ferdada ferdada komentáře u knih

Zamilované povídky Zamilované povídky * antologie

Četba, bez které se mohou obejít. Vlastně už po týdnu od přečtení není lehké vzpomenout, o čem to vlastně bylo.

24.04.2023 2 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

(SPOILER) Před čtením jsem neměla přehnaná velká očekávání, opravdu jsem nevěřila, že by autorka mohla změnit osvědčený scénář, který jí pokaždé klapne. V Hradu bylo ale, oproti jiným dílům, víc věcí, který byly jaksi přes hranu mé snesitelnosti (kterou dostatečně neotupila ani chřipková horečka). To věčné zdůrazňování nákupů v lokálních prodejnách aj... Anebo, že "vyrobila z upcyklované látky" to už jsem vážně byla moc ráda, že romantika pro tentokrát končí. A jestli pan profesor pobavil? No, pobavil. S takovými druhy se musí sakra opatrně a rozhodně bych se bála na něj spolehnout. Představu dvou "praktických" výstředních matek jsem si utvořit dokázala a byla povedená. To hýkání a blažené kejhání! A vlastně už jsem si připadala i dost zkušeně, protože hned z počátku bylo použito slovo "fascinátor", o kterém šla nedávno u nás doma veselá řeč a hle, zde, v textu, bylo zmíněno opakovaně - a já na to nekoukala jako zjara (zkrátka pokročilá ve světě lesku.)...

19.12.2022 2 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Velmi mě těšila představa dodávky plné knížek. A tenhle barevný obrázek naplněný pohodou jsem si vydržela hýčkat dlouhý čas.
Na rozdíl od jiných knížek podobného typu (romantika, útěky) mi ani nešla na nervy. :-)
Ale bojím se, aby druhý díl, pokud na něj náhodně narazím (a neodolám) nezklamal.

02.05.2022 3 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Úroveň opět vysoká, avšak výšky předchozích povídkových sbírek nedorostla. Jsem však ráda za ně, neboť pan Svěrák má extra vytříbené cítění pro jazyk český. Jeho pokroutky, libůstky, zvuky i obraz slov, hloubku, hravost, ano, hlavně hravost. To všechno, co nám (nebo mi - abych negeneralizovala) čeština dává, je veliká radost a upřímné potěšení.. Stačí jen být vnímavý a s nadšením, obdivem i pokorou ty nevěcné dary přijímat. A Zdeněk Svěrák umí pro čtenáře (nebo posluchače) vyčarovat slovní spojení a stvořit příběhy nápadité a úžasně naservírované. Tak tomu říkám pohoda v bříšku!

15.02.2022 4 z 5

Trocha poezie Trocha poezie Jiří Suchý

Řekla bych, že genialita s pracovitostí p. Suchého je nepopiratelná.

20.05.2021 5 z 5

Domácí přítel Domácí přítel Jiří Žáček

Verše mi začaly zpříjemňovat čas dospívání a vydrželo jim to až doteď, jsou mými průvodci už napořád. Velmi obohacující duševní i češtinářský zážitek.

20.05.2021 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Inu, nebylo to špatné čtení, pokud si chci hlavu vyvětrat a vyhodit z ní změť A - Z, třesk a nálety přítomnosti, je vhodné sáhnout po této knize. Ne přimhouřit, ale zavřít očka nad pro mě těžko pochopitelným kamaráčoftem němců s amíka jen pár chvil po skončení války.
Mít na paměti, že se jedná o smyšlenku a ne dokument.
Nakonec mi z toho vyjde, že jiná doba, jiné zvyky, jiné postavy, jiné národnosti. Jiný svět. Ač v době těžké, zdá se mi však jednodušší, přehlednější.
Takže děkuji za chvíle oddechu, kdy nemusím být zpruzelá z těch direktiv, která se na nás z médií, ať už nenápadně vlezle, či přímo sprostě hrnou.

16.10.2020 3 z 5

Tak trochu lesana Tak trochu lesana Veronika Hotová Roncová

Kniha mě nepřekvapila, ani neohromila. Téma mi není vzdálené, spíše milé. Nejvíce se mi líbil krátký úsek, kdy promluvil Daniel. Ano, tato slova bych si z knihy půjčila pro ty, které podpoří a mohou jim i pomoci. Ona slova mohou být i životním krédem ("Z hlediska vesmírné rovnováhy bychom měli být šťastní i sami," usměje se Daniel. Neměli bychom se k nikomu cítit připoutaní. Úplně oukej je, když jsme s někým, bez koho bychom se klidně obešli, ale víme, že s ním je to ještě zajímavější. Že s ním nejsme proto, že bychom se bez něj neobešli.")

13.09.2020 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Prima oddech. Nenáročná četba, předvídatelný děj - přesto však příjemné čtení probouzející chuť k výletům a vyzkoušení nových dobrot v kuchyni.

08.07.2020 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Dneska se medailičkou "Bestseller" označuje kde co. Pro někoho tato značka může být poněkud zavádějící. Protože ono slovo neznamená knihu z nejlepších, skutečně dobrou. Ale nejprodávanější. Z vlastní zkušenosti vím, že mezi těmito pojmy vskutku nemusí být rovnítko.¨
Tedy - kus takové pohádky před spaním mě nezabije, naopak, je lepší, než počítání nekonečného zástupu ovcí, nijak mě nepoznamená, nevyšťaví, nevyždíme, zkrátka neublíží. Za týden už asi nebudu vědět, kdo tu bojoval :-)

03.05.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem si koupila vlastně náhodou - a opravdu nelituji. Úžasné čtení. Takže i Hotýlek a Slepá mapa… - Díky za čtenářský zážitek, paní Mornštajnová!

06.02.2018

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Knížka se mi nelíbila. Buď nebyl ten správný čas nebo není pro mě. Kostrbatě vystavěné situace, divné Nesedí mi to, zdá se mi účelové. Vrr, ne po ve de né! Navíc to proklaté vpisování (a pro tvrdošíjné tupce opakování) povinných témat Ten, kdo je na toto citlivý (a nemusí být zas až tak citlivý :-), pozná - a bude mu to vadit. A pozor, toto hodnocení nepíšu v den, kdy jsem hnusná, zlá a nesnášenlivá. Naopak, smířlivá, na obláčku radosti a pochopení. Knížka však, evidentně, si ale určitě najde svou cílovou skupinu. No, proč ne. Komentáře jsou, myslím, od toho, aby komentovali čtenáři různých povah a zaměření. Tedy - go ahead, suďte každý dle svého gusta.

27.01.2024 2 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Příjemné čtení. Může vás uvést do klidu, naladit, pospravit duši, inspirovat.
Pro dny, které jsou nabité prací a přemýšlením - pár stránek před spaním jako hlazení peříčkem po čelíčku

05.11.2023 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Téma, které nemám ráda. Vedoucí k zamyšlení, jehož výsledkem nebývá šťastný konec.
Dno, zkáza, vůle, víra. Nemoc, stravující vše kolem, včetně

17.09.2023 3 z 5

Dvě slova jako klíč Dvě slova jako klíč Josef Formánek

Nevím, nevím, co k textu říct. Zdá se mi, že už "to" tu někdy bylo, jen teď v podání poněkud kostrbatém, neuspořádaném, pro mne neinspirativním. Ale třeba to byl autorův záměr, to netuším.
Rozhodně však, již několikátý den po přečtení silně vnímám jakýsi pocit upatlanosti. A ten jsem nikdy neměla ráda.

17.09.2023 2 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Tak oddych, no. I takových knih je nejspíš třeba, aby člověk, který číst musí ( rozuměj, typ, jehož přirozenost je čtení zrovna tak, jako dýchání), tak aby ten čtenář na chvíli vypnul a zrelaxoval.

27.03.2023 2 z 5

Tyrkysové oko Tyrkysové oko Lenka Chalupová

Druhá kniha od paní Chalupové. Znovu zaujala, přečetla jsem ji hnedle. Zvláštní slovo "čtivá", ale klidně se tak o knize vyjádřím, protože každý chápe, co ten přívlastek znamená. Příběh je neotřelý, řekla bych, že má spád, neplácá se v balastu (ač to může leckdy působit jednoduše, chudě - jak jsme již uvyklí na natahování děje a s tím související přibývání počtu stránek).

25.07.2022 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Zlákána recenzemi, odkazem na Liberec a i krásnou obálkou s bonusem mapy jsem měla veliká očekávání, ale knížku jsem ve stanoveném čase nezvládla, proto jsem ji postoupila jinému zájemci. Asi na ni nebyl ten správný čas.
Ale silnou vůli jsem prokázala, hodně přečtených stran otočila. Avšak nadšení se nedostavilo. Ještě si ji snad opatřím ve formátu do čtečky a dám jí šanci. Zatím mám však v zásobě tolik titulů, a některým z nich hodně věřím, tak mi přijde škoda času se trápit přežvýkáváním zkonstruovaného příběhu, který mi tak nějak neladil. Evidentně si s autorem nerozumím.

15.02.2022

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Útlý svazek velmi emotivního vyprávění. - Těší mě, že jsem nemusela spořádat nastavovanou kaši zbytečných slov. Dojem mi však zkazila (já to tušila od začátku, že se to tam nějak narve!) zas ta povinná zmínka o národu vyvoleném - ten milý příběh by se totiž velmi dobře obešel i bez téhle kličky. No, budiž, dnešní doba si to žádá, aby kniha vyšla, film se natočil, prostě se to prodávalo (a mně to leze krkem neb když mi kdokoli cokoli velmi vnucuje, produkuje ve mně pocity spíše nelibé. No a stáří je takové, jaké je. A, ano, oddalujme jej, jak chceme, ztráty nevyhnutelně přináší. Pozvolné. Malé či větší, obrovské. Jsou tu. Mám před očima vlastní rodiče, vidím, jak ztrácejí - a přitom je miluji víc než v jejich mladším nebo zralém věku. Za knihu děkuji - a překladatelka též odvedla pěkný kus práce.

23.10.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Sedmý díl série používá stejný scénář jako díly předešlé, mění se jen kulisy. Kniha dobrá pro ty, kteří MUSÍ číst, ale potřebují vypnout, odpočívat. Tak jsem ji použila i já. Řekla bych, že pro čtenáře rozhodně nenásilné maličké seznámení se švýcarskou čokoládou - a, ano, vybavily se mi de facto shodné příjemné vzpomínky na naši výpravu za čokoládou a sýry do švýcarských destinací. Přidaný recept knihu mile uzavírá, čímž se také vyhneme podrobnému vypisování, jak to všechno dopadlo, a že šťastně. :-)

02.10.2021 3 z 5