EvikU. EvikU. komentáře u knih

Tanec za odpuštění Tanec za odpuštění M. K. Hardy

Knihu jsem četla ve štafetě, ale pořídím si ji domů. Je to druhý díl ze série Hřiště lásky. Autorka si mě získala jejím stylem psaní. Plynule přecházela z humoru do emočních scén. Místy jsem se tlemila jako puberťák abych na další straně měla v očích slzy. Její odvahy použít v knize dvojsmysly, které byly opravdu vtipné a nevyznělo to trapně, ale pobavilo, obdivuji.

Už začátek knihy je emotivní a pak se po celou dobu střídá humor s emocemi. Riley i Jacka jsem si oblíbila. Ano, bolelo mě, co Riley udělala, asi jako všechny čtenářky, ale dovedla jsem to pochopit. Moc se mi líbilo, jak kniha pokračovala, chtělo to čas pro oba všechno vstřebat. Každý děláme chyby a napravit je může jen čas a odpuštění.

Jack končí svou kariéru ragby hráče ze zdravotních důvodů a Riley má mladšího bráchu, který je nezodpovědný fracek. Oba tak mají problémů až až. Kór když se do příběhu zapojí bulvár, který když slavnou osobu kousne, tak ji hned tak z huby nepustí.

A ukázka sounáležitosti hráčů v týmu, že jsou jako jedna velká milující rodina je také skvělé.

Kniha si zaslouží plný počet hvězdiček a já už se moc těším až se začtu do třetího dílu.

20.10.2023 5 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Knihou neodpovídej jsem se ponořila do Pražských ulic a do sítí internetu. Musím říct, že mi velmi sedl styl psaní autorky, velmi dobře popsaná dnešní doba sociálních sítí a seznamky. Za profilem se může skrývat kdokoliv

Příběh začíná Zuzanou a Honzou, Zuzka je trochu unuděná v dlouhodobém vztahu a hledá rozptýlení po sítích. Začíná si psát s Matoušem. Nikdy se ale nesetkají. Vždy má nějaký problém, proč se nemůže sejít na poslední chvíli. Celé je to ale divné, protože jinak Zuzku nijak nevydírá ani nepožaduje fotky.

Objevuje se vražda Kristýny. Je znásilněná. Na scénu vstupují dva vyšetřovatelé Tengler a Suchoň. Je to celé zamotané, z parku, kde oběť najdou je spousta nepořádku, těžko říct, co patří k důkazům teď a co tam leží už měsíc. Bohužel než stihnou vše vyšetřit, mladý pár v jiném parku v Praze nachází další vraždu. Žádná souvislost mezi zavražděnými není, ale přesto se nabízí možnost sériového vraha

V knize se střídá dopisování Zuzky na telefonu s vyšetřováním. Nakonec vstupuje do hry ještě Martina

Bylo to moc napínavé, čtivé, krásně popsaná práce detektivů a jejich život. Při vyšetřování nevědí ani jestli jedli natož nějaký jiný osobní život. Konec už byl jedna velká výzva.

A já teď mám jednu výzvu na všechny, kdo už četli nebo budou číst knihu. Jak tam do všeho zapadla Zuzka? Napište mi do SZ. :)

19.10.2023 5 z 5

Asher Black Asher Black Parker S. Huntington

Asher Black je jedna z těch knih, která mi dala, co jsem čekala ba i něco navíc. Příběh je z prostředí mafie a bohatých lidí, kteří mají všemožné vymoženosti moderní doby.

Asher a Lucy. Potkají se v jeho klubu, okamžitě je zasáhne velká přitažlivost. Po nečekané události nájezdu policie,kterou zavolá Lucy se měsíc nevidí. Nakonec ji vypátrá a předloží ji dohodu. Dohodu o falešné snoubence.

Lucy studuje na prestižní vysoké škole, kde studoval i Asher. Se spolubydlící a kamarádkou Aimme se přestane na čas vídat, protože na nabídku Ashera kývne a stěhuje se k němu.

Potěšilo mě, že se jejich vztah vyvíjel pomalu, přátelství až potom láska. Jejich dialogy byly vtipné. Celkově je kniha psaná tak, že si ji člověk užije a nepřemýšlí nad ničím jiným. Sexu akorát, střílení akorát, spíše pohled na jejich seznamování a vzpomínání obou na svou minulost, zkrz kterou se mohli více poznat a věřit si.

Po detektivce to pravé odreagování. Bavilo mě prostředí, popis bytu, chování obou hrdinů.

19.10.2023 4 z 5

Zaklínač – encyklopedie Zaklínač – encyklopedie Alain T. Puysségur

Zaklínač encyklopedie mě příjemně vrátil do fantasy příběhu o zaklínači, čarodějkách, trpaslíkách a fantasy tvorům. Nejdříve jsem se pokochala předsádkou, poté prostudovala mapy, konečně jsem si trochu utřídila jednotlivá království a oblasti. Při četbě knih jsem měla v politických věcech místy zmatek.

Nejdříve jsou v knize představené jednotlivé postavy seřazeny podle abecedy. U každé postavy je kousek úryvku z knihy na připomenutí a z jakého dílu. Poté důležité informace o jejich osobě. Komu se narodily, jaké mají vlastnosti a jaké schopnosti, případně důležitá událost v jejich životě. A nechybí ani nádherná ilustrace jejich postavy případně informace s ilustrací nějakého jejich doplňku.

Druhá část encyklopedie tvoří abecedně seřazení tvorové. O těch jsem si četla vůbec s gustem. Opět úryvek z knihy a pak jejich popis, výskyt, chování, vlastnosti, zvláštní znaky nebo iluze ,které vyvolávají. Nechybí tak informace o Baziliškovi, Drakovi, Upírovi, Trollovi, Mořské panně. Objeví se tu i Mantichora, Ghúl nebo Živa.

Po přečtení této knihy, listování v ní jsem si opět více přiblížila tento úžasný fantasy svět. Zase jsem se dozvěděla o jednotlivých postavách něco navíc. Moc krásně zpracované.

Na konci knihy jsem se dočetla, že připravují knihu Adam Flamma: ZAKLÍNAČ - HISTORIE FENOMÉNU.

Ani ne pět minut Ani ne pět minut Hana Radulić

Tento příběh jsem zhltla. Bylo mi z něj tak neskutečně smutno. Hlavní hrdinka Anna prožívá své poslední chvíle v domově důchodců. Nemocná se srdcem a Alzheimerovou nemocí. Vzpomíná hodně na svoje mládí, většinou je smutná a duchem nepřítomná, ale při jedné z posledních návštěv se synem Lukášem řekne nahlas věty, kterým Lukáš nerozumí"ani ne pět minut" a Baška Voda. Co znamenají?

Lukáš nikdy své matce nerozuměl. Byla uzavřená, odpovídala jen na otázky. Ošetřila a postarala se o ně. O něho a jeho sestru Janu. Ale milovala je? Víc si rozuměl s otcem.

Po smrti své matky dostává v tašce věci. Krabičku s dopisy, které jeho matce psala babička a fotku, na které je mamka se svou kamarádkou a dvěma kluky. U moře, místo Baška Voda. Ukazuje fotku tátovi, ale ten si vymýšlí, že tam byli v červnu, přestože na fotce je psaný datum srpen 1968.

Lukáš pozve na dovolenou svou dceru Moniku, kterou po svém rozvodu vídá málo. Vydávají se na cestu do Chorvatska do Bašky a obeznámí ji s částí, kterou zjistil. Domnívá se, že měla maminka v
Chorvatsku milostný románek. Ano i ne.

Kniha je vyprávěná i vzpomínkami Anny, které se prolínají s vyptáváním Lukáše. Seskládá si postupně celou pravdu. Některé věci je nejlepší nechat spát. Jenže Lukáš už potřeboval znát pravdu. Nemohl jinak. Opět mi zasáhla srdce. Skvěle napsaný román o rodinném tajemství.

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

V září jsem ochutnala první dva díly ze skvělé série s Madison Harperovou a Natem Monroe. V říjnu, 16.10. vychází třetí díl s názvem Příchuť zla.

Neskutečně čtivý příběh. Kniha dává smysl od začátku do konce. Hlavně je moc napínavá a nejde odložit. V knize se odehrávají dvě linky vyšetřování, které spolu nesouvisí a Madison, která je nově detektivem neví, kde má být dřív.

Jedna linka sleduje Natea a Jacka Connora, který mu znovu vstupuje do života, ďábel v přestrojení za kněze, kvůli kterému seděl nevinně ve vězení už jednou. Druhá linka sleduje vyšetřování roční holčičky, kterou Madison najde opuštěnou v autě u lesa. U auta se nachází i bílá teniska od krve. Postupně odkrývá identitu holčičky, jméno matky a ostatní souvislosti.

Styl psaní vás pohltí, postupným odkrýváním skutečností vás udržuje v napětí. Příběh je parádně propletený, aby na konci byl poslední uzel rozdělaný a celý příběh dával smysl.

Občas je zmíněné něco z minulosti ať už o Medison a jejím synovi nebo o Nateovi. Čtenář je tak v obraze, alespoň částečně co bylo dřív, proto není úplně nutné číst nejdřív předešlé dva díly. Ale já tedy nedám na čtení série postupně. Je to nejlepší.

Nějakou detektivku už mám za sebou, ale o málokteré mohu říct, že se k ní jednou vrátím. O téhle to říct mohu. Přečtu si ji znovu, časem.

Šedá jako popel Šedá jako popel Ursula Poznanski

Druhý díl Caroline začíná tam kde předchozí skončil. Caroline se vrátila do květinářství ve Vídni. Květinářství sousedí s velkým hřbitovem. Najde se jedna mrtvola, později i otevírání hrobů, vytahování lebek a u toho nastříkané nebo namalované znaky, nekonečná 8, pentagram a jiné satanistické znaky nebo čísla.

Cara je od přírody zvědavá, také nedůvěřivá, jestli to nemá spojení s ní a s Andrejem, ruskou mafií, před kterou už se rok skrývá pod falešným jménem. Proto si fotí zhanobené hroby a motá se kolem vyšetřování, což se znelíbí hlavnímu vyšetřovateli Tassanovi. Carolin si dělá věci po svém a bojí se mu přiznat pravou identitu a zamotává se do toho víc a víc.

Následně zjistí, že ji někdo sleduje a má velké podezření, že je to nějaký pohůnek od mafie. Udělá rozhodnutí, ale stále neví, zda má pravdu. Poté je stíhaná i policií a sama odhaluje pravdu okolo hřbitova.

Musím říct, že tenhle díl mě bavil, všechno dávalo smysl, jak to postupovalo. Caroline si dělala věci po svém, ale ani se jí nedivím. Pravda, která vyplula na povrch byla děsivá. A některé věci nebyli završené, je vidět, že bude ještě další díl.

13.10.2023 4 z 5

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

(SPOILER) Novela vypráví o psychické poruše jednoho učitele. O rozdvojené osobnosti, kdy má v hlavě "přítele", který mu radí, co má dělat. Zároveň má panický strach ze všech virů a bakterií, problémy s usínáním, zvládnutí vyučování, když děti křičí a do toho má v hlavě další osobu, která mu přivozuje úzkost.

Má kamarádku Elišku, která ho chápe. Sama má totiž úzkosti. Chápe ho, protože má nejspíš podobný problém. Jejich společný oběd nedopadne moc dobře.

Ani vyučování ve škole už není dobré. Učitel musí druhého v hlavě poslouchat na slovo a tím se chová nepřípustně. Jedno vyučování byl pro žáky cool, protože měl zvláštní projekt, učení za tmy, nevěděli, že to původně mělo jiný důvod.

Jeho život se mu rozpadá pod rukama, ve světlých chvílích si uvědomuje návštěvu lékaře. Styl psaní mi vyhovoval, myšlenky a mluvení s tím druhým bylo skvělý. Ale já potřebuji víc toho nimrání se v problému. Popsané situace ve škole, v obchodě, s Eliškou. Pohled ostatních na takového člověka v běžných situacích v životě, protože to musí vypadat zvláštně a určitě se s takovými lidmi setkáváme, aniž bychom o tom věděli. Líbil by se mi pohled ostatních lidí z více stran.

12.10.2023 4 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Na začátku knihy objevují tělo mladé ženy brutálně znásilněné a zavražděné. Stopy DNA ukazují na možné dva pachatele. Vyšetřovatelé David a Ema rozjíždí vyšetřování. V lese kde ji našli je chatová oblast. Dívka v jedné z nich bydlela teprve měsíc.

Musejí vypátrat totožnost a poté vyšťourat něco z minulosti dívky. Styl psaní je velmi čtivý, v knize je střídání jak jednotlivé kapitoly, tak úryvky z deníku zavražděné, který najdou. A ještě se ke konci střídá vyprávění jednotlivých postav.

V příběhu se objevuje hodně i osobní život vyšetřovatelů, což mám v detektivkách ráda. I detektivové jsou jenom lidi a mají nějaký svůj osobní život mimo případ. Akorát teda chování Davida už na mě místy bylo moc. Naštěstí se ke konci trochu srovnal. :)

V knize je popsané těžké téma zneužívání dětí. Části z deníku se mi četli těžce. Celá kniha je propracovaná, napínavá, propletené klubko zmijí. Konec jsem takový nečekala. Nejsem z knihy úplně nadšená, ale líbila se mi. Neměla jsem potřebu ji odkládat a to je hlavní.

11.10.2023 4 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

No páni. Našla jsem druhého spisovatele, který mi píše z duše. Tak nějak si představuji skvělý příběh. Má smysl, má děj, má krásné myšlenky. Prvním je Frederick Backman druhým Ewald Arenz.

Velké léto pojednává jak je z názvu patrné o létě. O Friedrichu, který místo na dovolenou s rodinou bude trávit prázdniny u dědy s babi a učit se na reparát z matiky a latiny. Všechno zlé je k něčemu dobré. Lépe poznává přísného dědu, který má své zásady, ale neznamená to, že nemá srdce. Sblíží se i více s babičkou, poznává skrz ní svoji historii.

Seznamuje se s dívkou Beatou a poznává svou první lásku. Také má nejlepšího kamaráda Johanna a sestru Almu, která také zůstala doma. Všichni čtyři prožívají velká dobrodružství.

Zhruba v půlce knihy se stane jedna událost, která velmi změní přátelství všech 4 mladých lidí. Velmi dojemné, silné emoce, kdy musím číst v kuse a nejde kniha odložit.

Na knize se mi nejvíce líbí její myšlenky, citáty, pravdy o životě, které jsou příběhem nenásilně protkaný. Myšlení a chování všech postav v knize si myslím odpovídá skutečnosti. Opravdu nádhera. Miluju filozofii v příběhu. Příběh je neuvěřitelně čtivý a já si užila každou stránku. Je mi líto, že je konec. Netrpělivě budu vyhlížet další knihy od autora.

10.10.2023 5 z 5

Dlouhý okvětní plátek moře Dlouhý okvětní plátek moře Isabel Allende

Nelehký příběh, který začíná občanskou válkou koncem 30.let ve Španělsku. Victor, který se učí léčit zraněné v táboře, nakonec musí s mnoha jinými lidmi emigrovat, Francie má zavřené hranice, putují s vízem do Chile. Osud ho svede dohromady s Roser, která milovala Victorova bratra.

Nelehký úděl lidí, kteří vydrží a přetrpí cokoliv, jen aby mohli žít dál a v cizí zemi našli nový domov. Ani jeden z nich neví, zda kdy a jestli vůbec uvidí znovu svou rodnou zem.

Z Roser se stává známá zpěvačka a klavíristka, čemuž se věnovala už ve Španělsku, Victor dostuduje medicínu a stává se lékařem.

V knize je zaznamenaný celý jejich život. Jak se měnil v důsledku politiky, ale i lásky, obětavosti pro druhé, s různými lidmi, které poznali. Victor si prošel nejednou životní zkouškou. Roser byla velmi moudrá a krásná žena.

Nejvíc se mi líbilo jejich manželství, jak se postupně upevňovalo, aby nakonec přerostlo v lásku pevnou jako skála. Nemusela být na začátku, byla až na konci po mnoha prožitých let, kdy si byli navzájem oporou.

Části s politikou se mi četli hůř, ale byli v knize důležité. A samozřejmě nechybí ani občasné odkrývání rodinného tajemství. Kdo má rád rodinné ságy, kdy je u hlavních hrdinů napsaný celý život, bude se jim kniha moc líbit. Autorka píše čtivě.

09.10.2023 4 z 5

Kaidžú č. 8 (1) Kaidžú č. 8 (1) Naoja Macumoto

Na tuto mangu jsem se těšila, ale zároveň jsem měla obavy. Byly zbytečné. Obávala jsem se, jestli mě bude komiks o příšerách bavit. Je o Kafkovi, který se touží dostat do obranných sil proti nestvůrám. Seznamuje se Renem, s kterým pracují na úklidu po neutralizaci nestvůr, kterou provedla kapitánka Obranných sil.

Po jedné nevydařené akci přichází zápletka, která mě překvapila, ale zároveň potěšila. Kafka má s Renem tajemství, do přihlášky jdou spolu, stávají se z nich parťáci.

Místy jsou opravdu vtipné situace a není to nic drastického, takže je manga v podstatě pro každého. Zase super ilustrace. Jenom mi v japonských mangách dělají problémy jména. Postavy si tak pamatuji spíše z obrázků. Zase měnit jim jména do českých by také nešlo. :)

Do obranných sil se hlásí jak kluci, tak holky a teď teprve začínají vtipné momenty. A kdo celé výběrové řízení vyhraje? Při výběrovém řízení se situace opět komplikuje. Samozřejmě, že se navzájem pošťuchují a hecují. Ani se nedivím, že jsou mládeží mangy tak vyhledávané. Mě tato manga zas až tak neoslovila, ale jako relax mezi ostatní knihy byla dobrá.

07.10.2023 4 z 5

Jejich příběh Jejich příběh Jitka Prokšová

Patologické chování matky v rodině vyústí v rodinnou křivdu, která už se scela nikdy nesrovná. Matka žije se svými dvěma dcerami sama. Už jen to, že je mezi sestrami větší věkový rozdíl není ono (7 let). Ale matce její mladší dcera Nathalie připomíná manžela, který od nich odešel a podvědomě ji za to trestá. Kdežto starší dceru Lindu protěžuje, chválí. Linda dělá všechno dobře.

Není divu, že se pak stane to, co se stalo. Nat potřebuje nad Lindou vyhrát, být jednou první. Co na tom, že ve výsledku jí to nic dobrého nepřinese? Ano jde o jednoho muže. Mladý muž Tom, kterého sestry bavily obě jen dokud s nimi mohl manipulovat. Krásná ukázka manipulátora.

Jejich příběh sepisuje do svého románu sousedka, která občas hlídala Michaelku, Lindinu dceru. Téma je skvělé, mám ráda psychologické romány. Líbí se mi i styl psaní autorky, ale bohužel ty vsuvky, že píše jejich příběh někdo jiný mě rušil. Také bych brala více sond do jednotlivých postav, více do hloubky Lindu, Nat, Toma,... a také příběh tady a teď, aby mě to vtáhlo do knihy. Já byla pořád na okraji, pořád jsem čekala z vypravování, že se přihodilo ještě něco víc a ono nic víc už nebylo. A maličko mě zklamal konec, to bylo maličko navíc. Klidně tam ten sen nemusel být.

I přesto jsem si knihu užila a rozhodně stojí za přečtení.

07.10.2023 4 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Příběh odehrávaný v Tokiu v Japonsku a částečně v New Yorku, kde byla rok Mizuki na výměnném pobytu u kamarádky Cassie. Naučila se tam cizí jazyk, angličtinu a převzala nějaké jejich zvyky, které jsou v Japonsku pro ženu nemyslitelné a ve světě normální. Začala tam zpívat v klubech a chtěla být zpěvačkou.

Vrátila se do Japonska, seznámila se s Tacuem se kterým má nyní dvě děti. Dceru Eri 10 let a syna Aki 4 roky. Z manželství se stala rutina. Tacuo dělá od nevidím do nevidím. Ona je hospodyňkou na plný úvazek. Své děti miluje nade vše. Ale opravdu chtěla tohle? Celý den jen u plotny a donekonečna skládat haldy prádla?

Manžel po příchodu z práce kouká na televizi nebo roluje na telefonu příspěvky. Je s ní v pokoji, ale jakoby ji neviděl. Mizuki neví, kdy naposledy ji vyslechnul nebo pohladil.

Náhodně potkává může Kijošiho. Najednou je svět barevnější, protože ji poslouchá, směje se jejím vtipům, věnuje ji svou pozornost, skládá komplimenty. Která žena by tomu alespoň na chvíli nepodlehla? Jenže přichází zemětřesení, Mizuki je s dětmi v metru. Po tomto incidentu balancuje svůj vztah k dětem, k manželovi, k životu a ke Kijošimu.

Příběh se odehrál v Japonsku, ale mohl by být v jakémkoliv státu, nahlédnout do manželství, která mají několik roků za sebou. Je to o kompromisu ale i o tom dát najevo druhému alespoň sem tam vědět, vím, že tu jsi a není to samozřejmost. Miluju Tě zní hezky i po 10 a více letech.

06.10.2023 5 z 5

Ti, co zemřeli Ti, co zemřeli J.R. Erickson

Kniha je jaká? Co napsat? Ne, opravdu bych nechtěla, aby byla víc děsivá. Úplně mi to stačilo. Zajímavé propojení s prvním dílem. Pro mě druhý díl ještě lepší než první. A spoustu věcí je tam z prvního dílu zmíněno. Proto rozhodně doporučuji číst díly postupně.

Příběh mě chytil od první stránky. Bylo to napínavý, mrazivý, věci mezi nebem a zemí. Staré sídlo ve kterém se staly zlé věci. Zlo je jím prostoupeno od půdy po sklep. Kerry Manor. Corrie a její manžel Sammy s dvouletou dcerkou Issis. Pronajímají si staré sídlo na půl roku po své rekonstrukci.

Sammy píše hororové komiksy a je domem nadšený, načerpá zde inspiraci pro své příběhy a rozhodne se uspořádat velký Halloweenský večírek ve starém domě s atmosférou, kterou nikde jinde neudělá. S Corrie se dějí zvláštní věci. Často spí i přes den a chová se divně.

Sammyho dvojče Sara to pozoruje, ale nerozumí tomu. Po Halloweenu se stane neštěstí. Začíná vyšetřování, Corrie a Sara nezávisle na sobě pátrají po minulosti, potřebují vědět víc. Zdá se, že události jsou spojené i s nedaleko umístěným ústavem pro chorobomyslné v Michiganu.

Po domě zní dětská písnička, dětským hlasemkdo ji říká? Opravdu je možné, že je v sídle duch malé holky Ethel? A není někdy lepší nechat některé věci spát? Upřímně halloweenský zvyk mi celkem nejde do hlavy. Co jiného to je než dělání si blázny z mrtvých?

Jestli vyjde další díl, tak si ho zase musím přečíst. Já byla spokojená s dávkou adrenalinu, teď nějakou romanťárnu, asi. :)

05.10.2023 5 z 5

Jako tažní ptáci Jako tažní ptáci Ema Šindelářová

Po přečtení knihy mě svírá úzkost z jejího života. Celá kniha je vlastně pojatá Bářinými vzpomínkami, myšlenkami, emocemi, prožíváním různých vztahů. Jen místy je tam přítomný život s Basem, se kterým má také problémy, hádky a nedorozumění.

Vychovala 3 děti, Kristýnu, Sebastiana a Thomase. Partnerů za svůj život měla 5. Každé dítě mělo jiného tatínka. Emigrovala z Čech do Nizozemska. Rodiče tak měla přes 800 km daleko. Celý život hledala svobodu a lásku.

Velmi se mi líbila její výchova respektování dětí. Nenesla se zákazami a příkazami. Nechala je zkoumat a učit se a hlavní motto byla komunikace. Už méně se jí dařila komunikace s partnery.

Bylo zajímavé proplouvat knihou s jejími myšlenkami. Nutilo mě to přemýšlet nad svým životem. V něčem jsem s ní souhlasila, v něčem jsem si říkala, že si za ledacos může sama. Vždyť tak jako ona chtěla nějakou svobodu, volnost, tak i partneři chtěli mít svou částečnou svobodu.

Její reakce mi někdy přišli moc přehnané, jindy zase krásné myšlenky vůči dětem. Bára je prostě takový tažný pták, který po čase hledá další domov. Jednou nohou stále v rodném Česku, druhou v Nizozemí a časem přibude třeba další země, další mužje volná jako pták.

Kniha nemá moc děj, ale čte se hezky. Takové to přemýšlení nad životem.

04.10.2023 4 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Začátek knihy byl kouzelný, dojemný, setkání dvou partnerů Samuela a Patricie po 30 letech, kdy o sobě nevěděli. Nemohou tomu uvěřit. Nikdy na sebe nezapomněli.

Oba vzpomínají a v knize je na střídačku vyprávěné, co se u nich v životě za 30 let stalo. Místy mi chyběl děj tady a teď. Bylo to takové shrnutí, co se pilotovi stalo a kam směřoval. O jeho další rodině.

Střídalo se s vyprávěním a emocemi Patricie. Patriciinu část jsem měla raději. Že ho hledala, poté často cestovala a věnovala se své profesi. Krásně bylo popsané chování rodiny k ní. Rodina si mnohdy myslí, jak druhému pomůže, když mu řekne, že má zapomenout. Ale že to mnohdy není možné, neřeší.

V knize je spousta momentů, kdy jsem byla hodně dojatá, spousta zamyšlení se nad láskou, nad životem, nad ztrátou. Ale! A teď mi to promiňte, ale já se domnívám, že 30 roků je hodně. Hodně na takhle šílenou lásku, která neopadne. Hlavně jako žena bych Samuelovi neodpustila, že se mě nepokusil najít dřív. Že nechal vše tak, jak bylo. Ona to udělat nemohla,...

Už jen proto se domnívám, že by 30 let vykonalo své. Láska časem vyprchá, když není zalejvanáno i proto se těším, co bude v druhém dílu.

02.10.2023 4 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Právě jsem přečetla komiks Pac & Pussy. Komiks se ke mně dostal náhodou. A musím říct, že je to vtipný. Takový mišmaš myšlenek o životě a kočkách a kočkách a lidechmísty tam jsou fakt bizarní rozhovory mezi dvěma kočky.

Ten text je i celkem místy vtipný, ale za mě teda mohli být lepší obrázky. Vlastně skoro stejný, místy úplně stejný obrázky na každé straně.

Některé věty mi tam přišli zbytečné, u jiných se zasmála. Ale jako 10 minutové čtení ke kávě, když není na nic jiného čas to není špatná volba.

Nebo malý zpestření mezi vážnější literaturu. Jestli seženu další díly, přečtu si je také. Teď hodnotím jako průměr. Neurazí, nenadchne.

02.10.2023 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Obraz Doriana Graye je další kniha z klasiky, kterou jsem si doplnila svou knihovnu, která byla na seznamu, že chci číst. Četla jsem ji do výzvy DK, kniha, které má víc jak 5 vydání v CZ. Navíc se mi hodila do výzvy #proctemeabecedu , písmeno O.

Kniha se mi líbila, je z ní cítit dřívější tvorba a starší doba. Příběh mě překvapil, jak dobře se četl.

Mladý bohatý muž v Londýnské společnosti. Malíř Basil je z jeho krásy uchvácen a obraz, který namaloval s jeho tváří ta svoje vrcholné dílo. Dorian zatouží, aby zůstal na věky takhle krásný a měnil se obraz. Jeho přání je vyslyšeno a každý jeho prohřešek je na plátně vidět jako zlý úšklebek a pronásleduje ho, kdykoliv se na obraz podívá.

Pronásleduje ho i ve snech a nemá chvíli klidu. Čím vším se mu obraz stane a kam ho až dožene? Zajímavé pojetí knihy, jedna z knih klasické literatury, která stojí za přečtení.

01.10.2023 4 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Tahle fantasy série o vlcích se mi zadřela pod kůži. Magie a schopností, které mají mi přijde tak akorát. Hlavní hrdinové jsou sympatický, děj je napínavý se super zápletkou. Ayla prochází další zkouškou osudového pouta. Hned v začátku knihy je plno napětí, jak to bude vypadat. Znovu se objevuje smečka lva a Jordan. Mně se ale nejvíc líbí, když se vrátí na scénu Kaden.

Kaden a Ayla se k sobě hodí. Líbí se mi jejich přátelství i přitažlivost mezi nimi. Z jejich chování k sobě mám husinu. Takovou tu příjemnou, věřím jim jejich příběh.

Velmi se mi zamlouvalo, kam se děj ubíral, že byli další souvislosti vyzrazený. Ostatní postavy a prostředí to krásně doplňuje. Objevují se nové postavy a děj knihy to příjemně zamotává.

Pro milovníky fantasy a romantiky s prvky erotiky určitě doporučuji. Skvěle zpracované, příjemně se čte, nejsou v ní hluchá místa. Je to správná oddechová série. Jedna z mála ke kterým se v budoucnu vrátím.

Ale co ten otevřený konec zase? Já chci teď hned třetí díl. Proč nemůže série vyjít najednou? Uf, no tak si počkáme no.

01.10.2023 5 z 5