Freedomova Freedomova komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Moje oblíbená knížka už od dětství. Když je třeba zvednout náladu, nikdy nezklame. Dřív se mi nejvíc líbila postava Saturnina, jak stárnu, čím dál víc mě baví teta Kateřina. Tahle knížka mě určitě bude provázet celý život, pokaždé pro mne bude trochu jiná, ale vždy mile zábavná.

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Můj milovaný Terry Pratchett nemůže zklamat - opět naprosto skvělá kniha. Mezi spoustou humoru, poutavého příběhu a geniálních slovních hříček, lze najít i veliký kus moudrosti. Líbí se mi, že hluboké myšlenky jsou do příběhu tak vtipně zasazeny, že pokud chceme, můžeme nad nimi popřemýšlet, ale pokud toužíme jen si vyčistit hlavu, nenutí nás prvoplánově k hloubání. Je to prostě neuvěřitelně skvělá, mnohovrstevnatá zábava a doporučuji všem! Nemohu nezmínit geniální překlad Jana Kantůrka - pokaždé žasnu, jaké slovní obraty dokáže vymyslet.

31.10.2021 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Terryho Pratchetta miluji, opět to byla pecka a nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Příběh z divadelního prostředí inspirovaný legendou o Fantomovi opery v kombinaci s originálním Pratchettovým humorem nemůže zklamat. Doporučuji naprosto všem, je to skvělá knížka!

29.07.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale o to víc mne potom nadchla. Autor dokáže neuvěřitelně sugestivně přiblížit atmosféru míst i událostí, bez zbytečných "krvelačných" líčení nám dokonale přibližuje nelidskost a hrůzu doby nástupu bolševiků k moci a utrpení politicky nevhodných osob. Mnohé myšlenky hraběte Rostova jsou velice inspirativní a stojí za to se nad nimi zamyslet. Zkrátka, jsem ráda, že jsem na tuhle knihu narazila a určitě si přečtu i Pravidla Zdvořilosti od stejného autora.

15.10.2018 5 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Jako všechny knihy této autorky je i tato knížka milá, čtivá, hřejivá a vtáhne Vás do děje. Je to taková fantazijní dovolená v Paříži s vůní čokolády a v mém případě se slanou chutí slz na závěr. Doporučuji všem, kdo hledají relax a pohodu.

31.12.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Knihu jsem četla ve škole a zanechala ve mně i po letech vzpomínku na to, jak kruté dokáže být prozření z chlapeckých ideálů při středu s nelidskou realitou války. Měl by si ji povinně přečíst každý, obzvlášt dnes, kdy známe (díky Bohu) válku jen z televize a ne vždy mají filmy potřebnou vypovídající (a odstrašující) hodnotu.

Mort Mort Terry Pratchett

Terryho Pratchetta naprosto miluji a Mort mě nezklamal. Navíc je v příběhu moje nejoblíbenější postava Smrtě, která je ve své nelidskosti mnohem lidštější než mnozí z nás, takže za mě paráda.

28.12.2023 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Skvělá knížka, originální zápletka a úžasné popisy historických proměn Londýna. Napínavý děj, psaný s lehkostí i humorem, těšila jsem se na každou další stránku. Naštěstí mám po ruce hned druhý díl, tak mohu pokračovat dál :)

03.12.2018 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Knížku jsem dostala jako dítě k Vánocům a básně se mi moc líbily, i když jsem jinak poezii zatím nečetla. Pamatuji si, že jsem u několika básní pravidelně plakala dojetím. Nejradši jsem měla Okarínu. Už si ji po těch mnoha letech nevybavím přesně, ale vím, že mi bylo líto dědečka, že dostal vynadáno a "byl oheň na střeše". V dospělosti jsem se k nim nevracela, nějak ve mě zůstal ten smutný dojem - takové vnitřní hluboké dojetí nad nečím, o co jsme přišli nebo snad bohužel nikdy nepoznali.

01.08.2018 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Moje zamilovaná od dětství - příběhy i ilustrace. Koupila jsem ji synovi ještě než se narodil, protože o to, jak vařili dort, rozhodně nesmí přijít :)

09.11.2016 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Můj zaručený lék na špatnou náladu - vždy zabere a nedá se jím předávkovat. Kúru opakuji několikrát do roka a ve společnosti aristokratů z Kostky je mi vždy skvěle. Kdo nečetl, o hodně přichází.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Moje oblíbená - celoživotně :) Skvělé je, že když ji čtu, v hlavě mi zní hlas pana Wericha a jeho nepřekonatelná intonace.

08.11.2016 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížku jsem četla už několikrát a pokaždé se směju nahlas. Perfektní pro odreagování, zlepšení nálady a zkrácení času. Měla jsem ji v porodnici a byla mi velice milou společnicí.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem četla 3 dny v kuse během nemoci a udělala na mě hluboký dojem. I po letech si některé její části detailně pamatuji a přiznám se, že jsem si místy dojetím i pobrečela. Myslím, že je to typ knihy, která chce při čtení svůj klid a nehodí se na přerušované čtení třeba v MHD. Je dobé počítat s tím, že dokáže rozesmutnit a přivést k zamyšlení.

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Miluji knihy a poslední dobou obzvlášť ty od Jenny Colganové, takže jsem byla opět nadšená a každou volnou chvilku trávila s Ninou v její dodávce. Doporučuji všem kdo hledají milý, lidský a domácky hřejivý příběh, a pokud máte navíc rádi Skotsko jako já, budete v sedmém nebi!

31.12.2021 5 z 5

Kavárnička na pobřeží Kavárnička na pobřeží Jenny Colgan

Miluji kávu, takže jsem si tuhle knihu půjčila v knihovně proto, že se mi moc líbil její název a popis slibující "hřejivý a okouzlující příběh". A přesně taková knížka je - uklidňující, pohodová, hřejivá, domácká a s milým romantickým příběhem uprostřed úchvatně barvitě popsané přírody. Prostě antistresové klidné čtení do neklidné doby :) Doporučuji všem, kdo chtějí alespoň na chvilku odjet na dovolenou od svých starostí.

11.11.2021 5 z 5

Nevěřila bych, že tohle o své milované "Aristokratce" někdy napíšu, ale tento díl mne naprosto zklamal. Zasmála jsem se za celou dobu asi dvakrát a zbytek času jsem se víceméně nutila do čtení. Zápletka mne nebavila, moje nejoblíbenější postavy (Josef, pan Spock a paní Tichá) se skoro nevyskytovaly a pokud ano, byly to právě ty nemnohé světlé chvilky mého největšího knižního zklamání letošního roku.

04.12.2018 1 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Prvně jsem ji četla ve škole, a pak ještě několikrát. Obvykle mi dělala společnost, když jsem nemocná musela ležet v posteli. Teď ji čtu malému synovi a chodí poslouchat i tatínek :)

09.11.2016 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Skvělá, napínavá klasika s hlubším smyslem, která i dnes může zábavným způsobem pomoci dětem najít vztah k hodnotám jako je čest, kamarádství a soudržnost a ukázat i jiné zajímavé možnosti trávení času než je televize, mobil nebo počítač. Bylo by fajn slyšet na hřišti místo peprných výrazů zase jednou poetické: "Mor a neštovice na vás, vy plantážníci!" :)

08.11.2016 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Kniha mne tak nadchla, že jsem ji četla neustále, dokonce i v práci pod stolem. Naštěstí jsem koupila všechny díly najednou, tak jsem mohla hned pokračovat dalším dílem. Nedovedu si představit to utrpení, kdybych musela čekat, co bude dál.