EvikU. EvikU. komentáře u knih

Tomáš a kouzelný medvěd Tomáš a kouzelný medvěd Zuzana Csontosová

Zajímavá kniha pro rodiče a děti. Místy jsem nevěděla, jestli je více pro děti nebo rodiče. Asi pro obojí stejnou měrou. Pro mě to bylo rozšíření vědomostí. Co je to Aspergerový syndrom? Jak se chová dítě, v téhle knize Tomáš, který ho má diagnostikován?

Tyto děti jsou většinou velmi inteligentní. V některých předmětech jsou o několik tříd vědomostmi víš. Ale nemají příliš kamarádů. Nesnáší, když se jich dotýká někdo cizí, nemají rádi přestávky a nezapojují se do her s dětmi. Většinou si o samotě čtou v nějaké knize nebo encyklopedii.

Mají velkou představivost a třeba jen jednoho kamaráda. Všechno neznámé je děsí. Ale spolu s asistentkou pedagoga, která ho chytře zapojí do věcí můžou ostatní děti získat skvělého kamaráda.

Nesmí to být ale příkazy a násilím. Musí se na to jít oklikou a zapojit i třeba oblíbenou postavičku. V téhle knize je to lední medvěd. Tomáš si asistentku Alexu a školníka Petra moc oblíbí. V hodně případech je to pouze o jiném přístupu k těmto dětem.

Každé dítě je jiné. Každý člověk je originál a je moc dobře, že se tyto knihy objevují. Ne každé dítě se automaticky socializuje jako jiné. Jsem vděčná za tyto knihy.

10.02.2024 5 z 5

Den navíc Den navíc Soňa Duchoňová

Kniha začíná děsně zdlouhavě a oba hrdinové Erik a Sandra jsou na mě oba moc dokonalý. Hlavně Sandra mi i přijde, že ona dělá všechno nejlíp a sexuálních scén až moc, i když tedy musím říct, že byly napsané dobře.

Pak se také stala taková nemilá věc, což by mohlo být i překladem. Dvě věci, které už byli dříve napsané se po pár stranách objevili znovu a bylo to otravné a matoucí.

Naštěstí druhá polovina knihy se slušně rozjela a kniha mě chytla. Sandra už přestala být tak hrozně dokonalá. Navíc se tam rozjel takový děj, který mě naprosto pohltil. Místy to nebylo vůbec lehké čtení.

Líbili se mi jaké měli jako rodina vztahy, tchyně, švagr. Sandra i Erik toho dostali od života naloženého opravdu hodně. A je jen na nás jak se s životním osudem popereme. :(

Došlo i na slzy a to u mě zase tak často nestává. Bolela mě jen ta představa, že by se něco takového mohlo stát i mně. Moc dobře napsaný, cítila jsem jejich zoufalství zkrz stránky.

09.02.2024 4 z 5

Můžu reklamovat svého manžela? Můžu reklamovat svého manžela? Kristen Bailey

Druhý díl sestry Callaghenovy. Užila jsem si ho ještě mnohem víc než první díl. A znovu jsem si potvrdila, že nesmím dát na dojem z obálky. Obsah je milý, dojemný, nádherně napsaný.

Emma je rozvedená, doktorka kardioložka. Po 2 letech od rozvodu zkouší jít opět na rande a užít si to. Mít důvěru sama v sebe. Potom, co jí manžel neustále podváděl to není úplně lehký. Má kolem sebe ale 4 sestry, které jí nenechají smutnit. A v práci skvělou kolegyni Mag.

V tomto dílu se z jejích sester objevuje nejvíce Lucy a Beth. Lucy je pěkné číslo, pomáhá jí hlídat její dvě dcery Iris a Violet, které si střídá s tím padouchem Simonem (bývalý manžel). Píšu padouchem, protože nejde jen o podvádění, postupně se v knize vybarvuje víc a víc.

Vrátím se k Lucy. Dělala knihu opravdu vtipnou, někdy jsem se fakt musela smát. Byla to neřízená střela, ale myslela to s Emm dobře. Líbil se mi vztah všech sester. Provázanost s prvním dílem byla nenásilná. Hezké momenty i z nemocnice s pacienty.

Ke konci knihy nám příběh zamotá ještě žena jménem Sisy. Ukázalo se, že Emma má opravdu děsně velké srdce a bylo to moc krásný. Fandila jsem jí, aby jí nový vztah s Jagem, také doktorem vyšel. Rozvodem život nekončí.

07.02.2024 5 z 5

Letní sestry Letní sestry Monika Peetz

Čtyři sestry. Letní sestry. Proč letní? Každý rok jezdily do Holandska k severnímu moři s rodiči. To byla jejich jistota. Stále na stejné místo, tam mohly být sami sebou. Jednoho dne ale automobilová nehoda ukončí tátův život. A nic už není stejné. Ani sestry, ani jejich máma a už vůbec ne jejich život.

Do Bergenu už nejezdí, ale náhle je pozve máma na stejné místo na víkend. Důvod víkendu neuvede. Je to 20 let, přesto když každá dorazí na místo, vynořují se vzpomínky, které bolí. Nikdy se to nezmění. Táta a jejich tehdejší život budou i nadále postrádat.

Do městečka přijíždí nejdříve sestry, mají čas na povídání. Jenže ač sestry, místy to vypadá, že mluví každá jiným jazykem. Nejstarší Dora, Yella a dvojčata Helen a Amélie. Dohadují se, proč je máma pozvala. A proč zrovna sem?

Zdá se, že Dora to ví. Jde o matčinu svatbu. Jenže za jejím seznámením s oním mužem se zdá něco divného. Matka jim něco tají. Yella s Helen pátrají a spoustu se toho dozví. Nakonec vyplouvají ještě další dvě tajemství.

Kniha se četla moc hezky, prostředí krásně popsané, mrzelo mě, že nemají úplně ideální vztah jako sestry. Hlavní vypravěčkou je Yella, možná by bylo fajn nahlédnout do myšlení všech sester. Na plné hodnocení mi tam něco málo scházelo.

05.02.2024 4 z 5

Rudá jako oheň Rudá jako oheň Ursula Poznanski

Tato série je docela zvláštní. Na jednu stranu se četla rychle, když tedy pominu první díl, s tím jsem se trápila, ale hlavní hrdince schopnost Wonder woman nějak nevěřila.

Hlavní hrdinka je taková neohrožená střelkyně ve smyslu, jdu a riskuju. Používá převleky, na všechno má výmluvy, proč tam je. Jenže na to, že jde proti ruské mafii, která už zabila hodně lidí a mafie jí jde po krku, mi přijde, že se moc nebojí a vše ji prochází. Vždy o vlásek unikne.

Ale je to rozhodně lepší varianta než v prvním díle, kdy se bála i vycházet z bytu a jen fňukala. Z Vídně se tedy vrátí do Frankfurtu a rozjíždí tak svoji válku s mafií. Svým promyšleným tahem poštve jeden klan proti druhému. Ale tak jednoduché to také nemá.

Konec byl taky takový nereálný a pohadkový viz scéna s komisařem Tassinim. Ale co už, každý thriller nemusí skončit horově.

Co mě fakt bavilo byly její převleky. Četlo se to rychle a docela mě to i bavilo. Ale přiznám se, že nebýt štafety, tak možná nedočtu.

04.02.2024 4 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

Tato kniha se ke mně dostala díky štafetě a jsem tomu moc ráda. Protože na první dobrou mě nezaujala obálka ani hodnocení. No ale ve štafetě s poznámkami od ostatních čtenářek sáhnu i po knize, kterou bych si sama nevybrala. A udělala jsem dobře.

Příběh z pohledu tří žen o těhotenství, mateřství, o tom, jak ho každá prožíváme jinak a je to tak správně. A opravdu ne každá žena musí být nutně matkou. Bea se rok po smrti své maminky dozvídá, že byla adoptovaná z dopisu, který ji uložila u notáře. Prožívá šok, zvědavost a spoustu dalších emocí. Přes agenturu se dozvídá jméno a adresu a vydá se svou biologickou matku najít.

Gemma žije svůj vysněný život novinářky, když náhle zjist, že je těhotná. Domnívá se, že nebude dobrá máma. Nezvládne to. A nechce přijít o svou praciJede na svatbu své kamarádky a tam se seznamuje s Beou a Veronikou. Dostává nabídku sepsání článku o Domu naděje, který pomáhá mladým maminkám v nouzi. Většinou jsou to náctileté holky. Domov naděje oslaví 50 let působení.

Veronika v něm našla útočiště před 22 lety, kdy tam porodila holčičku a dala ji k adopci. Pracuje v bufetu a peče ty nejlepší koláče na světě. Navíc se o jejích koláčích proslýchá, že jsou kouzelné. A do toho tam přijíždí filmový štáb a hledá komparzisty a kniha je tak obzbláštněna zmínkami o Colinu Firthovi.

Najdou všechny ženy své štěstí? Kniha se četla moc dobře. Je krásná.

03.02.2024 5 z 5

Od zápisu do lavice 11.: pro děti 5 - 7 let Od zápisu do lavice 11.: pro děti 5 - 7 let Ivana Vlková

Tento sešit s úkoly pro předškolní děti si nás našel v pravý čas. Už jsem pár sešitů viděla ještě se staršími dcerami, ale nebyly úkoly tak zábavné. Nedávno jsem zrovna jeden sešit kupovala, ale ten dcerka přeskakovala, vydržela u něj chvíli. Zpracování bylo trochu slabší, úkoly dost podobné.

Včera nám dorazil a už máme 11 stran hotových. Prohlédly jsme si spolu celý sešit a moc se nám líbí. Po celou dobu se střídají činnosti, které jí pomohou pokaždé v jiném předmětu.

Velmi mě překvapilo například sluchové cvičení, kroužkovala v kterých slovech slyší písmeno R. A měla vše dobře, přestože někdy bylo písmenko schované na začátku, uprostřed nebo na konci slova.

K oblíbenosti sešitu určitě napomohly krásné ilustrace. Jsou tu příklady, různé psací dovednosti logické uvažování, poslechová cvičení, paměť a jiné.

Některé úkoly mi přijdou na předškoláka malinko těžší, což nám teda vyhovuje. Např. v matematice, ne každé dítě počítá do 10 a zná číslice. Ale sešit je označený 5 - 7 let, tak se mohou někteří vrátit k těžším úlohám v první třídě. :)

V knize jsou i části, kdy vystřihuje a lepí zpátky do sešitu, kam co patří. Procvičí tak i motorické dovednosti. Já i dcerka jsme spokojeni a můžeme doporučit dalším předškolákům.

02.02.2024 5 z 5

Pouta vášně Pouta vášně R. L. Mathewson

Toto nebyla ani klasická romantika ani erotika, není ani kdovíjak tlustá, ale její obsah si náležitě užijete. Já při čtení absolutně vypla. A jen se uculovala nad legráckami, které si navzájem oba hlavní hrdinové vyváděli.

Už od samého dětství si neberou servítky a jak Robert, tak Elizabeth dělají jeden druhému naschvály. Poté se několik let nevidí, z dětí vyrostou dospělí. Beth i Robert mají absolvovat společenské plesy v Londýně na seznámení se, aby si našli vhodného partnera.

Ani jeden však nechce do svazku manželského. Na jednom plese se potkají, aniž by se poznali, mají spolu aférku. Když zjistí navzájem o koho jde, začíná zase honička na kočku a myš. :) Samozřejmě , že jeden druhého nechtějí, ale běda, jak by měli mít jeden nebo druhý jiného partnera.

Elizabeth je na dceru hraběte pěkně od rány a v chytrosti si nic nezadá s Robertem. Jejich namlouvání nemá chybu. Líbila se mi i dřívější doba, protože nevěřím, že by dříve nebyli vášnivé vztahy. Erotické scény v knize jsou vkusně napsaný, žádný trapnosti nebo nemožné výrazy.

Kniha je čtivá, vtipná, na konci dojemná. Úplný epilog tam tedy za mě nemusel být, ale budiž.

Za knihu k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @knihcentrum.cz

01.02.2024 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Detektivní román z Příbrami. Tomáš a Honza, sympatický policejní vyšetřovatelé, kteří začnou vyšetřovat úmrtí malého muže v parku, který se 3 dny zpátky svěřoval svému známému policistovi. Na policii už ale nestihl přijít. Matěj tak přichází s prosbou více to prošetřit, protože Radek Robin nebyl ochlasta a umřel na selhání organismu s velkým procentem alkoholu v krvi.

Přes kamarádku, Honzovu přítelkyni Emu se dozvídají víc. Protože měl obavy o svůj život, jde tělo na pitvu a rozjíždí se vyšetřování, které je zavede k firmě, kde Radek pracoval. Zároveň je tam ale i několik dalších linek.

Tomáš má problémy i v osobním životě. Na jednom večírku potká mladou potvoru Julii a Lindu. Julie si vydíráním náhodných fotek přivydělává ke škole. Linda ji fotí. A pak je tu ještě bývalá závodní doktorka Pokorná, která měla na starosti zaměstnance firmy, kde Radek, zemřelý pracoval. Jeho bratr Martin a bývalá přítelkyně Dana.

Moc se mi líbilo psaní příběhu. Postupně vše navazovalo, mátlo, bylo jasný jak to bude. Jenže autorka si s tím opravdu krásně prohrála, že to bylo nakonec vše úplně jinak a dokonalý. Styl psaní, postavy, prostředí. Vše krásně pospojované, čtivé, poučné. Například tím, co všechno si dokáží někteří lidi zjistit z internetu a použít proti Vám.

Marně hledám něco, co bych vytkla, ale nic nemám. Skvělá detektivka. Děkuji a tleskám.

01.02.2024 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Tak jsem se profeelovala celým deníkem a nemůžu si pomoct, cítím mírné zklamání. Od začátku čtení jsem nějak nechápala, kolik věcí autorovi procházelo bez nějakého postihu. Ale říkala jsem si, telecí léto 14 až 20 let proběhnou u každého, ostatně kdo si tím neprojde, mnohdy “blbne v pozdějším věku.

Jenže dělat raperský akce kdy pak nemá na zaplacení, dluhy kam se podívá a nic se neděje? Jak může udělat dluhy, když není plnoletý? Tráví dny hulením a ožíráním

Říkala jsem si, deník je až do roku 2023, tam bude nějaký progres, jak se z kluka, který nemá žádnou zodpovědnost, hulí trávu a chlastá a žije rapem, nehledě na důsledky se stane uznávaným promotérem atd. No bohužel ne. To by asi musela být pohádka.

A vlastně celý deník byl jen o tom, která holka se mu líbila a že jich bylo. Kde sehnal jaký matroš a kde měl nějaký průšvih. Doma skoro nevydržel, jezdil do Ameriky, do Mexika, do Španělska. Takový bohémský život, který ale chápu do určitého věku. Při dopsání deníku už mu je 30 dle mých propočtů a nic se nezměnilo.

A trochu mě i děsí kniha z pohledu rodiče, že se jejich dítě dostane k této knize a vezme si ji jako mustr. Za mě je to průměr a to jen proto že se většinou dostal z těch problémů sám. Ale nějak nevidím v tomto stylu života smysl.

Co musím pochválit je grafické zpracování knihy. To je pecka.

31.01.2024 3 z 5

Temná pláň Temná pláň Andy Maslen

Již třetí díl s Henry Fordem. Forda pořád pronásleduje vina za zemřelou manželku Lou. Také vidí, že jeho syn Sam už bude brzy dospělý a malinko se mu vzdaluje. Do toho přichází případ. Ve vojenském útvaru je na pláni opřená o kárku nalezená vojanda Rachel, která má podřízlé hrdlo a v ruce drží nůž.

Henry stojí před důležitou otázkou, jestli má podlehnout prvnímu pohledu, na který všichni poukazují, že jde o sebevraždu nebo poslechnout svůj cit pro práci detektiva. Je mu jasné, že tady něco nesedí. Něco tu smrdí, ale nemá žádné důkazy a s tím by u soudu neobstál.

Přestože má strašně málo času, chce vypátrat pravdu. Vše ostatní by bylo proti jeho přísaze. Některým důstojníkům v armádě i jeho nadřízeným je trnem v oku. Bude to stát více peněz. A vojenský útvar se za pár dnů vydává na vojenskou misi do Somálska. Musí stihnout vypátrat vraha do té doby.

Začnou se objevovat malé důkazy, že nešlo o sebevraždu. Ale motiv kdo, je zatím skrytý. Opět mu nevědomky pomůže s případem i jeho syn Sam. Ví, jak se chová mládež a tím mu napoví.

Prostředí vojenského útvaru bylo zajímavé zpestření. Vyšetřování má hlavu a patu a není to překombinované. Postavu Henryho jsem si oblíbila. V každé knize úzce spolupracuje s jinou osobou i když se setkáváme i s postavami z prvního a druhého dílu. Pořád to nemá na první díl, ale čte se to samo. Knihu jsem si užila a půjdu do dalšího dílu.

30.01.2024 4 z 5

Jižní Amerika očima 2 cestovatelů Jižní Amerika očima 2 cestovatelů Šárka Skrbková

Kdo nemá odvahu cestovat, tento cestopis by ho mohl nakopnout. Z Šárčinýho vypravování to zní děsně jednoduše a zajímavě. Samozřejmě ani ona se nevyhne na cestě s Markem po Jižní Americe několika málo komplikacím.

Důležité je si udělat před cestou plán, co chceme vidět, kolik asi jsme ochotni za cestu zaplatit, co oželíme a co naopak ne. Uvědomit si, jestli cestu podnikneme sami ( v mém případě tedy rozhodně ne :) ) nebo s nějakým svým známým či blízkým člověkem. Pokud s někým, musíme počítat s určitým omezením a kompromisy.

Putování po Jižní Americe mě v autorčině podání moc zaujalo. Je vidět, že je v plánování dobrá a vyzná se, kdy je možné pořídit letenku levněji nebo za co je dobré si na cestě připlatit a co s klidem vynechat. Ušetřit se dá hlavně na jídle a pití, ke každému jídlu není nutné kupovat drink a čistá pitná voda z kohoutku poslouží stejně ne-li lépe. A pak samozřejmě ubytování, většinou na delším putání jen v hostelu přespíte a jedete dál.

Vyráželi 21.10 z Prahy a vraceli se 14.12. Praha, Londýn, Rio de Janeiro, Saõ Paulo, Brazílie , Paraguay, Argentina, Chile, Bolívie , Peru, Mexiko. A jejich nejznámější památky zapsané v UNESCO sedm divů světa.

Kniha je psaná poutavě a bavila mě. Co bych uvítala trochu více fotek a doplněných hned v tom čase, kdy se o nich v knize zmiňuje. Pár fotek v knize je, ale až na konci autorky vyprávění a za fotkami je menší část, jak to vnímal Marek. Za mě už trochu zbytečné. Nic nového se čtenář nedozví a je tam jen odkud kam se přemísťovali a co měli k jídlu a to už jsme znali.

Na konci je i seznam, kde kolik utratili a co si sbalit. A to nejdůležitější na konci autorka píše, že klidně pomůže komukoliv, kdo se chce vydat na cestu a nebude si vědět s něčím rady. Tak vzhůru po dobrodružství v této knize a pak i osobně :).

28.01.2024 4 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Vánoční příběh, který Vás překvapí svou krásou. S chutí jsem se přenesla do knihy k hlavním hrdinům. Viola a Nate se náhodně potkají v metru, aby posléze zjistili, že ona je přiznána z orchestru, aby pomohla nacvičit vánoční představení dětí ve škole, kde Nate má dceru Grace a pomáhá jako rodič dobrovolník. Viola hraje v orchestru na Violu a tak má odpoledne většinou volné.

Viola to umí s dětmi a shodou okolností občas vyzvedne Grace ze školy, protože Nateovi odešla chůva. Oba se postupně sbližují, ale jde spíše o společné zážitky s Grace. On je ženatý, přestože žena není již rok doma, je v New Yorku kvůli práci, může se kdykoliv vrátit.

Moc mě dojímalo, jaké věci pro ní Viola dělala. Děti nepotřebují moc. Ale musí cítit lásku a vědět, že jim dospělý pomůže. Ani jedno ale od maminky Grace neměla. Bolelo mě u srdce, jak moc byla bojácná, aby neudělala něco špatně.

Líbilo se mi moc, jak i ze zakřiknuté Violy se stávala průbojná žena. Nate je skvělý muž a báječný táta. A prostředí knihu jen krásně dokreslilo. Stavění sněhuláka, sníh, Vánoce, představení Byla to správná oddechovka s pár polibky, ale moc dobře napsaná s mnoha emocemi, láskou, přátelstvím ať už mezi mužem a ženou nebo i ženou a holčičkou.

26.01.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Kult je druhý díl mentalisty Vincenta a policistky Miny. Jestli jsem byla z prvního dílu nadšená a dobře se mi četl, tak druhý díl jsem jenom vdechla.

Někoho možná odrazuje tloušťka knih této série. Jenže ve výsledku jí čtete mnohem rychleji než jakoukoliv jinou knihu s méně stránkami. Co stále nechápu, jak takhle dokonalé dílo mohou napsat dva autoři. Každý přece máme jiné myšlenky, jindy nás to motivuje psát. A pokud nepsali ve stejnou dobu, jak to pak dávali dohromady, aby to byla taková jízda?

Za celou dobu jsem neměla pocit, že bych chtěla knihu odložit. Nebylo tam žádné hluché místo vyplněné omáčkou, která by šla proškrtat. Mina má stále svojí fobii a Vincent také. Ale společně ji zvládají líp.

Tentokrát jsou unášený děti a nalezené mrtvé mají u sebe různé symboly, které nejlépe rozlouskne Vincent, který miluje hádanky a rébusy a už v prvním díle byl policii užitečný. Druhá linka je o Nathalii, dcera policistky Miny a o matce Miny, Ines. Ines vtáhne Natku do sekty, které se účastní. Jejich heslo: “Vše je utrpení. Bolest očišťuje.

Vyšetřování je skvělý, myšlenkové pochody jsou promyšlený. Ostatní postavy policejního týmu jsem si taky oblíbila. Úseky se sektou byli mrazivé. Uff. A konec byla prostě paráda. Vždycky to nějak souvisí s dětstvím. Nikdo se nerodí zlým. Zlým ho udělají lidé a okolnosti. Četla se moc dobře. V druhé polovině už jsem ji nedala z ruky. Doufám, že vyjde třetí díl a já už se teď na tu bichličku těším.

26.01.2024 5 z 5

Putuj se mnou přes Moravu Putuj se mnou přes Moravu Klára Sněhotová

Putuj se mnou je taková malá povídka o cestování. Autorku inspirovala cesta do Santiaga de Compostela, která je mnohem delší. Rozhodla se jít Svatojakubskou cestu napříč Moravou. Od polských hranic k rakouským, cesta dlouhá 277 km.

Cestu pojala od září do března, když měla o víkendu volno napojila se na cestu, kde posledně skončila. Buď autem nebo vlakem se přiblížila na cestu, po které šla. Za ten den ušla 20 až 30 km.

Popisovaná příroda kterou po vyznačené trase šla se mi líbila. Jen mi chybělo více nějaké akce nebo více stran. V knize je sice napsaný jakou trasu šla, jestli byl sníh nebo bláto a kde všude si dala razítko, ale dojmy a setkání s lidmi a nějaké zážitky při cestě s nimi tam bylo málo chápu, že někdy člověk nepotká živáčka, ale byla to místy popsaná mapa.

Určitě by knize prospělo více stran, více myšlenek, které cestovatelka při svém putování prožívala. Na co myslela a tak. Takhle mi tam malinko něco chybělo. Také mi vadilo odčítání trasy Santiaga, úplně by stačily km přes Moravu. A myslím si, že by to mělo úplně jiné grády, kdyby šla cestu v kuse a musela řešit i momentální nemoce, nepohodu a to, kde přespí.

Co musim vyzdvihnout jsou fotky, které se opravdu povedly a krásně celé putování doplnily.

23.01.2024 4 z 5

Princezna z nádraží Princezna z nádraží N. P.

Kniha pojednává o práci policisty, jeho výjezdy k feťákům, úmrtím, k bezdomovcům. O chudácích dětech, které se narodí těmto lidem. Svět drog je ovládá už na celý život.

Martin pracuje u policie již 12 let. Denně vyjíždí k případům krádeže, k matkám, ke kterým musí zavolat sociálku, protože mají v těle alkohol i drogy a starají se o malé děti. Sám navíc řeší svůj život. Je rozvedený, děti by chtěl vídat víc.

Magnet, Žiga, Robert, Jana, Klára a další. Do poloviny byla kniha taková nijaká. Ano, popisoval tam různé výjezdy, ale i když to byli vážné věci, nějak to po mně steklo. Jako když čtu deník policisty. Každou chvíli jiná postava. O holčičce o které je název jen jedna kapitola a pak o ní není celou dobu žádná zmínka. Přitom jsem opravdu chtěla vědět, co s ní je..

Druhá polovina byla rozhodně lepší. Začali se postavy propojovat, vše začínalo dávat smysl a zajímalo mě, jak to dopadne. Ale stejně přes to všechno bych brala jeden případ a víc do hloubky. Nebo to bylo stylem psaní, ale se mnou to nic moc nedělalo. A některé věci jsme se ani nedozvěděli. Jestli některé úmrtí byla vražda nebo ne.

Ocenila jsem konec, poslední dvě tři strany je vysvětlené, co se stalo s princeznou a jejím tátou, co ostatní postavy. Takový lepší průměr.

21.01.2024 3 z 5

Sejdeme se pod jmelím Sejdeme se pod jmelím Jenny Bayliss

To byla skvělá romantická kniha. Nejdříve mě trochu mátlo, že hlavní hrdinka je jednou nazvaná Elinor a na další straně Nory. Kdybych si pořádně přečetla anotaci, tak se mi to nestalo. :)

Ale jinak to mělo vše, co správná romantická kniha má mít. Zajímavé prostředí, stará parta kamarádů, kteří mají své chyby, ale když se sejdou je kopec srandy a dokáží si jeden druhému pomoci.

Kamarádka Nory Jenna se bude vdávat. Pozve celou svou partu ze školy, aby s ní týden pobyli na hradě a zakončili to sobotní svatbou. Elinor zde potkává svého dávného nepřítele z dob puberty. Kdykoliv přijela ze soukromé školy domů, házeli po sobě hlínu. Isaac je novým hradním zahradníkem.

Oblíbila jsem si i další postavy z knihy. Kamarádky Pipp, Jenny, Ameerah a kamarády Dev, Charles a nakonec i Guy, který ukázal až na konci knihy, co v něm vězí.
A Jenny měla tedy před svatbou dost patálií, které mě pobavili.

Setkání Nory a Isaaca se neobejde bez vtipné situace. Postupně se do sebe zamilují, vysvětlí si minulostjenže pak Nory udělá něco, co jejich vztah opět naboří. Dokáží si vše vyříkat?

19.01.2024 4 z 5

Boží potměšilost Boží potměšilost Zdeněk Řehák

Hlavními postavami knihy jsou lékaři Karel Jon a Petr Richter. Ordinace mají naproti sobě a tak se přes rok zastují, když jeden nebo druhý potřebuje. V ordinaci jsou i vtipné momenty, to když mezi sebou vtipkují nebo i různými pacienty. Aneb práce s lidmi je vždy pestrá. :)

Petr se vyrovnává s rozvodem a s tím, že po rozvodu vidí málo syna. Jeho bývalá mu doslova hází klacky pod nohy. Vídá ho míň a míň. Pokaždé se najde nějaká výmluva.
Karel má vztah s vdanou sestřičkou, což také není ideální. Ani jeden tak nemá v lásce zrovna štěstí. Petr přemýšlí o návratu domů do Brna.

Probíhá zrovna doba coronaviru, doba očkování, roušky, plné nemocnice. Zamlouvá se mi, jak je kniha napsaná. Tak jak život jde, popravdě vyobrazený život doktorů. Ale přiznám se, že mi při čtení nebylo dobře. Sama teď jdu z jedné nemoci do druhé a tím se mi četla hůř. Je to ale známka skvělé spisovatelské práce, do knihy se ponoříte, ani nevíte jak.

Karel odjíždí na dovolenou do Chorvatska k moři a tam se seznámí s Eliškou. Zamiluje se do ní a rozvíjí se tak ještě jedna část příběhu, která se nakonec spojí až na konci. Eliška totiž není úplně tím, za koho se vydává

Konec mě ale úplně rozsekal. Autor se s námi tedy nemazlí. Kdo máte rád knihy z lékařského prostředí s osobní linkou, milostnými eskapády obou hrdinů s prvky detektivky, budete spokojení.

16.01.2024 5 z 5

Vřesová můrka Vřesová můrka Oksana Bula

Nádherná ilustrovaná komiksová pohádka. Vřesová Můrka se bojí slunečního svitu, který ji ubližuje. Proto vylézá z vřesu jen v noci a myslí si, že je jediná na světě. Hraje si s netopýrem a sýčkem, kteří také ve dne spí.

Až k ní jednoho dne zavítá jiná můrka. Buková můrka. A přemluví šedivou vřesovou můrku k návštěvě lesa. Ukáže jí další kouzelná místa a jak se schovat. Že les ji chrání před sluncem svými listy.

Díky nové kamarádce pozná další krásné věci ze světa. Navštíví ježka v jeho domečku. Pozná svět plný barev, který může vidět jen za světla, když se umí schovat pod listí.

Zjistí, že soumrak je nejkrásnější část dne a seznámí se se dvěma bludičkami Stříbřenkou a Rosou. Na knize je krásně ukazané, že i když někoho neznáme, neznamená to hned, že mu nemůžeme věřit. Pokud se od něj naučíme jeho dovednosti, můžeme poznat více z krás světa. Dcerku 6 let kniha moc bavila.

14.01.2024 5 z 5

Zahrada dávných tajemství Zahrada dávných tajemství Kelly Bowen

Ta kniha byla prostě kouzelná. Sice o válce a smutných věcech, ale s nadějí na konci. Celé vyprávění se střídalo z pohledu Stasie z průběhu války, co z ní válka udělala a kým se stalaa z pohledu Nicolase a jeho bytí ve válce.

Tyto dvě linky ještě doplňuje vyprávění Isabelle v červenci 2022 kdy se rozhodne odkoupit a zrestaurovat zámek a zahradu, kde se babička seznámila s dědečkem. Nachází obrázky malované babičkou, které se napádně podobají obrázkům, které malovala Rose (Šípková Růženka).

Rose je žena, která pracovala v odboji, nejdříve pašovala zbraně a různé věci, ale později se sama stane vůdkyní a odpravovala v lese německé důstojníky. Jak já ji fandila. Nikdy jich nebylo popravených dostatek za všechny hrůzy, které ostatním lidem udělali.

Moc se mi líbil styl psaní autorky. Bylo to takové pohlazení po duši. Moc hezky zpracovaný příběh o válce. Dodávalo to naději, že i po těžkých životních chvílích může vysvitnout slunce.

Současná linka byla taky skvělá, ale bylo jí málo. Brala bych více pátrání z jejich strany po Rose a více osobního života Isabelle a její sestry Emilie. A za konec jsem v obou linkách minulost i přítomnost byla ráda.

14.01.2024 5 z 5