exitus exitus komentáře u knih

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Že já se vždycky s těmi bestsellery nechám nachytat. Spousta povyku pro nic, nebo téměř pro nic. Zajímavý námět, ale zpracování silně pokulhává. Četla jsem v AJ, nevím, jestli překlad pomohl, ale některé obraty a odstavce mě fakt bily do očí. Strašně mi také vadilo občasné používání hrubých výrazů (co se sexu týče), vůbec mi to k charakteru Clare nesedělo a vždy mě to úplně vytrhlo z děje. Ani jedna postava nebyla zvláště sympatická a úplně jsem nepochopila, proč vlastně Clare Henryho tak strašně milovala? Protože jí řekl, že to tak v budoucnosti bude? Bohužel mi tedy bylo úplně jedno, jak kniha dopadne a co se s hrdiny knihy stane, takže nemohu ani posoudit, zda byla na konci smutná.

09.04.2015 2 z 5

Puls Puls Stephen King

Slavnostně přísahám, že už se nebudu při výběru knih řídit ničím než svým pocitem. Chtělo se mi tuhle knihu číst, ale hodnocení (všude, ne pouze zde) bylo dost průměrné. Nevím skutečně proč. Mě kniha chytla od prvních stránek, nástup je zde dost brutální, žádné chození kolem horké kaše. Měla všechno, co u knih Stephena Kinga potřebuji, zajímavý námět, sympatické postavy, napětí, a je mi líto, že už jsem ji přečetla. Mezi moji King topku ji asi nezařadím, ale v závěsu je.

25.03.2015 4 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Sice je to asi víc než deset let, co jsem tuhle trilogii četla, ale pamatuju si, že se mi moc líbila, dokonce jsem si jí pak šla za své koupit. Myslím, že už by mi to přišlo lehce naivní a postava Pavla v mnohém až moc mravoličná, ale tehdy jsem ho strašně milovala a přála si mít takového kluka. A vůbec, jak to tu tak čtu, skoro bych si to přečetla znovu.

09.01.2015 4 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Tohle mi docela sedlo, i když prostřední část byla fakt hnusně depresivní. Jak malinko stačí, aby se všechno pokazilo a člověk měl pocit, že už nic nemá cenu. Chvílemi jsem s Martu sympatizovala, v něčem se i viděla, ale samozřejmě mě i dost vytáčela (chlast, lenivost, přístup k rodičům). Oceňuji obrazovou stránku knihy, ta je super, čte se to taky dobře, i když je to napsané až moc jednoduše, člověk má zas ale pocit, že čte něčí deník. Konec milej, což je dobře.

25.11.2014 4 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

Budu se nejspíše opičit po předchozích komentářích, protože mi na knize vadily ty samé věci. Měla jsem pocit, že se autor za každou cenu snažil udělat z hlavního představitele hrdinu a rovného chlapa tím, že nám ho líčil jako člověka, který se nebojí mluvit tak "jak mu zobák narostl" i tváří v tvář vysoce postaveným nacistickým pohlavárům. Možná ale, že byla jeho vůle žít tak nízká, respektive jeho ochota zemřít tak vysoká, že to bral jako nějakou zvrácenou hru. Nevím, každopádně jsem neměla dojem, že by mu to mohlo projít a nepůsobilo to na mě zcela reálně. Velkým plusem je samozřejmě to, že se děj odehrává na známých místech. Kdyby se kniha nejmenovala Praha osudová, asi bych se k ní nedostala.

26.09.2014 3 z 5

Sváteční víkend Sváteční víkend Joyce Maynard

Odpočinková literatura, opravdu příjemné čtení, i když s trochu těžko uvěřitelným příběhem. Ale proč ne? Atmosféra je fajn a vtáhlo mě to. Takové fajn čtení pro holky. Těším se na porovnání s filmem.

09.09.2014 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Paradoxně mě začátek velmi bavil a až postupně jsem začala ztrácet zájem. Vím, že od Kinga mohu čekat cokoliv, ale tohle na mně bohužel bylo příliš fantasmagorické. Odloženo asi na stránce 380, což už je porce, ale nedovedla jsem si představit, že budu číst dál, protože jsem tomu vůbec nevěřila. Musím ale pochválit výběr hlavních postav, nestává se často, aby hrdiny byli lidé nad 70 let.

23.04.2014

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Pro mě asi nejstrašidelnější kingovka, což ovšem neznamená úplně nejlepší. Ale má to vše, co dělá Kingovy knihy tak napínavými a čtivými a to stačí.

15.04.2014 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha je bezesporu čtivá (až na začátek, ten je dost nudný, avšak vzhledem k vývoji postavy nutný) a má jistě vysokou výpovědní hodnotu. Nicméně o takovéto knize nemohu říct, že se mi líbila. Hrdina mě štval od začátku do konce (pak už to spíše byla nenávist), stejně tak všichni kolem, kteří se na jeho výchově v netvora podíleli. Nechutná kniha a jestli jsem si ji měla přečíst "abych věděla", tak jsem ráda, že už vím. Neodpustitelné a neobhajitelné chování.

17.02.2014 3 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Z počátku jsem byla nadšená, perfektní směska humoru, tragiky a bizarnosti. Avšak v polovině (příletem do Vídně a vším, co se událo kolem), mne kniha skutečně rozhořčila, nevím, proč je tomu tak, většinou přijímám zvraty v příběhu s nadšením, ale tady jsem bohužel byla velmi zklamaná a nedokázala jsem se do knihy už pořádně začít. Také mám pocit, že s příjezdem do Vídně se vytratil příběh a začlo se jen hodně mluvit a ječet a předstírat orgasmus. Kniha odložena.

08.11.2013

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Sice jsem knihu četla až po shlédnutí filmu, ale mohu říct, že mi to na zážitku z četby neubralo. Film je výborný, ale komplexnosti knihy nedosahuje. I když jsem věděla, jak příběh skončí, byla jsem opravdu napnutá. Zatímco ve filmu jsem dlouhou dobu fandila Šakalovi, zde byl na mně moc chladný a tvrdý, fandila jsem proto detektivu Lebelovi. Úžasné popisy Šakalových příprav a poté pátrání policie po sebemenší informaci, opravdu výborně napsaná kniha.

05.09.2013 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Musím se přiznat, že narozdíl od Dvou proti Říši jsem o této tématice (zejména neuvěřitelné události kolem zakládání Izraele) moc nevěděla a proto jsem se v knize a postavách a jejich jednání občas trošku ztrácela. Jak děj ubíhal, lepšilo se to a konec byl velmi dobře vygradovaný. Občas mne maličko rušily dialogy, které historickým postavám příliš nešly do úst, ale jinak opět velmi dobrá kniha. Oceňuji autorův přehled a zájem o témata, o kterých píše. Je vidět, že má obrovský přehled.

28.05.2013 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Občas dalo práci se prokousat třemi stranami popisů, ale rozhodně to stálo za to. Je spousta hezčích knih, ale ne moc lépe napsaných. Vyžaduje od čtenáře jistou spolupráci a snahu a toho si cením.

23.04.2013 5 z 5

Umírající zvíře Umírající zvíře Philip Roth

Nevím... nebylo to špatné, konec byl celkem působivý, ale nijak zvlášť mě to za srdce nevzalo - a to je u mě dost podstatné kritérium. Věřím, že film je možná i lepší, ale soudit nemůžu

23.04.2013 3 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Jedna z těch povinných, co se pěkně čtou. Hezký, milý příběh, i když dnes již trochu zastaralý.

23.04.2013 4 z 5

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Docela příjemná kniha, film taky ve své době nebyl špatný, ale není to jedna z těch, co zanechá velkou stopu v duši po přečtení.

23.04.2013 4 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Toto byla moje první kniha od pana Foglara (komiksové Rychlé šípy nepočítaje). Byla jsem tenkrát naprosto okouzlená a myslím, že i dneska, kdy jsem už starší (nebo možná právě proto?) bych strašně ráda našla takovouto Zemi nikoho.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Rozhodně neotřelý pohled na tématiku. Čekala jsem, že se něco takového stane (konec), ale stejně mě to šokovalo. Ale možná to bylo napsané až moc jednoduše

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Má výhoda byla v tom, že jsem si za popisem pana Wonky mohla představovat Johnnyho Deppa. Příběh, ze kterého ta čokoláda doslova voní. Jinak taková moralitka, kde dobro (chudí lidé, co se mají rádi) porazí zlo (bohatí, rozmazlení spratci). A proč ne?

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Neznám jiný případ, kdy by film byl o tolik lepší než kniha. Nevím, jestli je to tím, že film je úžasný, nebo tím, že kniha je špatná

21.04.2013 2 z 5