam kde Pod dekou konci, tady zaciname.

09.04.2024 5 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Bohužel již notně zastarale...kdo se rad rochni v kvetnate proze plne prirovnani, bude si lebedit. Me osobne to prijde moc. Ne nadarmo to Rothfuss uvadi jako svou hlavni inspiraci...jeho knihy trpi stejnym neduhem. V dobe vydani to muselo byt ale supr a pro decka dobre...Pribeh a postavy jsou takovy prumer ktery neurazi, ani nenadchne.

11.12.2023 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Po geniálním prvním dílu, nastalo pro mě bohužel velké zklamání. Úžasná narace jednotlivých příběhů z prvního dílu vyšuměla do prázdna a přišla vniveč. Namísto rozvoje hlavních charakterů a ladění jejich příběhů , se nám do příběhu dostane pár nezjímavých postav, spousta politiky a konflikt který mě vůbec nezajímal.

11.12.2023 3 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Expanze očividně není pro mě. Pomalá "space opera" kde se zas toho tolik neděje. Pár zábavných a dynamických scén nevynahradí spoustu nudy, politiky a balastu okolo. Při čtení jsem se cítil jako bych sledoval jakýsi sci-fi seriál z 80. let který bude mít tuny a tuny epizod z nichž některé budou zářit jako diamant a některé budou jen nudným blátem.... přeci jen už jsme někde jinde. Postavy nudné a nezáživné...svět poměrně zajímavý ale nic moc se v něm neděje...příběh roztahaný....možná někdy zkusím ještě třetí díl.

03.09.2023 3 z 5

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Zase jsem se jednou odvážil dát šanci místní Fantasy a kupodivu jsem nebyl úplně rozčarován, či zklamán. Oproti jiným místním žánrovým pokusům je kniha o level, dva výše, což je velice dobře a konečně autorka z místních luhů kterou nebude škoda sledovat. Nejvíce jsem se obával "romantické" linky, ta se ale naštěstí nedostavila. Je nicméně znát, že jde spíše o příběh pro ženy...emoce, prožitky a pocity hrají prim na úkor dynamiky a akce. Mě to nevyhovuje, ale to zas tak nevadí. Než se pustím do menšího rozboru, zmíním ještě styl psaní. Kniha se četla velice dobře, popisy byly nápadité a dostačující a celkový balanc byl velice dobrý....pár slov mě ale vytrhlo, v takovémto žánru a na takové úrovni, ze čtení....konkrétně..."Kamelot, Pitomá kunhůta, Nána, Tumpachový a slovo Šíralo snad radši opravdu zanechte u Seiferta a v propadlišti dějin....následuje menší rozbor.

Postavy/ Characters- Sledujeme tři až čtyři hlavní postavy, jejich myšlenkové pochody, pocity, emoce a jejich přesuny na mapě. Postavy nejsou kdovíjak originální...každý archetyp už jsem někde zažil...ale ani nijak neurazí a svůj úkol plní. Vzhledem k tomu že jde o první knihu ze dvou...nepředpokládám že u nich dojde k velkým změnám...takže postavy funkční, ale mohly by být propracovanější charakterově. Více ukázána jejich minulost a více možností sledovat jejich chování během krize. Možná má kniha smůlu že jsem jí četl zároveň s Heroes od Abercrombieho. Worlih je prozatím nejzajímavější postavou a snad se ještě rozvine více do hloubky. Nekromant s Vílou také fajn...Čarodějka ať se jde bodnout. Postavy 3/5

Příběh/Plot- Největší problém jsem měl s příběhem....nevím kam se ubíráme a co čekat do budoucna. Obvykle v knize přichází "krize" ,, často vícekrát, které musí postavy čelit. To se zde neděje, nebo v minimální míře. Ano, je tu jakási vzpoura na jihu a na severu...my ale nesledujeme verbování vojáků v poušti, souboje a revoluci nebo bitvu o Vílí palác a divoký úprk o život....my sledujeme pocity postav a jejich pozvolné posouvání "někam"...chybí zde akce, dynamika, krize...tím pádem začíná ke konci příběh trochu nudit. Možná bude druhý díl nabitý akcí až se z toho po....tady je ale zatím placatý jak kámen. 3/5 a jen proto, že chápu že spoustu lidí více zajímají pocity postav než akce. Trochu to připomíná zdálky knihy Robin Hobb, které také nejsou nacpané akcí ale jsou vyvážené propracovanými postavami.

Svět/ Worldbuilding- Tady jde o parádní záležitost a to v čem kniha exceluje. Dostatečně originální a nápadité, že mi ani nevadilo využití bohů a draků (obligátní Fantasy kýč). Svět má očividně autorka promyšlený a modernější zasazení ve Fantasy mám rád. Naštěstí nejde o vykrádání steampunku, ale o temnější verzi mechanického světa. Podobné zasazení jako seriál Arcane či série Dishonored lehce zkombinovaná Malazem. To je za mě velké plus. Jediná výtka je k vílám...radši bych dryády či něco exotičtějšího než Rusalky...ale ok. 5/5

Velice dobré fantasy, na naše poměry přímo skvělé, které uspokojí i náročnější čtenáře. Druhý díl snad bude více dynamický a dozvíme se proč, a k čemu vlastně směřujeme. Osobně bych hodnotil 7,5/10 takže 4 hvězdy bez problému

10.08.2023 4 z 5

Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Chris Ware

Jimmy je naprosto úžasné dílo, které nesedne každému. Každý stránka a každý panel využívá možnosti media. Je potřeba mít v rámci komiksu načteno a nemít preference, poté vás tenhle melancholický příběh o vztahu syna a otce může dostat do kolen. Mě se dílo líbí moc, ale určitě to není pro mainstream...což je naprosto v pořádku. Jarmuschovi filmy například též nesednou každému...ale fanoušků má spousty.

21.06.2023 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Oddechová sbírka horrorových povídek. Některé mě bavily více, některé méně, ale obvykle mají překvapivou či zajímavou pointu. Ideální četba do houpací sítě na chatu. A teď jsem sjel dolu a koukám že s tímto názorem nejsem osamocen...)

19.06.2023 4 z 5

Daredevil: Rok jedna Daredevil: Rok jedna Frank Miller

Rok Jedna je jeden z nejlepších komiksů které jsem kdy četl. Dokonce bych ho zařadil výše než Dark knight returns a to mám Batmana za favorita. Scénář je naprosto výborný....svírající atmosféra Hell´s Kitchens podobně jako ve filmu Spáči nebo seriálu Black Donnellies z panelů teče. Jedna malá nehoda změní Mattův život, ale rozhodně ne k lepšímu. Sledujeme zrod jednoho z nej hrdinů Marvelovského vesmíru a jaký zrod. Daredevil je oproti klasickým hrdinům typu Spidey, Avengers, X-men mnohem více temný a zcela civilní....v tom je jeho kouzlo. I přesto co se Mattovi přihodilo, nenechává se zlomit a postupně se z něj stane hlavní Kingpinova Nemesis. Výtvarná stránka tohoto díla naprosto podtrhuje atmosféru a je naprosto úžasná. Daredevil a Miller v nejlepší formě a povinost pro každého kdo to s komiksy myslí vážně.

16.06.2023 5 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Za mě jeden z nejlepších dílů série. I po pětadvaceti letech si pamatuji pasáž s nákazou v kanalizaci a následné vynoření v lázních a hledání léku. Většina dobrodružství se odehrává v "pouštních oblastech" a to já můžu. Hadánky a zvraty kniha též obsahuje a celkově jde o parádní dobrodružství.

15.06.2023 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Poměrně krátká kniha která zpracovává Orwellovi zážitky z práce v Paříži a z chudobince v Anglii. Je to poměrně zajímavé čtení, a člověk alespoň vidí, že práce v pohostinství, pokud je člověk nejnižší pucflek, se ani za sto let nezměnila. Zážitky z Anglie jsou samozřejmě drsnější, ale i tak jsem byl překvapen že jakýsi záchytný systém pro nejchudší již v té době fungoval. Upřímně, mnoho lidí v chudších zemích to má i v současnosti mnohem horší než protagonisté knihy, i když pro střední a vyšší vrstvy té doby to nemuselo být pěkné čtení. V dnešní době jsou zajímavější a výmluvnější formy pohledu na nižší vrsty....dokumenty, youtube, přednášky atp.

17.04.2023 4 z 5