Evar88 Evar88 komentáře u knih

Překvapilo mě, že kniha, která je světovým bestsellerem a má spoustu nadšených čtenářů, mě osobně vůbec neoslovila. Alan Karlsson je často přirovnáván k českému Járovi Cimrmanovi nebo Forrestovi Gumpovi. Ztotožnit se mohu pouze s ,,polovičním Cimrmanem"... Při čtení staříka s retrospektivním vyprávěním se mi totiž neustále vtírala recenze Jana Nerudy na kus Němý Bobeš - ,,Jeho děj vyprávět bych nesvedl. Autor vracel jej hned do minulosti a hned zase zpátky, takže jsem brzy nevěděl, kde vlastně jsem." V tomto případě byl retrospektivní pohled vyloženě rušivý a často jsem se musela rozpomínat, jak předminulá kapitola skončila. Život Alana Karlssona by byl určitě zajímavý, ale nechápu, proč do něj autor míchal tolik nudné politiky. V dějinách 20. století se orientuji celkem obstojně, ale tohle byl spíš výlet mezi politické osobnosti. Kniha mi nepřišla ani humorná, ani kdovíjak nápaditá. Kouzlo Forresta Gumpa tkvělo v jeho naivitě, vidění dobra a v tom, být ve správný čas na správném místě; kouzlo Alana Karlssona jsem bohužel neobjevila.

17.01.2022 2 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Román Daleko od hlučícího davu vás skutečně zavede do malebného venkova 19. století. Příběh pomalu plyne a mění se pozvolna, stejně jako příroda během jednotlivých ročních období. A do těchto scenérií je zasazen osud tří mužů a jedné těžce zkoušené ženy... Knížka se i po tolika letech čte velice dobře, nicméně v tomto případě musím vyzdvihnout kvalitu filmového zpracování, které se mi líbilo o hodně víc.

23.05.2021 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Paganiniho smlouva se mi líbila o něco více, než Hypnotizér. Nicméně, fanoušek severské krimi po přečtení dvou knih ,,Larse Keplera" ze mě asi nebude. Nevadil mi ani tak překombinovaný děj a vyprávění z pohledu více postav, jako ,,neschopnost" švédských vyšetřovatelů. Hlavní záporák se choval jako Terminátor T1000, který neomylně pronásleduje dvojici svědků, během chvilky zlikviduje pobřežní stráž, vrtulník, pohraje si s policisty, elitními jednotkami a kdo ví s kým ještě. Hlavní hrdinové na to koukají jako hloupí a jsou vždy o krok pozadu... Kniha se čte celkem dobře, ale můj šálek kávy to opravdu není.

30.04.2021 3 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

FANTOM OPERY - to je ,,POJEM" pro milovníky hudby (překrásný muzikál Andrew Lloyd Webbera) a filmu (neméně skvělý film Joela Schumachera z roku 2004), ale neměl by ujít ani příznivcům literatury. První stránky Vás zřejmě příliš nenadchnou. Je to jakási změť kulis, postav a jmen, které se v knize nakonec téměř nevyskytují. Ještě, než začnete zívat a poposedávat si však uvědomíte, že Vás kniha vtahuje podobně jako Fantom opery do hlubin svého království. Dějovou linku přebírá hlavní trojice Raoul (poněkud všetečný, vlezlý a neodbytný hrdina), Erik (mysteriózní génius a šílenec v jedné osobě) a mladičká, nerozvážná Christine, která se ocitá mezi oběma muži jako zrnko mezi mlýnskými kameny. A vy nebudete vědět, na kterou stranu se postavit. (Nejsou si nakonec oba soci v jádru podobní? Zmítaní vlastním sobectvím a touhou po lásce? Odpověď nechám na každém z Vás.)... Vynikající námět s prvky dobrodružství, tajemna, romance i hororu! Zejména druhá polovina se čte jedním dechem. Knihu bych připodobnila k dílu Brama Stokera ,,Dracula"... tajemné, dokonale promyšlené, fascinující! Rozhodně by neškodila jazyková korekce textu a nové vydání pro 21. století.

10.01.2021 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Příběh o lásce v mnoha jejích podobách. O lásce nešťastné..., o lásce nalezené, ztracené a znovu objevené..., o lásce sobecké i neopětované. Člověk by si řekl, román pro ženy každým coulem. Přesto však musím říct, že ve mně kniha nezanechala velké emoce. Příběh byl pěkný, ale ničím výjimečný. V retrospektivním vyprávění jsem se občas ztrácela. Neuškodilo by označit jednotlivé pasáže alespoň letopočtem, zvlášť pokud člověk od knihy na pár dní odejde. Myslím, že Jojo Moyesová umí daleko líp. V této knize jsem hlavním hrdinům moc nevěřila.

21.11.2023 3 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Závěrečný počin Evžena Bočka bych nazvala ,,Aristokratka pod palbou nudy". Pokud hledáte humoristický román bez děje a bez špetky humoru, tak tady je, přátelé! Předchozí díl měl poměrně slušně našlápnuto k zajímavému pokračování, ale autorovi zřejmě došla jakákoliv inspirace. O vztahu mezi Marií, Markem a Maxem se dozvíte na posledních deseti stranách. Otce a matku spisovatel prakticky ,,vyškrtnul", takže situaci ,,zachraňuje" opilá Marie, skuhrající kuchařka a kastelán v pokročilé fázi duševního onemocnění. Možná by se ke každému výtisku měla zdarma přidávat i ona pověstná ořechovka. Pak by třeba byla i legrace.

12.08.2023 1 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Mé první setkání s touto autorkou je bohužel velmi rozpačité. Příběh čtyřčlenné rodiny, která se musí potýkat s každodenními problémy mi ze začátku přišel zajímavý. Postupně se však veškerá trápení (práce, škola, starost o prarodiče, neshody s kamarády, nešťastná láska...) začala zbytečně nafukovat a rozmazávat. Každá postava byla vylíčena jako naprosto zoufalý a depresivní jedinec. Zejména z chování Máji jsem duševně šílela i já a podobně jako hlavní hrdinka se mi chtělo nad celou knihou plakat. Vyčerpávající a frustrující počtení, které rozhodně nemohu doporučit jako oddechovou literaturu.

26.01.2023 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Knihy od Julie Caplin čtu postupně a začínala jsem mít dojem, že každá druhá je slabší. Začátek ,,Hotýlku na Islandu" mě příliš nenadchnul, příběh nebylo na čem stavět a jako největší ,,tragédie" se jevila ztráta hotelových polštářků a přehozů. Postupně se však začala objevovat krása Islandu, nádherná příroda, bojovní zaměstnanci (zejména se mi líbilo ženské osazenstvo) a romantická, hřejivá linka. Vztah mezi hlavní dvojicí nebyl nijak uspěchaný, příjemně se vyvíjel a závěr knihy mi přišel originálně a mile vyřešený. Škoda, že ,,Hotýlek" nemá pokračování (alespoň myslím, že ne).

23.01.2022 4 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Nejlepší kniha, co jsem letos četla! A že jich nebylo málo! Od Bernarda Cornwella znám pouze Saské kroniky, které jsem kvůli rozvleklému ději odložila po druhém dílu. Toho se však u Azincourtu bát nemusíte! Kniha je napínavá od první stránky a naprosto vás vtáhne do děje! Nicholas Hook je sice obyčejný lesník, zato perfektní lučištník, který se shodou nešťastných náhod dostane do boje o Soissons, kde je svědkem krvavých hrůz a drancování. Podaří se mu přežít a o rok později se vydá s anglickým králem Jindřichem V. na tažení do Francie, které vyústí až ve slavnou bitvu u Azincourtu. Po celou dobu četby jsem měla pocit, že stojím vedle samotného Nicka Hooka a uhýbám před ranami nepřátel. Případně, že sedím v kině a sleduji epický film v režii Ridleyho Scotta. Naprosto brilantní záležitost! Navíc umocněná tím, že jsem bojiště u Azincourtu navštívila. Pokud máte rádi historii rozhodně doporučuji pohled na bojové pláně, které zůstávají téměř stejné jako v roce 1415. Nachází se zde památník, siluety lučíštníků a interaktivní muzeum, kde si (mimo jiné) můžete vyzkoušet, jak těžké je napnout tětivu dlouhého luku. Celá expozice, stejně jako kniha, je naprosto skvělá a ještě dlouho po odchodu vám v hlavě bude rezonovat heslo AZINCOURT! Bernard Cornwell dokázal, že se tato bitva zapíše do podvědomí lidí i po více než 600 letech. Vítězství dlouhého luku nad těžkou jízdou, vjezd jednoho z velkých křesťanských králů do čela bitvy, víra, odvaha a naděje. To je Azincourt! A já rozhodně doporučuji jeho přečtení.

22.11.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kniha má slibný začátek a napínavý konec. Prostřední část se ale neskutečně vlekla a vůbec mě nebavila. Navíc mi v knize vadily časté ,,střihy", jako kdyby autor (autoři) nakousl myšlenku, ale pak hned utekl k jiné. Styl psaní je tím pádem dost těžkopádný a některé pasáže nepochopitelné. Detektiv Joona Linna v příběhu pouze ,,přicmrndává", hlavní postava je rozporuplná a výsledkem pátrání je, že se několik psychopatů sešlo ve stejný čas na stejném místě. Napínavé krimi, ale za mě přesto zklamání.

03.04.2021 3 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Původně jsem se domnívala, že kniha bude historickou detektivkou se špetkou humoru na způsob ,,Četnických humoresek". Jedná se však spíše o historický thriller... Závodčí Kališ vyšetřuje vraždu mladé dívky z Lomnice nad Popelkou, v ten samý moment se píší i velké dějiny. Rozpadá se stará monarchie, vzniká nové Československo, Češi i Němci se snaží prosadit své právo na sebeurčení, dělníci touží po sociální revoluci... Četník Kališ se musí rozhodnout, zda se bude řídit starými c. a k. předpisy, nebo vlastním svědomím. V nelehké době plné zvratů a změn přichází na stopu spiknutí, které může mít dalekosáhlé důsledky... Skvělý námět, poněkud horší styl vyprávění a dlouhé kapitoly. Hvězdu navíc dávám za místa, která důvěrně znám. Především však oceňuji snahu autora nastínit čtenáři napjaté česko-německé vztahy, které při vzniku Československa zůstaly nevyřešené a v dlouhodobém důsledku se staly zárodkem pro druhou světovou válku.

23.01.2021 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha Slavík se mi do ruky dostala náhodou a úplně jsem nevěděla, co od ní můžu čekat. Příběh dvou sester, které jsou odlišné jako voda a oheň, a které zasáhla válka je plný ztráty, bolesti, smutku, ale také naděje, lásky a touhy po životě. Autorčin styl je však trochu povrchní. První polovina knihy se víceméně vleče a Isabelle jsem její přesvědčení nedokázala uvěřit. Stále mi přišla jako mladší umanutá sestřička a ne někdo, kdo by byl schopný partyzánské činnosti. Naproti tomu Vianne pro mě byla reálnější a uchopitelnější hrdinkou... Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale zároveň vím, že se k ní už nevrátím.

09.03.2024 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Poměrně jednoduchý příběh, který se odehrává ve dvou časových rovinách, jejichž společným pojítkem jsou vikingské prsteny. Po přečtení anotace jsem asi čekala něco více. Přišlo mi, jako když autorka klouže po povrchu a nezabíhá do hloubky. Tím pádem mě knížka úplně nevtáhla do děje. Myslela jsem, že bude lepší. Navíc se oba příběhy střídaly v rychlém tempu a když se člověk začetl do jednoho, už ho hned nahradil druhý.

07.03.2023 3 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Do knihy jsem se pustila na základě skvělého stejnojmenného seriálu a musím říct, že mě předloha nezklamala. Ano, oproti televiznímu zpracování je to knižní poněkud roztříštěné, ale po pár kapitolách si člověk zvykne a nechá se vtáhnout do nelehkého období 50. let, kdy to těhotné ženy a porodní sestry neměly vůbec jednoduché... Za mě velmi zajímavé téma a nepřeberné množství lidských osudů. Knížku určitě doporučuji a pokud máte rádi ucelenější formu, určitě se podívejte na seriál.

21.06.2022 4 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Příjemné pokračování prvního dílu s malinko předvídatelným dějem. Knížka se mi líbila o trochu méně, než ,,Prosím Vás, sestřičko", ale opět jsem se ráda setkala se sympatickou Sylvií. Autorka mistrně popsala prostředí 70. let, nejen z hlediska nemocniční péče, ale i myšlení lidí. Prvomájové průvody, napjaté rodinné vztahy, nedostupnost bydlení, nahlížení na člověka prostřednictvím kádrového profilu, závist a všudypřítomné drbny. Doufám, že se taková doba už nevrátí. Moc se mi líbila postava paní Sedláčkové, která byla krásným protikladem všech těch ,,důležitých paniček".

29.03.2022 4 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Obávám se, že tato kniha už je přežitá a moderní čtenář s ní bude mít problém. Já se těšila na odvěký souboj mezi mužským a ženským uvažováním, který vždy vyústí v humorné situace. Bohužel jich v knize bylo pramálo. Větší část zabírá autorovo uvažování o ničem a plácání do větru. Nejhorší pro mě byly pasáže s ,,vyprávěním na dobrou noc". Párkrát jsem se pobavila, ale častěji jsem se přistihla, že knihu vůbec nevnímám a myšlenky mi utíkají jinam. Musím zatleskat hereckému umění Libušky Šafránkové a Josefa Abrháma, kteří tuto ,,nudu" povznesli na úplně jinou úroveň.

20.02.2022 2 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po přečtení druhého dílu Hunger games mám pocit, že první byl jen slabý odvar. Děj dostává nečekaný spád už od první stránky. Na Katniss nečeká šťastný a spokojený život, ale opět musí bojovat o život. Každé její rozhodnutí nese důsledky pro mnoho dalších obyvatel Panemu. Hlavní postavy procházejí psychologickým vývojem, objevují se noví hrdinové i nepřátelé. Nejraději mám postavu Peety a jsem ráda, že Katniss konečně pochopila, v čem spočívá jeho síla. Sama hlavní hrdinka stále zůstává trochu naivní, ale doufám, že v posledním díle dospěje i v tomhle ohledu. Určitě se mám na co těšit.

28.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Před Listopádem jsem přečetla sérii knížek, které bych zařadila do kategorie ,,neurazí-nenadchne". Proto jsem s nadějí sáhla po nové knize Aleny Mornštajnové, jejíž předchozí tituly se mi moc líbily. A autorka opět nezklamala! Skvěle napsáno, především oceňuji umění vtáhnout čtenáře do děje. Propracovaná psychologie postav, vylíčení prostředí, zvuků, světel, vůní,... emocí, které na vás zapůsobí. Mornštajnová prostě umí a je bezpochyby nejlepší současnou autorkou. Jediné, co bych trochu vytkla je, že všechny knihy jsou hodně temné a bolestné. Život se s nikým nemazlí a píše různé osudy, zajímalo by mě však, jestli by si spisovatelka troufla i na jiný, veselejší žánr.

29.10.2021 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Knihu jsem četla před pár lety a upřímně jsem si myslela, že ,,to nedám". Pravdou je, že nic depresivnějšího se mi do ruky ještě nedostalo. Pořád jsem doufala v nějaké světlejší momenty, ale ty bohužel nepřišly. Hlavní hrdinka se po celou dobu chovala naprosto iracionálně, trucovitě a veskrze ,,na zabití". Každou další větou ve mně rostl pocit deziluze a deprese. Rozhodně nedoporučuji někomu s nalomenou psychikou! Víckrát už opravdu ne!

03.01.2021 1 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Další strhující případ inspektorky Eriky Fosterové. Kniha se čte velmi dobře. Co mě ale zarazilo je, že autor v polovině příběhu sám odtajnil totožnost vraha. Hlavní hrdinka mi bohužel není úplně sympatická a nemám důvod se o ni ,,bát". Některé pasáže mi v knize přijdou zbytečné a hodně motivů je stejných jako v prvním dílu. Určitě si přečtu pokračování, ale musím je nejdřív proložit jinými knihami.

18.02.2023 3 z 5