faba faba komentáře u knih

Noc Noc Bernard Minier

(SPOILER) Tak jak jsem po prvním díle zářil nadšením, postupem doby (dílů) nadšení upadá.
Děj se z části odehrává v krásných městech Bergen a Hallstatt (obě jsem měl možnost navštívit a tak jsem si děj v nich ,,užil"). Ale to je asi tak vše co můžu o knize napsat pozitivního.
Martin Servaz se chová hloupě, nelogicky a jako naprostý amatér (což už jsem ventiloval v minulé knize). Ví, že má ve světě silného a zatím nepolapitelného soupeře, a přesto leze do léček jako myš na ementál. A to se omlouvám všem myším...
A jeho soupeř?! Ten je zase tak úžasný, všude má kámoše, od všeho má klíče, na každého má telefon (snad i na jednoho našeho...), možná četl i Babičku a s každým si dovede poradit jen pohledem. Úžasná postava! Čeho je moc toho je příliš, což víme i my, když otevřeme noviny, net a tv.
Ano, četlo se to dobře, ale dost bylo Hirtmanna, už by mohl skončit na nějakém ostrově/vězení a víc o něm nevědět, a Servaz by se měl věnovat ,,normálním" detektivním případům. Protože to začíná být únavné a otravné.
Pustím se ještě jednou, někdy do dalšího dílu (četbu nebo poslech) a uvidím jak půjde život ve Francii a okolí.
Za toto dílo dám **, i když jsem chtěl dát ***.
Je to ale poslední varování pane Miniere. :-)

p.s.: à propos, jak přišel na to, že ta Norka je s Hirtmannem?
A nelogičnost překladu: ...břicho jí vibrovalo jako membrána zesilovače... Snad reproduktoru, ne? Kua, kdo to překládá? To nechodil na hodiny fyziky v základce?

28.01.2023 2 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík.
Skvělé povídky od spy autora. Kdybych povídky seřadil, jak se mi která líbila, bylo by to asi tak, jak napsal heavy66. Předběhl mě s nápadem, takový byl můj úmysl to napsat. Ale vypadalo by to, že se opičím :-)
Můj top 5 je: Veterán, Jak na věc, Šumící vánek, Zázrak a Občan.
Skvěle načteno, pěkně se to poslouchalo a těšil jsem se vždy, když jsem vycházel z domu, na poslech. Co víc si přát.

19.10.2022 4 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Audiokniha. Čte Vladimír Hauser.
Toto je už asi klasika. Normální, klidná, místy vtipná detektivní práce. Kapitán Exner a jeho kolegové vyřeší zapeklitý případ...
Tento příběh každý četl nebo viděl zfilmovanou verzi s J. Valou.

30.05.2022 4 z 5

Strašidlo minulosti Strašidlo minulosti Jaroslav Velinský

Někdo tady napsal, že mu ubyla další finkovka. Ano, je to na pováženou, číst Otu tak často... Co bude potom? Leda začít znovu! Což si myslím, vůbec není na škodu. Takovou ,,Hru na smrt" jsem četl čtyřikrát a ještě si ji párkrát přečtu.
Ota zase řádil. Jak v práci, při vyšetřování, v hospodě a dokonce i v posteli. Trochu zapeklitý případ, který ovšem Otu nemůže nijak překvapit, protože na něj nikdo nemá, má skvělé kamarády a Moldánek je vždy připraven pomoci. A humor ten mu nechybí, ani když jde o život. A to doslova.

04.07.2023 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Audiokniha. Čte Martin Mňahončák.
Zajímavě posunutý případ od zabité mačky, až k paní Hildě... Je sice ,,nevinná", ale čisté svědomí určitě nemá, když vše věděla a dopadlo to, jak chtěla... A Canis a jeho parta v tom mají prsty.
Úplně na konci audio zazní: ,,Dúfame, že sa vám nahrávka páčila."
Páčila! A budu v poslechu pokračovat, i když vždy vše nedopadne dobře, jako v této nahrávce.

21.06.2023 4 z 5

Dáma se zeleným slonem Dáma se zeleným slonem Jaroslav Velinský

Fink nám objasnil další případ, na který policie nestačí a díky podpoře kpt. Moldánka se opět může vrátit k soustruhu.
Je v obležení mnoha žen, jak je u něj známo. Humor nechybí, jako vždy, i když z jiných úst. A jedna vražda je málo... Co víc si přát.

12.06.2023 4 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Život lidí, lidiček a žebráka Chlebouna, který vše kontroluje a večer to ,,glosuje" svým soukmenovcům.
Ukázka charakterů různých to občanů a jejich jednoduchý a jednotvárný život ve městě až k začátku světové války.
Jsou zde i některé překvapivé myšlenky:
,,Právě blouznil o tom, že přijde doba, kdy všechno lidstvo bude mluvit jedním jazykem a hranice zemí budou smazány. Lidé budou svorně pracovati k lepšímu příští."
A neméně krásná čeština a jednoduché popisy děje:
Slunce se koupe v špinavé kaluži...
Vlak vtrhl rázně a bezohledně do nádraží.
Slunce stáhlo Kamila z lože.
Jitro malátně vstávalo z chuchvalců mlh.
Nad páchnoucí žumpou tančily mouchy masařky a jejich smaltová tělíčka se blyštila jako jiskry.
Vrabci rozjařeně na sebe pokřikovali.

04.03.2023 4 z 5

Čenž Čenž Jaroslav Velinský

Ota Fink nám řeší další zločin. Opět s jemnou dávkou humoru, spolu s prostým (dnes by jej nazvali jinak na různých fórech) buldozeristou a kapitánovou dcerou - nová známost - (ten Ota je čiloučkej :-) ).
Mrtvých tu je pomálu, ale není to na škodu. Akorát ten konec je takový rychlý a useknutý.
Nevadí. Prostředí 50. let popsáno skvěle i s chováním lidiček v hlavním to městě.
Dobré + 1 = ****.

03.02.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Vrátil jsem se k četbě na oddělení Q. A nelitoval jsem. Děj se odehrává v době covidu. Nevím jestli někdo u nás už o této době knihu napsal? Možná píšeme jen knihy o dobách minulých (musíme se z nich vypsat), jestli nějaká kniha existuje, poučte mě prosím. V Dánsku už se asi vypsali z minulých dob, nebo je neměli. Nebo to jen nechápu. Asi je pravda všude...
Nic to ovšem nemění na tom, že příběh byl skvěle vystavěný a i celkem napínavý. Přemýšlel jsem i o ****, ale nakonec jsem dal jen ***. Dle mého *** a 1/2.
Pěkný konec, abychom si koupili i desítku - ne pivo, i když proč ne - ale desátý díl :-)

20.11.2022 3 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Audiokniha. Dick Francis nemůže nikoho urazit, nudit nebo snad nebavit... Tentokrát to moc o koních nebylo, trochu podobné prostředí jako v knize Divocí koně. Zajímavě vystavěný příběh, se ,,stejným" začátkem a koncem. Pro Francise trochu netradiční prostředí, kde moc koně nevystupují a kupodivu tam není žádná žena, která by usilovala o hlavního hrdinu nebo on o ni, :-) jak to v jeho knihách je a bývá.
Ale můžu s klidným srdcem říci, že je to jedna z jeho lepších knih. A hodnocení odpovídá. :-)

06.10.2022 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Audiokniha. Čte Martin Stránský. Normální krimi, kterých je na pultech hafo. Je to čtivé (u mě poslouchatelné), celkem i napínavé, policie hloupá?, potřebuje postrčit od soukromých vyšetřovatelů a ten konec byl tedy... no konec.
Ale když je to na poslech, proč ne.

25.04.2022 3 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Audiokniha. Dva případy řeší kluci z 87. Meyer nosí paruku. Všichni přemýšlí o hluchém. A Ollie Weeks zase řádí, jak slovně, tak i fyzicky. Zkrátka není na co čekat a tuto knihu si užít. A já si ji užil. Ani nevím jestli jsem ji někdy dříve četl... Všechno ale (ne)dopadne „dobře". Takový je život v Isole.

09.02.2022 4 z 5

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Kapitán Kid opět nezklamal.
Jeho pojetí příběhu, jazyka, humoru, akce, postav je jedinečný a pro mě je svátek číst jeho knihy. Není kniha, kterou bych nebyl schopen přečíst za jeden den. Ale nechci. Šetřím si to. Užívám si příběh a čekám na jeho jemný humor, který se někdy převrhne v takovou srandu, že pláču smíchy. V každé knize se taková část najde. Aspoň u mě to tak funguje.
A protože jsem se pana Finka nenabažil naplno pokračuji dalším dílem. Huraaaaa. :-)

02.11.2021 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

S DD jsme se dostali do období, která jsou interpretována jako doba, kdy se smělo vše... Ztráceli se lidé, zločinnost v plném proudu, vše povoleno, "přestupy" (sportovní terminologií) mezi právem a zločinem, vládnou peníze.
Opět čteno v originále (nechlubím se, ale nemám odvahu to číst česky), lépe to vyzní, humor, mluva, je to zkrátka jako slovenské pondělky (starší ročníky vědí).
Dobře vystavěný příběh a nezapomenutelní kriminalisti, kteří pijí už od rána...

01.06.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

J. Hájíček je můj oblíbený autor, a tak budu trochu neobjektivní. Je to normální kniha a jako takovou jsem si ji i koupil a četl. Jasně takových Marií je po republice a světě (i když se jmenují jinak) aspoň 3 785 694 (nebo možná 695). Ani mě tak "nezajímalo" její vztahy/nevztahy, ale spíše pohledy venkovanů na městkou populaci a měšťáků na vesničany, když použiju vžitý slovník nás všech. Škoda, že to tam nebylo více rozvinuté. Ale byla to jinak příjemná kniha, po těch mnou čtených knihách co napsali King, Child, Mankell, Stančík, Dán, Kepler a podobných fantasmagoriích, jak říkávala moje tchyně.
Zkrátka oddechovka v blbé době. A teď se zase na něco vrhnu... . :-)

10.11.2020 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Úžasná kniha se skvělým koncem. Velmi čtivá s nevšedním tématem a dokumentárními prvky nutí čtenáře přemýšlet a hledat další informace na toto téma a zjišťovat pravdu nebo „pravdu" - jak kdo chce. Doporučuji třídílný tv dokument o čarodějnických procesech v Evropě. Nedivím se, že kniha byla oceněna.

10.11.2017 5 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Klasika od McCarthyho, kdy čtenář neví v jaké době se děj odehrává. Teď, před sto lety, při osídlování Ameriky? Ale to je vcelku jedno, protože to co se děje na stránkách je opravdu síla a je to jen pro znalce a čtenáře tohoto autora. A byl jsem překvapen, že se jedná o jeho druhou knihu.
Postavy knihy zažívají (spíš přežívají) věci, které jsou opravdu jen pro silné nátury.
Scéna u ohně, po utopení převozníka, byla pro mě jedna z nejvíc psychicky náročných, co jsem v poslední době četl. Ti tři, to byli opravdu ,,fajn" kreatury. Jak je umí jen McCarthy podat v každé knize.
Dle mého, po Hraniční trilogii jeho nej kniha.

23.03.2024 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Audiokniha. Čte Marián Geišberg.
Jede to jako po drátku. Kniha i moje ,,čtení" poslouchání knih. Teď se s nimi roztrhl pytel a nic jiného neposlouchám jen DD.
Dal bych i ****, ale srovnáváním s ostatními se člověk neubrání a vychází to fifty fifty. Jak se říká u nás v Česku. Možná kdybych si dal pauzu, tak by hodnocení bylo jiné, lepší, ale když ono se to tak dobře poslouchá. A asi to udělám dám si ještě jednu a potom delšííííí pauzičku.
Jsem zvědav jak to dopadne s paní Kowalskou.

03.08.2023 3 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Pět hvězd, co jiného. Kdybych to četl před rokem 89, dal bych určitě deset *. (Ale v té době nebyla databáze knih :-) ).
Možná se mi to jen zdálo, ale některé části mi připadaly jako napasované na dnešní dobu. Ale asi jen vidím něco, co chci vidět a je to úplně jinak. Kdo se v tom dnes vyzná. Ještě že máme na to lidi, kteří nám ukazují cestu a říkají, jak to má být.
Kniha se vůbec nečte jednoduše, ale některé části by se daly tesat do kamene.
A když člověk tu dobu zažil, uvědomí si při čtení, že to někdy byly parrradoxy, pane Vaňku.
Měla by se tato esej číst...

20.01.2023 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Neměl jsem odvahu, po přečtení poslední knihy Selfie, se znovu začíst do nové a tak jsem využil audioknihu.
Děj mě ale velmi rychle zaujal. I. Bareš to skvěle načetl a ihned vás to vtáhne do děje. Protože minulost Asada byla v předešlých knihách jen nastíněna, tak jsem byl zvědav co a jak a proč a...
Chvilkami to bylo docela drsné, až neuvěřitelné, ale v dnešní skvěle době (ironie), ona ta doba už trvá nějakých pár desítek let, se už nemůže nikdo ničemu divit.
Příští knihu budu zase číst.

19.08.2022 4 z 5