EvikU. EvikU. komentáře u knih

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Sci-fi nevyhledávám. Nerozumím mu. Chybí mi představivost. Většinou. Ne tak ale u této knihy. Vybrala jsem si ji do čtenářské výzvy “Kniha odehrávající ve vesmíru. Byla poslední knihou, kterou mi zbývalo přečíst.

Celou dobu jsem byla v Cupidu s nimi. Prožívala s nimi všechny chvíle, obavy, lásky, seznamování. Lea je správná, bojovná dívka a moc jí fandím.

Na druhé straně záznamy pro televizní diváky, show sledování dívek a chlapců ve vesmíru. V této době velmi populární. V televizi na žádnou podobnou akci jsem nikdy nekoukala. Ale v knize se mi to líbilo moc.

Samozřejmě začnou vymlouvat na povrch tajemství, která jsou děsivá. Mrazí z nich. Serena je šílená manipulátorka, ve vedení projektu Genesis a chce projekt dotáhnout do konce za každou cenu. I za cenu nejvyššípři ukončení by přišli o miliardy dolarůLéonor se náhodou dozvídá pravdu, nachází mobil jednoho vědce, který byl v programu a postaví se Sereně.

Kniha končí napínavě, co se bude dít dál se dozvíme v druhém dílu, který vyjde v roce 2024. Těším se.

18.12.2023 4 z 5

Ozvěna skandálu Ozvěna skandálu Laura Madeleine

Kniha ve které se prolínají dva příběhy. Červenec 1928 a Tanger 1978. Minulost vypráví o dívce jménem Alejandra, která je sirotek, který vyrůstá v hotelu a ochrannou ruku nad ní drží kuchař, který ji naučí, jak vykouzlit i z mála chutný pokrm.

Při jednom neštěstí, kdy se v hotelu stane vražda a Alejandra je na místě činu, musí prchat, protože není nic jednoduššího než obvinit chudého sirotka. Na útěku poznává muže s dámou, kteří ji dají klobouk a peníze do začátku. Řeknou jí, kam cestují. A ona se rozhodne je následovat, protože neví kam se honem vydat.

Vydává se pod jinou identitou a odjíždí za moře do Tangeru. Oproti příběhu, který se dozvídáme vyprávěním Alejandry je přítomnost amerického spisovatele Sama, který shodou náhod nachází starý zápisník s iniciálami A.L. a dostává se ke starému příběhu, který ho fascinuje a naplňuje inspirací napsat román.

V jednom hostinci poznává starého pána a je tak neodbytný, že se s ním několikrát sejde, aby se dozvěděl víc. Při tom zjišťuje dávná tajemství a dostává se i do potíží. Do problémů dostává i další lidi.

Moc dobře napsaný poutavý příběh, který mě bavilo rozplétat a dozvědět se více. Líbilo se mi prostředí města Tangeru a moře, popisované kuchařské umění. Když se to tak vezme, opravdu je to místy jako magie, okouzlit chuťové pohárky.

Při čtení jsem se bavila, vždy už jsem se těšila, co nového se v životě Alejandry dělo. Jako zpestření bylo v každé části s Alejandrou na začátku recept na nějaký koktejl. Maličko mi vadily překlepy a pravopisné chyby, které se v knize objevily. Doporučuji všem, kteří mají rádi odkrývání tajemství v historických knihách.

17.12.2023 4 z 5

Rafinovaná past Rafinovaná past J. J. Vlčková

Úplnou náhodou jsem objevila novou českou autorku. Při hledání knihy do výzvy #proctemeabecedu písmeno R jsem našla tuto knihu. Vysoké hodnocení, tak jsem si říkala, že zkusím.

Zamlouval se mi celý příběh, který byl netradiční. Nebo spíše se nebál ukázat i ženu, která po dlouhodobém vztahu se ženáčem a ztrátě zaměstnání hledá nový smysl života. Její největší sen založit rodinu už houká na poplach, životní vlak tak vjíždí do zatáčky a Laura bere v životě vše, co se jí nabízí.

Nové zaměstnání, pohledný, leč také ženatý muž, mladý koloušek či výkonný ředitel, který se jí na první dobrou vůbec nelíbí. Najednou má několik mužů ve svém životě a neví, kterého si vybrat, každý ji uspokojuje po jiné stránce. U jednoho je to dokonalý sex, další ji zvyšuje sebevědomí se kterým omládla. S dalším si zase připadá jako královna

Chvíli se v tom motá, ale nakonec má jasno. Láska zasáhne i jí, jenže co teď? Po šťastných chvílích přichází tvrdý páddo poslední chvíle jsem netušila, jak to celé dopadne. A to se mi líbilo, že ač romantická kniha není jasné jak to dopadne.

13.12.2023 5 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Marianu Zapatu jsem objevila díky své dceři. Její knihy s pomalou romantickou linkou se hezky čtou. Je to pro mě sázka na jistotu, když si chci u knihy odpočinout.

Ano, je to předvídatelné, ano, víme dopředu, jak to dopadne, ale i to pozvolné vysvětlování, čím si navzájem nevědomky ublížili, má krásně popsané. Současnost je místy prolnutá vyprávěním o minulosti.

Bianca a Zac se znají od dětství. Je to nejlepší kamarád jejího bratrance, s oběma prožila krásné dětství. Jenže pak se v 17 letech kamarádství změnilo v lásku, alespoň u Bianci. Zac nastupuje hrát do slavné ligy americký fotbal a Bianca se stěhuje k sestře, protože si myslí, že už s ní nechce mít nic společného. Na SMS nereaguje až přestane i Bianca. Uplyne dlouhých 10 let než se znovu setkají.

A vyplývá nová skutečnost, že to všechno bylo možná trochu jinak. I Zac má svoji verzi příběhuBianca pracuje v posilovně, ale po změně majitele tam je nešťastná, její nový šéf každého uráží. Bibi se věnuje ještě natáčení videí na YouTube, kde si říká Líná pekařka a začíná se jí poměrně dařit.

Znovushledaní se Zacem je dokonalé, jejich špičkování, dávné přezdívky, trávení společného času je milé. Bianca se znovu zamilujenebo ho nikdy nepřestala milovat? A jak je na tom Zac?

Jedinečný styl psaní autorky dodá knize tu správnou atmosféru, kdy se u knihy culíte a vzpomínáte na svoji první lásku. Být mi náct, užiju si knihu ještě mnohem víc.

12.12.2023 4 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Knihu jsem otevřela na dvakrát. Moc dobře se četla. Krátké kapitoly, děj odsejpal. Zajímavé postavy. Místy to opravdu bylo psycho a to mám ráda. Pitvání se v jednotlivých postavách a přemýšlet, proč se zrovna takhle chovají.

Vyšetřování bylo tak akorát, detektiv Igor se mi zamlouval. Valerii mi bylo hodně líto, jaké dětství si prožila a co jí ještě čeká s chorobně nemocnou matkou. Matky v knize všeobecně byly všechny psychopatky. I matka od Laury byla na ránu.

Otec Valerie byla také zvláštní postava, brala bych tam toho o něm víc. Škoda. Oblíbila jsem si sousedku Macháčkovou. Vrátím se k Valerii, nejsem si vůbec jistá, jestli to bylo reálné, to co si od 5 let prožila. Přijde mi to moc na pětileté dítě, ale třeba se mýlím.

Naopak postavu Marcely, matky, bylo velmi zajímavé číst. Domnívám se, že někteří duševně nemocný lidé svým lžím opravdu i věří. Malinko mi vadil konec, protože mi nekorespondoval se začátkem, s prologem. Naschvál jsem se vrátila a četla prolog znovu, ale ani tak mi to nedávalo smysl. I tak jsem si knihu užila, byla čtivá a to je hlavní.

11.12.2023 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Moje první kniha od Keplera s novým pseudonymem. Julie je soukromá vyšetřovatelka, která vlastní detektivní kancelář. Jedno ráno má neobvyklý případ. Přijde za ní Per Günter, aby zjistila, co se včera v noci stalo. Našel ve svém mobilu zkrvavenou mrtvolu s pytlem na hlavě a nic si nepamatuje.

Hodně pije alkohol, k tomu si vzal odpoledne nějaké léky a má tzv. okno. Potřebuje zjistit pravdu než se toho ujme policie. Julie si k případu najímá svého bývalého manžela, aby jí s případem pomohl. Sid pracuje u policie a má k některým věcem přístup, bere si tedy dovolenou a jede s Julií na odlehlé lesní místo, kde žije velká rodinná firma pracující se dřevem.

Od začátku je jasné, že vrah musí být někdo z rodinného klanu, protože je to od ostatní civilizace poměrně daleko. Jak už to tak bývá ve velké bohaté rodině, každý má nějaký škraloup na sobě a moc dobré vztahy mezi sebou také nemají. V podstatě má motiv kdokoliv z rodiny.

Zavražděný totiž je také jeden z přibuzenstva, který se chystal přijet na schůzi, co s rodinnou firmou dál. Julie si postupně promluví se všemi členy rodiny s každým zvlášť. Sid je s ní a spolu se snaží tomu přijít na kloub.

Je to trochu na způsob klidné detektivky jako u Agathy Christie, ale u ní mi přijde trochu logičtější rozmotání. Tady jsem na konci byla trochu překvapená, jak k tomu Julie přišla. Kniha tak nějak plynula a skončila tak jak začala. Za mě průměr. Hodnotím na 3*.

10.12.2023 3 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Poutavě napsaný příběh o jedné holce a jejím okolí. Jak vzniká láska? A proč někomu vydrží celý život a někomu se vytratí? Ema začne dělat průzkum a vyptává se v rodině i kamarádů na jejich lásku, chce o tom pak napsat knihu.

Sama prožívá nádhernou lásku, dokud její přítel nemá odjet studovat do Říma. Odloučení se bojí. Navíc nastala Covidová doba. Vir z Číny, o kterém se moc neví a vláda dělá opatření v podobě karantény a později i zavřených škol a home office.

Dozvídáme se tak zkrz Emu tajemství jejich babiček, proč je maminka uzkostlivá a proč tatínek s novou partnerkou nechce mít dítě. Nebo o tom, jaký vztah má její kamarád Jan.

Styl autorky mi sedí  myslím, že celkem reálně dokáže odhadnout lidi a napsat o jejich běžném životě. Každý z nás má nějaké své tajemství, které si chce nechat pro sebe. Nějaký svůj osud  nebo chyby se kterými se nechce svěřovat na počkání. Ale máme také své touhy a přání a problémy.

08.12.2023 4 z 5

Naše vina Naše vina Mercedes Ron

Naše vina je již třetím dílem romantické série Viníci, kde se v každém díle odehrává “hate to love a je to absolutní pecka. Pocity, které na Vás z knihy tryskají z každé strany. Chápete Noah i Nicka. Přejete jim, aby dokázali krizi ve vztahu překonat a vrátit se k sobě.

Noah se pokouší získat Nicka zpátky, ale zjišťuje, že chybu, kterou udělala je pro Nicka nepřekonatelná. Momentálně má srdce na kousky a odpustit jí nedokáže.

Oba se tak plácají v nových vztazích, ale touží nadále po sobě. Při náhodných setkáních to mezi nimi vře. Elektrický náboj v místnosti se nedá přehlédnout. Jejich společný kamarádi mají svatbu a Noah I Nick jim jdou za svědky.

Naše vina je kniha, ke které se určitě vrátím. Moc milá oddechovka, která se moc dobře čte. Dokázala bych ji přirovnat k Moně Casten sérií Věřit znovu.

V druhé polovině knihy se dozvídáme novinku, kterou musí oba hrdinové nejdřív zpracovat. A konec je dvakrát poměrně dramatický a emotivní. Moc se mi líbí styl psaní autorky. Romantika jak vyšitá, zvraty, pořád se něco děje a vše je tak uvěřitelný, že to prožíváte s nimi.

07.12.2023 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

(SPOILER) První díl série Sayer Altairová jsem vyposlechla jako audioknihu. Kniha je moc dobře načtená, k tomu zajímavé téma a máte hned důvod mít co nejvíc sluchátka na uších. Dokonce jsem trhla i dcery, které mají často při každé činnosti sluchátka v uších. :)

Vyprávění o pokusech na unesených ženách, které jsou z dvojčat jsou moc emotivní. Měla jsem chuť jít na pomoc Sayer a vypátrat toho, kdo jim to dělá. Ten děs, který byl slyšet z nahrávky byl každou poslouchanou minutou větší. Cítila jsem frustraci jako Sayer, že jim únosce stále uniká.

Velmi mě zaujal postup vyšetřování, že jde vyrobit falešná DNA? Pachatel ji vyrobil, aby nastražil past na jiného viníka. Zamlouval se mi i parťák Sayer. Byla to skvělá postupná detektivní práce, kdy jsem se dozvěděla z knihy další věci, které by mě vůbec nenapadli.

Když Sayer nemá případ, zkoumá mozky sériových vrahů, což mi přišlo také jako velmi zajímavé téma. Že se mozek sériového vraha liší od mozků běžného života tím, že mají malou část, která se zabývá empatií a pocitem viny. Nemají žádnou lítost s obětí.

Konec už byla parádní jízda a trochu mě šokoval. Připomínal citát: “Pod svícnem je největší tma. Tato audiokniha načtená Andreou Elsnerovou mi zapříčinila, že mám další sérii, kterou musím číst celou. Krásný poslech, děkuji.

02.12.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Příběh dvou přátel, mužů Maxe Alfreda a Jonatana Bartoloměje. Co všechno se stane, když jednoho dne uzavřou sázku, který z nich vydá úspěšnější knihu. Knihu, která bude mít větší prodej výtisků? Na sázce by nebylo nic špatného, kdyby si jako cenu nevsadili svůj vlastní dům, poté nastává samozřejmě větší touha po tom vyhrát. Nikdo nechce přijít o své bydlení.

Příběh dvou nakladatelů a jejich blízkých lidí. Občas malá intrika nebo nápad, aby o knize bylo slyšet. A hlavně vybrat téma, které je neotřelé, působivé, tajemné, ale hlavně, které přitáhne čtenáře jakéhokoliv věku či pohlaví. Jednoduše, budou ji chtít číst všichni!!

Líbila se mi dřívější doba, která je z knihy znát. Styl psaní autorky je skvělý. Přenesla jsem se do Prahy 19. století. Jejich nevinné pošťuchování přeroste ve velké drama. Stane se neštěstí. A vyšetřuje ho policie. Do půlky se mi kniha líbila, ale stále jsem čekala, co přijde. Takže jsem ráda, že to něco přišlo, ač mi bylo hlavních hrdinů líto.

Obě knihy se zdají svým příběhem chytlavé. A já si ji moc užila. Oddechový příběh, který je z knižního prostředí a má neotřelé téma zrovna tak jako knihy uvnitř příběhu.

01.12.2023 4 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Knihou Vina a trest je moje první seznámení již třetího případu Hany Vítkové a Davida Winklera. Nečetla jsem předešlé díly, ale knize to na čtivosti neubralo ani trochu. Autorka důležité aspekty v životech obou hlavních hrdinů doplnila, tak aby příběhu nic nechybělo.

Byla to detektivní krasojízda. Miluju, když mě kniha čapne a nepustí. Napínavé, věrohodné, hlavní hrdinové ač s chybami, tak mi byli sympatický. Žádní superhrdinové, s normálními lidskými slabostmi, ale s dobrým charakterem.

Poměrně dost věcí ze života hlavních hrdinů, což mám ráda. Mám ráda, když se v detektivkách prolíná vyšetřování s civilním životem detektivů. Příběh mě nenechal ani chvilku v klidu. Poctivá detektivní práce krůček po krůčku, k tomu se zajímavými postavami. Oblíbila jsem si i Davidova syna Tomáše nebo policejního psychologa Patrika.

V druhé polovině jsem sice spolupachatele uhodla, ale ničemu to nevadilo. A konec? Na konci jsem zase zůstala s pusou dokořán, abych si říkala, kde jsou doprčic další stránky? Knihu mohu jen doporučit, řadí se mezi TOP knihy v tomto žánru.

29.11.2023 5 z 5

Neobyčejná Grace Neobyčejná Grace Fran Littlewood

Začátek knihy byl takový zvláštní. Potřebovala jsem se dostat do příběhu. Vyprávění Grace z útržků jejího života při cestě pro dort a na oslavu za svou dcerou Lottou. Nebyla sice pozvána, ale chce jí předat alespoň dort a popřát.

Kniha je tak rozdělená do třech částí, které se pravidelně po kapitole střídají. Období teď a její úprk z kolony aut, kde nechá své auto stát, aby stihla včas pro dort. Cestou se jí stávají menší nehody a přestupky. Přemýšlí nad celým svým životem, cítí roky, které má za sebou, tu tíhu některých věcí, které se jí staly.

Části teď jsou střídané z roku 2002, seznámení Bena a Grace. A období před 4 měsíci, kdy se nepohodla s 15 letou dcerou a co k tomu vedlo.

Od půlky knihy jsem stránky jen hltala a byla jsem paralizovaná. Je tak těžké některé situace vyhodnotit správně. Jak jednat s mládeží, kterými zmítá puberta a všechny ty sociální sítě, tiktok, kterým ani nerozumíme.

V životě Grace se toho stalo víc. Víc než jen neshoda s dcerou, mnohem, mnohem víc. Konec byl opravdu dojemnej. Skvělá kniha. Chyby děláme každý, ale je skvělé, když si je uvědomíme a snažíme se je napravit.

27.11.2023 5 z 5

Mládí na hřišti Mládí na hřišti Kódži Miura

Já ty mangy pro náctileté mám opravdu ráda. To postupné oťukávání, první zamilovanost, jak to dát druhému vědětaby to nebylo trapné. K tomu to krásně doplňují obrázky, které jsou opravdu povedené a dokonale vystihují pocity hlavních postav.

Hlavní hrdinka Činacu, hračka basketbalu, která míří do národního družstva okouzlí Taikiho, hráče badmintonu, který je sice o rok mladší, ale začne na sobě makat, aby ho vzali do nároďáku dříve

Okolnosti tomu chtějí, že bydlí blízko sebe. Jsou blízko a přesto tak dalekoani jeden se nedokáže vyznat z lásky k tomu druhému. A tak se potkávají doma i na hřišti, ale stydí se dát před druhými najevo, že se znají. Hlavně Taiki to hrozně řeší.

Žárlí na spolužáka, který ji dokáže oslovit a bavit se s ní. Činacu si zase myslí, že Taiki a Hina, Taikiho spolužačka spolu chodí.

Moc krásně zpracované, mnoho dospívajících se v tom pozná. A samozřejmě to postupuje pomalu, protože budou další díly, tak jim budu přát, ať jim to vyjde. :)

26.11.2023 5 z 5

Q... jako Queen Q... jako Queen Sue Grafton

Knihu jsem si vybrala do výzvy #proctemeabecedu písmeno Q. No že začátku to byla opravdu výzva. Nijak zvlášť mě kniha nechytla. Moc jsem ani nechápala, že mohou detektivové v důchodu naplno vyšetřovat a mít přístup ke všem informacím.

Šerif jim dovolil otevřít starý případ jedné zavražděné mladé holky, které mohlo být 16 až 19 let. Nikdy se nezjistila její totožnost ani kdo jí to udělal. Vražda stará 18 let, vypadá to, že všechny stopy už jsou dávno zasypané.

Dva starší kolegové a přátelé se rozhodnou tomu přijít na kloub a přibýrají do party o dvacet let mladší právničku jako soukromé očko. Na první pohled nesourodá trojice začíná skládat střípek případu k dalšímu střipku.

Od půlky už se mi kniha hodně líbila. Hlavní hrdinka Kinsey s Dolanem a Staceym jsou chytří parťáci, kteří přes své zdravotní problémy se do případu zakousnou a vyřeší ho. Nejvíc vypátrala sama.

Překvapilo mě, že otisky prstů a DNA je možné vyšťourat i po takové době pokud je doličný předmět někde přikrytý. Vlastně by bylo skvělý, kdyby byly finanční prostředky a otevíralo se více nevyřešených případů. Kniha byla sepsána podle skutečné události.

26.11.2023 4 z 5

Pět jazyků omluvy Pět jazyků omluvy Gary Chapman

Začnu tím, že skoro každého napadne, co se v knize dozvím? Omluvit se umíme už ve školce. Ano i ne. Říct slůvko promiň, když ho nemyslíme vážně nestačí, jenže to je to, co ve školce učí. Dítě řekne promiň, aby mělo klid a mohlo si jít zase hrát. Je přesto jasné, že umět se omluvit vzniká v rodině a to jak se chovají rodiče k sobě, k dětem i ke svým rodičům, sourozencům a svému okolí.

Ne ve všech rodinách se to děje správně. Zarazilo mě, že je pět jazyků omluvy. První jazykem je vyjádření lítosti. Druhým přijetí odpovědnosti. Třetím je náprava škody. Plán změny tvoří čtvrtý jazyk omluvy. Pátý a poslední jazyk omluvy je prosba o odpuštění.

Ve všech vztazích je potřeba zjistit, jakou omluvu preferujeme aneb jakým jazykem omluvy mluvíme. Co to znamená? Pro každého z nás je jiná věc při omlouvání důležitá. Někdo potřebuje ujistit o tom, že víme, že jsme udělali chybu. Další očekává návrh napravení chyby, aby k ní znovu nedocházelo a někdo potřebuje slyšet slůvka a prosbu, aby mu to ten druhý odpustil.

Není na škodu zkombinovat více forem omluvy, ale myslet ji upřímně a opravdově toho litovat. Na konci knihy je test, podle kterého zjistíte jakým jazykem omluvy mluvíte.

Nejvíc mě na knize zasáhlo, že někdy se nestačí omluvit všem okolo sobě a mít jejich odpuštění. Musíme promluvit a omluvit se sami sobě. A dát si odpuštění.

23.11.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Četla jsem od aurorky zatím jen Kořist, která je samostatná kniha. Autorka si umí hrát s postupným napětím. Kniha se střídá vyprávěním minulost vyprávěním osob, které byli později vyšetřované jako oběti. A přítomnost z pohledu dvou vyšetřovatelů Týra a Karó se soudní lékařkou Idunn.

V minulosti je vyprávění Sóldís, která si práci na odlehlém statku vybrala po rozchodu s přítelem. Nemá bydlení a starost o dvě mladé holky a pomoc v domácnosti se zdála jako dokonalá práce. Potřebuje napsat diplomovou práci a tam by s ní mohla pohnout. Klid, samota, sníh,...jenže jen do té doby, kdy se tam začnou dít divné věci.

Občas se něco ztratí, něco je dané jinde a nebo zavřené dveře jsou náhle otevřené. Když začne i vyhrožování v podobě nápisu na ruce nebo ve vánici na okně, je Soldís rozhodnutá statek opustit. Už tak má nervy na dranc a majitelé nechtějí volat policii

Trochu mi chybělo uprostřed knihy více vyšetřování. Trochu se to táhlo, takový místy nijaký. Potřebuju trochu více akce. I kdyby to vyšetřovatele navedlo na špatnou cestu, tady to tak nějak pořád plynulo poklidně v jasně danou věc. Proto si myslím, že proškrtáním stran, aby jich bylo o 100 míň by knize jen prospělo.

Závěr byl ale drsný a děsivý. Fuj. Ale i tak mi vadilo, že už víme. Věděli jsme, že jednotlivé postavy nepřežily a tím mě to jako čtenáře připravilo o wau efekt. I tak jsem si čtení užila, autorka psát umí.

22.11.2023 4 z 5

Láska ve střihu cosplaye 3 Láska ve střihu cosplaye 3 Šin'iči Fukuda

Třetí díl komiksové série Láska ve střihu cosplaye. Já si hlavní hrdinové Wakanu a Marin neskutečně oblíbila. Marin je překrásná a přesto tak nejistá ve vztahu k Wakanovi. Pořád vysmátá a řeší, aby něco nebylo trapné. :) Jak typické pro tento věk.

Wakana navštíví doma známá cosplayerka Džudžu a chce, aby jí ušil také kostým. Marin je nadšená, že poznává slavnou osobu, Džudžu jim radí s fotografováním a seznamuje je se svojí mladší sestrou, která jí dělá ty nejlepší fotky.

Marin sleduje s Wakanou anime seriál, aby mohl co nejlépe ušít kostým pro Džudžu. Nakonec půjde Marin spolu s Džudžu na stejný cosplay za jinou postavu ze stejného seriálu.

Líbí se mi bezprostřednost v chování Marin. Je tak nadšená ze života, z moře, z Wakany a cosplay kostýmů až je to nakažlivé. :)

Přestože jsou spolu sami, nijak víc se neublíží, oba jsou přitom z toho druhého láskou omámený. Jsou miloučký, jak se oba stydí projevit své citytuhle mangu můžu doporučit jak náctiletým, tak i trochu odrostlým čtenářům. Jejich četba neurazí nikoho.

16.11.2023 5 z 5

Okamžiky Okamžiky Veronika Jonešová

Okamžiky jsou třetím dílem série Hodinky. To byla nádhera. Rozebírání smyslu života, pro každého to má úplně jiný význam. Každý má jiný smysl života a jeho naplnění. A musíme si uvědomit, že je jen na nás, jak ho prožijeme. I po nějakém neštěstí, které nás potká musíme jít dál a najít si nový smysl života.

V této knize je ukázaný život dědů, babiček, Patricie, Samuela, ale i Emma, Evelin, Daniel. Zkrz jejich život je krásně ukázaný, jak okamžiky života utvářejí jejich další chování a život jejich dětí. Konečně jsem viděla i v životě Evelin a Dušana nějaké souvislosti, proč se tak chovají.

Emma se nemůže vypořádat s Patriciinou smrtí. Dává výpověď v práci redaktorky a píše knihu, ve které chce napsat vše o svých pocitech a o lidech kolem sebe. Kde najít sílu žít po ztrátě milovaného člověka? Patricie byla nová maminka jejího manžela, ale pro Emmu byla jako její maminka, která ji dala poznat lásku a starostlivost o druhé, kterou doma nepoznala.

Velmi pěkně popsané pocity jednotlivců. Každý máme své problémy, starosti, úzkosti, ale na své blízké bychom neměli zapomínat. Celý život je pak jen okamžik, který už zpátky nevrátíme. Styl psaní autorky je takové pohlazení po duši. Její série se mi líbí celá, ale nejčastěji se budu vracet k tomuto dílu. Bilancování, myšlenky o životě mám ráda.

Za knihu k recenzi moc děkuji @knihcentrum.cz

16.11.2023 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Kniha vypráví o dvou kamarádkách Ferdě a Charllotě, které vypráví svůj příběh, seznámení, cestu za války do Palestiny, protože byly židovky a byly tam pak i rok po válce, rok 1968 a rok 1990 epilog.

Občas mě rušilo přeskakování v čase válka a rok 1946, nevím proč, v jiných knihách to mám ráda, ale je to asi nějak jinak zakomponované. Navíc jsem si nějak nedokázala ani k jedné postavě najít cestu a mít ji ráda.

Přišlo mi jakoby tam něco chybělo, hloubka postav? Jinak popis cesty a některé informace o válce, co se dělo konkrétně těmto židům, kteří na začátku války, vesměs mladí lidé cestovali do Palestiny, aby nešli do transportu do koncentračních táborů jsem ani nevěděla.

Největší problém, že jsem ubrala hvězdu v hodnocení je, že jsem necítila velké emoce, což u tohoto příběhu, ač byl o válce úplně nenastalo.

Četlo se to dobře, ale nebyla jsem tolik vcítěná do postav. Celá kniha po mě tak nějak stekla. Přitom minulá kniha od autorky se mi moc líbila. Ale i tak se mi příběh zamlouval.

14.11.2023 4 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy DK 2023, knihu, jejíž autor zemřel v roce 2022. Ač mě to mrzí, byla průměrná. Místy mě to moc nebavilo. Konec to trochu napravil, ale nemělo to žádný tah.

Vanda žije spokojený život, když jí osud sebere manžela Josefa. Kriminalista Josef má těžkou dopravní nehodu a zemře. Po jeho smrti Vanda shodou náhod objevuje pár věcí, které nesedí a zjišťuje, že jí její manžel lhal.

Její dva synové chodí do školy, ale na různá hesla v počítači nebo k trezoru jsou experti. Vandě to nedá a snaží se vypátrat, co měl Josef za lubem. Postupně odkrývá pravdu a není ji z toho lehko.

Oproti tomu tam probíhá nějaké vyšetřování policie, jsou tam další postavy, doktor, kamarádka, státní zástupce, kteří jsou s tím případem nějak spjatí. Jenže skoro celou knihu vůbec nechápete kdo je kdo.

Proto hodnotím průměrně, neurazí, nenadchne.

14.11.2023 3 z 5