faba faba komentáře u knih

Karel Zeman a jeho kouzelný svět Karel Zeman a jeho kouzelný svět Ludmila Zemanová

Krásná kniha, kterou jsem před pár (slovy dvěma) dostal. Ihned jsem si ji prohlédl a uložil do knihovny s tím, že si ji brzy přečtu. Jak ten čas letí... Dostal jsem se k ní až teď a nevím, co byl impuls.
Krásně zpracovaná kniha o člověku, kterého nám záviděl filmový svět. Někdy si říkám co by točil dnes. Ale vlastně je dobře, že točil před padesáti a vice lety. Jsou to skvosty!
A tak jsem si po přečtení objednal Ukradenou vzducholoď na Blu-ray. Už se těším až si to pustím.
p.s.: škoda, že tam nebylo více o filmových tricích a jejich popis.

10.01.2024 5 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Detektivní příběhy smutného poručíka Borůvky, který je řeší jen svým důvtipem, logikou a inteligencí. Jen ten svůj mu vyřeší jeho kolegyně.
A asi se zkusím podívat na filmové zpracování, jak si s tím poradili režiséři v povídkovém filmu.

15.12.2023 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Kraťoučká historie jedné rodiny v dějinách jedné země, která se potácí mezi mocnějšími. Jak rodina, tak země.
A tak ,,jsme" tu žili... Když se to tak vezme, žádná sláva. Kariéra, lásky, peníze, ženy, politika, válka... Co se změnilo? Co nás čeká?

Pro pražské povinná četba.

25.10.2023 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Klasický Vondruška. Když to zjednoduším, je to Husitská epopej ve 14. století. Ale jen o králi a jeho okolí.
Už kronikářova pojednání mezi kapitolami je takové opisování z Husitské epopeje.
Četlo se to dobře (protože Vondruška), ale zase, vrátím se někdy k tomu? Koupím si další díl?
Já vím, vypadám jako nespokojenec (proč jako), ale já mám jen dojem, že je to trochu na jedno brdo...

15.09.2023 3 z 5

Skřítci Skřítci Maciej Szymanowicz

Knížku mají vnučky doma. Tak jsme se jednou do toho společně podívali. Hezké obrázky a ,,zajímavé téma", kde se člověk dozví, kde se skřítci vyskytují. Není žádné překvapení, že všude. A dokonce mají i svojí olympiádu... A někdy nás zlobí. Mě třeba v noci. Někdy nemůžu spát! :-)

26.02.2023 4 z 5

Zmizení princezny Zmizení princezny Jaroslav Velinský

Nesmí se to přehánět, jak píše níže "rafan65", a tak si dám taky pauzu.
Ne proto, že by se mi to přejídalo, ale aby mi ještě něco zbylo!
Jo, dobu vykreslil pan spisovatel (někdo zde psal nedoceněný!) velmi dobře. Detektivka jak má být, taková naše, bez šílených bestiálních a úchylných maniaků, kde se pohybují obyčejní lidé, kteří mají svoje obyčejné problémy té doby. Kde život plyne, tak nějak jinak, i když pod vládou hesel a agitačních plakátů, schůzí, škol práce a tak pod. Což ovšem nic nemění na tom, že život je si třeba užít, třeba jen v zaplivané putyce nebo v Automatu Koruna...

18.02.2023 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

(SPOILER) Audiokniha. Čte Otakar Brousek ml.
,,Jednoduchá" kniha o špionském světě v IT rovině. Některé věci jsou skoro reálné a už se v naší době objevily, ale jak píše Epes níže, nejlepší výsledky mají v MI1-365 (nevím kolik jich je :-) ). Divné, že takový borec Míša, po sobě nechá stopu v uříznuté větvi a nezačerní řez. Ale budiž, je to dobré a tak se to i poslouchalo a mé procházky to vyplňovalo skvěle.
I ten konec se povedl...
p.s.: Jako by FF ztrácel dech nebo to napsal počítač na motivy FF. No, není každé dílo jako Den pro Šakala.

13.12.2022 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

To byla sranda (promiňte mi to slovo), to používá moje dcera, když je něco dobré, zvláštní a trochu i divné. Nevím proč...
Četlo se to opravdu dobře a byl jsem zvědav, jak to dopadne. Zvláštní konec... Jestli je to možné nebo ne, jsem neřešil, vždyť je to King a všechny jeho knihy jsou nemožné nebo aspoň pohádka. Tak je k tomu nutno přihlížet. Bavilo mě to, a ač je to taková jednohubka (jak tu někdo napsal), stojí to za přečtení.

02.12.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Audiokniha. Čte Martin Stránský. Mimochodem velmi dobře.
V půlce knihy jsem si uvědomil, jako bych poslouchal „Muži, kteří nenávidí ženy", ovšem na slovensko/anglický motiv. A už jsem se toho nezbavil. Ne že by to bylo úplně přesné, ale byly tam motivy, které jako by autorovi utkvěly v podvědomí a už je psal „do ledu". Ale tím nechci naznačit, že to byla špatná kniha.. Joj (jak by zvolal pán Horníček), dobře se to poslouchalo a mělo to spád. Už se ovšem nemůžu zbavit dojmu takového opakování (slušněji napsáno).
Možná jen ve všem vidím něco, co tam není...

28.03.2022 2 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Audiokniha. Čte Kristýna Kociánová. Pátá kniha s Bergmanem, pro mě druhá. Asi nebude můj oblíbený kriminalista. Dle mého je to takový nemastný/neslaný/nesladký a nekořeněný polda. K vyšetření dojde tak nějak náhodou. Všichni mu všechno řeknou, i ve studeném Norsku, a s každým je hned kamarád. Jen ne se mnou.
Kniha je to dobrá, popis trochu zdlouhavý a popisný, jako kdyby byl čtenář (no napiš to!) blbec. Např. Vysvětlíme myšlenkové pochody a potom to ještě vysvětlíme čtenáři. To kdyby to nepochopil.
Nevím jestli bych u knihy vydržel, ale jako audio to šlo... Jen nevím, zda-li budu s Bergmanem pokračovat. Dokonce bude i v TV!
Dal jsem nejprve ***, ale po komentáři jsem to změnil. Dle mého hodnocení je takových knih plno.

01.03.2022 2 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík dvorní „předčítač" S. Kinga. Jeho přednes mně vyhovuje a zvykl jsem si na to. Vlastně jsem od něj slyšel nejvíce knih.
Mrtvá zóna je opět skvělá látka a musím předeslat, že si to určitě někdy přečtu. Typické téma S.Kinga. Žádný horror, jen tichá hrůza, co se s člověkem děje, psychologie postav a nic tu není náhodně a zbytečně popsáno. Stejně tak to ukázal v Duma Key, Dolores Claiborneová, Doktoru Spánku a pod. A opět reálie z americké společnosti daného období, kdy se děj odehrává.

04.10.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Jako prvotina super. A myslím, že si tím nasadil laťku hodně vysoko. Přečetl jsem si to kvůli filmu, až jej uvidím. Nerad čtu knihu po zhlédnutí filmu.
Čte se to lehce, rychle a je to i vtipné... Né, že bych se smál nahlas, ale v duchu jsem se usmíval. Třeba jak Prvoka šla žena sledovat na koncert. Jo, dobré a kousek. Dobré je za *** a kousek je *. Takže :-), stejně ***.
p.s.: Přemýšlel jsem při čtení, kdo koho bude hrát...

09.09.2021 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Skvělá kniha. Vlastně audiokniha, už jen díky přednesu Martina Písaříka. Od samého začátku jsem byl unesen četbou této knihy. A musím říci, že teď ostatní audioknihy porovnávám v oblasti četby s touto.
Děj a doba knihy byla skvěle vykreslena a musím říci, že mě nadobro pohltila a díky tomu jsem chodil ven na toulky častěji :-) (tak knihy poslouchám).

03.07.2021 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih V lese visí anděl a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.

01.07.2021 2 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Tady se asi nedá dát jiné hodnocení než *****. Knihu bych přečetl na jeden zátah, ale neudělal jsem to. Takové knihy si šetřím a jejich čtení si užívám. Skvěle vystavěný příběh, s krimi praxí, s ukázkou mocí „politiky" a peněz, a nemalou měrou na „pomoc" od bývalých struktur. Jako v Červeném kapitánovi.

07.02.2021 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Dnešní literatura se nachází na pokraji pandemie. Píše každý, a taky každý kritizuje.
(ORDO NOVI ORDINIS - Literatura, kritika a jiný brak)

Nevím jak s tím naložit. Přečteno a podtrženo. Teď to ještě zkritizovat. Protože dnes (a ne jen dnes) všichni do všeho mluví, a všichni všemu rozumí, přidám se i já (také jsem chodil do mš, zš a autoškoly, tam nejdéle). To co tu už psali níže, a budou psát i výše, uvedení, v knize se jen jí (žere) a sexuje (....). Hodím poznámku jen k prvnímu tématu. Všelijaká rozličná jídla, od slavičích stehýnek, krysích ledvinkách, ježčích biftecích, veverčích jatýrkách, ono to tam všechno nebylo (ale mohlo být), až po škubánky (?) ... Nic jiného než žrádlo v knize nevystupuje. A potom i druhé téma, ať nejsem za úplného puritána. On na ní, ona na něm, on za ní, dvě na jednoho, každý z každým, všichni za jednoho a jeden za sebe ... A kniha je prozrazena. Jak to ovšem dopadlo jsem vůbec nepochopil. Chytil Durman vraha? Nevím. Ale četlo se to dobře, ale bylo toho dost.
Nulorožec a Mlýn na mumie jsou pro mě knihy, které už asi nikdy číst nebudu (never say never, jak říká klasik), ale víc knih od Stančíka ne. To mi STA(n)ČÍ(k).

05.10.2020 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) To co jsem napsal v druhém díle, tak to bych mohl pro tento díl zněkolikanásobit. ÚŽASNÉ, SKVĚLÉ, SUPER ... Nevím, co o tom napsat, abych něco neprozradil. Celé putování, „zážitky" ve vesmíru (vesmírech), „rozuzlení" a konec?. Jedno velké +. Pro mě kniha roku. Pár sci-fi jsem četl, ale nevím k čemu to přirovnat. Možná to mohu srovnat s moji první sci-fi knihou od J.M.Trosky - Zápas s nebem. To pro mě bylo v dětství taky šok, v dobrém slova smyslu. A nebo M.Crichton - Kmen Andromeda, která mě též na pár dní „vykolejila" :-)
Zkrátka a dobře, kdo nečetl tuto trilogii a je na sci-fi zaměřen o hodně přišel.
Ale možná mám jen velké oči a kniha mi sedla. Přesto doporučuji! Všechny tři díly!

12.08.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nejlepší z celé trilogie! Ano, druhé dva díly jsou super, ale tato je nejlepší! Viděl jsem i obě verze filmů... kdy od Finchera se tvrdilo, že je scéna Lisbeth u právníka nejkrutější. Dle mého není. Švédská verze je hroznější a odpornější, ale stejně se knize nevyrovná. Skvěle napsaná kniha. Je to opravdu takový problém ve švédské společnosti? Napsal by někdo něco takového u nás o nás?

24.01.2018 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Úžasná kniha! Owena jsem zbožňoval, když si jej ve škole posílali nad hlavami, když hrál divadlo, když zachránil... Nechci moc prozrazovat, pro ty co to nečetli a měli by si to přečíst. Film byl opravdu moc dobrý, ale kniha je skvělá.
A na obale knihy, Ježíš, nepřikován... Jak řekl v rozhovoru p. Velíšek (autor obálky): „Někdy si taky musí zajít na pivo."

23.01.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Třetí díl, a nejslabší o ostrově Lewis. Ještě jeden díl a už tam nezůstane kromě Fina nikdo. Jako Vraždy v Midsomeru. I když, abych jen nehanil, toto aspoň byla detektivka, kde se „pátralo a vyšetřovalo". Sice trochu naivní téma a i rozuzlení bylo takové dětské. A opět hrr konec. Ať už to máme za sebou. Pokud to srovnám všechna „díly" od nejlepšího. Muž z ostrova Lewis, Skála, Šachové figurky.

26.12.2017 3 z 5